Světově známý dobrodruh, celým jménem Edward Michael Bear Grylls vydal knihu Příběhy skutečné odvahy, ve které posbíral příběhy hrdinů, jež ovlivnili jeho život a nadále jej inspirují. Nad strhujícími příběhy se mnohdy čtenáři tají dech – jeden takový si můžete hned přečíst. Jedná se o zpověď Arona Ralstona, který nešťastně uvízl v horách Severní Ameriky. Příběh s názvem Zoperuj se a přežij byl motivem pro film 172 hodin.
Národní park Canyonlands, Utah, 26. dubna 2003.
Prašné, písečné kaňony jsou vyprahlé jako troud. Otevřenou krajinu v délce 160 kilometrů bičuje prudký vítr. Proti němu supí osamělý osmadvacetiletý muž na horském kole. Je to boj, šlape do pedálů, co mu síly stačí.
Na sobě má cyklistickou výstroj a na zádech těžký batoh. Uvnitř veze všechno, co bude potřebovat ke slaňování hlubokých, zrádných kaňonů v tomto odlehlém koutě Severní Ameriky. Lana, karabiny, jisticí pomůcky, univerzální kapesní nástroj se dvěma čepelemi a kleště.
Poslední věc snad ještě nikdy použít nemusel, ale jistota je jistota.
V pitném vaku camelbak má tři litry vody, další litr v cyklistické láhvi a dost jídla na tento den. Tak dlouho má totiž trvat jeho malá výprava do sopečné pouště v Utahu. Jeden den.
Aron odstavuje kolo – vyzvedne si ho později – a vyráží naněkolikahodinový výšlap k hlavnímu cíli své túry, kterému se říká Big Drop. Je to dvacetimetrový sráz, po němž se dá slanit až na dno zvětralého kaňonu.
Napřed se však musí spustit úzkou štěrbinou. Procvičí si skalní lezení a v jednom bodě se musí protlačit klaustrofobním úsekem, kde od sebe stěny dělí jen 45 centimetrů.
Ale to je v pořádku. Aron je zkušený kaňonář. Zvládne to bez problémů sólově.
Nyní je to všechno na něm. Konečně se vymanil ze zaběhnutých kolejí všedního života. Je tady, v opuštěné části světa. Ani žádnému ze svých přátel neřekl, kam jel. Je takříkajíc odpojený.
Spousta lidí to má ráda. Tam venku, když jste obklopeni pustou, ale nádhernou pouštní krajinou s červeným prachem a hlubokými kaňony, cítíte nepopsatelný klid a mír. Co se však stane, když se něco pokazí a potřebujete pomoc druhých? To měl Aron Ralston právě zjistit. Do všech důsledků. Už jsem vám to říkal: přežití se s krásou příliš neslučuje. Pokud máte slabší žaludek, teď hned přestaňte číst!
Bear Grylls *1974Světově známý dobrodruh narozený v Anglii sloužil několik let u britských speciálních vzdušných jednotek (SAS). Bohužel si při seskoku padákem v Jižní Africe zlomil tři obratle a musel armádu opustit. Po vyléčení zranění si splnil velký sen a vylezl na Mt. Ama Dablan a Mt. Everest, kde při sestupu skoro zemřel. To Beara však ani trochu neodradilo od dalších adrenalinových expedic, jako jsou přelet Mt. Everestu padákem nebo přeplutí Severoatlantického oceánu v nafukovacím člunu. Do podvědomí široké veřejnosti mu pomohl až pořad Ultimate Survival (Boj o přežití), kde zužitkovává své dovednosti z dob služby u armády a populárním způsobem radí, jak bychom se měli v zachovat v nejrůznějších krizových situacích. Napsal řadu knih a spolupracuje při tvorbě mnoha dokumentárních pořadů. |
Na kraji štěrbiny si Aron připraví výstroj. Lana, jisticí potřeby, postroj, víceúčelový nástroj a láhev vody. Na hlavu si nasadí čelovou lampu – velmi důležitou pomůcku, s níž může prohlížet všechny pukliny ve skále. Než do nich vloží ruku, musí mít jistotu, že se tam neskrývají hadi a štíři. Uštknutí není nikdy příjemné, a co teprve při sólovém slaňování.
Aron se spouští do kaňonu stále hlouběji, ale žádné hady dneska nevidí. Vše probíhá bez problémů. Na některých místech uplatňuje techniku komínového lezení – když slézáte úzkou mezerou mezi dvěma skalními stěnami, přitisknete tělo k jedné stěně,nohy ke druhé a pak se pomalu spouštíte dolů, jako kdybyste sestupovali komínem.
Dostává se k římse. Těsně pod ní je mezi dvěma svislými stěnami pevně vklíněný velký balvan. Dva a půl metru pod balvanemje už dno kaňonu. Pokud se Aronovi podaří dostoupnout na kámen, měl by se z něj spustit dolů a pak už tu krátkou vzdálenostna zem seskočit.
Komínem míří dolů k balvanu. Než na něj stoupne plnou vahou, kopnutím se přesvědčí, zda není uvolněný.Kámen se ani nehne.
Spouští se na něj. Malinko se zaviklá, ale zdá se pevný. Aron se opatrnými pohyby chytá balvanu a spouští se přes okraj.
Vtom se kámen zatížený jeho vahou sesmekne. To je zlé. Aron se okamžitě pouští a raději padá.
Vystrčí pravou ruku – je to reflexivní ochrana, aby mu balvan nespadl na hlavu. Jenomže kámen se odrazí od jedné stěny a s hrozivým zaduněním mu přirazí pravou ruku k protější stěně. Drží tam, ani senehne. Ticho. Slyší jen zběsilý tlukot vlastního srdce a svůj přerývaný,panický dech. Pak udeří bolest – hluboká a spalující. Jako by mu rukou projížděly žhavé blesky, nutí ho křičet. Aron však i pod nápory strašné bolesti ví, co má dělat, dokud mu v krvi proudí adrenalin: musí zkusit pohnout balvanem. Chytne ho levou rukou a vší silou škubne. Kámen se o kousíček posune. Potom se ztěžka, s drhnutím sesune na jeho pravou paži. Další zášleh pronikavé bolesti. Potom všechno ztichne – a znehybní.
Aron se potí ostošest. Na jeho místě by se potil každý. Potřebuje vodu, ale pitný vak je prázdný. V batohu na zádech má litr vody,ovšem jeho popruh vede přes pravé rameno. Aby se k láhvi dostal, musí za velkého kroucení protáhnout hlavu mezi popruhy. Potom instinktivně spolkne několik pořádných doušků. Chyba. Právě vypil třetinu své zbylé vody, a přitom vůbec neví, jak dlouho tam bude. Bez vody v žáru pouště ho čeká do tří dnů smrt. Když bude mít štěstí. Aron se nyní soustředí na ruku. Už začíná mrtvět. Vidí pravýpalec, který mezitím zešedl. Kosti podle jeho mínění zlomené nejsou, ale měkká tkáň je potrhaná a rozmačkaná. A hlavně je ruka pevně uvíznutá mezi balvanem a skalní stěnou. Snaží se na to dívat pozitivně. Aspoň nekrvácí. Pár fleků odkrve vidí sice na skalách, o něž si při pádu rozedřel kůži. Ale z rozdrcené pravé ruky mu krev neteče. Volnou rukou vytáhne multifunkční nástroj a otevře větší ze dvou čepelí. Třeba se mu podaří kámen odsekat a končetinu uvolnit. Zkouší to usilovně, ale hornina je příliš tvrdá.
Odpoledne se pomalu vleče. Aron použije pilník a vrazí ho do tenoučké pukliny na kameni. Vysype se trocha prášku a pilník seotupí. Jinak tím ničeho nedocílí. Snaží se nemyslet na tvrdou pravdu, že uvízl v pasti. A také se snaží nemyslet na drsnou skutečnost. Pokud ho nikdo nepřijde zachránit, bude mít jen jednu možnost: uříznout si pravou ruku. K tomu však určitě nedojde. Přichází noc. Aron pořád seká do kamene. Kousek odlétne. Ale je to k vzteku – jen malý, bezvýznamný kousek. Ruka pořád drží pevně na místě. Teplota klesá. Aron vyprázdní batoh a souká si ho přes hlavu zpátky. Noci v poušti bývají studené. Batoh ho aspoň trochu zahřeje.O půl druhé si Aron dovolí další doušek drahocenné vody. Osvěží ho, ale je čím dál víc vyčerpaný. Vždyť tam stojí už víc než dvanáct hodin. Hrozí, že se pod ním podlomí kolena.
Pokoušíte-li se přežít, musíte občas improvizovat. Aron se nasouká do postroje a ze své lezecké výstroje si vyrobí provizorní kotvicí hák, který hodí na laně vzhůru. Zasekne se do skal a vznikne tak jakási houpačka, jež odlehčí váhu spočívající na jeho nohou. Úleva však netrvá dlouho. Postroj se začne zařezávat a přerušuje přívod krve do nohou. Musí se znovu postavit. Noc z něj vysává všechno teplo. Vyčerpaný Aron se konečně dočká rána. Na prochladlé kůži cítí slunce a dál seká do kamene. Přitom si však nemyslí, že bude mít dost času prosekat se skrz, než si pro něj přijde smrt. Jenomže alternativní řešení je tak strašné, že na něj nechce ani pomyslet.
Druhý den v kaňonu. Denní žár sílí. Aron už není prochladlý, teď pro změnu jen hoří.
Zkouší vyrobit provizorní páku ze své výstroje, aby kámen zvedl. Neúspěšně. Najednou se mu zdá, že někde zaslechl lezce, a začne volato pomoc. Je to však jen divoké zvíře, které se prohnalo kaňonem. Bylo by snadné poddat se v takové situaci zoufalství. To však Aron odmítá. Raději obrací své myšlenky k hrůzostrašné druhé možnosti – amputaci vlastní ruky. Pro nikoho by to nebyla zábavná vyhlídka. Aron okamžitě vidí všechny problémy s tím spojené. Bude potřebovat nějaké škrtidlo, aby zastavil proud krve, tedy pokud se osvobodí. Improvizuje s kusem síťoviny a karabinou a kroucením látku utáhne těsně pod loktem. Avšak výsledek mu nepřipadá dostatečně těsný, aby krev spolehlivě zadržel. Navíc předbíhá. Pomocí nožíků se možná prořeže masem, ale bude potřebovat něco jako pilku, aby přeřízl kosti v předloktí. Ale nic takového nemá. I kdyby tuhle monstrózní operaci zvládl, pořád ho ještě čeká slanění Big Dropu a potom třináctikilometrová túra ke kolu. Něco takového je nemožné. Jakmile si to uvědomí, jeho odhodlání upadá. Zemře tady. V batohu má videokameru. Vytáhne ji, zapne a začne se nahrávat. Loučí se s mámou a tátou, vysvětluje, co se mu stalo, a nazávěr dodává, že je oba miluje. Potom se usadí a soustředí se na to, aby zůstal naživu.
Třetí den v kaňonu se Aron modlí. Prosí Boha o vedení, zatímcoho obletují roje moskytů a vysávají mu krev. Nevypadá to však, že jeho modlitba bude za dané situace vyslyšena. Den se trýznivě vleče a nastává další noc. Teplota znovu klesá. Aron se prudce klepe zimou a jektá zuby. Když si povolí doušek vody, musí odolat nutkání dopít celý zbytek. A do kamene nyní seká už jen proto, aby se zahřál pohybem naděje, že s ním pohne, ho dávno opustila.