Zima v Alpách: kam se smí a za jakých podmínek?

Zima v Alpách: kam se smí a za jakých podmínek?

Lyžování, skialpinistické túry nebo turistika na sněžnicích lákají návštěvníky do zimních Alp. Kam vyrazit a jaká opatření a omezení v souvislosti s covid-19 platí v Rakousku, Švýcarsku, Slovinsku, Německu a Francii?

aktualizováno 14. 1. 2021

Rakousko

Lyžování patří v Rakousku jednoznačně mezi nejoblíbenější sporty. Odpovídá tomu i komfort, který rakouská střediska nabízí lyžařům a dalším milovníkům zimních sportů. Největší výhodou Rakouska proti ostatním státům je jeho blízkost, díky které odpadají starosti s dlouhým a náročným cestováním.

Také mezi skialpinisty se rakouské Alpy těší velké oblibě, nejlepší skialpové túry v Rakousku popsal web TuleniPasy.cz. Výborné terény má Rakousko také pro sněžnicové túry: doporučujeme například přechod Totes Gebirge či planiny Raxalpe. Naprosto fantastické zimní scenerie si užijete na skialpech či sněžnicích také v Ötztalských Alpách.

Rakousko: podmínky vstupu a omezení

V Rakousku české turisty čeká 10denní karanténa bez ohledu na negativní test. Karanténu je možné ukončit, pokud nejdříve pět dní po příjezdu na vlastní náklady absolvujete PCR či antigenní test s negativním výsledkem. Dle vyjádření rakouských vládních činitelů by toto opatření mělo platit minimálně do 24. ledna 2021. Od 9. ledna obnovilo Rakousko kontroly na hraničních přechodech s ČR. Od 14. ledna bude 42 menších přechodů uzavřeno; ostatní zůstanou otevřené. Od 15. ledna 2021 je při příjezdu do Rakouska vyžadována elektronická registrace. Tranzit je možný i bez testu, a to i na vídeňské letiště. Po návratu je nutné do 5 dní absolvovat test a vyplnit formulář.

Aktuální informace o podmínkách a omezeních v Rakousku sleduj na HedvabnaStezka.cz/zasecestuj nebo na webu Ministerstva zahraničních věcí.

Svítání u Karl-Ludwig-Hausu Raxalpe, rakouské Alpy
Svítání u Karl-Ludwig-Hausu Raxalpe, rakouské Alpy

Švýcarsko

Švýcarské Alpy jsou rájem pro všechny milovníky zimních sportů, jako je skialpinismus, turistika na sněžnicích, lyžování a freeride. Ať už si člověk vybere vyhlášené Walliské nebo Bernské Alpy či východněji ležící oblast Engadin Svatý Mořic v kantonu Graubünden, přijde si na své.

V okolí Svatého Mořice a Scuolu můžeme doporučit několik pěkných horských túr na sněžnicích. Lehčí freeridové terény vhodné i pro začátečníky najdeme například v okolí Sv. Mořice, Disentisu a užijeme si je i při výstupu na walliskou čtyřtisícovku Bishorn. Mezi další snadno dostupné 4000 na skialpech patří Allalinhorn (4027 m), Strahlhorn (4190 m), Alphubel (4206 m) a náročný Rimpfischhorn (4199 m), dostupné z chaty Britannia (3030 m) nad Saas Fee. Skialpovou klasikou je pak okruh kolem nejvýchodnější čtyřtisícovky Alp – Piz Bernina.

Stáhni si mapu se 40 tipy na zimní aktivity ve Švýcarsku.

Švýcarsko: podmínky vstupu a omezení

Švýcarsko už před Vánoci otevřelo své brány českým turistům, lákalo na otevřené sjezdovky a rezorty po celé svátky. Od pátku 15. 1. 2021 bude pro obyvatele České republiky opět platit povinnost podstoupit 10denní karanténu po příjezdu do Švýcarska. Občané Slovenské republiky mohou cestovat do Švýcarska i nadále bez omezení. Po návratu je nutné do 5 dní absolvovat test a vyplnit formulář.

Aktuální situaci můžeš sledovat na mojesvycarsko.com nebo na HedvabnaStezka.cz/zasecestuj

Itálie

Italské Alpy jsou proslulé slunečným počasím (až 300 slunečních dní v roce) a příjemným středomořským klimatem. Mezi vyhlášené lyžařské destinace patří jednoznačně Dolomity, ve kterých se dá s Dolomity Superskipass lyžovat celkem v 12 ski areálech. Oblíbeným zážitkem, o které málokterý lyžař neslyšel, je proslulé 40 km dlouhé skisafari Sella Ronda. Po unikátním okruhu kolem vrcholu Gruppo Sella můžete během jediného dne projet čtyři top alpská střediska – Val Gardena, Alta Badia, Arabba – Marmolada a Val di Fassa.

Itálie: podmínky vstupu a omezení

Pro příjezd do Itálie je od 7. do 15. ledna nutné předložit negativní antigenní nebo PCR test ne starší 48h. Rovněž platí nutnost registrovat se na Oddělení prevence a vyplnění čestného prohlášení. Od 16. ledna by mělo být vyhlášeno nové nařízení vlády. Tranzit vlastním vozem je možný. V některých regionech platí omezení vycházení, v celé zemi pak platí zákaz vycházení mezi 22 a 5 hodinou. Po návratu je nutné do 5 dní absolvovat test a vyplnit formulář.

Aktuální informace o podmínkách a omezeních v Itálii sleduj na HedvabnaStezka.cz/zasecestuj

Skialpinismus Alpy
Skialpinismus Alpy

Německo

Bavorské Alpy mají Češi spojené především s horskými středisky GarmischPartenkirchen a Berchtesgarden. Výhodou německých Alp je dobrá dostupnost, velké propojené arény, jak je známe ze sousedního Rakouska nebo Itálie, tady ale chybí. Skiareály jsou tu zaměřené více na rodinné lyžování a levnější pobyty.

Německo: podmínky vstupu a omezení

Pro osoby, které v posledních 10 dnech před vstupem do Německa pobývaly v České republice, platí – až na výjimky – povinná karanténa. Od 11.  ledna se budou upravovat zemská karanténní nařízení tak, že budou obsahovat další testovací povinnost pro cestující z rizikových oblastí. Tyto osoby se budou muset nechat testovat do 48 hod. (v Sasku do 24 hodin) před příjezdem nebo přímo po příjezdu. Povinnost desetidenní karantény bude platit i nadále. Lockdown v Německu byl prodloužen do 31.01.2021. Uzavřeny jsou restaurace, kulturní a volnočasová zařízení a mnoho obchodů. Soukromá setkání jsou povolena pouze sjednou další osobou mimo vlastní domácnost. Nabídky ubytování budou v této době v Německu k dispozici pouze pro nezbytné a výslovně neturistické účely. Po návratu je nutné do 5 dní absolvovat test a vyplnit formulář.

Aktuální informace o podmínkách a omezeních v Itálii sleduj na HedvabnaStezka.cz/zasecestuj

Francie 

Francouzské Alpy nabízí díky vysoké nadmořské výšce stabilní sněhovou pokrývku, v nejvyšších polohách se lyžuje až do května. Mezi skialpinisty je pojmem skialpová trasa Haute Route spojující horská střediska Chamonix na úpatí Mont Blancu a Zermatt pod majestátním Matterhornem.

Francie: podmínky vstupu a omezení

Do Francie mohou Češi cestovat bez restrikcí, při návratu z Francie musí prokázat testem. Cestující v rámci států EU nemusí vyplňovat speciální atestaci, ale je jim doporučeno absolvovat PCR test či antigenní test. Od 15.12. platí zákaz vycházení mezi 20 a 6 hodinou. Na celém území platí pokyn k dodržování základních hygienických pravidel (rozestupy, mytí rukou, roušky, pravidelné větrání vnitřních prostor), zákaz shromažďování se a uzavření všech hotelových, stravovacích, kulturních a sportovních zařízení.

Aktuální informace o podmínkách a omezeních ve Francii sleduj na HedvabnaStezka.cz/zasecestuj

#zasecestuj

Začala nová éra fantastického cestování, takového, o kterém jste si možná ještě před rokem mysleli, že je nenávratně pryč. Proč? Přečtěte si celý komentář.

Na HedvabnaStezka.cz/zasecestuj najdeš přehledné informace o platných omezeních pro vstup do jednotlivých zemí a aktuální reportáže z cest.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: