Minulý týden jsme společně absolvovali západní část hřebene Malé Fatry. Vydejme se dnes po východním hřebeni a ukončeme celý malofatranský přechod!
Východní část
První část výletu jsme zakončili na známé Chatě pod Chlebom, která je umístěna v klínu překrásných hor. Ať už jsme přespali pohodlně uvnitř na postelích, nebo na zemi v jídelně, jedno je určitě vhodné – vstát brzy a vyrazit na trasu před ostatními. Nejen, že ranní výhledy na horách patří mezi to nejhezčí, co můžeme vidět, ale také se vyhneme společnosti dalších turistů.
U Chaty pod Chlebom dobereme vodu na celý dnešní den a po vydatné snídani se vydáme dál. Po žluté turistické značce traverzujeme pod výrazným vrcholem Chleb (1645 m n.m.), dojdeme až na Hromové (1636 m n.m.) a navážeme opět na červenou hřebenovou značku. Opět krásným hřebínkem s mnoha rozhledy do všech světových stran doputuejeme na Poludňový grúň (146 m n.m.), od nějž je fantastický výhled na kuželovitý vrchol Stoh (1607 m n.m.), který rozhodně dostává svému názvu a nic jiného vás při jeho pohledu ani nenapadne.
Červená stezka se z vyšlapané pěšiny ztrácí místy mezi kleče a vysoké kapradí, aby vstoupila na svah Stohu (1607 m n.m.), která překvapí nejen svou příkrostí, ale zejména většinou i rozbahněností a špatným přístupem na vrchol. Ti, kteří jsou při síle, mohou na vrchol vyběhnout, ostatní mohou v poklidu pokračovat dále po žluté turistické značce, která svahy traverzuje a cestu o něco zkracuje. V sedle Medziholie (1185 m n.m.) je ideální místo na svačinu – pod Velkým Rozsutcem (1610 m n.m.) na křižovatce turistických cest. Vyběhnout si na vrchol kamenného obra je de facto životní povinnost každého správného turisty, a tak si ji teď můžeme splnit. Pěšina nahoru vede nejprve loukami, poté prudce stoupá a místy nabízí dokonce jištění řetězy. Zdatný horal je však nebude potřebovat.
Červená značka tak překonává nejen vrchol Velkého Rozsutec (1610 m n.m.), ale pokračuje svahy dolů až do sedla Medzirosutce (1200 m n.m.) přímo pod menším bratrem, Malým Rozsutcem (1343 m n.m.), na nějž vede také stezka prověřující technické kvality turisty.
Doposavadní sledování hřebenové značky ukončíme a místo sestupu dál do obce Zazrivá využijeme možnost navštívit jednu z typických dolin Malé Fatry, a to konkrétně dolinu Horných a Dolných dier. Napojíme se tedy na modrou turistickou značku vedoucí na západ a pomalu sestoupíme „z Malé Fatry“ dolů. Pěšina klesá nejprve mírně, poté velmi razantně balancuje na okraji hlubokých roklin a pomocí položených žebříků překonává nejtěžší pasáže nad vodou. Nad hlavami se nám nebe skoro ztratilo a je schované za vysokými stromy. Vskutku pěkné zpestření horského pochodu! Užíváme si tak přírodu obklopující Bílý potok a dojdeme do stejnojmenné obce, kde naše dvoudenní putování končí. Vesnice leží na hlavní tahu do Žiliny a není problém využít některý z četných autobusových spojů zpět, či dostopovat, abyste se mohli vydat na cestu domů.
Co říct na závěr?
Jak jste sami mohli vidět, klasický a velmi krásný trek přes Malou Fatru zabere průměrnému turistovi dva dny (tj. západní a východní část), pokud tedy marně sháníte nějaký nápad na prodloužený víkend, rozhodně tuto oblast navštivte, zážitky jsou nezapomenutelné! Možná bych vám i mohl slíbit, že potkáte medvěda, ale nechci vás strašit (je jich tam hodně, avšak není třeba se něčeho bát!). Doufám, že vám tento dvoudílný tip na výlet pomohl či třeba připomněl vaše zážitky!
Praktické rady a informace
- Základním výchozím bodem je Žilina, kam se snadno dostanete z celé České republiky vlaky i autobusy.
- Pro dopravu přímo pod Malou Fatru můžete zvolit z Žiliny vlak podél Váhu do Strečna, nebo autobus tamtéž. Zpět se dostanete ať už ze Zázrivé či Bílého Potoka autobusem.
- Spojení po Slovensku snadno naleznete na „slovenské verzi Idosu“: www.cp.sk (pozn. redaktora pohora.cz Vojty Lejska:“…jaké bylo onehdá mé zklamání, že na www.jizdneriady.sk není to, co hledám!“)
- Starší generace sice se souslovím „cestovné poriadky“ mít problém nebude, ale zas by mohla zapomenout, že Slovensko je již v zahraničí, a tedy je dobré zařídit si např. online cestovní pojištění od Generali.
- máte-li doma od předchozí cesty peníze, vždy vám je vymění Národná banka Slovenska (mince jen do konce roku 2013)
Foto: Jiří Štaffa