Vážení spoluobčané,
budeme rádi, pokud si v klidu a bez předpojatosti přečtete důvody, které nás vedly k přípravě této výzvy. Neustálé sledování zpráv z celého světa o počtech nemocných vyvolává emoce a neurózy, které brání racionálnímu uvažování.
Strach není dobrý rádce natož pán. Každá mince má dvě strany.
Je jasné, že vláda musela jednat rychle a v neznámé mimořádné situaci nelze přijímat jen dokonalá řešení a domyslet všechny důsledky. Nyní je však potřeba vyhodnotit všechny dopady vládních opatření: na zdraví, ekonomiku, nezaměstnanost, kriminalitu. A upravit je tak, aby nezpůsobily více škody než užitku.
Tato výzva má přispět k posunu veřejné debaty směrem k racionálním úvahám o dlouhodobých zájmech nás všech.
Děkujeme za váš čas.
David Gladiš, Zuzana Kocumová, Vít Strouhal, Ondřej Pleštil
Autoři výzvy, 3. dubna 2020
ODŮVODNĚNÍ VÝZVY
Plošný zákaz obrovského množství ekonomických aktivit (téměř veškeré služby a prodej) je zásadní omezení lidské svobody. Plošný zákaz cestování z a do České republiky je porušení základního lidského práva na svobodu pohybu.
Lidská práva a svobody mohou být omezovány jen:
- pokud neexistuje jiná možnost,
- nejmenším možným způsobem,
- na nejkratší možnou dobu.
Plošné zákazy přináší gigantické náklady
- Ekonomové a Ministerstvo financí odhadují pokles HDP mezi 200 a 500 mld. Kč za rok. Příjmy státního rozpočtu klesnou o 100 až 250 mld. Kč za rok*.
- Je vysoce pravděpodobné, že v důsledku propadu ekonomiky zemře daleko více lidí než na koronavirus, zejména dětí a seniorů, protože v ekonomice, státním rozpočtu a zdravotnictví budou chybět prostředky v řádech stovek miliard korun.
- Důsledkem plošného zákazu jsou již nyní existenciální problémy, exekuce, insolvence tisíců lidí, ztráta obživy pro tisíce rodin. Tyto problémy budou narůstat.
- Nevyčíslitelné jsou ztráty v oblasti omezení osobní svobody. Je znemožněno udržovat rodinné vazby, pokračovat ve studiu, ve vědecké práci, humanitární činnosti, v podnikání, které přináší obživu tisícům rodin.
- Společenské náklady této situace jsou obrovské: chudoba a nezaměstnanost přinese zvýšenou kriminalitu, problémy s alkoholismem a drogami, rozpad rodin, nižší vzdělání a v neposlední řadě horší zdravotní stav a vyšší nemocnost a předčasnou úmrtnost.
- Kroky vlády odškodňující podnikatele a zaměstnance jsou sice potřebné, ale nejsou řešením ani nápravou situace. Dluhy státu zaplatíme my, občané. Hlavním úkolem vlády je zajistit, aby tzv. záchranných opatření nebylo vůbec potřeba.
Plošné zákazy jsou často nesmyslné a neodůvodnitelné:
- Proč mohou lidé chodit do továren a úřadů, nakupovat v květinářství a supermarketu, ale tisíce méně rizikových provozoven obchodů a služeb musí mít zavřeno?
- Proč lze u prodejních okének nakupovat jídlo, ale ne hračky nebo knihy?
- Proč nelze cestovat do země, kde je nákaza koronavirem daleko menší než v ČR?
- Proč do ČR nesmí přicestovat lidé prokazatelně zdraví (například s lékařským potvrzením)?
- Proč do ČR nesmí cestovat občané zemí, kde je nákaza koronavirem daleko menší než u nás?
Existují jiné možnosti ochrany zdraví než jen drastické plošné zákazy a řada zemí postupuje daleko umírněněji, např. Švédsko, Nizozemí, Japonsko, Jižní Korea, Německo, Švýcarsko a další. Nikoliv náhodou jde o ty nejvyspělejší země světa.
Levnější a efektivnější než plošné zákazy je například:
- Posuzovat selektivně provozovny podle velikosti, typu sortimentu, typu poskytovaných služeb, návštěvnosti a dalších kritérií. Je nerozumné zakázat jedním šmahem tak rozdílné činnosti jako je sauna a venkovní autobazar.
- Povolit obchodům a poskytovatelům služeb prodejní okénka a jiné podobné způsoby fungování za dodržení stanovených hygienických pravidel.
- Rozlišovat mezi typy sportovních a kulturních aktivit. Zákaz všech venkovních sportovních aktivit je neodůvodnitelný: při provozování tenisu nebo golfu je riziko nákazy nesrovnatelně jiné než při bowlingu.
- Lidé přijíždějící ze zahraničí mohou být testováni (i na jejich náklady) namísto paušálního zákazu. Při návratu z rizikových oblastí může být nařízena kontrolovaná karanténa (i na náklady cestujících).
Možných řešení je daleko více. Není cílem této výzvy je podrobně popisovat, ale ukázat na to, že existují. Na nutnost domyslet důsledky plošných zákazů upozornila v posledních dnech řada předních odborníků, včetně dvou bývalých guvernérů ČNB nebo nejnovějšího vydání renomovaného týdeníku The Economist.
Stát má k dispozici dostatečné lidské a finanční zdroje na to, aby dokázal připravit a realizovat selektivní opatření. Povinností státu je připravovat a realizovat taková řešení, která nejméně poškodí občany, nikoliv taková řešení, která jsou nejjednodušší.
Svět není černobílé bojiště proti koronaviru, ve kterém je válce nutné obětovat vše. Existují jiné nemoci.
Jeden z mnoha příkladů je rakovina. Na rakovinu zemřelo v roce 2017 v České republice 27 320 lidí a 577 373 osob se s rakovinou léčilo. Výdaje na léčbu rakoviny přitom byly cca 25,1 mld Kč. Na infekci koronavirem zemřelo dosud několik desítek lidí a léčeno v nemocnicích bylo několik tisíc osob. Náklady na obranu proti koronaviru (včetně ekonomických ztrát) jsou ale nejméně 200 mld Kč.
To znamená, že i při nejhorším očekávaném vývoji na nemocného s koronavirem stát vydá skoro stokrát více než na nemocného rakovinou. I státní rozpočet je omezený: o co více vydáme na koronavirus, o to méně je na léčbu rakoviny a dalších nemocí.
TEXT VÝZVY
Vyzýváme Vládu České republiky, poslance a senátory Parlamentu České republiky a další ústavní činitele k tomu, aby:
- Nahradili plošný zákaz maloobchodního prodeje a služeb a zákaz cestování z a do České republiky odůvodněnými a promyšlenými selektivními opatřeními.
- Přijali jen nejnutnější omezení svobod a aktivit jednotlivců i firem, na nejkratší možnou dobu, a to tak, aby bylo jednoznačně odůvodněno, že veškeré škody a dlouhodobé důsledky, které tato omezení způsobí, nepřevýší škody způsobené koronavirovou infekcí.
- Nepřijímali rozhodnutí na základě paniky, strachu a iracionálních emocí, ale faktů a racionálních úvah s přihlédnutím ke všem zájmům společnosti v dlouhodobém horizontu.
ZDE MŮŽETE VÝZVU PODEPSAT. Prosím, zvažte to.
Výzvu zašleme všem členům Vlády ČR, poslancům a senátorům a to nejpozději před jednáním Poslanecké sněmovny Parlamentu, která bude projednávat prodloužení současných opatření.
Pro jistotu zdůrazňujeme, že nám nejde o zrušení, ale o NAHRAZENÍ současných opatření jinými, která nebudou způsobovat zbytečné škody.
Nemáme patent na rozum. Jen chceme upozornit na to, že reakci na koronavirus NELZE posuzovat JEN podle počtu mrtvých na tuto nemoc, ale také podle všech ostatních dopadů, které způsobí.
Zde najdete seznam těch, kdo se k výzvě už připojili.
(Zveřejňujeme pouze jméno a město.)
Co můžete udělat pro podporu výzvy
- pošlete ji svým známým, zejména těm, kteří nechodí na facebook
- nasdílejte ji na sociálních sítích
- napište svému poslanci a senátorovi
- přidejte se ke komunitě na facebooku
- přidejte svůj argument do názorů pod článkem
Pozn.: Web SvetOutdooru.cz není autorem této výzvy a tato výzva ani nutně nevyjadřuje postoj webu. Pouze poskytl prostor pro její rychlé umístění jako podporu svobodného vyjádření názoru.
*Zdroje informací:
- Počty lidí, kteří umřeli nebo onemocněli rakovinou: https://www.linkos.cz/narodni-onkologicky-program/co-musite-vedet/ceska-republika-a-rakovina-v-cislech/
- Výdaje na léčbu rakoviny VZP (podíl VZP na trhu je 57%): https://www.vzp.cz/o-nas/aktuality/vydaje-za-lecbu-rakoviny-rostou-rychleji-nez-pocty-nemocnych-za-5-let-o-2-miliardy ; podíl VZP na trhu je cca 57%.
- Odhady poklesu ekonomiky a příjmů státního rozpočtu vycházejí ze zveřejněných predikcí Ministerstva financí ČR a makroekonomických expertů.
Ochrana osobních dat:
Údaje, které sdělíte vyplněním formuláře a přihlášením se k petici budou úschovávána a zpracovávána v souladu s GDPR. To podstatné je:
- budou uchovávána jen po nezbytně nutnou dobu a poté smazána
- nebudou poskytnuta třetí straně
- nebudou použita k marketingovým ani jiným podobným účelům
- poskytnutý email (uvádět jej nemusíte) bude použít výhradně pro účely informovat vás o dalším osudu výzvy, tj. o počtu sesbíraných podpisů, o tom, komu byla petice předána a jaké byly případné reakce na ni a o případných dalších krocích na petici navazujících
Souhlasím a přidávám se k výzvě, používat zdravý selský rozum
Naprostý souhlas
To taky delam a presto chodim radne do prace
Vzhledem k tomu, že vir je v podstatě na celé planetě, tak je úplně jedno, jestli se nakazím v ČR, nebo v Německu. Mimochodem, sdělovací prostředky by měly uvádět počet nakažených v poměru k počtu obyvatel, takže např. USA by vypadaly takto:
počet obyvatel oficiální počet nakažených zemřelí smrtnost skutečně nakažení skutečná smrtnost
USA 332.000.000 278.458 7.406 2,6 % 1.950.000 0,3 %
Jinak statistiky uvádí za dobu epidemie asi 60.000 zemřelých. Pro srovnání: Za 12 hodin umírá na planetě asi 70.000 lidí
Doporučuju se podívat na aktuální vydání NYT a jejich mapy, kde uvádějí smrtnost na 100 tis. obyvatel v jednotlivých městech. V New Orleans už to vychází na 40 lidí. Celková čísla USA jsou zkreslující. Jde o ohniska nákazy. A tady přidávám ještě hezký článek o tom, jak se to rozjelo v Itálii…protože nereagovali dostatečně včas! https://www.nytimes.com/interactive/2020/04/05/world/europe/italy-coronavirus-lockdown-reopen.html
Pokud pracujete jen s čísly, která jsou po všech opatřeních, nepracujete se správnou informací. Není podstatné, kolik lidí zemřelo po zavedení omezení, ale kolik by jich zemřelo a onemocnělo, pokud by se nic nedělo (a jak by tato situace dopadla také na ekonomiku a společnost) – nemocní zdravotníci, nemocní zaměstnanci, firmy, které by nemohly pracovat, protože by neměly potřebný počet zaměstnanců na udržení provozu….
Povolení některých aktivit je potřeba, ale používat takhle špatně statistiku je špatná cesta, jak toho dosáhnout.
Plně s Vámi souhlasím.
Nesouhlasím s výzvou. Problém je v tom, že polovina lidí je blbých. Jistě jste si všimli, že nějakou dobu lze chodit po venku, ale ne v houfu. Kolik jenom v televizi ukázali srocování lidí! Proto museli tento víkend zablokovat parkoviště, protože spoluobčané jezdili na oblíbená místa, (nevadí) a potom chodili v houfech vytvářeli chumle lidí.
Píšete o Německu, že to jde bez zákazů. Německu na rozdíl od nás příbývá každý den více nemocných, než den minulý. Mimo jiné proto, že nenosí roušky. Podívejte se do USA, kde se Trump smál, že to je jen chřipka, na kterou umírá více lidí. Za pouhých 14 dní mu začaly kolabovat nemocnice, umírat zdravotníci, nemá ventilátory. Přečtěte si o Koreji a Japonsku více. Také chcete žít s nesundatelým náramkem na zápěstí, který bude hlásit, že jste opustili byt, i když máte karanténu? To by bylo křiku! Vždyť i proti pouhému sledování telefonu (ze kterého se pouze pozná obec) se zvedlo spousta námitek.
Ano, je možné na hranicích zřídit laboratoře, aby si přijíždějící zaplatili test. Problém je, že testy nejsou. A česká výroba se dosud nerozjela. Navíc to nějakou dobu trvá, mám dojem, že na hranicích tolik místa není. Dále nejen my, ale i sousední vlády zavřely hranice, takže od nás by mohl, ale oni ho nepustí k sobě…
Uznávám, některé podněty jsou rozumné (prodávat z okénka všude). Problém podle mne je, že vláda nepodporuje čské výrobce masek a roušek s 99,99% účinností. Nepodpořila ani výzkum a výrobu českých mašinek a setů na diagnostiku.
Naprosto souhlasím. Jak píšete, chápu, že v úplném začátku vláda zareagovala, jak zareagovala, ale většina z nás očekávala, ze pokud se situace bude vyvíjet dobře (což vzhledem k počtu nakažených, určitě je), ze represivní opatření budou dle jasného scénáře uvolňovány a lidem navrácena jejich svoboda a právo rozhodnout se do kterého obchodu půjdu nakoupit. Zda do Hornbachu, kde jsou stovky až tisíce lidí najednou nebo do malého obchodu např koupit boty nebo knihu.
Souhlasim, podepisuji a bojim se, nikoliv viru ale toho, co provadi “totalitni” vlada pod vedenim psychopatickeho premiera sledujiiciho pouze sve zajmy, nikoli zajmy obcanu. Dochazi k vaznemu zneuzivani pozice premiera, ktery se svymi psychopatickymi charakterovymi vlastnostmi podoba Hitlerovi nebo Stalinovi.
Toho se opravdu bojim.
Podepisuji, bez komentáře