Věděli jste, že v blízkosti Špindlerova Mlýnu je nejvyšší vodopád v Česku? Co si takhle na jeden den odskočit od kolotoče sjezdovek a udělat si túru právě k tomuto unikátnímu výtvoru přírody.
Špindlerův Mlýn je bašta zimních sportů, ale ne každý (včetně mě) dokáže na sjezdovce vydržet týden v kuse. Proto je třeba si týden vždy zpestřit odpočinkovým dnem. Někdo ho tráví válením v posteli a někdo jen potřebuje vyměnit lyže za pohory. Pokud jste ten druhý případ, tak následující tip na výlet je vám šitý na míru. Článkem se však nemusí nechat inspirovat jen ti, kteří lyžují ve Špindlu. Na tenhle výšlap se můžete vydat klidně i v létě.
Který že je ten nejvyšší vodopád?
Věřím, že pro mnoho z vás se nejedná o žádnou převratnou novinku a Pančavský vodopád, který měří 148 metrů, zná. Nečekejte však, že voda bude padat z výšky sta metrů. Vodopád je kaskádového charakteru se čtyřmi stupni.
Jak je trasa dlouhá a kudy vede?
Nejedná se o žádný hodinový výpad do světa hor. Mnou navrhovaný okruh má 17, respektive 14,5 kilometrů. Záleží na tom, jakou z nabízených variant si vyberete.
Naším výchozím bodem bude rozcestník u Bílého mostu (cca 720 m. n. m.), který se nachází v centru města. Odtud se vydáte po modré značce, která vás vyvede z města.
Už teď můžu říct, že následujících 8 kilometrů budete kopírovat koryto Labe, takže je pořád na co se dívat. Po pravé straně se nad vámi bude tyčit hřeben, na kterém je vrchol Medvědín (1235 m. n. m.), ale o něm až za chvíli.
Už po pěti kilometrech se vám naskytnou výhledy na Pančavský vodopád a uvidíte ho v celé kráse. Shodou okolností od něj po pěti kilometrech odvede pozornost Malý Labský vodopád, kolem kterého přímo půjdete.
Zatím máte v nohách jen něco málo přes sto výškových metrů, ale profil vaší cesty se brzo zvedne. Asi po 7,5 kilometrech začne stoupání, které odstartuje průchod Labskou roklí (cca 1170 m. n. m.).
Stoupání k Labské boudě
Tento úsek má pouhý kilometr a půl, ale překonáte při něm převýšení 170 metrů. Takže zhruba stejně jako dosud, až na to, že na pětkrát menší vzdálenosti. Po cestě k Labské boudě se můžete zastavit u dalšího vodopádu, Labského.
Na Labské boudě se můžete a nemusíte zastavit třeba na pivo, ale nutno dodat, že ceny jsou tam „vyšroubované“ dost vysoko.
Přes Ambrožovu vyhlídku na Vrbatovu boudu
Sto metrů za Labskou boudou si „přestoupíte“ na červenou značku, Ta vás provede celým hřebenem, na který jste koukali, když jste šli kolem toku Labe. Necelý kilometr za Labskou boudou se můžete zastavit na Ambrožově vyhlídce, ze které je výhled na horní část Pančavského vodopádu.
Dál po červené značce (cca 1,5 km) dojdete na další horskou chatu, kterou je Vrbatova bouda (1400 m. n. m.).
Kterou variantu si vyberete?
Teď se vám nabízí dvě možné varianty:
1) Buďto půjdete po modré a následně žluté značce přes rozcestník „Nad Jilemnickou boudou“ na vrchol Medvědín, ze kterého vede lanovka přímo do Špindlerova Mlýna (je možné jít od Vrbatovy boudy po červené až na Medvědín, ale značka vede po asfaltce)
2) Nebo jako správní turisti nevyužijete lanovku a pěkně po svých dojdete zpět k rozcestníku u Bílého mostu po trase Vrbatova bouda – Nad Jilemnickou boudou – Jilemnická bouda a po červené až do cíle.
Pokud si chcete výšlap rozložit na více dnů, tak je potřeba někde přespat. Jestli nejste příznivci dobrodružného spaní ve stanu, tak můžete k přespání využít už zmíněnou Labskou boudu. K dispozici jsou dvou, tří a pěti lůžkové pokoje. Jak je to cenově? Dospělí: 400-650 Kč/noc, děti: 250 – 350 Kč/noc. Podrobnější informace naleznete zde. |