Ostrava rozhodně není žádnou horolezeckou baštou, přesto je zde nemálo nadšenců, kteří neustále hledají nové příležitosti k lezení. Center s umělými stěnami je ve městě všehovšudy pět – tři uzavřená, z toho jedno funguje jen jako bouldering a dvě venkovní.
Na skály je také daleko, většina lezců přesto vyjíždí až na Slovensko do Sulovských skal či do Jeseníku na Rabštejn či Koberštějn. Kam si ale odskočit odpoledne po práci, když je venku hezky, u venkovní stěny ve Vítkovicích se na cesty stojí řady a malá stěnka u Gymnázia Volgogradská je plná studentů? Vynalézavost ostravských lezců je naštěstí vysoká, a tak velmi rychle přišli na to, že protipovodňové opatření řeky Ostravice se skvěle hodí k drobné lezecké přípravě.
Ostravice v létě
Když taje v Beskydech sníh, Ostravice stoupá a často se vylévá z běžného koryta. Proto byly v centru města kolem řeky postaveny asi pětimetrové kolmé stěny z rozměrných pískovcových kamenů. Když je řeka klidná, stěny jsou suché a před nimi několik metrů dlouhý pruh zelené trávy táhnoucí se až k vodě. Stačí lezačky a pytlík s magnéziem, aby se uměle vybudované zdi proměnili v lezecké tréninkové centrum.
Do výšky se u Ostravice lezci sice příliš nedostanou, ale zase dlouho nemusí vůbec slézat, a tak tady trénují hlavně vytrvalost. Několik stovek metrů dlouhé povodňové zábrany tak mají i jiný účel. Snad jedinou nevýhodou je pískovec, který dost ničí lezačky. Nad řekou vede i pěší most, na němž někteří dobrodruzi trénují slaňování.
Trolejbusem do městských sadů
Komenského sady, přes které teče řeka Ostravice, a kde většina Ostravanů ve volném čase jezdí na kolečkových bruslích nebo učí své ratolesti jezdit na kole, jsou přímo v centru města. Stačí se svézt trolejbusem na zastávku Most Pionýrů, sejít do sadů kolem Ostravské radnice a při první možné příležitosti slézt po kovových schůdcích dolů do povodňového koryta Ostravice.