Jak vybrat pohorky?

Jak vybrat pohorky?

Pohorky by vám měly poskytnout oporu a stabilitu v terénu, a to i při nošení těžkého batohu. Vybírejte tedy pečlivě a nechte si poradit, na co se při výběru turistické boty zaměřit.

Pevné boty se zafixovaným kotníkem vás donesou tam, kam máte namířeno tak, abyste neměli puchýře, co nejméně vás bolely nohy, byli v suchu a poradili si s terénem, který vás čeká na vašich cestách. Pohodlí vašich nohou patří mezi těch málo věcí, které mohou výrazně ovlivnit vaši náladu a motivaci na túře!

Mýtus

To, že vám nové pohorky dobře sednou, poznáte hned během nákupu. A je na to několik jednoduchých triků… Není to pravda. I při pečlivém vybírání se můžete spálit. Máme pro vás celou řadu technik, jak výběr zjednodušit a případná rizika eliminovat. Nejdřív se však podívejme, jaké typy pohorek můžeme najít.

Testeři Světa outdooru připravili výběr nejlepších trekových bot a pohorek. Inspiruj se výběrem profíků.

Dělení podle materiálu

Pohorky se až na výjimky vyrábí ve dvou variantách: celokožené nebo v kombinaci kůže a textilu.

Celokožené pohorky

Celokožené pohorky mají celý svršek tvořen pouze kůží. Čím méně švů, tím lépe. Bota je zpravidla těžší a méně prodyšná, ale nesmírně mechanicky odolná a při dodržování správné péče může vydržet celou řadu let. I proto bývá u celokožených pohorek poměrně vysoká cena. Dobré boty jsou přece k nezaplacení, ne? Pohorky pro náročný treking jsou téměř výhradně celokožené.

Kůže nebo useň? A co když mám boty z nubuku? Udělejte si v tom jasno!

Kůže + textil

Pohorky vyrobené z kombinace kůže a textilu jsou zpravidla lehčí. Mechanicky nevydrží tolik, jejich životnost je tedy trochu omezenější a udržení jejich nenasákavosti je méně trvanlivé. Výhodou této kombinace je především prodyšnost (vhodné pro letní měsíce) a pohodlí. Tyto boty jsou dobré v nenáročných terénech. Tím nemyslím, že si je nemůžete vzít třeba do Tater, Dolomit apod., ale sami časem uvidíte, že textil je více náchylný na potrhání se o ostré skály, takže je vhodný spíše na turistické chodníky. Pokud se budeme bavit o pohodlí, tak je logické, že textil bude více „poddajný“, než kůže, která se musí noze tak trochu přizpůsobit a vytvarovat se.

Podrobné recenze pohorek a outdoorových bot

Dělení podle tuhosti mezipodešve

Předtím, než se začnete zabývat gore-texem, vibramem apod., je nejlepší si říct: „K čemu já ty boty vlastně potřebuju?“

Je rozdíl, když jdete na jednodenní procházku po Beskydech anebo na dvouměsíční expedici na Pamír. Jako pomocník slouží rozdělení do čtyř respektive šesti základních kategorií (viz níže).

Dělení pohorek podle tuhosti mezipodešve
Dělení pohorek podle tuhosti mezipodešve
Kategorie pohorekKam je nositCharakteristika
AVhodné na nejlehčí treky, obvykle postačují nízké boty, takže takových pohorek je minimumBoty v kombinaci textil- kůže, případně celokožené, chcete-li je na zimu. Jedná se o příjemně měkké boty s lehce ohebnou podrážkou. V podstatě vycházková obuv s hodně měkkou podešví. Málokdy ji najdete v kotníkové variantě (ale najdou se i takové). Vhodné i pro každodenní použití, jednodenní výšlapy po zpevněných cestách a hlavně v létě.
A/B Pevnější boty na zpevněné stezky.  Tužší, ale stále velmi měkká bota, vhodná na zpevněné stezky. Pro outdoorově založené Čechy bude pravděpodobně vhodná pro celoroční a každodenní použití ve městě a jeho okolí. V létě na jednoduché zpevněné stezky a cesty.
BNapříklad na tatranské chodníky nebo alpské stezky Již poměrně pevná bota, která je vhodná na túry s těžším batohem v lehčím nebo středně náročném terénu. Využijete je i na nezpevněných cestách v podstatě kdekoliv, i v Alpách, ovšem pouze s výjimečným použitím na ledovci. Často vybaveny obsázkou na špičce.
B/CPro náročný treking, suťoviska apod. Pevné, již téměř výhradně celokožené pohorky, které jsou vhodné na velmi náročný treking s těžkým batohem i po nezpevněných cestách. Často budou disponovat vysokou obsázkou, která je ochrání v suťoviskách před okopáním. Možnost používání turistických maček. 
CVhodné do těžších terénů a na horské lezení, výlet po lesní cestě nebo asfaltu je vyloženě za trest Tužší a o kus techničtější než kat. B/C. Nejčastěji se jedná o pohorky uzpůsobené pro ledovcovou turistiku a lehčí sněhovo-ledové lezení. Standardně mají drážku na patě pro uchycení poloautomatických maček.
D Boty pro lezení ledů a mixů. Dojdete v nich akorát pod skálu, nasadíte si rámové mačky a lezetePevná podrážka většinou ještě vyztužená železem, aby se ani trošku neohýbala, vpředu i vzadu výklenky na připnutí rámových maček. Kožené, případně z velmi odolných syntetických materiálů. Drážky pro upnutí rychloupínacích maček. Mohou být i zateplené, případně mají ochrannou manžetu s voděodolným zipem.
  

Tech tip: Jedná se o zjednodušenou kategorizaci a doporučení. V případě pochybností raději volte vyšší kategorii než nižší. Ta vám nabízí více možností a širší použití.

Speciální kategorie: nástupovky

Takzvané nástupovky a nízké trekovky s poměrně tuhou mezipodešví. Známé též jako tzv. „approach obuv“ nebo boty na lezení zajištěných cest. Zpravidla mají šněrování do špičky a podešev pod ní uzpůsobenou pro lezení a stání na stupech takzvanou „climbing zone“.

Pro VHT a do kamenitého terénu je vhodná gumová obsázka, která chrání povrch boty před podřením.

Membrána

Dnes už je membrána nedílnou součástí většiny pohorek, ať už jsou kožené nebo textil/kůže. Membránou bývá nejčastěji gore-tex, ale už existují i jiné materiály jemu podobné.

Je rozdíl mezi botou s membránou GORE-TEX a bez ní?

Ano, je. Bota s GORE-TEXEM® má výhradně textilní futro, což znamená hned několik výhod: nižší hmotnost, lepší přizpůsobivost noze a rychlejší vysychání. Bota, která bude celokožená zvenku i  zevnitř, bude sice mechanicky odolnější, ale ve vlhkém a například studeném prostředí (zimní hory) se obtížně suší.

Vydrží GORE-TEX na věky?

Nevydrží. Dle četnosti a náročnosti užívání se membrána po čase, obzvlášť v ohybech boty, prodře. Proto je důležité pořádně botu impregnovat a starat se o ni. Jedině tak vydrží dlouho.

Podrobný návod jak pečovat o pohorky s membránou i bez a jaké impregnační prostředky používat jsme popsali v článku Impregnace a ošetřování obuvi. Další tipy jak pečovat o své boty, aby co nejdéle vydržely, čti tady.

Podrážka

Tady je výběr ze dvou variant (složená nebo z jednoho kusu). Složená je podrážka z více částí. Osobně ji nedoporučuji, protože hrozí větší riziko poškození. Navíc u podrážky z jednoho kusu je po ošoupání možnost výměny.

Co je to vlastně Vibram? 

Vibram® je prověřená značka, která produkuje stovky druhů podešví. Každá má jiné vlastnosti, některé kloužou, jiné ne, to podle toho, jak tuhá guma je použita. Všeobecně lze říct: čím měkčí guma, tím lepší přilnavost, ale kratší životnost.

Garmont Vetta - Vibramový vzorek tvoří pod špičkou oporu pro lezení a stání na stupech.
Garmont Vetta – Vibramový vzorek tvoří pod špičkou oporu pro lezení a stání na stupech.

Jak správně zkoušet pohorky?

Poté, co se ujistíte, na jaké konkrétní aktivity budete boty nejčastěji používat, začne další fáze. Vybírání z různých modelů a alternativ, a hlavně zkoušení a testování je dlouhý proces, proto si na něj vyhraďte dostatek času.

  1. Když přijde na výběr správné velikosti bot, je důležité počítat s tím, že vám noha během túry lehce oteče. Ideálně tedy zkoušejte turistickou obuv na prodejně v odpoledních hodinách, kdy už jste něco nachodili a noha je lehce oteklá.
  2. Botu stahujeme nejprve úplně odspodu. Spodní páry oček nebo kladek zpravidla drží nohu fixovanou na správném místě a utažení horního komínu už není třeba tak silné. Ten zpevňuje kotník v náročnějším terénu, ale pokud jdete po relativně pohodlné stezce, můžete jej povolit.
  3. Boty zkoušejte raději od většího čísla k menšímu. Otlačení nohy v malé botě může ovlivnit následné zkoušení.
  4. Při chůzi, speciálně při chůzi do kopce, se vám nesmí v botě pohybovat pata (nahoru a dolů). Pokud se tak děje, znamená to, že je bota je špatně utažená nebo moc velká.
  5. Při chůzi dolů z kopce nesmí palec narážet až do špičky boty. Pokud se tak děje, znamená to, že je bota špatně utažená nebo moc malá.
  6. Určitě zkoušejte boty se silnější trekovou ponožkou – ideálně se svou vlastní.
  7. Jste-li zvyklí nosit anatomické vložky do bot, vezměte je s sebou. Vložte je do pohorek, ať je zkoušení co nejpřesnější.
  8. Často se stane, že budete zkoušet hned několik modelů bot. To je v pořádku. Obchodníci jsou tam pro vás. Některé boty jsou užší, některé mají vyšší nárt a podobně. Odlišností je spousta a špatné boty dokážou zkazit každou akci. Proto je jejich výběr tak důležitý a je potřeba mu věnovat dostatek času.
  9. Přiznejte si, že máte vybočený palec, výrůstky, vysoký nárt, širokou nebo plochou nohu. Každá noha je originál. Smiřte se s tím, že vám může lépe sedět bota, která se vám líbí méně. A nezaměňujte dámské a pánské modely.
  10. Zeptejte se na prodejně, jak se vaše nové boty správně ošetřují.
  11. Pohorkám je lépe v terénu než v botníku.

Někteří výrobci turistické obuvi nabízejí osvědčené modely hned v několika variantách: pánské vs. dámské, ale i ve dvou šířkách nebo dokonce pro turisty s vybočeným palcem, v extrémně malých nebo velkých velikostech apod.

Snadné šněrování díky několika párům kladek a zajištění pomocí zasekávacích háčků - Asolo Fandango Duo GV
Snadné šněrování díky několika párům kladek a zajištění pomocí zasekávacích háčků – Asolo Fandango Duo GV

Další rady

Počet švů – Méně švů znamená více (většinou). Čím má bota více kusů, ze kterých je sešita, tím je větší riziko protečení.

Uchycení maček – Na některé boty se nedají upnout rámové mačky, ale jen řemínkové. Teď nad tím možná mávnete rukou, ale časem se vaše zájmy mohou ubírat i jiným směrem, než jen turistickým, tak proč si nevybrat boty, které dávají více možností.

Gumové osazení – Některé boty jsou na špičce a z boku ještě obtaženy gumou do výšky zhruba 1 cm nad podrážku. To je výhoda vzhledem k odolnosti boty a zvýšení její životnosti.

Nezapomeňte na ponožky! I sebelepší boty se špatnými ponožkami nebudou fungovat. Vyberte si takové, které odpovídají plánované aktivitě.

Servis

Boty, které vás doprovázely již na mnoho treků, je třeba hýčkat. Proto před dalším trekem zkontrolujte švy, podrážku, tkaničky, opotřebení kůže a vyměňte prošlápnuté vložky. Nezapomeňte, že i dobré skladování bot přispěje k delší životnosti. Za odchozené kilometry jim dopřejte suché a chladné místo.

Zkušenosti zkušených

  1. Sundejte si boty vždy, když je možnost – pozor na nadměrné otékání nohou!
  2. Zpocené ponožky měňte za suché.
  3. Na dlouhý trek se vydejte s botami, ve kterých už jste něco nachodili a perfektně vám sedí.
  4. Pokud při chůzi začínáte cítit otlak, mějte vždy po ruce „tejpovací“ pásku a preventivně si místo zalepte.
  5. Vždy mějte s sebou také v záloze gelové náplasti.

Zkušenosti čtenářů

Jen Tak

Dobrý článek:)

Miroslav Svoboda

Pokud někdo poradíte, budu rád. Pořídil jsem manželce před mnoha lety celokožené pohorky LaSportiva. Bota skvělá, pohodlná, ale pouze za tepla. Jakmile se objeví něco , po čem se dá klouzat, tak už musí nasazovat nesmeky, což jak uznáte, není zrovna moc komfortní. Podrážka je vibram – žlutá značka. Vím, že podrážku lze vyměnit, ale existuje í různé druhy Vibramu? Díky za ev. radu mailem. Ríšánek

Miroslav Svoboda

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: