Parametry
Zaujalo mě
- nízká váha (42 g)
- velké množství individuálního přizpůsobení
- kompletní počeštění
- optický záznam tepu přímo v hodinkách
Shrnutí recenze
V poslední době se roztrhl pytel s tzv. smart watch, které umožňují spojit hodinky a mobilní telefon a tak ani výrobci sporttesterů nezůstali pozadu. Hodinky Garmin Forerunner 235 tak díky otevřenému operačnímu systému přinášejí nepřeberné množství možností a individuálního nastavení. Kromě toho, se Garminu podařilo vtěsnat pokročilé funkce (optické snímání tepu, GPS, akcelerometr, bluetooth, ANT+,..) do velmi příjemných rozměrů a jednoduchého designu.
PODROBNÝ POPIS
Konstrukce
Od první chvíle testování jsem byl opravdu mile překvapen hmotností hodinek (42 g). I přesto, že osobně používám hodinky Suunto Ambit, které mají téměř dvojnásobnou hmotnost, nejedná se jen o čistě individuální pocit. I srovnání s dalšími konkurenčními produkty je řadí k nejlehčím sporttestrům ve své kategorii. Zároveň hodinky nabízí veškeré funkce, které běžec potřebuje a tak z tohoto hlediska nebyly o nic ochuzeny.
Pokud ale hodláte hodinky používat na další outdoorové aktivity, je třeba brát na vědomí, že na hrubé zacházení nejsou příliš stavěny: displej není téměř zapuštěn a celkově jsou hodinky pouze z plastu. Čitelnost displeje je parádní. Díky poměrně jemnému rozlišení barevného displeje (215 x180 pixelů) umožňuje zobrazit velké množství údajů.
Nejdůležitější nastavení, které člověk využívá denně je velmi jednoduché a pohodlné. Podrobnější menu je na můj vkus trochu složitě uspořádáno (např. přepnutí typu zobrazení hodin je otázkou asi pátého submenu). Samotné ovládání je ale velmi pohodlné, tlačítka mají ideální odpor i umístění. Nutno zmínit, že hodinky jsou kompletně počeštěné, což jednoznačně nebývá zvykem a je to příjemný bonus.
Garmin Forerunner 235. Denní absolvovaný počet kroků.
Submenu hodinek Garmin Forerunner 235.
Záznam tepu za uplynulé 4 hodiny.
Funkce
Hodinky jsou cílené zejména na běžce, přestože umožňují vybrat si i z dalších aktivit. Přímo v hodinkách lze dále zvolit pouze cyklistiku, vnitřní aktivitu, nebo „jiné“. Následně je však v počítači možné činnost změnit třeba na plavání atd. Jak bylo již zmíněno, uživatel si může libovolně nastavovat jednotlivá datová pole, podle toho jaké hodnoty ho zajímají nejvíce. Přednastavené je samozřejmě tempo, které se vám bude v kilometrových intervalech hlásit s údajem o průměrné rychlosti. Díky různými alarmům, lze z hodinek nastavit celkem protivného „kouče“. Při nastavení upozornění na vaši neaktivitu vám budou hodinky čas od času připomínat ať se jdete proběhnout. Příliš jsem ale nepochopil výpočetní algoritmus. Často mi po 25 kilometrech odpoledního běhu hodinky v 11 hodin večer vrní „Pohyb!“, nejspíš ze mě chtějí vyždímat prostě to nejlepší.
Garmin Forerunner 235. Doinstalovaný kompas.
Submenu hodinek Garmin Forerunner 235.
Hlavní obrazovka s přednastavenými digitálními hodinami.
Virtuální parťák
Dále si člověk může nastavit upozornění na určitý čas/vzdálenost/tempo, na množství spálených kalorií nebo na dosažení určité zóny srdečního tepu. Pro zlepšení běžecké výkonnosti jsou k dispozici četné tréninkové funkce. Zvolit si můžete jak individuální intervalový trénink, tak i složitější tréninkové plány. Využít můžeme i virtuálního parťáka, kdy můžeme závodit proti přednastavené rychlosti, nebo tempu
Osobní rekordy
Hodinky dále disponují řadou automatických funkcí jako „Auto Lap“, která sama určí začátek nového kola, „Auto Pause“, kde si člověk může sám nastavit pozastavení aktivity na základě minimální rychlosti, nebo funkce „Auto Scroll“, která umožňuje automatické procházení informačních stránek na displeji. Díky snímači tepu si člověk po aktivitě může prohlédnout čas strávený v jednotlivých zónách srdečního tepu. Dále je k dispozici informace o odhadu spálených kalorií a době regenerace. Velmi zajímavá je funkce zaznamenávání osobních rekordů na 1, 5, 10, 21 a 42 km, což člověka motivuje se překonávat.
Submenu hodinek Garmin Forerunner 235.
Hodinky mohou sloužit i jako herní konzole s vlkem a vajíčky. Pamatujete na starou elektronickou hru ze Sovětského svazu?
Další připojitelné příslušenství
Kompatibilita s ANT+® snímači umožňuje použít celou řadu dostupného příslušenství. Jedná se například o různé snímače kadence, foot pody, nebo s kamerou Garmin VIRB. Možností je také vysílání informací z hodinek do dalších zařízení (např. přenos tepu do cyklistických tachometrů od Garminu).
Baterie a GPS
Hodinky by měli vydržet 9 dní při nepřetržitém zapnutí optického senzoru a bez GPS. Tak dlouho jsem bez sportu nevydržel, ale osobně jsem nabíjel přibližně po pěti dnech (celkem ca 5 hodin aktivity a neustále zapnutý senzor měření tepu). Na zapnutou GPS je udávaná výdrž 11 hodin, což je o 5 hodin méně než model Forerunner 230 bez optického senzoru. Uvedené hodnoty jsou poměrně reálné, nicméně zde hraje roli spousta faktorů od okolní teploty, zapnutém bluetooth, zvoleném podsvícení apod. S GPS, které je ještě podpořena družicemi ruského GLONASSu jsem byl nadmíru spokojen. Načtení bylo vždy v řádech sekund. Při porovnání zaznamenané trasy s mapou nebyly shledány výraznější odchylky. Při srovnání na 50 km na kole s hodinkami Suunto Ambit byl rozdíl 200 m, což jen svědčí o dnes již velmi vyrovnaných čipech.
Příjmutí hovoru na hodinkách Garmin Forerunner 235.
Zapojte IQ
Další předností, které dělají z hodinek Garmin Forerunner 235 velmi kvalitní běžecký přístroj je spojení s tzv. Connect IQ. Jedná se o obdobu Google Play pro produkty Garmin a nabízí možnost instalovat různé vzhledy, dodatečné aplikace, widgety nebo datová pole. Nahrát si tak můžete například vzhled analogových hodinek, kompas, nebo i hru „Nu Pogodi“, kde budete v roli vlka chytat vejce do ošatky ;).
Smysluplnější aplikací je například navigace dwMap. Nainstalovaný software je pravděpodobně externím produktem a tak je správa tras trochu složitější. Osobně bych očekával tuto funkci již přímo od výrobce. Pro technické a statistické nadšence hodinky zaznamenávají i další údaje, které lze v prostředí Garmin Connect podrobně studovat a srovnávat (zajímavě zpracovaný software, který by stál za samostatnou recenzi).
Kromě detailní analýzy již zmíněných funkcí je to například monitoring spánku. Graf zobrazuje doby v jednotlivých fázích spánku i to, jak moc se v noci převalujete. Z běžeckého hlediska tu máme funkce výpočtu vašeho VO2 max na základě měření tepu a poměrně zajímavé zhodnocení dynamiky běhu. Hodinky sice neumí odhadnout, jakou nohu zapojujete více, což dokáže až pokročilejší model Garmin Forerunner 630, ale i průměrná hodnota počtu kroků za minutu je cenná.
Dalším benefitem je možnost spojení hodinek s mobilním telefonem. Díky tomu můžete na displeji dostávat upozornění, přijímat hovory, sledovat počasí, nebo si prohlížet kalendář. Jak už bylo zmíněno v úvodu, v takovém případě se hodinky stávají „smart watch“ a nic nebrání si vzít handsfree, nahodit oblek a plně využívat jejich výhod. Spojení probíhá pomocí bluetooth a logicky zkracuje výdrž baterie. Kromě zmíněné synchronizace máte možnost v mobilu sledovat různé statistiky pohybu, pro které není v hodinkách dostatek prostoru.
Záznam aktivity na Garmin Connect.
Závěr
Celkově bylo testování hodinek radostí a neustále jsem objevoval nové možnosti a nastavení. Hodinky jsou zaměřeny pro zapálené běžce a svůj úděl plní téměř dokonale. Jednoznačná negativa během testování nebyla shledána. Následující řádky jsou spíše individuálního charakteru a spoustě uživatelů vadit nemusí.
Osobně mi nesedl optický snímač tepu. Při prvním nasazení, ani při běhu jsem o něm ani nevěděl, ale z dlouhodobého hlediska mi malý výstupek vadil. Možná jsem citlivka, možná bych si za další měsíc zvykl, ale osobně bych raději sáhl po modelu Forerunner 230, který má snímač tepu klasický a díky úspoře místa za optický senzor i vyšší výdrž baterie (s GPS až 16 hod. namísto 11 hod.).
Pokud hledáte lehkého parťáka a trenéra pro svou běžeckou kariéru, hodinky Garmin Forerunner 235 budou dobrou volbou, která vám pomůže dosáhnout vašich vysněných cílů. Otevřený systém navíc slibuje pomalejší stárnutí přístroje a neustálou možnost dalšího vylepšení.
Další informace
Garmin Ltd. je mateřská firma značky, kterou v roce 1989 založili Gary Burrell a Min Kao (proto název GarMin). Garmin je na trhu známý zejména díky automobilovým GPS navigacím, ale vyvíjí a vyrábí i řadu dalších produktů využívající GPS, zejména pro letecký, námořní, outdoorový a sportovní trh. Hlavní sídlo společnosti Garmin je ve státě Kansas, v USA.