V pražském Alpsportu proběhlo ve čtvrtek oficiální ukončení české závodní skialpové sezóny a vyhlášení výsledků Scarpa Českého poháru ve skialpinismu.
V letošním roce se díky výborným sněhovým podmínkám podařilo uspořádat všech sedm vyhlášených závodů. Tři závody, které byly zároveň i součástí středoevropského poháru, byly hodnoceny 1,5 násobkem bodů.
V hlavní kategorii mužů vyhrál Michal Štantejský, před loňským vítězem Radoslavem Grohem a Miroslavem Duchem. Mezi ženami uspěla Dita Formánková před Adélou Romaniakovou a Klárou Kočarovou.
V dalších kategoriích vyhráli: veteráni – Petr Novák, junioři – Petr Adámek, juniorky – Petra Volfová, kadeti – Dominik Sádlo, kadetky – Lenka Hanyšová.
Za povšimnutí stojí především výkony Dominika Sádla. Vítězství v Českém poháru nebylo vzhledem k nízké účasti v jeho věkové kategorii jistě zdaleka tak náročné, jako třeba vítězství ve světovém poháru v prestižním závodě Pierra Menta ve francouzském středisku Arechech, dále i celkové třetí místo ve světovém poháru a stříbrná pozice na mistrovství Evropy.
Zeptal jsem se ho, co musí šestnáctiletý kluk udělat (a obětovat), aby se dostal mezi světovou špičku ve skialpinismu. Dominik se rozpovídal o svém tréninku, škole, atp. Na domovském gymnáziu v Trutnově má sice individuální studijní plán, přesto se snaží školu nezanedbávat a vynechává ji, jen když je na závodech či soustředění v zahraničí. Každý rok ho čeká letní příprava, následně dvě vysokohorská soustředění a v průběhu zimy závody v Česku i Alpách. Trénuje většinou 6 dní, tj. okolo 14 hodin týdně, ale i v den volna se chodí alespoň proběhnout. Jinými slovy, stejně jako jakýkoli jiný sport, i skialpinismus na vrcholové úrovni vyžaduje naprosto profesionální nasazení (ačkoli není profesionálně ohodnocen…).
Placený odkaz: Jedním z nejlepších evropských středisek pro trénink i rekreační lyžování je Kronplatz.