Základní parametry při výběru vlněného oblečení

Základní parametry při výběru vlněného oblečení

Současné outdoorové trendy hlásají stále častěji návrat k přírodě. To se týká i sportovního a funkčního oblečení. Vlna je vyhledávaným materiálem díky svým jedinečným termoizolačním vlastnostem, prodyšnosti, hebkosti a pohodlí, ale také z hlediska ekologie a udržitelnosti výroby. Jak si ale ze široké nabídky správně vybrat a na jaké základní parametry se při nákupu zaměřit?

Prvním člověkem, který se oblékal do vlny z ovčího plemene merino, byl pravděpodobně španělský pastevec někdy ke konci středověku. Vlněné svršky používal jako účinnou ochranu jak proti letním parnům, tak i během chladných zim v Pyrenejích. Možností výběru z různých druhů vlny, střihů a designů tenkrát nejspíš moc neměl. Ale co my? Jak se zorientovat v dnešní záplavě nabídek výrobců funkčního oblečení a outdoorových obchodů? A jak vybrat ten správný kousek, který bude optimální pro naše oblíbené aktivity? 

ÚČEL

Dávno už neplatí, že jedno funkční tričko vystačí na všechno. Než začneme vybírat, musíme si proto nejdříve ujasnit: 

  • Aktivity, které chceme v tomto oblečení provozovat.
  • Roční období nebo rozsah teplot, ve kterém se budeme pohybovat. 
  • Vrstvení. Na každou z vrstev jsou kladeny trochu jiné nároky. Zjednodušeně – první vrstva má především za úkol odvádět od těla pot, druhá udržuje tělo v teple a třetí chrání před nepříznivými vlivy.

Jakmile je v těchto bodech rozhodnuto, přichází na řadu výběr na základě parametrů.

ZÁKLADNÍ PARAMETRY

Při výběru merino oblečení sledujeme tři základní parametry:

1. Gramáž

U této veličiny platí, že čím vyšší je gramáž, tím je vlna hustěji tkaná. Vlna s vyšší gramáží má lepší tepelně-izolační vlastnosti. Zahřeje vás a udrží v komfortu i za nepříznivých podmínek. Oblečení s nižší gramáží je naopak lehké, prodyšné a dobře odvádí pot od těla. Využijete jej v teplejším počasí a při lehkých aerobních aktivitách.

  • Do 150 g/m2: převážně letní oblečení vhodné např. pro lehkou turistiku, běh, kolo.
  • Do 220g/m2: široké spektrum celoročního oblečení.
  • 220 g/m2 a více: zimní merino, bundy a svetry.

Pozn.: Tyto hodnoty nevycházejí z konkrétní tabulky, berte je prosím orientačně.

Kolekce Devold Expedition se hodí pro zimomřivé lidi a do velmi chladných podmínek.
Kolekce Devold Expedition se hodí pro zimomřivé lidi a do velmi chladných podmínek.

2. Jemnost

Udává tloušťku vlákna v mikrometrech (mikronech). Jemnější vlna bývá lehčí a velice příjemná na dotek, hrubší je naopak výhřevnější a oblečení z ní je odolnější.

  • Do 18,5 µm (superfine wool): nejjemnější vlna vhodná na spodní prádlo, lehké a prodyšné oblečení, pro děti a na méně namáhané části oblečení. K nejjemnějším druhům vlny patří v současné době často skloňované merino (vlna plemen ovcí Merino).
  • 18,6 – 19,5 µm (fine wool): celoroční oblečení, první a druhá vrstva. Zatímco např. při běhání nebo ve fitku oceníte pohodlí lehkého trička z kategorie superfine, při náročnější turistice s těžkým batohem na zádech odvede lepší práci odolnější kousek z kategorie fine wool.
  • 19,6 µm a více (střední a hrubá vlna): svrchní vrstva, teplé oblečení, mikiny a svetry.

Pro srovnání: svetry Devold udávají jemnost vlákna 22 – 24 µm, ty teplejší i 32 – 36 µm, zatímco nejjemnější trička, prádlo či lehké čelenky bývají vyrobené z jemné vlny s tloušťkou vlákna 17,5 µm.

Merino oblečení se vyrábí z prvotřídní vlny ovcí stejnojmenného plemene, které se volně pasou na svěžích pastvinách Nového Zélandu, australské Tasmánie či argentinské Patagonie.
Merino oblečení se vyrábí z prvotřídní vlny ovcí stejnojmenného plemene, které se volně pasou na svěžích pastvinách Nového Zélandu, australské Tasmánie či argentinské Patagonie.

3. Kvalita

Kvalita vlny a jejího zpracování je klíčová pro výslednou kvalitu celého výrobku. Dlouhá a dobře zpracovaná vlákna budou mechanicky odolnější a nebudou z tkaniny vypadávat a zanechávat po sobě dírky. Zde se můžete orientovat podle mezinárodních certifikátů kvality, např. OEKO-TEX Standard 100 nebo Woolmark.

MATERIÁL

Vlastnosti materiálu mohou vhodně podpořit také použité příměsi. Na trhu se objevují kombinace merino vlny s jinými přírodními vlákny, ale také se syntetikou.

  • Hedvábí dodá merino oblečení maximální jemnost i pro citlivou pokožku.
  • Tencel zajistí rychlejší schnutí. Tato kombinace je ideální na léto.
  • Syntetika zvyšuje odolnost a tím i celkovou životnost. Často se jedná o oblečení ze dvou vrstev vhodné na zimu.

DALŠÍ KRITÉRIA

  • Velikost. Merino prádlo by mělo volně přiléhat na tělo tak, aby nebylo příliš volné ani obtažené.
  • Zpracování. Pro pohodlné nošení volte oblečení s plochými švy.
  • Vzhled. Nedá se nic dělat – abychom se cítili dobře, mělo by se nám oblečení taky líbit.
  • Cena. Nikdo z nás nechce platit za oblečení přemrštěné částky. Na druhou stranu se jedná o mnohaletou investici, kdy se vyplatí zainvestovat do kvality.
  • Značka. Tady velmi záleží na sympatiích a osobních preferencích. Sami si můžete vybrat takovou značku, jejíž výrobky se vám líbí, je prověřená historií, nebo je vám blízká jejich filozofie. Na trhu dnes najdete množství kvalitních výrobců. Vždy ale volte kvalitu na prvním místě.

Devold je jednou z nejstarších outdoorových značek na světe. Vlněné oblečení vyrábí v Norsku již od roku 1853 a během své existence oblékala řadu dobrodruhů, objevitelů i outdoorových nadšenců včetně Fridtjofa Nansena či Roalda Amundsena. I v současnosti je považována za světovou špičku z hlediska kvality produktů a inovací ve zpracování a výrobě z vlny. Devold nabízí širokou kolekci funkčního prádla z merino vlny, ponožek, čepic, tradičních vlněných svetrů i lifestylových produktů. www.devold.cz

Značku Devold na českém a slovenském trhu zastupuje firma North Trappers. V jejich nabídce najdeme celkem 15 skandinávských značek, jako je Dale of NorwayBergansKari Traa a další. www.norskamoda.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: