Zimní výzva mění trasu i časový limit, začíná v půli února

Zimní výzva mění trasu i časový limit, začíná v půli února

Citelných změn doznal nadcházející 3. ročník extrémního běžeckého závodu Rock Point Zimní výzva. Nejextrémnější zimní outdoorová akce dvojic, která v Česku nemá obdoby, bude mít tentokrát čtyřdenní časový limit a start i cíl v Šumperku.

Přestože start je naplánovaný na polovinu února, nyní už přípravy vrcholí, aby na začátku ledna mohla být spuštěna registrace. Tentokrát pořadatelé stanovili maximální počet pětasedmdesáti registrovaných dvojic.

„Zimní výzva bude jiná jak co do délky a výběru trasy, tak co do kategorií. Bude to prakticky úplně jiný závod než třeba loni, ale jedno mu zůstává – celkové pojetí a mimořádná náročnost,“ sdělil ředitel závodu Rock Point Zimní výzv Pavel Zitta.

Ve srovnání s loňským ročníkem nezůstal kámen na kameni. Stejný bude jen samotný start v Pavlínině dvoře v Šumperku. Tam bude také cíl. Závod tedy nepůjde z bodu A do bodu B, ale celý se odehraje na jednom dlouhém okruhu. „Trasa povede přes tři kraje – Olomoucký, Moravskoslezský a Pardubický a běžci budou muset přejít přes vrcholy Pradědu, Kralického Sněžníku či Suchého vrchu,“ připomněl Zitta.

Zatímco loni si běžci mohli vybrat ze dvou různě dlouhých tras, tentokrát pořadatelé připravili trať jedinou. Ta má být jakýmsi kompromisem délek loňské „Short“ a „Long“ verze. „Papírově“ má měřit 168 km, což v reálu bude znamenat rozpětí mezi 220 a 260 km v závislosti, kudy se běžecké dvojice vydají. „Orientace je opět pomocí GPS navigace, ve které budou mít všichni nahranou trasu závodu a budou muset projít stanovenými body. V některých pasážích Hrubého Jeseníku a Kralického Sněžníku ale budou muset všichni závodníci daný úsek absolvovat po turistické trase z důvodu výskytu endemických druhů živočichů a rostlin v pásmech jejich největší ochrany. V převážné většině závodu ale trať zůstane na uvážení a strategii každé dvojice. Takže bude jedno, zda dvojice poběží po cestách nebo volným terénem,“ podotkl ředitel extrémní akce.

Závod, který odstartuje 18. února, bude mít časový limit 96 hodin. Běžci tak na zvládnutí trasy budou mít čtyři dny. Loni přitom vítězná dvojka Pavel Paloncý a Filip Šilar na výrazně delší trati strávila dva a půl dne, aby zvítězila s jednodenním náskokem. I tentokrát je podnik určený dvojicím. Ty poběží v kategorii Muži, Ženy a Mix. Novinkou je však Dogtreking, tedy běžec se psem. Registrace odstartuje 5. ledna na webu závodu (www.zimni.horskavyzva.cz) a je limitována maximálním počtem 75 dvojic.

Tím, že se závod jde na okruhu, docílili organizátoři opravdu náročné trasy bez „nudných“ pasáží. Od začátku do konce na závodníky čekají pořádné kopce a převýšení. „Závodníci se navíc nebudou moci tolik spolehnout na občerstvení na trase, pro menší občerstvení budou na celé trati nachystány pouhé tři body, na zbytku trasy si musejí závodníci obstarat případné jídlo či odpočinek sami. Povinnou výbavou budou opět spacák, bivakovací pytel nebo alufolie,“ upozornil Pavel Zitta.

Významnou roli navíc bude hrát počasí. Zatímco první ročník závodu zavalil sníh, ten naopak loni citelně chyběl. Počasí tak bude mít velký vliv i na strategii. Každý totiž bude moci použít běžky, sněžnice nebo skialpové a jiné lyže. „Podobné pomůcky jsou povoleny. Nutné je ale trasu absolvovat pouze „po svých“. Zakázáno je využít jakýchkoli jiných přepravních prostředků, motorových vozidel či kol,“ uvedl Zitta.

Stejně jako v uplynulém roce bude mít extrémní akce dobročinný charakter. Na slavnostním startu v Pavlínině dvoře v Šumperku totiž nebude chybět kulturní doprovod a vystoupení hudebních kapel s předstartovním ohňostrojem. „Výtěžek ze symbolického vstupného bude opět jako v minulém ročníku věnován na podporu léčby Lukáška Bílého, který je po dětské mozkové obrně připoután na invalidní vozík. Věřím tedy, že i díky tomu bude na startu závodníky vyprovázet početná divácká kulisa,“ zve na únorové zahájení Rock Point Zimní výzvy Pavel Zitta.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: