V první části dvoudílného článku věnujícímu se problematice outdoorových ponožek jsme vás seznámili s různými druhy úpletu ponožek, konstrukcí a základním členěním. V následujícím textu se podrobně zaměříme na jednotlivé přírodní a syntetické materiály.
Pokud se v problematice outdoorových ponožek neorientujete hlouběji, rozhodně se vyplatí nejprve přečíst obecný článek o problematice outdoorových ponožek. Nyní bude řeč o přednostech a neduzích jednotlivých materiálů, které se při výrobě běžně využívají. Budeme se tedy bavit o polypropylenu, polyesteru, akrylu, outlastu, polyamidu, elastanech, elastodienech, bavlně, vlně, bambusu a modalu.
Skupina materiálů z přírodních vláken
Bavlna je rostlinného původu, vlákna vhodné délky a kvality dorůstají například v Indii nebo v Egyptě. Vlákna se spřádají do příze. Bavlna je příjemná na omak, dobře saje vlhkost, ta však studí a následně snižuje i účinek bandáže. Pokud je použita v outdoorových ponožkách, je vždy kladena do smyčky froté úpletu spolu se syntetickými vlákny, nejlépe s polypropylenem. 100% bavlněné úplety nejsou pro outdoor vhodné.
Bambus je rostlinného původu. Chemickým zpracováním se získá vlákno, které se dále spřádá do příze. Bambus je kvůli svým přirozeným antibakteriálním a antimykotickým účinkům považován za perspektivní materiál budoucnosti. Struktura bambusových vláken zajišťuje výborné proudění vzduchu, a tím i vedení vlhkosti (ve srovnání s bavlněným vláknem je až 4x účinnější). Úplet je na omak hebký a nelepí se na pokožku. Pro typy letních outdoorových ponožek je možné bambus jen doporučit. Bambus je nepatrně křehčí a v oděru méně odolný než bavlna a modal.
Modal vzniká rovněž chemickou cestou, a to z dřevní hmoty na bázi regenerované celulózy. Má příjemný omak, dobrou savost i pevnost v trhu a může být alternativou bavlny při pletení jemných outdoorových ponožek.
Vlna pro outdoorové ponožky se nejvíce používá ve formě velmi jemné ovčí vlny merino s vlákny o průměru pod 25 mikronů (materiál tzv. neškrábe). Vlna má přirozenou schopnost vydržet dlouho bez zápachu, absorbuje až 35 % vlhkosti, aniž je na ní patrná, struktura vláken podporuje výborné proudění vzduchu. Díky svému složení není vlna vhodná pro množení bakterií. Merino je svým rozsahem pozitivních vlastností jeden z nejlepších materiálů na ponožky, nejen outdoorové. Požadovaný procentuální obsah vlny merino v úpletu se různí podle použití ponožek, ale za velmi dobrý je považován obsah vlny 40 % a výše. U zimních typů outdoorových ponožek je umístění vlny vhodné zejména v chodidle. Při vyšších teplotách praní a sušení je vlna srážlivá. Pro snížení žmolkování povrchu úpletu doporučujeme prát ponožky obrácené naruby.
Skupina materiálů ze syntetických vláken
Polypropylen (POP) se do ponožek používá ve formě hedvábí (vlákno tvořené paralelně vedenými jemnými „nekonečnými“ vlákny – filamenty) nebo v přízi, která je omakově příznivější (vyrábí se spřádáním vláken dané délky). POP má nejnižší nasákavost mezi syntetickými vlákny (přijímá pouze 0,05 % vlhkosti), je lehký (plave na vodě) a vyniká i termoizolačními parametry. Vedle vlny, a především v kombinaci s ní, je považován za výborný materiál pro výrobu outdoorových ponožek.
Všeobecně známé a u úpletu POP žádané je stříbro, přesněji jeho antibakteriální působení při kontaktu kationtu stříbra Ag+ s buněčnou stěnou bakterií. Dotyk s bakterií ovlivňuje řada parametrů, takže antibakteriální působení se neprojeví vždy, s tím je třeba počítat. Novinkou mezi vlákny POP je duté mikrovlákno s výbornými vlastnostmi termoizolace a odvodu vlhkosti.
Polyester (PES) je těžší než POP, přijímá 0,4 % vlhkosti. Svým chemickým složením je vhodný k modifikacím a tvarování. Ve formě dutých vláken získává termoizolační vlastnosti a v případě podélného profilování se podílí na rychlém odparu vlhka, který přináší pocit mírného ochlazení. Toho se využívá zejména pro ponožky určené k letnímu použití (CoolMax, Sensura, ap.). Dobré termoizolační vlastnosti vykazuje modifikace PES s příměsí bambusových částic, které ve vlákně po extrudaci vytvářejí dutinky.
Akryl (PAN) je pružný a měkký. Přijímá do svého objemu 1,3 % vlhkosti. I když má podobnou texturu jako vlna a používá se jako její umělá náhrada nebo ve směsi s ní, zdaleka nemá její vlastnosti. V outdoorových ponožkách se umísťuje do méně namáhaných partií.
Outlast je známou modifikací akrylu, v jehož hmotě jsou speciální miniaturní mikrokapsle. Ty na základě teplotních změn organismu či ovzduší mění skupenství. Během toho dochází k absorpci, či naopak uvolnění energie, čili tepla, kapacita systému však je vzhledem k malému objemu mikrokapslí vcelku nepatrná.
Polyamid (PAD) má výborné fyzikální parametry, jako je vysoká pevnost za sucha, odolnost v oděru i pružnost. Přijímá však 4,5 % vlhkosti a to ho řadí v použití pro outdoorové aktivity až na třetí místo za výše uvedené syntetické materiály. Jeho vhodné použití do ponožek je v místech, kde se požaduje zvýšená odolnost, jako je například chodidlo, pata a špice. PAD je při praní srážlivý.
Elastany ve formě polyuretanových struktur (Spandex, Lycra, Dorlastan, ap.) jsou použity ve všech typech ponožek. Ovlivňují, jak bude ponožka pružná, příjemná, jestli lem nebude „škrtit“, zda se ponožka neshrne po chodidle, ap.
Elastodieny na bázi kaučuku jsou náchylné na vlivy světla a tepla, a proto se u outdoorových ponožek již nepoužívají a jsou nahrazeny byť jemnějšími, ale odolnějšími elastany.
Materiálové složení
Při výběru outdoorových ponožek je tedy volba materiálového složení důležitá. Informace o materiálu a použití, které najdete na obalech ponožek, vždy pečlivě pročtěte a posuďte.
V obchodní síti v ČR platí vyhláška MPO č.92/1999 Sb. o značení materiálu. Proto, pokud se u materiálového složení setkáte s údajem, že je uveden pouze jeho obchodní název, buďte opatrní. Správně je název materiálu např.: vlna, polyester, chybně je např.: Thermal, Clima apod. Doplňující informace včetně obchodní značky materiálu by měly být uvedeny pouze v informačním textu na obalu ponožky. Neméně důležité je i procentuální vyjádření skladby materiálu. U složitějších úpletů ponožek je jeho přesné stanovení náročné, přesto by nemělo být od skutečnosti odlišné o více než 5 %.
Nebojte se však zkoušet různé typy ponožek z klasických i inovativních materiálů a úpletů. Každý z nás má jiné fyziologické předpoklady, jiné pocity, každému vyhovuje něco jiného. Důležitá je osobní spokojenost s použitím té či oné ponožky. Pokud si při nákupu uvědomíte výše uvedené zásady a budete se jimi řídit, čeká vás zajisté pohodový trek.
Nedá mi to – opravdu musíte jako náhledovou fotografii pro rozměr 485px vkládat fotku v plném rozlišení přes 4700px? To vám nepřijde zvláštní, že se fotky u článků na titulní straně nebo v detailu článku stahují dva dny?
Díky, napravíme, kolega nejspíš omylem nahrál nezmenšenou velikost fotky do záhaví, ostatní koukám, že jsou ve správné velikosti.
Doporučuji používat ponožky se stříbrem nanosilver, které zabraňují tvorbě zápachu a množení bakterií. Do konce měsíce mají akci 6 + 1 zdarma. I když jsou ponožky dražší, tak se určitě vyplatí. Neváhejte a vyzkoušejte. Více informací na http://www.nanosilver.cz
Téma měsíce: Za sněhem do Skicircus Saalbach
Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn: lyžování a freeride snů v obří lyžařské areně v srdci Alp
FIS Alpine World Ski Championships Saalbach 2025: jedinečná podívaná na MS v alpském lyžování v Salcbursku
Zimní dovolená ve Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn: Zábava pro celou rodinu
Rady k vybavení
V suchu i za deště. Správná impregnace pohorek
Nejlepší trekové boty a pohorky 2024: výběr testerů Světa outdooru
Jak vybrat nepromokavou bundu?
Knižní tipy
Snow Film Fest 2024: adrenalin, humor, i dojetí na plátnech kin
E-BOOK 1. POMOC NA HORÁCH: zdarma ke stažení
Zajímavé vybavení
VIVOBAREFOOT Tracker Forest
Nejpohodlnější outdoorové boty na světě.
Forclaz merino tričko MT900
Bezešvé provedení, odolnější látka na ramenech a bedrech
8B+ BRAD
Brad Pitt mezi lezeckými pytlíky.
Merino spodní bunda MT900
Z merino vlny (63 %), ideální jako 2. hřejivá vrstva
Zajímavé túry
Velký Choč s výhledem na čtyři národní parky Slovenska
Hayduke trail: kaňony a pouštěmi na jihozápadě USA
Główny Szlak Beskidzki – polský trail mezi Českou a Ukrajinskou hranicí
Další zajímavosti
Podzimní kolekce značky Columbia nabízí funkční technologie pro pohodové outdoorové zážitky
Poručíme větru, dešti… sněhu? Nová kolekce od Sensoru krotí všechny živly
Barefoot obuv: Do přírody i na horské výšlapy