YES!enického maratonu se účastnilo rekordních 265 malých i velkých závodníků

Na start hlavního 42 km dlouhého maratonského závodu se v sobotu 25. 8. 2012 na Ramzové postavilo celkem 159 horských vytrvalců a vytrvalkyň. Hlavní hřeben Hrubého Jeseníku se ráno schovával v mlze a na startu foukal studený vítr, takže jindy lákavých předstartovních masérských služeb využili jen ti největší odvážlivci.

Jak se ale záhy po tradičním odstartování (prasknutím nafouknutého papírového pytlíku) ukázalo, nižší teploty a vítr do zad letos nahrávaly výborným výkonům. Na trati vedoucí přes celý hlavní hřeben Jeseníků čekaly závodníky stejně jako v předchozích ročnících čtyři občerstvovací stanice: na Šeráku, Červenohorském sedle, Švýcárně a Ovčárně.

Systémem start-cíl se jako první přes všechny občerstvovací stanice i obě vrcholové prémie na Šeráku a na Pradědu prohnal neporazitelný král tohoto podniku, Marek Procházka (OknoPlast Šumperk). Mezi ženami se totéž podařilo Štefánii Šrámkové z pořadatelského oddílu Horské sporty CH3, o.s.

Zajímavostí letošního ročníku je překonání mužského traťového rekordu o více než tři minuty. Marek Procházka doběhl do cíle závodu v čase 3:27:08 a utekl výbornému druhému Aleši Palkovi (VSK Universita Brno) o celých pět minut.  Dalších pět minut dělilo od cíle celkově třetího muže, kterým byl Michal Smola (SKOB Zlín). Absolutně nejrychlejší ženou maratonské trati se stala již zmiňovaná vytrvalkyně Štefánia Šrámková v čase 4:50:25, následovaná druhou Danielou Habrovou (TJ Sokol Ostopovice) a třetí Renatou Šedovou (Orlické cyklo&in-line království).

YES!enický půlmaraton startoval letos vůbec poprvé, a to na Červenohorském sedle. Na trať nastoupilo celkem 100 závodníků a závodnic, kteří absolvovali trať dlouhou 21 km s cílem také na Skřítku. Rekord trati 1:35:45 ustavil suverénně první Karel Axmann (Vlčí důl-Ryzí eXtrém zHor) s poměrně velkým náskokem na druhého Vladana Henka a třetího Michala Chadimu (KC Brno). Mezi ženami byla nejrychlejší Petra Havlová (FEL Praha), která tímto ke svému dosud platnému ženskému maratonskému traťovému rekordu z roku 2009 získala do držení i ten půlmaratonský: 1:56:03. Druhou ženou v cíli půlmaratonu se stala Alice Martikánová (Horolezci Frýdek-Místek) a jako třetí doběhla Eva Filipiová z TJ Šumperk.