Brněnský horolezec Roman Ruský se věnuje skalnímu lezení, je sponzorován firmou Singing Rock. V zimě běžkuje, absolvoval například závod 24 hodin na běžkách. Lezení je ale pro něj na prvním místě. Za rok 2007 získal za výstup hranou Sasso di Bosconero zvláštní uznání Českého horolezeckého svazu.
V JINÉM SVĚTLE
Brněnský horolezec Roman Ruský se věnuje skalnímu lezení, je sponzorován firmou Singing Rock. V zimě běžkuje, absolvoval například závod 24 hodin na běžkách. Lezení je ale pro něj na prvním místě. Za rok 2007 získal za výstup hranou Sasso di Bosconero zvláštní uznání Českého horolezeckého svazu. Leze na překližce, na skalách i v horách. A leze dobře. Spolulezec Honza Bourek prozrazuje: „Na druhém má Roman na kontě 7-, na prvním to není tolik, ale 6 na našich skalách a nějakých 5c na jihu nejsou náhodné veličiny.“ Roman je vedoucím horolezecké sekce sdružení Tandem Brno.
Jak jsi se dostal k lezení?
Náhodou, přes kamaráda, a chytlo mě to.
Tvůj nejzajímavější výstup z poslední doby?
Výstup hranou Sasso di Bosconero v Dolomitech z minulého roku (pozn. red.: Protože Roman je v tomto bodě trochu skoupý na slovo, doplňujeme, že výstup obtížnosti IV+ trval pět dní a Roman byl v samostatném dvoučlenném družstvu s Janem Bourkem. Jak sám říká, nejtěžší byl rozhodně sestup).
Co tě na lezení přitahuje?
Je to pobyt v čisté a nezkažené přírodě. Nádherný byl můj docela čerstvý zážitek při lezení v Rudicích v Moravském Krasu 24. února 2008. Bylo tak krásně, že jsem lezl bez trika. A potom mě také baví navštěvovat všechna nová místa.
Jak předcházíš krizovým situacím?
To je jednoduché, jezdím jen s dobrými kamarády a snažím se vždy dodržovat pravidla bezpečnosti.
Malý Průvodce se zabývá outdoorovým vybavením. Podle čeho si vybavení vybíráš a co vnímáš jako největší pokrok v téhle oblasti?
Při výběru je pro mne nejdůležitější, aby vybavení bylo funkční. Co se týká pokroku, tak nejvíc si cením vynálezu bederního popruhu u batohů.
Jaké vybavení se ti osvědčilo, nebo tě naopak zklamalo?
Z těch dobrých zkušeností můžu zmínit batoh Tibet od Treksportu, který používám už hodně dlouho a pořád je funkční. Co mě na druhou stranu zklamalo, byl jednoplášťový stan a také nákup spacáku, ve kterém byla zima i při +10 st. i přes proklamované hodnoty klidného spánku v minusových hodnotách!
Nejkurióznější součást vybavení, s jakou jsi se kdy setkal?
Nerezový ešus váhou připomínající spíše 50l hrnec.
Co v souvislosti s vybavením nedoporučuješ?
Rozhodně nedoporučuju kupovat nejlevnější zboží za každou cenu. Mám na mysli třeba nabídky typu stan plus 2 spacáky za 500 Kč.
Stalo se ti, že by vybavení výrazně zkomplikovalo tvoje plány?
Naštěstí jsem podobnou situaci nezažil.
Máš nějaký sen, který by sis chtěl splnit?
I v budoucnu se věnovat horolezení.
Jak se liší vybavení a lezení vůbec, když máš zrakový handicap?
Ve vybavení rozdíly nejsou, používám vše jako vidící lezci. Jen při samotných výstupech jsem pomalejší, přece jen je lepší se na skálu dívat, než ji ohmatávat
Na začátku jsme jednu věc záměrně zamlčeli. Roman Ruský totiž patří k handicapovaným lezcům, má těžkou vadu zraku (je asi na 30 % běžného vnímání). Zmíněné zvláštní uznání ČHS bylo uděleno za horolezecké výkony handicapovaných lezců. Poděkování a uznání patří také Romanovým spolulezcům. Kromě lezení Roman učí další kamarády lezeckým dovednostem. Oni na to sice vidí, ale Roman tomu zase rozumí. Tak už jich několik naučil jak se navázat na lano, jak slanit a jak jistit prvolezce. Teď by možná stálo za to přečíst si celý rozhovor ještě jednou, protože Romanovy zkušenosti se napodruhé budou všem vnímavějším jevit v docela jiném světle.
Další informace o Romanovi najdete například zde (www.blindclimber.xf.cz)
© Svět outdooru 2008, převzato z MP 08 Připravil Jirka Červinka, foto Honza Bourek a archiv Romana Ruského
Placené odkazy k tomuto článku: |
Zde může být váš odkaz! Napište nám. |
Tuhle jsme o nem uz cetl, ale tehdy jsem jeste nevedel jsem to ze moc nevidi. To ze se treba pusti v zime do lezeni v tatrach je obdivuhodny !