Parametry
Zaujalo mě
- skvěle zpracovaný kompresní obal
- padnoucí střih
- příjemný vnitřní materiál
- anatomicky střižený footbox
Shrnutí recenze
Zvažuješ koupi nového spacáku, ale víš že ho budeš používat jen pár dní v roce. Někteří by rovnou vybírali mezi náplní z umělého vlákna. Co když ale můžeš pořídit péřový spacák za cenu syntetického? Warg přichází s modelem Stark, který je naplněn 500 g kachního peří o plnivosti 750 cuin.
PODROBNÝ POPIS
Modelová řada Warg
Na výše zmiňovaném portálu dodavatele se spacáky Warg nabízí ve více provedeních. Od verze 350 po verzi 650 dle hmotnosti náplně v gramech. Testovaná verze 500 patří tedy spíše k teplejším. Dále je možno zvolit umístění zipu buď na levé nebo pravé straně, jak jste zvyklí, případně verzi Long pro basketbalisty do výšky 205 cm.
Charakteristika a použitý materiál
Vnější i vnitřní povrch spacáku je z příjemného a lehkého materiálu Nylon 20D. Vnější disponuje úpravou Ripstop, což je v jednoduchosti technika zatkání tlustších nití s určitým odstupem, které při protržení brání dalšímu pokračování trhliny. Střih ve tvaru mumie je ideální pro lepší výhřevnost spodních končetin a zároveň úspora na váze. Konstrukce okolo chodidel, takzvaný footbox je navržen pro maximální pohodlí. Výplň spacáku je v příčných komorách, včetně dynamické úpravy v okolí zmiňovaných chodidel a hlavy. Aby ti nebyla v noci zima i v podmínkách okolo nuly, je spacák vyplněn kvalitním kachním peřím v poměru 90/10 (Prachové/hrubé) o plnivosti 750 cuin.
Vychytávky
Pro uložení péřového spacáku slouží dva skládací obaly. Jeden skladovací pro udržení vlastností a druhý kompresní. Výrobce udává velikost při stlačení 35×17 cm, mně se povedlo 28×22 cm. Kompresní obal působí odolně a nemusíte se bát při stlačení pořádně zabrat. Spodní a svrchní část je k sobě připojeny plastovými trojzubci, které umožní velmi rychlé povolování.
Zip je složen ze dvou jezdců. Z vnitřní strany krytý zateplenou vrstvou, u hlavy zapínání na suchý zip proti rozjetí při spánku. Zip jde zároveň úplně otevřít a vytvořit si tak romantickou noc v podobě připnutí druhého spacáku.
Další skvělou věcí je vnitřní kapsička o velikosti cca 20×17 cm kousek od hlavy (na telefon nebo čelovku). Dobře poslouží dvě stahovací tkanice. Jedna okolo krku a druhá okolo obličeje. První si omezíte přístup studeného vzduchu nad rameny a druhou si vytvoříte škvírku pro dýchání podle toho, jak jste zmrzlý.
Líbí se mi anatomicky střižený tvar oblasti nohou, tzv. footbox. Skvěle se totiž přizpůsobí tvaru chodidel a stará se o váš tepelný komfort.
Používání
Asi nejdůležitější částí testu každého výrobku je, jak obstojí při použití. Posloupnost zvolím podlé výletu. Nejprve musím spacák zmenšit, aby se mi vešel do batohu. Kompresní obal na cesty je fakt lehký a stlačení je opravdu rychlé a jednoduché. Na konci dne spacák rozbalím a ten se hezký celý nafoukne. Rozepnu a zalezu dovnitř. Střih je asi to nejlepší na celém spacáku. Byl jsem až překvapeny, jak mne při 185 cm krásně obepne, ale zároveň si v něm můžete klidně sednout a kecat s ostatními nebo si číst. Ačkoliv výrobce uvádí do 195 cm, při výšce nad 190 cm bych určitě zvážil variantu Long. Vnitřní úprava je tak pohodlná, že úplně zapomenete na náročný den a hned usnete. Před spaním ještě určitě oceníte kapsičku u hlavy, kterou jsem používal na telefon a čelovku. Podle počasí si člověk stáhne tkanici okolo ramen a obličeje – skvělá věc. Jenom se trochu hůř hledá, když jste zapnutý ve spacáku. Zip funguje poměrně dobře, jen při zapínání se občas trochu plete krycí vrstva, taková klasika. Výhodou je, že krycí vrstva je oddělená od spacáku, tudíž pokud by se náhodou povedlo nylon zipem poškodit, nezačne vám létat peří z příčné komory spacáku ven.
Co se týče tepelného komfortu, spacák jsem testoval v počasí kolem nuly (max. -2 °C). Na noc jsem si vzal opravdu teplé ponožky, merinové podvlíkačky a klasické softshellky v kombinaci s péřovou bundou. Noc byla klidná, bezvětří a ve spacáku se spalo komfortně. Nad ránem začalo mírně sněžit a spacák začal být brzy mokrý, tak jsem jej radši sbalil a vyrazil. Do nepříznivých podmínek bych určitě doporučil nějakou další ochranu. Ideálně stan nebo alespoň nepromokavou celtu.
Hodnocení
Trochu jsem měl předsudky vzhledem k ceně. Říkal jsem si, na čem asi ubrali a zda to poznám hned nebo až po použití. Nakonec jsem odhalil jedinou „nevýhodu“, kterou jsem záměrně dal do uvozovek, protože tuto vlastnost Warg Stark 500 ani neuvádí. Pokud spíte pod širákem a přijde ranní rosa nebo začne trochu sněžit, vrchní vrstva nylonu vodu okamžitě absorbuje a spacák začne být poměrně brzo mokrý. Jednoduše řečeno, nepromokavý rozhodně není. Závěr je takový, že pokud nemáš na spacák přehnané požadavky, neplánuješ expedici v náročných podmínkách, je Warg naprosto dostačující a skvělou volbou. A zároveň naprostým luxusem proti spacákům z mikrovlákna, které se prodávají za podobnou cenu, ale jejich hmotnost a další vlastnosti se nedají srovnávat.
Další informace
Warg je mladá a dynamicky se rozvíjející značka, která se svým portfoliem zaměřuje na dobrodruhy a náročnější uživatele. Za značkou Warg a jejím obrovským rozmachem stojí dva nadšenci, nerozluční souputníci a dobrodruzi tělem i duší, pro něž není vývoj a výroba pouhým způsobem obživy, ale především posláním přenést ryzí esenci divoké a nespoutané přírody na své produkty.