Janek Bednařík je profesionální horský vůdce a tuhle profesi také všemožně propaguje. Proto ho najdete všude, kde se kolem horských vůdců něco děje.
Jak jsi se k práci horského vůdce dostal?
Vždycky mě to táhlo ven, do hor. Později mě taky bavilo otevírat tyto dveře ostatním, přinášelo a přináší mi to radost. Proto jsem chytil příležitost a stal se horským vůdcem.
Čeho si ze svých cest a lezení nejvíc považuješ?
Považuju si všechna dobrodružství, ze kterých se ve zdraví všichni vrátíme zpátky domů.
Můžeš trochu přiblížit profesi horských vůdců?
Horský vůdce je člověk, který má kondici, zkušenosti a vzdělání, aby bezpečně provázel lidi na horách. Je to nejnáročnější a zároveň nejvyšší vzdělání pro tento typ profese na světě. Do široké škály toho, co vám horský vůdce může nabídnout, patří lezení po skalách, průstupy velkými stěnami, výstupy na vysoké kopce, i osmitisícovky, lezení v ledu, lyžování, skialpinismus a freeride všude na horách po celém světě. Cesta člověka, který si horského vůdce najme, většinou začíná na kursu lezení, lavinovém kursu nebo na některém ze „snazších a známých“ výstupů, jako je třeba Gerlachovský štít nebo Mt. Blanc.
Co zaručuje klientům statut mezinárodního horského vůdce?
Jak už jsem říkal, jde o člověka, který má za sebou zkušenosti a špičkové vzdělání pro to, aby byl vaším společníkem na horách. Jde o licenci s mezinárodní platností, takže je jedno, jestli je to vůdce ze Švýcarska, Kanady nebo Slovenska, jejich vzdělání a úroveň jsou stejné.
Jak předcházíš krizovým situacím a stresu?
Pečlivou přípravou a sledováním toho, co se děje, abych byl schopen takové situace pokud možno předvídat… Důležitá je i vhodná, kvalitní výbava a hodně záleží na lidech, jejich kondici a rozpoložení.
Co hodnotíš v poslední době jako největší pokrok ve vybavení?
Obecně to bude asi GPS navigace a komunikační technologie. Myslím, že gépéesky, mobily, satelitní telefony nebo třeba přístroje do lavin zachránily mnoho lidských životů… příjemné je i neustálé snižování váhy vybavení!
Jaké vybavení se ti osvědčilo, pomohlo, vydrželo?
To je na knížku, těžko odpovědět ve stručnosti, v kostce. Oblečení vezmu postupně – jako termovrstvu bych doporučil merino vlnu. Mezivrstva se dá dobře kombinovat (merino, powerstrech, jiné materiály) a svršek Gore-tex (já mám český Tilak). Na „drcení zimy“ mám Primaloft a peří (používám Tilak a Sir Joseph). S výběrem bot si dávám práci a nešetřím, nohy mě živí (v mém případě Asolo). Brýle taky co nejlepší, oči jsou jen jedny…(mám Julbo + Oakley). A nakonec třeba rukavice – opět Gore-tex (Tilak). Horolezeckou a lyžařskou výstroj se snažím mít také prvotřídní, a především lehkou (to už by byla příliš dlouhá řada značek. Za všechny jako symbol horolezce lano – používám Beal).
Co se ti naopak neosvědčilo?
Když jednou zkusíte to nejlepší, pak rychle zjistíte, že napodobeniny a laciné náhražky se vlastně vůbec nevyplatí kupovat. To platí asi ve všem. Konkrétní být nechci, nerad bych někomu „škodil“…
Před jakou chybou v souvislosti s vybavením bys ostatní varoval?
Nezapomenout ho doma…
Co dělat, když nás zaskočí třeba klimatické nebo přírodní podmínky?
Člověk by se měl pořádně připravit a informovat, aby se to nestalo. Samozřejmě se občas může stát, že je třeba větší zima, než by si člověk přál. Pro takový případ je dobré udržovat se v dobré fyzické a psychické kondici. Lidské tělo je nejdokonalejší stroj, „nadupaný“ technologiemi, který máme k dispozici a zadarmo. Stav „hardwaru a softwaru“ pak závisí jen na tom, jak s ním zacházíme. Trénované tělo vydrží víc než netrénované a bystrá, veselá mysl dělá zázraky…
Vzpomeneš si na chvíli, kdy vybavení zachránilo ošemetnou situaci?
Naposledy to byl satelitní telefon, který dokázal vysoko v Himálajích přivolat vrtulník pro člověka, který umíral na výškovou nemoc.
Setkal jsi se na cestách s kuriózní součástí vybavení?
Před léty v Yosemitech jsem poprvé viděl skládací trychtýřek pro ženy, který jim umožňuje v náročných podmínkách čůrat jako mužům…
Vlastníš nějaké outdoorové vybavení, se kterým se nemůžeš rozloučit?
Dlouho to byl můj první sedák, který už jsem ztratil. Taky je to první friend, který jsme si s bráchou pořídili, triko z El Captaina, helma, která už je za ta léta hodně otřískaná, a moje první karabina… A pak je to vybavení, které mi někdo daroval.
Jakými požadavky se řídíš při výběru svého vybavení?
Stejně jako každý spotřebitel vybírám kvalitu, na kterou mám. Protože se pohybuju na horách, mám přísnější požadavky, než kdybych chodil do lesa. V horolezectví je kvalita vybavení logicky důležitá. Ale nejradši bych asi to vyprávění o vybavení shrnul moudrem klasika, že dobrá výbava je důležitá, ale musí se používat, jinak ztrácí smysl…
Máš nějaký sen, který by sis chtěl splnit?
Mám, ale jsem v tomto směru pověrčivý, a tak si to zatím nechám jako tajemství.
A můžu se zeptat na konkrétní plány do budoucna?
Být zdravý, mít štěstí, přízeň bohů a lásku bližních…
© Svět outdooru, seriál Zkušenosti zkušených, text vyšel v ročence Malý Průvodce světem outdooru 2011, připravil Jirka Červinka
…tuto profesi všemožně propaguje… velmi kulantně řečeno :-((((
„Konkrétní být nechci, nerad bych někomu „škodil“…“ Tak takto zverejnene skusenosti su fakt na 2 veci. Z celeho clanku vieme, ze nosi merino, Tilak a pouziva Beal. Na to by stacila 1 veta. Zvysok „skusenosti“ by pripadal banalny asi aj citatelom iDnes.
clanek je takove obecne tlachani o nicem a ze zacatku pusobi spise jako self promo/PR
Ctyri nebo tri roky dozadu, tady kazdy ze „zkusenych“ nenechal dopustit na termopradlo, ted je zase merino. Je to opravdu tak zasadni zmena? Na zatezove sporty se mne neosvedcilo. Tam, kde se nepotim je OK. Protoze ho mam kratce, tak zkusenosti s mesicnim neustalym nosenim nemam.
Po počátečním nadšení z prádla Devold /střední gramáž Multisport/ se dostavilo vystřízlivění. V zimě se jako první vrstva neosvědčuje, nasákne jak houba a pomalu vysychá. Problém hlavně v okamžiku, kdy člověk přeruší výkon během zastávky. I merino smrdí,pravda, později jak syntetika. Po delším čase se jakoby jeho schopnost „nesmrdět“ snižuje. I při šetrné péči výrazně nižší životnost – v materiálu se objevují dírky, párání může být kus od kusu jiné. Mnohem lépe mi slouží triko s řady Active /Devold/, které má na rubu umělinu. Resumé – za ty prachy asi ne.
Veškerý termoprádlo se mi osvědčilo vrstvit. První vrstva s nejvyšším odvodem samozřejmě. Např. Devold Breeze + Multisport, Moira UL + duo, Craft Cool + je to starší úplet teď srovnatelnej asi se Zero.
Na to fleece. Vždy v podstatě bez problémů. Pak už je jenom otázka, jak kdo vnímá syntetiku a vlnu.
Když dám jako první vrstvu např. M. Duo, tak taky pomalejc vysychá. Samozřejmě jsem kombinoval termoprádlo i napříč značkama:-)
Tak z tejto „skúsenosti skúseného“ som sa nedozvedel ale vôbec nič… Asi sa treba rozprávať s ľuďmi, ktorí sa svoj názor neboja prezentovať.
Téma měsíce: Za sněhem do Skicircus Saalbach
Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn: lyžování a freeride snů v obří lyžařské areně v srdci Alp
FIS Alpine World Ski Championships Saalbach 2025: jedinečná podívaná na MS v alpském lyžování v Salcbursku
Zimní dovolená ve Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn: Zábava pro celou rodinu
Rady k vybavení
V suchu i za deště. Správná impregnace pohorek
Nejlepší trekové boty a pohorky 2024: výběr testerů Světa outdooru
Jak vybrat nepromokavou bundu?
Knižní tipy
Snow Film Fest 2024: adrenalin, humor, i dojetí na plátnech kin
E-BOOK 1. POMOC NA HORÁCH: zdarma ke stažení
Zajímavé vybavení
Forclaz merino tričko MT900
Bezešvé provedení, odolnější látka na ramenech a bedrech
VIVOBAREFOOT Tracker Forest
Nejpohodlnější outdoorové boty na světě.
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru
Ponožky Darn Tough s doživotní zárukou
Skvěle sedí, nesmrdí (příměs merina), hezké designy a když je prodřeš, zdarma výměna za nové. Fakt.
Zajímavé túry
Velký Choč s výhledem na čtyři národní parky Slovenska
Hayduke trail: kaňony a pouštěmi na jihozápadě USA
Główny Szlak Beskidzki – polský trail mezi Českou a Ukrajinskou hranicí
Další zajímavosti
Barefoot obuv: Do přírody i na horské výšlapy
Decathlon: jak správně pečovat o stan, karimatku a spací pytel
WARMPEACE: život mezi spacáky