Výběr Světa outdooru je ocenění, kterým chce redakce upozornit na nejpovedenější výrobky, které prošly redakčními testy. Za rok 2013 ke dnešnímu dni toto ocenění získalo celkem 10 kusů outdoorové výbavy. Jaké výrobky nám za uplynulý rok nejvíce padly do oka a podle jakých kritérií jsme je vybrali?
Každoročně nám v redakci projdou pod rukama desítky až stovky kousků různé outdoorové výbavy od oblečení a bot přes stany, spacáky a karimatky až přes vařiče, čelovky, trekové hole, horolezecký materiál nebo sněžnice. Čtenáři se nás často ptají: „Je lepší tato karimatka nebo nějaká jiná?“ Na takovou otázku téměř nikdy neexistuje jednoznačná odpověď. Dokonce ani spolulezci, se kterým trávím ročně v horách několik týdnů, takovou zdánlivě jednoduchou otázku nedokážu přesně zodpovědět.
Doporučit jeden konkrétní výrobek pro konkrétní osobu může být velmi složité. Přesto jsme si v redakci všimli, že některé vybavení které testujeme nad to ostatní v něčem vyčnívá. Proto jsme dospěli k rozhodnutí, že ty nejpovedenější výrobky které prošly recenzemi a testy ocenímě značkou Výběr Světa outdooru.
Ptáte se, jak dokážeme mezi několika různými bundami vybrat právě tu jednu? Mezi základní parametry při výběru patří design, funkčnost, použitý materiál a inovace. Neřídíme se při tom ale žádnými tabulkami, čísly a grafy, bereme v potaz především osobní dlouhodou zkušenost členů testovacího týmu.
Rozhodně se neznažíme vybrat „nejlepší hardshellovou bundu na trhu“, ocenění Výběr Světa outdooru nemusí nutně získat nejlepší kus výbavy v daném sektoru, ale z našeho pohledu nejpovedenější a především redakčním týmem důkladně prověřený. Může se tak klidně stát, že v budoucnu oceníme i například inovativní kotouček na trekové hole, pokud někdo takový vyvine a v redakci se s ním seznámíme.
Ocenění Výběr Světa outdooru si zkrátka klade za cíl upozornit na nejpovedenější výbavu, se kterou se redakční tým během testování seznámil. Pro začátek jsme po pečlivé úvaze vybrali následujících 10 výrobků. U každého z nich najdete také krátké odůvodnění, které vysvětluje, co nás k výběru vedlo.
Therm a Rest Luxury Ultra-Lite
Inovativní řešení pro komfortní spaní. Luxury Ultra-Lite není klasická karimatka či podložka pod spacák, ale má svým provedením blíže k lehátkům. Navíc má vychytanou konstrukci při zachování přijatelné hmotnosti (1296 g) a skladnosti.
Recenzi lehátka Luxury Ultra-Lite si přečtěte zde.
Petzl Sirocco
Výrobci se podařilo chytře využít vlastností pěnového polypropylenu místo nejčastěji používaného polystyrenu, což umožnilo použít pouze jednu vrstvu jako mechanickou ochranu i k pohlcení nárazu. Výsledkem je velmi lehká (podle velikosti 150-162g) a funkční přilba. Drobnou nevýhodou zůstává málo atraktivní vzhled, přesto výhody zcela převažují.
Recenzi horolezecké přilby Petzl Sirocco si přečtěte zde.
Adidas Terrex Fast X GTX
Nízké trekovky, které se nezaleknou ani náročnějšího terénu a během testu se prokázaly solidním zpracováním a především odolností a trvanlivostí. Po téměř ročním používání vypadají téměř jako nové a to v dnešní době není zcela samozřejmé. Tyto trekovky si získaly zaslouženou reputaci u více redaktorů.
Recenzi nízkých trekovek Adidas Terrex Fast X GTX si přečtěte zde.
Edelrid Mega Jul
V jednoduchosti je krása. Nečekali jsme, že lze u kyblíku ještě vymyslet něco nového. Speciálním tvarováním bočnic získal kyblík samoblokující funkci a díky tomu získalo jeho použití nový rozměr bezpečnosti. Pořád jde o jednoduché funkční jistíko bez pohyblivých částí, které je navíc vyrobeno z odolného materiálu (nerez ocel), takže déle odolává opotřebení lanem a v prachu či písku.
Test jistítka Edelrid Mega Jul si přečtěte zde.
Vaude Terkum
Málokdy se podaří sladit u jednoho výrobku tolik nápaditých řešení, jako u batohu Terkum. Nelze říci, že by vše bylo ojedinělé a dosud nepoužité, ale rozhodně jde o promyšlenou souhru dobrých nápadů (např. horní i čelní vstup, posuvné víko, kompletní nastavení nosného systému za chůze, obrovské postranní kapsy, skryté úchyty na lahve či hůlky, pláštěnka, skrytá poutka na cepíny a řada dalších drobností). I když ve výsledku má batoh Terkum v dnešní odlehčené době potíže s vyšší celkovou hmotností (2783 g), přesto jde o výrobek, který do našeho Výběru bezesporu patří.
Recenzi batohu Vaude Terkum si přečtěte zde.
MSR Carbon Reflex 2
Pěkná ukázka možnosti moderních konstrukcí stanů, aby zatížily batoh uživatele co nejméně. Karbonová konstrukce, odlehčené materiály, minimalistický design s maximálním využitím prostoru při kompaktních rozměrech a váze pod 1,5 kg.
Recenzi stanu MSR Carbon Reflex 2 si přečtěte zde.
Warmpeace Viking 300
Péřový spací pytel má mnoho lidí spojený s extrémními podmínkami, ale spacák Viking 300 je příkladem zcela jiné filozofie. Jednoduchý a příjemných 800 g vážící letní spacák je sympatickou a hlavně odlehčenou alternativou dutých vláken. Peřinové poležení, malý objem po sbalení a kvalitní materiály nás přesvědčily o tom, že Viking 300 patří do výběru z letošních recenzovaných výrobků.
Recenzi spacáku Warmpeace Viking si přečtěte zde.
Warmpeace Sneaker
Strečová technická bunda s řadou chytrých detailů a vychytávek. Takřka celohlavová kapuce blížící se kukle a na rukávech integrované rukavičky s otvory pro palec. To vše z tohoto kusu oblečení dělá velmi zajímavou „flísku“ vhodnou zejména do chladnějšího počasí jako spodní vrstvu pod větrovku nebo podle podmínek poslouží i jako jediná vrchní slupka.
Recenzi aktuálního modelu Warmpeace Sneaker z materiálu Thermolite si přečtěte zde. Několikaměsíční test staršího modelu z Polartec Power Strech je k přečtení zde.
Montane Further Faster Neo
Ačkoli nový materiál Polartec Neo Shell byl představen již na veletrhu ISPO začátkem roku 2011, ke koncovým zákazníkům se ve větší míře dostal až během letošního roku. U bundy Montane Further Faster Neo jsme na vlastní kůži vyzkoušeli, co momentálně v outdoorovém průmyslu znamená slovní spojení „vysoce prodyšný materiál“. Ocenění Výběr Světa outdooru si bunda Further Faster Neo vysloužila právě díky výborné prodyšnosti v kombinaci s prokázanou houževnatostí materiálu a funkčně řešeným střihem i tecnickými detaily.
Recenzi bundy Montane Further Faster Neo si přečtěte zde.
Keen Gypsum
U výběru pohorek je často značným problémem vybalancovat pohodlí a měkkost boty vůči odolnosti materiálu a stabilitě nohy při průchodu těžkým terénem, nebo trekování s těžkým batohem. Gypsumy rozhodně nejsou pohory na ledovcové túry nebo zimní horolezectví, jsou však skutečně perfektní volbou pro třísezonní použití při trekingu a výletech do přírody. Keenu se podařilo vhodně nakombinovat nubukovou kůži a pevnou tkaninu tak, aby boty byly pevné, lehké (938 g vel. 39,5) a odolné.
Recenzi pohorek Keen Gypsum Mid Lady si můžete přečíst v magazínu Svět outdooru 4/2013; test Keen Gypsum najdete zde.
No tak tohle mě fakt pobavilo.
1. Nadpis o nejlepším vybavení, které prošlo redakčními testy mě celkem zaujal, ale po rozbalení koukám, že testem prošlo pouze jistítko…
2. Píšete, že při výběru výrobků do tohoto „výběru“ berete v potaz především osobní dlouhodou zkušenost členů testovacího týmu. Pokud se jedná o dlouhodobou zkušenost, proč nevyšel test, ale pouze recenze?
3. Lehátko Therm a Rest Luxury Ultra-Lite: Spal na tomto lehátku vůbec někdo z vašeho „testovacího“ týmu? Kolik nocí? Proč není v recenzi zmíněná ani jediná osobní zkušenost jak se na něm spalo? Proč tam není ani jedna fotka z praktického použití?
4. Recenze nízkých a zvýšených bot adidas Terrex Fast X GTX – z tohoto víceméně reklamního článku mám zas jen pocit, že ty boty nikdo nikde pořádně neměl, ale tak aspoň 2 fotky v terénu jste udělali 😀
5.Warmpeace Sneaker – zas nevidím žádnou osobní zkušenost, přijde mi, že jen výrobky popíšete, nafotíte a recenze je tu…
6. Montane Further Faster Neo – tady sami uvádíte, že bunaa do recenze je nošená max 1 měsíc – to je podle Vás dlouhodobá zkušenost???
Přijde mi, že tímto článkem jste se jen snažili zaplnit místo na webu, ale uvědomte si, že takhle svoje čtenáře spíš ztrácíte…
Řekl bych, že fotky a údaje jsou z vydaných recenzí (vydaných po krátkém vyzkoušení), ale nejspíš ty věci testerovi zůstali, na základě čehož odvodili stav po delším užívání.
Je to přesně tak jak píšete. Výběr vychází zejména z následných zkušeností z praxe, přičemž největší slovo (nominační) má vlastník/nositel/uživatel té věci, ale zároveň se k tomu vyjadřují i ostatní členové redakce, kteří s daným výrobkem mají často také zkušenost, byť třeba ne tak dlouhodobou.
Ale houby, úplně vidím jak se ta slavná komis sejde a Franta říká: Pánové, tahle firma u nás utrácí za reklamu, takže musíme enchat vyhrát ve výběru tohle triko, nebo by u nás už neutrácela!
Warmpeace Sneaker (tu starší verzi) nosím od ledna 2009 při mnoha příležitostech, zejména jako střední nebo i svrchní vrstvu při chladnějším počasí a nedám na tuhle strečovku dopustit. Dodnes spolehlivě slouží a patří k mým nejoblíbenějším kouskům oblečení. Je to taková druhá kůže. A ještě odpověď na oblíbenou otázku „proč nevyšel test?“, resp. otázky typu „proč jste ten batoh pořádně dva roky neotestovali a pak nenapsali pořádný report?“. Je to jednoduché. V dnešní době, často už za půl roku, rok, není daný výrobek v prodeji a nemá valný smysl pracně psát test něčeho co už v podstatě ani není na trhu. To už málokoho zajímá. Bohužel taková je dnešní doba, dva protipóly jdoucí proti sobě – denně jsou představovány nové výrobky, co půl roku nové kolekce, ale každý se pídí po dlouhodobých a tím pádem více relevantních zkušenostech, které nakonec ani nemá možnost uplatnit.
Petr Macháček: Aha, tak snad bude ta doporučovaná novější verze stejně kvalitní, i když je z jiného materiálu, díky kterému klesla cena, jak se můžeme dočíst…
Můžete mi prosím tedy jako autor recenze a tudíž nejspíše i vlastník/nositel/uživatel lehátka Therm a Rest Luxury Ultra-Lite zodpovědět na výše uvedené dotazy: Spal na tomto lehátku vůbec někdo z vašeho „testovacího“ týmu? Kolik nocí? Proč není v recenzi zmíněná ani jediná osobní zkušenost jak se na něm spalo? Proč tam není ani jedna fotka z praktického použití, můžete jí tam případně doplnit? Podobný dotaz už v minulosti u lehátka byl, ale nějak se ztratil…
Ocením samozřejmě všechny poznatky z následného používání :o)
Petře, tím se vlastně přiznáváte, že žádné podrobné tesry neděláte a že je to všechno jen taková dojmologie, „recenze“, jak vy říkáte, slova opsaná z reklamních brožurek. Děkuju, nechci, brožurky si přečtu sám.