Jeden ze sedmi novodobých přírodních divů světa, zátoka Halong, ukrývá okolo 2 000 skalnatých ostrůvků vyrůstajících přímo z moře. Jestli někdo dokáže možnosti tohohle místa opravdu ocenit, jsou to lezci. Právě tady totiž mohou kombinovat lezení a koupání v nezapomenutelný zážitek: deep water solo.
Atmosféru snad nejnavštěvovanějšího místa ve Vietnamu trochu narušují davy turistů okupující výletnické lodě a brázdící hlavní trasy mezi nejznámějšími ostrovy. Chcete-li si zátoku užít po svém, je nejlepší variantou vypůjčit si kajak a zamířit do ní na vlastní pěst. Tak se vám taky naskytne skvělá příležitost vyzkoušet jedinečný lezecký zážitek: deep water solo (DWS), tedy nejištěné lezení nad dostatečně hlubokou vodou. Když dojdou síly, hrozí akorát příjemná koupel.
Lezení v Halong nemá příliš dlouhou historii a za většinu prozkoumaných, popřípadě oboltovaných, oblastí se zasloužila společnost SLO PONY sídlící na ostrově Cat Ba, který je také nejlepším východiskem k lezení. Chcete-li v Halong lézt, vaše kroky by měly nejprve zamířit právě do SLO PONY. Nejen, že zde zakoupíte docela dobře udělaného lezeckého průvodce, ale místní lezci a instruktoři všem rádi zadarmo poradí, kam se vydat, půjčí vybavení a popřípadě si s nimi můžete domluvit organizovaný lezecký výlet.
V kanceláři SLO PONY lezci ocení také tabuli s výškou přílivu, která je pro lezení docela zásadní. Vápencové ostrovy jsou totiž v místech kolísající hladiny značně vymleté vodou. „Když není příliv velký, je mnohem těžší se na skálu dostat a je nutné nejprve překonat velký převis. Je-li hladina vysoko, poměrně snadno se dostanete z loďky přímo na méně ukloněné části stěny, a proto se dny s vysokým přílivem mnohem více hodí pro méně zdatné lezce,“ vysvětlil nám jeden z lezeckých instruktorů.
S pádlem pod skály
My jsme se pod skály dostávali na zmiňovaném kajaku. V Cat Ba si jej můžete na celý den vypůjčit za pouhých 200 000 VND (tedy asi 200 Kč) a k nejbližší skále je to asi hodina pádlování. Velkou nevýhodou je, že z kajaku se na skály hůře dostává. Je to ale ta nejlevnější varianta. Jednodenní lezecký výlet lze ve SLO PONY pořídit za více než 20 dolarů pro jednoho člověka. Na druhou stranu na skálu nastupujete poměrně pohodlně z bambusové loďky a neunavíte se dlouhým pádlováním.
Při lezení to chce nejprve notnou dávku odvahy. Z počátku je člověku velmi nepříjemné, že mu chybí lano a presky a přitom už je tak vysoko na skále. Po chvíli ale zjistí jakou výhodou je, že ho netáhne sedák a nezdržuje cvakání. Je dobré si nejprve párkrát do vody skočit z menší výšky a postupně se otrkávat na vyšší a vyšší výstupy. Vzhledem k bezpečnosti jsou všechny doporučené skály v poměrně velkém převisu. Člověk se tak sice nadře, ale má jistotu pádu do vody.
Samotné padání je nejprve zábava. Čím výše se ale lezec dostává, tím větší pozor si musí dávat při pádech. Je nezbytně nutné se vždy zpevnit, prorazit si nohama hladinu a pak hladce projet vodou. Stačí, že se nepropnete, vystrčíte zadek a následujících pár dní vás bude bolet jako čert (mluvím z vlastní zkušenosti). Je taky nezbytně nutné zvolit k lezení jen skály, pod nimiž je prozkoumaná voda, abyste nedopadli na skalní výběžky pod hladinou. A jste-li natolik pošetilí, že máte chuť lézt na neprozkoumané skály, vezměte si raději šnorchl a pořádně si dopad prozkoumejte!
Kde začít?
Přímo v Halong Bay najdete celkem 20 zajímavých lezeckých oblastí. Snad nejznámější je Polish Pillar, jehož elegantní silueta ční z vody poměrně daleko od městečka Cat Ba. Navíc nyní čeká na obnovení jištění. Do výšky 50 metrů se totiž bez jištění pustí jen málokdo. Několik lezeckých míst najdete i přímo na plážích ležících na ostrůvcích. Tyto cesty jsou odjištěné, a tak je ocení ti, kterým DWS prostě nesedí. Za doporučení rozhodně stojí Moody´s Beach, kde ve volných chvílích navíc můžete skvěle šnorchlovat! Na řádné DWS pak určitě vyzkoušejte stěnu HAWAII 5.0, pod níž je extra hluboká voda, a tak se tu můžete vydat do opravdových výšek bez jakéhokoliv strachu. Navíc je tahle skála dobře dostupná na kajaku. No a ti, kteří zkouší DWS poprvé, mohou zamířit na Three Brothers, kde najdou i snazší cesty s lehčím nástupem.
My jsme se jeden den rozhodli obětovat také lezení přímo na ostrově Cat Ba. Vypůjčeným skútrem se dostaneme hlouběji do středu ostrova do Butterfly Valley, kde se lezci ze SLO PONY zasloužili o moc hezkou oblast. Leze se zde za symbolický poplatek a i díky němu se tady počet odjištěných cest neustále zvětšuje.
Více o Halong Bay
Většina turistů zamíří do zátoky na krásných výletnických lodích či menších plachetnicích s rudými plachtami. Obvykle vyjíždí z nepopsatelně ošklivého Halong city. Však mnoho lidí taky prohlašuje, že „jestli je Halong bay ráj na zemi, tak Halong city je peklo na zemi„. Rozlehlé město plné výškových hotelů a nevzhledných ulic naštěstí vidíte jen chvilku. Jen co se loď vplete mezi labyrint ostrůvků, rozčarování z města je zapomenuto a člověk jen nadšeně kouká.
Stejně nepěkné je i město na ostrově Cat Ba. Vietnamci bohužel dělají tu chybu, že vše chtějí hrozně „západní“, a tak městečko vypadá jako malé Las Vegas. Všude blikají neonová světla všech tvarů i velikostí a z okolních barů se ozývají rozpačité zpěvy na oblíbených karaoke party. Čilý turistický ruch tak narušuje atmosféru tohohle nádherného místa. Stačí si ale půjčit kajak, sbalit šnorchl, plavky a lezky a vydat se do zapadlejších míst zátoky, abyste pochopili, že zátoka Halong je opravdu jedinečná!
I nám přirostla k srdci a když nás jeden majitel malé cestovní kanceláře lákal, ať mu odjistíme jeho vlastní útes a pomůžeme konkurovat SLO PONY, tak jsme málem přikývli…
Placený odkaz: Praktický nafukovací kajak pořídíte například od firmy Gumotex