Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Už jste také byli uklízet? Akce “Ukliďme Česko” dokazuje, že zájem veřejnosti o téma ochrana přírody a životního prostředí stále sílí: téměř 200 000 dobrovolníků, 4 687 úklidových akcí a 2 730 tun odpadu za rok 2022. Rozhodli jsme se položit pár otázek organizátorům této akce.
Jaký byl motiv vzniku vašeho projektu a jaká je jeho hlavní filozofie?
Někdy v roce 2011 jsme spustili aplikaci www.ZmapujTo.cz na mapování černých skládek. Protože hlášení přibývalo, a ne všechny podněty se řešily, rozhodli jsme se, že pomůžeme ty neřešené skládky uklidit s dobrovolníky. Takže jsme se inspirovali estonským hnutím LetsDoIt a šli jsme na to. Naším hlavním posláním je zanechat našim dětem do budoucna co nejčistší prostředí.
Jak často během roku pořádáte úklidové akce a kolik se do nich zapojuje lidí?
Vyhlašujeme dva hlavní termíny úklidů – na jaře a na podzim (letos je to 1. dubna a 16. září). Nicméně úklidové akce probíhají prakticky po celý rok, snad jen s výjimkou zimních měsíců, kdy je sněhová pokrývka. Akcí je během roku řádově tisíce a vloni se do nich zapojilo bezmála 200 000 dobrovolníků.
Máte nějakou statistiku, s jakým typem odpadu se sběrači setkávají nejčastěji? Naráží i na nebezpečný odpad?
Takovým naším evergreenem jsou pneumatiky, klasické PETky (v poslední době také nápojové plechovky), všudypřítomné kapesníčky a vlhčené ubrousky. Občas narazí dobrovolníci při úklidových akcích i na nebezpečný odpad, ale jsou to naštěstí výjimečné případy. Nejčastějším typem nebezpečného odpadu bývají jehly a také azbest.
Jak mohou naši čtenář pomoci s úklidem? Co je potřeba udělat pro to, aby člověk mohl v rámci vašeho projektu vyrazit uklízet?
Je to poměrně jednoduché, stačí se kouknout na www.UklidmeCesko.cz a z mapy úklidů si vybrat ve svém okolí ten, ke kterému se připojíte. V ideálním případě se zaregistrovat, aby s vámi organizátor akce počítal a měl pro vás připravené pytle na sesbíraný odpad a pracovní rukavice. Celá akce však není jen o uklízení odpadků, na řadě míst má i doprovodný program. Další možností, jak se k projektu Ukliďme Česko přidat, je zorganizování vlastní úklidové akce.
V rámci vaší neziskové organizace jste vytvořili projekt Kam s ním (kamsnim.cz), což je aplikace pro snadné a rychlé vyhledání míst v okolí, kde se můžeme legálně „zbavit“ nechtěných věcí a odpadů. Máte přehled, kolik míst je v aplikaci zaneseno a kolik lidí tuto aplikaci používá?
Mapa projektu obsahuje již 110 000 takových míst a další postupně přibývají. Stejně jako přibývá uživatelů aplikace, kterých je v současné době okolo 500 denně.
Jaká je vize vaší organizace do budoucna? Jak vidíte Česko z hlediska odpadu v přírodě za 50 let?
50 let je při rychlosti současného pokroku velmi dlouhá doba. Pravděpodobně v mnohem kratší době bude většina věcí, které jsou dnes klasifikovány jako odpad, považována za cenný zdroj surovin, takže snad nikoho nenapadne je vyhazovat do přírody. Je a bude to také hodně o osvětě a vzdělávání mladší generace, takže se také snažíme v tomto přispět svou „troškou do mlýna“ a připravili jsme výukovou hodinu o odpadech a možnostech využití aplikace KAMsNIM.cz pro základní a střední školy.
Ukliďme Česko je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky, jejímž cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek.