Parametry
Zaujalo mě
- hřejivost vlny i když je vlhká
- dobře padnoucí střih
- vysoký a pohodlný límec
- netradiční izolační materiál z tyrolské vlny
- odolnost vůči dešti
Shrnutí recenze
Sir Joseph přichází s bundou Spike Hooded, která je naplněna 100% přírodní tyrolskou vlnou a exceluje tam, kde občas peří trochu dochází dech. Vlněná výplň se skvěle hodí pro potivé aktivity (běžky, skialpinismus, lezení) do teploty cca -10 °C. Do jaké nepohody je tedy vlněná bunda od Sir Joseph?
PODROBNÝ POPIS
Charakteristika
Sir Joseph přichází na trh s vlněnou bundou, která vhodně doplňuje portfolio péřových výrobků. Kvalitu péřové náplně není možné zpochybňovat, v určitých podmínkách však peří trochu ztrácí, případně je příliš teplé při aktivním pohybu. Bude se vlněné bundě dařit lépe?
Poručíme větru, dešti v bundě Sir Joseph Spike Hooded.
Vybavení na víkend (bunda Sir Joseph Spike Hooded, kartáček, lékárna a nůž).
Kdo by odolal takovým výhledům…navíc v bundě Sir Joseph Spike Hooded.
Střih + vychytávky
Testovaná bunda dorazila ve velikosti L a sedí velmi dobře přesto, že běžně nosím u jiných firem M (výška 176 cm, váha 73 kg). Střih je šitý mnohem víc na tělo, než jsem zvyklý u péřových bund. Materiál je vůbec mnohem více cítit na těle (ve srovnání s péřovými bundami). Rukávy jsou užší, což mi rozhodně vyhovuje. Nikde se nic nezachytává a neplandá. Jejich délka je dostatečná a krásně kryjí i část zápěstí. Na straně dlaně je strečová tkanina, která zároveň slouží proti oděru. I přes různé prostocviky nedocházelo k vyhrnování.
Kapsy
Bunda je vybavena třemi vnějšími kapsami (dvě na bocích, jedna na hrudi). Boční kapsy krásně zahřejí ruce. Hrudní kapsa zateplená není, tudíž pozor na to, kam si v zimě dáváte telefon. Netradičně řešené je zapínání bočních kapes. Kapsy se totiž rozepínají odspodu nahoru, což je přesně obráceně, než jsem zvyklý. Za celou dobu testování jsem si na tuto „novinku” nezvykl. Navíc pokud si nasadíte sedák přes bundu, nemáte možnost kapsy otevřít. Výrobce možná toto řešení zvolil z důvodu ochrany rukou v kapsách při velké zimě. Strčíte ruce do kapes a odshora si dovřete zip tak, aby do kapsy nefoukalo vůbec. Zajímavé řešení, osobně jsem s foukáním do kapes nikdy problém neměl.
Kapsy podle Sira Josepha
Avšak vím, že podle výrobce je to především z těchto důvodů:
– jedu třeba na kole (na skialpech v 40° svahu) všimnu si, že sem si nezapnul kapsu… bzzzz zapnu okamžitě jednou rukou (kapsy s obráceným zipem jednou rukou nezapnete)
– obdobně (všechny bundy Sir Joseph) v zimě v rukavicích – v pohodě zavřu jednou rukou bez nutnosti manipulovat oběma rukama či dokonce sundávat rukavky na tento “složitější” úkon.
Obrácené zipy (oproti Sir Joseph) potřebují jednu ruku na otevření (dolů) a dvě ruce na zavření (nahoru).
Boční zateplená kapsa na bundě Sir Joseph Spike Hooded.
Sbalení a transport
Bunda se dle výrobce dá složit do jedné boční kapsy. Tato operace pro mě byl docela zážitek. Nechtěl bych bundu balit třeba v -20 °C ve větru. Osobně ale i bundy jiných výrobců do kapes moc nebalím. Bunda jde vhodně sbalit do kapuce nebo používám vlastní větší obaly tak, aby měly výrobky větší loft i při sbalení.
Bunda se rozepíná pomocí dvoucestného YKK zipu, jeho chod je bezchybný, jde naprosto hladce. Často jsem využíval možnost větrání zespodu s tím, že krk je stále chráněn.
Kompletní fotogalerie bundy Sir Joseph Spike Hooded (18)
Kapuce bundy je velmi dobře tvarovaná a nechává nad hlavou místo i na čepici. Zatáhnutím za jednu šňůru dojde k celkovému utažení i kolem obličeje. Moc dobře se mi osvědčilo krytí krku, i když nebyla kapuce nasazená.
Spodní okraj bundy jde regulovat na obou stranách, ale ani bez regulace bunda nepůsobí pytlovitým dojmem.
Stahování kapuce na bundě Sir Joseph Spike Hooded.
Odolnost vůči rozmarům počasí
Venku leje jako z konve a hlásí možnost poryvů větru až 16 m/s. Ideální počasí na testování. Samozřejmě běžně v dešti v zateplené bundě nechodím a výrobce takové použití také nepředpokládal. Počasí si ale nevybírá a občas se dešti nevyhneme. Svrchní látka opatřená DWR úpravou odolává i silnému dešti překvapivě dlouho. Pokud nedojde k „vtlačení” vody do látky (pod nasáklými popruhy batohu), zůstávají kapičky krásně na povrchu. Po cca 20 minutách se voda začíná postupně vpíjet do látky v nejnamáhanějších místech (ramena, kolem krku). Jakmile přestalo pršet, látce stačilo pár minut na uschnutí. Osvědčilo se mi vodu do látky manuálně vetřít, uschla potom rychleji, než když byly kapičky na povrchu. Vlněné výplni bundy schnutí trvalo mnohem déle. Během nošení jsem nasáklou vlnu nijak negativně nevnímal a v kombinaci s vlněným prádlem jsem byl stále v tepelném komfortu.
Bunda Sir Joseph Spike Hooded je spíše užšího střihu.
Vítr nevítr, v bundě Sir Joseph Spike Hooded mi bylo stále teplo
Mírné opotřebení se projevuje na bundě Sir Joseph Spike Hooded v místech kontaktu s vousy.
Používání
Předtím, než jsem začal nosit vlněnou bundu Spike, jsem byl zvyklý nosit bundy zateplené buď peřím nebo Primaloftem. Něco ve stylu: je zima, nahodím péřovku, začnu hrnout do kopce, sundám péřovku. Bunda Spike toto moje používání trochu poupravila. I při aktivní chůzi do kopce jsem v ní totiž dokázal regulovat použitelnou provozní teplotu celkem dlouho. Samozřejmě i vlna má svoje limity, celý den bych to nevydržel. Pocitový komfort na těle byl pro mě vyšší než v péřové bundě. Popisuji ale použití do teploty cca 0 °C. V těchto teplotách jsem byl v pohodě i při přestávkách a menší fyzické zátěži. Odpadlo mi tak otravné svlékání a oblékání vrstev. Kdybych měl místo vlněné bundy péřovku, jednoznačně bych se v těchto podmínkách začal přehřívat. Péřová bunda se tak začala trochu dostávat na vedlejší kolej, resp. beru ji na jiné akce (méně pohybu, větší zima).
Vlněná náplň měla navrch i v deštivém počasí nebo když se na materiálu vysrážel pot. Materiál sice začne lehce „hadrovatět”, ale teplo je v něm stále. DWR úpravu bude potřeba po pár vypráních obnovit.
Po intenzivním testování (balení, muchlání, promočení) je materiál bez známek používání. Jediné viditelné změny jsou na pružném okraji kapuce, kde se látka dostává do kontaktu s vousy. Zde je vidět mírné „chlupacení” krycí látky. Od začátku používání bundy Spike, šitím vylézala jednotlivá vlněná vlákna. Postupem času jich postupně ubývalo (ne, není to kvůli tomu, že by už v bundě žádná další nebyla). Při rozhovorech s jinými majiteli bundy Spike jsem zjistil, že vlákna pouští jenom moje.
Po cca 20 minutách se voda do bundy Sir Joseph Spike Hooded postupně začíná vpíjet.
Hodnocení
Chci, aby mi bylo teplo, ale zase ne moc teplo… Můj věčný problém s vrstvami a přehříváním/mrznutím je potřeba radikálně vyřešit. Vlněná bunda Sir Joseph Spike Hooded mi v řadě případů nahradila dosavadní zateplené bundy. Neposkytuje sice takový teplotní komfort v extrémních podmínkách, zato ale exceluje v rozmezí teplot cca -10 °C až +10 °C. Velmi mi vyhovuje, že se v bundě nemusím bát lehkého deště nebo toho, že mi vysrážený pot způsobí nepoužitelnost náplně. Decentní barevná kombinaci mi nevadila ani při nošení po městě. Ať už jsem vyrazil do hor, do práce, do města, do sauny, vlněná bunda od Sira mi vždy byla spolehlivým společníkem.
Další informace
Cílem firmy Sir Joseph je vyrábět maximálně funkční výrobky schopné obstát i v extrémních podmínkách nejvyšších hor světa a zároveň plně je přizpůsobit potřebám a požadavkům zákazníka tak, aby potřebné vybavení bylo ušito přesně na míru podmínkám a účelu, pro který bude používáno.