Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Zdraví na cestách: 5 nejčastějších chyb, kterých byste se měli vyvarovat
12. 2. 2024
PR
Jak si užít cestování bez zdravotních obtíží? Pozor na tyto velmi časté nešvary, kterých se cestovatelé často dopouštějí a které dokážou zkazit dovolenou.
Podcenění přípravy
V dnešní hektické době není času nazbyt. Balení na cesty často probíhá na poslední chvíli, takže se snadno na něco zapomene. Na cesty do exotičtějších destinací se však vyplatí připravit několik týdnů nebo i měsíců předem, během nichž si zařídíte vše potřebné.
Zjistěte si doporučená očkování pro danou lokalitu a případně se objednejte do očkovacího centra. Mějte na paměti, že některé vakcíny vyžadují dvě dávky.
Zkontrolujte a doplňte lékárničku.
Při cestách do zemí se špatnou zdravotnickou péčí je možné nechat si napsat i léky na předpis do zásoby, které však uhradíte v plné výši.
Pro cesty do divočiny a do hor možná bude zapotřebí speciální vybavení – lavinovou výbavu, GPS navigaci, ferratový set, vodní filtr či tablety na úpravu vody… Máte? Umíte použít?
Vždy si sjednejte cestovní pojištění s dostatečnými limity krytí případných výloh na zdravotní péči, ale i odpovědnosti.
Uložte si důležitá telefonní čísla a napište si je na papírek (pro případ ztraceného/vybitého telefonu) – zastupitelský úřad/konzulát, asistenční služba, záchranná/horská služba v dané lokalitě.
Dokoupení potřebných léků a zdravotnického materiálu v klidu promyslete a sepište. V případě objednávky on-line se bude jistě hodit benu slevový kód, s nímž při větším nákupu výrazně ušetříte.
Nadšení z objevování a prozkoumávání nových míst často vede k podcenění dostatečného přísunu vody a zdrojů energie. Dehydratace, nepravidelná strava, konzumace alkoholu – to vše oslabuje imunitní systém a vaše tělo. Následky mohou být různé – bolesti hlavy, vyčerpání, změny nálad, problémy se zažíváním… No zkrátka nic, co by vám zpříjemnilo dovolenou. V krajních případech dehydratace zvyšuje náchylnost ke vzniku omrzlin v zimě, v létě naopak hrozí úpal či úžeh.
Dbejte na dostatečný přísun tekutin po celý den, zejména během fyzicky náročnějších aktivit, a to i v zimě, kdy je pocit žízně utlumený chladným počasím.
Snažte se jíst pravidelně menší porce. Dbejte na pestrost stravy.
Alkohol a tabákové výrobky konzumujte s mírou.
Nedostatečná hygiena
Že si máme na cestách mýt ruce, ví asi každý, o tom se tu rozepisovat nemusíme. Pozor ovšem na pár dalších základních pravidel, která nejsou tak notoricky známá. Kromě cestovatelského průjmu byste si totiž mohli přivodit i závažnější onemocnění, např. břišní tyfus apod.
Používejte pravidelně desinfekční gel či ubrousky.
V exotičtějších zemích nikdy nepijte vodu z kohoutku, pouze balenou vodu. Ovoce i zeleninu myjte balenou vodou. Nepijte koktejly s kostkami ledu.
V horách vodu filtrujte či desinfikujte, pozor i na horské potoky v oblastech, kde se pase skot.
Nikdy nejezte syrové nebo nedostatečně tepelně zpracované maso a vejce.
Nekupujte mléčné nebo masné výrobky, které byly skladované mimo lednici.
Jezte v podnicích, kde jí místní. Větší počet hostů značí, že podnik jednak dobře vaří, za druhé jídlo bude s větší pravděpodobností čerstvé.
Neznalost prostředí
Cestovatelé rádi vyráží do nových exotických lokalit, ale neberou v potaz zcela odlišné podmínky, které můžou nastat. Túra do deštného pralesa, výstup na pětitisícovku, plavání v Indickém oceánu, obdivování australské pouště… To vše má svá rizika.
Zjistěte si výskyt jedovatých a člověku nebezpečných živočichů (hadi, pavouci, žraloci, medvědi, ale třeba i infikovaní komáři…) a jak se jim vyhnout nebo se při setkání s nimi chovat.
Chraňte se před sluncem – používejte opalovací krémy s dostatečným faktorem, kvalitní sluneční brýle, noste dlouhé rukávy a nohavice.
Na horách nepodceňte dostatečné plánování trasy, únikové body, alternativu pro případ zhoršení počasí.
Dopřejte svému tělu dostatečnou aklimatizaci.
Informujte o svém záměru někoho blízkého, registrujte se v systému DROZD (Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí).
Sledujte předpověď počasí, případně lavinovou předpověď.
Respektujte zákazy a doporučení místních úřadů/institucí. (Např. zákaz plavání kvůli žralokům, silným proudům, zákaz vycházení vydaný horskou službou apod.)
Chystáte se na cesty po Evropě? Šetřete životní prostředí i svou peněženku díky cestování dálkovými autobusy. Využít můžete navíc ještě flixbus slevový kod pro ještě výhodnější jízdné.
Ignorování varovných signálů těla
Lidské tělo je geniální organismus, který vysílá našemu mozku nepřeberně signálů. V přetechnizované době jsme si pod tíhou každodenních povinností a tlaku na výkon zvykli jeho signály ignorovat a přecházet. Na cestách se ale vyplatí být ke svému tělu extra pozorný a respektovat jeho limity.
Při cestách s velkým časovým posunem si dopřejte den dva odpočinku.
Nesnažte se vidět a stihnout všechno. Méně je někdy více.
Není ostuda se při výstupu na vrchol otočit nebo trek ukončit či zkrátit. Cílem je vždy především bezpečný návrat.
Neignorujte puchýře, namožené svaly, podvrtnutý kotník apod. I malé zdravotní trable mohou při zanedbání přerůst ve velké komplikace.
Vždy o svých zdravotních problémech informujte ostatní členy výpravy.
Nehrajte si na hrdinu a v případě vážnějších potíží zamiřte k lékaři.
Abyste si každou svou cestu za poznáním užili co možná nejvíc, vyplatí se věnovat pozornost prevenci a své aktuální kondici na místě. Když nepodceníte přípravu, máloco vás následně zaskočí a nastalé situace lépe zvládnete. Při samotném cestování dbejte na hygienu a vyhýbejte se potenciálně nebezpečným situacím. Nezapomeňte poslouchat své tělo, abyste si dovolenou užili naplno. Šťastnou cestu!