Vysoký hřeben a Hašlerova chata

Vysoký hřeben a Hašlerova chata

Hřeben se táhne JV směrem od lyžařského střediska Bedřichov ke křižovatce turistických cest nazvané Hašlerova chata, kde dnes stojí uzavřený hotel Murano.

Od hotelu pak hřeben klesá k Loučná nad Nisou. Nejvyšším bodem je Malinový vrch (826 m). Na svazích Vysokého hřebene byla v minulosti založena celá řada kamenolomů. V jednom z nich se těžila barevností výjimečná tzv. liberecká žula, použitá i při výstavbě bedřichovské přehrady. Další těžební lokalitou byly lomy Horní Hraničná. Zdejší kámen byl využíván zejména pro výrobu dlažebních kostek, ze kterých se vyráběla dlažba ve všech okolních městech. Dva menší lomy se ještě nacházejí v blízkosti vyhlídkové skály Trniště – jeden z nich, s jezírkem, je přímo pod skalou.

V sedle Vysokého hřebenu byla již v roce 1813 známa zázračná studánka, u které roku Josef Klamt z Janova zbudoval křížovou cestu. Studánka i křížová cesta se stala cílem mnoha poutníků, a proto počátkem 20. století Josef Klamt postavil nedaleko studánky malou přízemní chatu, která zajišťovala příchozím jednoduché občerstvení. Turistů i poutníků přibývalo, a proto již roku 1913 nechal Klamtův zeť Stefan Jantsch přestavět chatku na velkou výletní restauraci, které se začalo říkat Dornstbaude – chata na Trništi.

V roce 1929 navíc vyrostla i osmnáct metrů vysoká rozhledna, ale s příchodem hospodářské krize ve 30. letech 20. století hostů ubývalo a obě stavby začaly chátrat. Rozhledna spadla za druhé světové války. Po roce 1945 byl výletní hostinec přejmenován na Hašlerovu chatu, která se stala rekreačním zařízením národního podniku Spolana Neratovice, ale dlouhodobě neudržovaný objekt musel být v roce 1985 zbourán. Po pěti letech na jeho místě vyrostla nová a na tehdejší dobu moderní budova, vystavěná podle plánů bratislavského Školprojektu, která měla sloužit k provozování škol v přírodě.

Později objekt získal nového majitele, který se nechal inspirovat ostrovem sklářů u Benátek, a hotel pojmenoval Murano. Název měl návštěvníka upozornit, že se nachází v Jizerských horách, tedy v kraji s bohatou sklářskou tradicí. Čtyřpodlažní stavba, která do zdejší krajiny vzhledově vůbec nepatří, je v současné době uzavřena.

Od někdejší Hašlerovy chaty vede odbočka ke křížové cestě, která nás přivede k studánce. Křížovou cestu, jejíž sloupy s jednotlivými zastaveními stály podél lesní cesty do Liberce, nechal na svém pozemku vystavět v roce 1878 na svém pozemku Josef Klamt. K vyvěrající vodě přicházelo mnoho nemocných. Např. mlynář Christian Hirschmann z Hraničné měl potíže se zrakem a následné zlepšení vidění přisoudil právě zdejší zázračné vodě. Z vděčnosti pak nechal upravit jak studánku, tak i její okolí.

Postupem času ještě další stavby náboženského charakteru, např. u studánky místo s výklenkem a sochou Panny Marie či další modlitební prostor. V roce 1903 bylo celé místo vysvěceno a záhy se stalo oblíbeným cílem poutníků i turistů.

Tehdy přibývaly další výklenky pro sošky vyrostl tu rovněž pískovcový pomník s místem pro sošku, na pramen byla umístěna pískovcová socha Panny Marie a do dalšího výklenku, zřízeného roku 1921, byla postavena polychromovaná socha P. Marie Immaculaty. Po skončení 2. světové války místo chátralo, zmizely všechny původní obrázky křížové cesty i socha Panny Marie. Obrat nastal na podzim roku 1996, kdy se poutní místo dočkalo obnovy. Obraz Panny Marie v největším z výklenků zhotovila Libuše Rydlová a na původní sloupy křížové cesty byly umístěny keramické reliéfy rakouského autora Reinholda Hüttmanna, rodáka ze Semerinku u Jablonce nad Nisou.

Přístup

K rozcestí Hašlerova chata z Janova nad Nisou vzhůru po žluté cca 1,5 km (+ významová odbočka na Trniště). Modře značená trasa sem přichází od rozhledny Královka (cca 3,5 km) a pokračuje dál do Jablonce nad Nisou, části Mšeno (5,5 km). Zelená značka sem směřuje z Bedřichovského sedla Maliník (asi 3,5 km) a od Hašlerovy chaty vede kolem obnovené křížové cesty do Starého Harcova (část Liberce) – asi 6 km.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: