Otázka via ferrat je u nás trochu problematická, ale přeci jen se pár zajištěných cest najde. Jednou z nich je třeba údolí řeky Krounky, nazývané Šilinkův důl.
Feráta? Ne tak docela!
Hned na úvod je třeba zmínit, že se nejedná o ferátu typu Giulio Segata (Itálie) nebo Rakouskou Königsjodler.
„Via Ferrata“ znamená doslova železná cesta. Tento název se odráží od zajištění trasy, čehož je docíleno právě železnými pomůckami, jako jsou: žebříky, ocelová lana, kolíky, řetězy apod.
A proto i tuto trasu můžeme zařadit mezi tzv. feráty. Vyskytuje se na ní množství žebříků a řetězů, podobně jako ve Slovenském ráji. Takže ferátoví nadšenci, nekamenujte mne. Nechci nikoho mást tím, že je u nás „déčková feráta“.
Pokud se na tuto cestu podíváme z hlediska obtížnosti, tak se jedná o lehkou trasu, která slouží pro rodiny s dětmi či pro lidi, kteří si chtějí prostě užít přírodu a zažít trochu toho adrenalinu.
Slovíčkaření máme hotovo, co dál?
Teď by se asi hodilo říct, kde se Šilinkův důl nachází. Do své „GPSky“ byste měli zadat vesničku Předhradí, která je asi 30 kilometrů jihovýchodně od Pardubic. Ještě než se ponoříte do kaňonu řeky Krounky, můžete navštívit hrad Rychmburk.
Nedaleko odtud začíná trasa proti proudu řeky Korounky. Je dlouhá čtyři kilometry a ztratit se na ní nemůžete. Kromě toho, že není kam sejít, je stezka značena červenou značkou. Až údolím projdete, dostanete se do další vesnice Kutřín (možno dojít až do České Rybné, další 3 km).
Nejde o žádnou túru, která v sobě obnáší vysoké číslo v kolonce převýšení, protože začínáte ve výšce 430 metrů a končíte o dvacet výše. Jak už bylo zmíněno, kouzlo trasy je spíše v její dobrodružnosti a okolní přírodě. Ta nabízí unikátní faunu a flóru, která je málo dotčená.
Takže pokud chcete vyrazit na feráty do Itálie a nevíte, jestli je to pro vás to pravé, Šilinkův důl by mohl sloužit jako „demo verze“.