Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Spolek Chráníme mořské želvy se snaží ochraňovat tyto nádherné tvory, žijící na Zemi více než 110 miliónů let. Dnes jim hrozí vyhynutí. Jejich populace za posledních 70 let klesla na některých místech o více než 90%. Lidé kradou z pláží želví vejce a prodávají je do restaurací pro turisty, zaživa želvám strhávají krunýře, aby z nich udělali suvenýry. Jak i ty můžeš pomoci se dozvíš na www.morskezelvy.cz
Mořských želv, jež mají v mořských ekosystémech nezastupitelnou roli a jsou klíčové k zajištění rovnováhy, je na světě sedm druhů. Udržují například zdravé podmořské louky pro tisíce malých ryb, které jsou důležitou částí celého podmořského potravního řetězce. Želvy také udržují zdravé korálové útesy (nazývané plíce planety) nebo dokážou strávit značné množství medúz. Všechny jsou ohroženy vyhynutím, některé druhy dokonce kriticky. Nejsložitější situace je v Indickém oceánu. Právě tam usilovně působí spolek Chráníme mořské želvy, který si v rámci svého programu vytyčil tři hlavní cíle:
Snažíme se o přímou ochranu pláží, kde želvy kladou svá vejce. Přenášíme vejce do chráněné části pláže a vypouštíme právě vylíhlá mláďata do moře. Toto funguje v Indonésii a na Srí Lance, ale působíme také jako konzultanti v Malajsii nebo Ekvádoru.
2. VZDĚLÁVÁNÍ
Učíme děti porozumět přírodě kolem nich. Vzděláváme děti nejen o želvách, moři a přírodě celkově, ale učíme je i angličtinu a také to, jak minimalizovat odpad nebo jak zacházet s tím, který už vytvořily. Vytvořili jsme vzdělávací materiály v indonéském, anglickém i španělském jazyce, které se nyní používají v mnoha zemích světa na třech kontinentech. Vzděláváme ale i v Česku, kde máme kolem 50 akcí ročně pro školy i pro veřejnost.
3. ŘEMESLNÉ WORKSHOPY
Snažíme se místním lidem ukázat alternativní způsoby obživy, které jsou šetrnější k přírodě a životnímu prostředí. Místní lidé i přesto, že je to zákonem zakázané, zabíjí kriticky ohrožené karety pravé kvůli želvovině a z ní pak vyrábí suvenýry. Pořádáme workshopy, kde se místní učí vyrábět suvenýry z udržitelných materiálů, například z kokosových ořechů a ne ze želvoviny.
VĚDĚLI JSTE, ŽE?
Populaci želv na jednom místě lze vyhubit za méně než 80 let? Pokud na místě pytláci dlouhodobě kradou všechna želví vejce, na pláži se nic nevylíhne a v době, kdy by želvy byly dospělé, se sem žádné nevrací klást vejce.
Želvy se orientují podle světla. Přirozeně tak chodily do oceánu kvůli Měsícem ozářené hladině, dnes bohužel často jdou do vnitrozemí, odkud září lampy a světla z vesnic a hotelů.
Největším nepřítelem želv jsou rybáři. Oni sice želvy většinou nechtějí ulovit, ale v moři je tolik sítí, že se často stává, že se želvy do sítí zamotají a pokud se včas nedostanou na hladinu, aby se nadechly, utopí se.
Pohlaví želv je určeno teplotou písku v době inkubace vajec. Pokud je 29 °C, vylíhne se 50 % samic a 50 % samců. Pokud je teplota vyšší, což se dnes kvůli klimatické změně často stává, vylíhnou se jen samice.
Nejhlubší změřený ponor želvy je 1230 m.
V bazénech želvám zakrňují svaly, nemohou se dostatečně potápět, takže se jim nevyvinou plíce, nemají přirozenou potravu a hlavně ztratí instinkt, kam se v dospělosti za 20-30 let vrátit naklást vejce.
Mořské želvy jsou na světě už 110 milionů let, dnes jim hrozí vyhynutí. V ochranných centrech by měly být pouze želvy, které by jinak v přírodě nepřežily. Vaše návštěva nebo příspěvek želvím centrům má velký vliv. Navštěvujte pouze programy, kde opravdu mořským želvám pomáhají, ne ta, která mláďata drží v bazénech.
CHRÁNÍME MOŘSKÉ ŽELVY
Spolek Chráníme mořské želvy z.s. vznikl v roce 2017 a sdružuje skupinu lidí, kterým záleží na mořských želvách a na přírodě obecně. Financují a koordinují programy na ochranu čtyř druhů mořských želv v Indonésii a na Srí Lance. Kromě přímé ochrany pláží zajišťují i rozvoj místních obyvatel a vzdělávání. www.morskezelvy.cz