Pokud vám ještě letos zbývá čas na jeden horolezecký výpad do Tater, zkuste zvážit následující návrh.
Znalostní mezera
Musím se přiznat, že až do letošního června jsem o téhle stěně neměl ani páru, za což se docela stydím. Objevil jsem ji až při červnovém nástupu na Kozí Štít. Pořád jsem si říkal co je to za „šílenou“ stěnu, která vrhá stín na sousední Kozí Štít.
Později mi na chatě u Zeleného plesa řekli, že je to severní stěna Malého Kežmarského štítu (2514 m), která je 900 metrů vysoká. Asi si dokážete představit, jak hloupě jsem se s tím lanem okolo krku cítil :-D. Jak se říká lepší pozdě než nikdy. Snad už jsem si vysypal dostatek popela na hlavu a teď …
Něco ke stěně
Stěna byla v celé své délce poprvé přelezena legendárním Polákem Wieslawem Stanislawskim, a to v roce 1932, který v té době bořil význam slova neslezitelné.
Jiná kapitola je zimní lezení v této stěně. V zimních podmínkách je stěna celosvětově uznávaná a mnoho horolezců se tady připravuje na svá velehorská dobrodružství. Poprvé se o zimní přelez zasloužila dvojice Karel Cerman a Arno Puškáš, a to v roce 1953, když opakovali prvovýstup Stanislawskeho.
Dnes je ve stěně 109 různých cest, většinou jsou za V a více, takže to není zrovna lezení pro začátečníky.
To se mám na tu stěnu jen dívat?
Upřímně vám můžu říct, že i to je zážitek. Každého horolezce by však stěna zajímala i z bližšího pohledu. K tomu však potřebuje kvalitní topo a odpovídající schopnosti.
Na internetu jsem našel moc pěkného průvodce asi poloviny všech cest. K dispozici je také podrobný tištěný průvodce od Pavola Jackoviče, který má všech 109 cest několikrát přelezeno. Proto je jeho průvodce velmi dobře hodnocen a ze všech stran na něj padá jen chvála.
Třešnička na závěr
Jak už jsem se zmínil výše, severní stěna Malého Kežmarského štítu je v zimě extremně náročný a uznávaný počin. A právě toho se bude týkat následující video, které vyobrazuje, jak dvojice Pavel „Bača“ Vrtík a Dušan „Stoupa“ Janák dokončili v roce 2008 svůj prvovýstup ve stěně. Cestu otevřeli už v roce 2002 a nazvali ji „Matrix“. Právem je považována za jednu z nejobtížnějších mixových cest v Tatrách, ne-li nejobtížnější.
S využitím singingrock.cz a portaltatra.sk