Parametry
Zaujalo mě
- vysoký výkon
- všestrannost využití
- velká odolnost
Shrnutí recenze
Povedená novinka od značky Fenix nabízí hned dva reflektory a osm světelných režimů, které s přehledem posvítí ve všech představitelných situacích. Vysoký výkon, robustní odolná konstrukce a nabíjení prostřednictvím microUSB portu z ní činí naprosto univerzální čelovku, využitelnou nejen při běžném kempování, ale i dynamičtějších aktivitách nebo horolezectví.
PODROBNÝ POPIS
Robustní čelovka sedí díky třem popruhům na hlůvě zcela stabilně, snadné je i připevnění na přilbu.
Dva nezávisle na sobě ovládané reflektory nabízí každý 4 promyšleně odstupňované módy svícení.
Dobíjení akumulátoru je možné prostřednictvím microUSB portu stejně jako mobilní telefon.
Prohlédněte si celou fotogalerii k recenzi!
Můj přístup k jednomu z nejnovějších přírůstků v řadě čelovek značky Fenix byl: co nového lze ještě vymyslet. Přesto mě nakonec dokázala v mnoha ohledech překvapit. Ale postupně: Dva reflektory nejsou u značky Fenix úplnou novinkou, ale HP25R je konstrukčně zcela nová. Čelovka je řešena řekněme „klasicky“, tedy s pouzdrem na baterie připojeným kabelem a umístěným na temeni hlavy, na které drží díky třem elastickým páskům. Potud tedy nic nového.
První dojem: odolná konstrukce
Na jednu stranu pro mě byl malým zklamáním plastový materiál předního světelného modulu, nejde tedy o celoduralovou konstrukci jako u modelů řady HL stejné značky, o kterých už jsem několikrát napsal, že jsou skutečně „bombproof“. Nicméně jde o vysoce pevný plast, u kterého výrobce garantuje odolnost při pádu z výšky jednoho metru. Co jsem měl možnost v praxi vyzkoušet, čelovka je hodně festovní a zase až tak snadno k úhoně skutečně nedojde.
O svícení se starají nejmodernější LED diody Cree XM-L2 a Cree XP-G2. Ano dvě vysoce výkonné diody, protože čelovka je vybavena hned dvěma reflektory. Ty se ovládají nezávisle na sobě, každý svým tlačítkem. Pokud má mít výkonná čelovka přiměřenou výdrž, běžné baterie AA už by nestačily. Standardem se tak stává akumulátor 18650, uložený v tomto případě v bytelném a vodotěsném pouzdru. Akumulátor se vkládá kruhovým otvorem se šroubovacím utěsněným víčkem jako od lahve. Vyjímat akumulátor často ale není potřeba, čelovka totiž disponuje interním dobíjením prostřednictvím vestavěného microUSB portu. Lze ji tedy nabíjet USB kabelem stejně jako telefon (kabel je přiložen v balení).
Rovněž pouzdro akumulátoru na temeni hlavy je robustní. Akumulátor se nachází pod utěsněným šroubovacím uzávěrem.
Na hlavě je HP25R dobře vyvážená, takže i přes svoji hmotnost, která je vzhledem k parametrům zcela přiměřená, je výborně použitelná i při dynamičtějších aktivitách, jako je běh, kolo nebo třeba běh na lyžích. Velmi dobře drží i na horolezecké či speleologické přilbě.
Dva reflektory, 9 módů svícení
No a teď k tomu hlavnímu – jak vlastně svítí? Dovolím si říci, že si nedokážu představit situaci, pro kterou by HP25R neměla vhodný světelný režim.
Dálkový reflektor
Začíná to už zmíněnou dvojicí reflektorů. Kromě svého průměru se liší především šířkou světelného kužele, nebo řekněme zorným úhlem. Ten větší, dálkový má světelný kužel užší s hlavní intenzitou světla soustředěnou do jeho středu. Při maximálním výkonu 1000 lumenů je jeho dosvit úctyhodných 187 metrů. To z něj činí skutečný hledáček vhodný na průzkum terénu nebo vyhledávání. Uprostřed temné noci jsem si ověřil, že i na vzdálenost přes 110 metrů osvítí světelný kužel „cílový“ objekt skutečně zcela jasně a zřetelně. Spíše jsem měl pocit, že bych potřeboval ještě dalekohled, abych si mohl důkladně prohlédnout místo, které čelovka tak jasně prosvítila. Ani druhý nejsilnější režim 350 lumenů mi nepřišel subjektivně nijak výrazně slabší, ale akumulátor při něm vydrží hned třikrát déle.
Širokoúhlý reflektor
Menší z obou reflektorů má průměr sotva 10 mm. Co by od takového mrňouse člověk čekal. O to větší je ale překvapení, když na nejvýkonnější režim malého reflektoru se světelným tokem 350 lumenů, se prostor přede mnou rozsvítí tak rovnoměrně a jasně, jako by někdo rozsvítil v místnosti. Hned mě napadlo otřepané klišé: noc se proměnila v den. Výrobce udává šířku světelného kužele tohoto širokoúhlého reflektoru 90o, subjektivně mi přijde ještě mnohem širší. Napomáhá tomu rozptylkové krycí sklíčko reflektoru. Navíc rozložení intenzity světla v tomto širokém úhlu je naprosto rovnoměrné.
Oba reflektory – větší dálkový i menší širokoúhlý – jsou opatřený tvrzeným sklíčkem. Širokoúhlý reflektor díky rozptylkovému krycímu sklu dokáže rozptýlit světlo velmi rovnoměrně v úhlu přes 90 stupňů.
Opět ani druhý nejsilnější režim 130 lumenů se subjektivně nezdá o moc slabší a z mého pohledu jde o optimální režim pro běh po lesní pěšině. Výdrž akumulátoru by byla v tomto případě 9 hodin. Druhý nejslabší režim 30 lumenů bych pak charakterizoval jako optimální pro pohyb na tábořišti kolem stanu a nejslabší 4 lumeny pak pro pobyt ve stanu, vaření, čtení apod.
Výdrž
Výdrž na jednotlivé režimy jsem netestoval, ale z údajů výrobce plyne zajímavé zjištění, že menší z obou reflektorů je o trochu větším žroutem energie. Při stejném světelném toku 130 lumenů vysaje širokoúhlý reflektor akumulátor za 9 hodin, dálkový až za 12 hodin. Mohlo by se zdát, že dva nejslabší režimy dálkového reflektoru – 130 a 30 lumenů postrádají trochu smysl, protože jejich práci zastane o něco lépe širokoúhlý reflektor. Ani rozdíl ve výdrži není nijak výrazný. Při světelném toku 30 lumenů je výdrž menšího z reflektorů 40 hodin, zatímco dálkového 42 hodin. Na nejslabší režim 4 lumenů pak vydrží širokoúhlý reflektor svítit 150 hodin. Pokud tedy při delší výpravě nebudeme mít možnost dobíjet, vyplatí se mít spotřebu na paměti a využívat jednotlivé režimy efektivně.
Jak tedy už vyplynulo, oba reflektory disponují čtyřmi režimy, které jsou dostatečně výkonově odstupňovány. Nesmíme zapomenout ještě na 5 mm červenou diodu 0,2 lumenu, která může svítit stále nebo blikat. Čelovka neumožňuje zapnout oba reflektory najednou. Ať už je důvodem možné riziko přehřátí nebo příliš rychlé vydrancování akumulátoru, je otázkou, jestli by to mělo vůbec nějaký praktický smysl.
Ovládání
Každý reflektor se ovládá samostatnými tlačítky, která jsou před nechtěným zapnutím v transportní poloze chráněna plastovými výstupky. Pro zapnutí a běžné použití je třeba čelovku mírně sklopit. Světelný modul čelovky lze naklápět v několika pevně aretovaných krocích až v úhlu téměř 90o směrem k zemi a tím nastavit požadovaný směr svícení. Samozřejmostí je paměť posledního použitého režimu i po vypnutí čelovky.
Každý z reflektorů se ovládá pomocí vlastního tlačítka, které chrání v nesklopené poloze při transportu před nechtěným zapnutím plastový výstupek.
Jedna drobná věc mě při používání čelovky mírně iritovala, a to provedení spojovacího kabelu. Ten je poměrně silný a tuhý, což je samozřejmě jednoznačné plus z důvodu dlouhodobé odolnosti a funkčnosti (tenké a ohebné kabely se mohou brzy začít lámat). Zároveň je kabel i poměrně dlouhý (pro nasazení na přilbu), a tím tvoří na levé straně hlavy několik tuhých ok, která jsou jako stvořená se jimi někde zaháknout a zachytit. Konstrukce celé čelovky je plně prachuvzdorná a voděodolná dle standardu IPX-6. Měla by tedy bezpečně odolat prudce stříkající vodě i pádu z jednoho metru na zem.
Spojovací kabel je robustní jako celá čelovka. Jeho průhyby se ale mohou nečekaně o něco zachytit.
Napájení
Napájení je digitálně regulované pro konstantní světelný výkon i za snižujícího se napětí v akumulátoru (jeho pozvolném vybíjení). HP25R disponuje i indikací stavu nabití akumulátoru i inteligentní ochranou proti přehřátí. Nabití zcela vybitého akumulátoru trvá asi 3 hodiny.
Potřebný sklon čelovky lze jednoduše a spolehlivě zaretovat v požadovaném úhlu o rozsahu téměř 90 stupňů.
Hodnocení testera
Hmotnost 228 g není nejmenší, alespoň ve srovnání s menšími a většinou i mnohem méně výkonnými čelovkami. HP25R oproti tomu nabízí takovou škálu výkonu, nabíjení, vysokou robustnost, odolnost a vyváženost, které z ní činí naprostého univerzála, který je vhodný jak pro lezení v horách, běžnou turistiku a kempování, přes běh, lyžování nebo kolo, až třeba po jeskyňařinu.
O autorovi
Jakub Havel
Dlouholetý novinář, publicista a PR konzultant. Mj. jeden z prvních autorů Malého průvodce světem outdooru, zakladatel Outdoor magazínu, redaktor Dobrodruha, autor knihy Island – soulad protikladů atd. Původně kanoista, běžec na lyžích a jezdec endura, později závodník na horském kole, horolezec a mnohonásobný účastník závodů Adventure race. Nejraději vymýšlí a realizuje netradiční výpravy spojující více disciplín.
Další informace
FENIX
LED svítilny značky Fenix si za své několikaleté působení na světovém trhu vybudovaly obrovský respekt. Jedná o výrobky společnosti FenixLight Limited, jenž se zaměřuje na produkci vysoce kvalitních LED svítilen a čelovek pro domácí, venkovní a profesionální použití.
Výrobky firmy FenixLight se vyznačují velmi pokročilým designem a kvalitním provedením. Srdce každé svítilny tvoří spojení vysoce efektivní digitální elektroniky a špičkové výkonné LED.
Díky široké nabídce modelů se svítilny Fenix uplatňují v profesionální sféře v armádě, policii, vězeňské službě, u záchranných složek, jako svítilny pro dobrodruhy, pro sportovce, turisty, horolezce a i běžné domácí použití.
Více na www.kronium.cz