Parametry
Zaujalo mě
- Termoregulace a odvod vlhkosti
- Lehký a sbalitelný materiál
- Vyrobeno z více jak 50% recyklovaných plastových vláken
Shrnutí recenze
Technicky vzato se jedná o celorozepínací flísovou mikinu se dvěma postranními kapsami a kapucí. Avšak tajemství mikiny WARMPEACE GARNET POLARTEC POWERGRID tkví i v dalších detailech, a hlavně v materiálu. Jak funguje a co dokáže Polartec Grid?
PODROBNÝ POPIS
V KOSTCE
Technicky vzato se jedná o celorozepínací flísovou mikinu se dvěma postranními kapsami a kapucí.
PROČ GRID?
Tak jednoduché to ale zase není; slovo „grid“ v názvu bundy doslova znamená „mřížku“ a výstižně tak charakterizuje materiál. Obecně jde o technicky pojatý fleece s mřížkovanou strukturou, která vytváří síť odvětrávacích kanálků, kterými snáze unikají vodní páry. Zvláště patrné je to při pohledu proti světlu. V mezerách mezi kostičkami je odstraněn chlup z vnitřního počesání, kudy snadno odchází přebytečné teplo i tělesná vlhkost. Kanálky v mřížkové struktuře tedy fungují jako odvětrávání. Kostičky mezi nimi jsou klasický polyesterový fleece, tvoří tedy tepelnou izolaci. Díky mřížkované struktuře získáme lehčí, prodyšnější a ovšem také méně izolující materiál.
Moje obavy, aby kanálky nefungovaly jako síť tepelných mostů, kterými bude do bundy pronikat chlad, se nepotvrdily, protože rozměry kanálků jsou v poměru k fleecovým polštářkům drobné. Materiál jako celek proto neizoluje jen lokálně, v místě kostiček, ale v celé ploše. Tělo se tedy nepřehřívá, jako při použití běžné kompaktní flísky a zároveň je obaleno dostatečnou izolační vrstvou. Ta může fungovat jako vnější oblečení v suchých chladnějších obdobích nebo třeba jako vnitřní druhá vrstva, která snáze předává tělesnou vlhkost pod vnější slupku, například pod nějakou membránovku, která si pak s vlhkostí snáze poradí.
SROVNÁNÍ
Pro nedočkavé srovnávače se sluší připomenout, že například klasická flísová mikina v jakékoli gramáži má izolační vrstvu kompaktní, proto ve srovnání s materiálem Powergrid bude vždycky rozhodně teplejší – avšak rozhodně méně prodyšná a těžší.
Srovnání s windstopperem také neobstojí – větruodolnost u tohoto materiálu nenajdeme a ani najít nemáme, stejně jako u zmíněné obyčejné flísky bez membrány či jiné protivětrné bariéry.
URČENÍ BUNDY WARMPEACE GARNET POLARTEC POWERGRID
Jak jsem měl možnost bundu Powergrid poznat, považuji ji za ideální použít jako vrchní vrstvu v okrajových jarních či podzimních měsících, nebo když se v létě ochladí, takové to typické počasí tzv. „na mikinu“ či ochlazení „o jeden svetr“. Neprochladnete, ale taky se tolik nezpotíte, přitom je bunda díky materiálu Powergrid lehká a skladná. Termoregulaci navíc zlepšuje na jedné straně celorozepínací zip nebo naopak kapuce. Co se využití týče, setkal jsem se už i s dlouhými spodky a trikem z Powergridu a vůbec to nefungovalo špatně.
KAPSY
Uživatelský komfort dotvářejí dvě vnější zipové kapsy. Lemy na koncích rukávů, na dolním obvodu bundy a kolem kapuce nejsou stahovatelné, ale už od výroby „předpjaté“, guma v lemech je nastavena trvale.
KAPUCE
U kapuce mi – mám spíše menší hlavu – lem poněkud zasahoval do zorného pole a u dolního obvodového lemu jsem zaznamenal velmi častý efekt u oblečení se stahováním – bunda má snahu se při pohybu vyhrnovat, pročež bych doporučoval dbát více než obvykle na výběr správné velikosti a raději než na e-shopu si bundu vybrat a dostatečně vyzkoušet v kamenné prodejně.
SLOVO NA ZÁVĚR
Na závěr je potřeba ještě zmínit, že ani strážci designu nepřijdou zkrátka – barvy zipů kontrastují, zatímco stuhy jezdců respektují vlastní barvu bundy.
K dispozici je střihové provedení pro muže a pro ženy, a barevně navíc i pro něco mezi tím.
Další informace
WARM on body = PEACE in soul pro českého výrobce v podstatě znamená „dokud jsi v teple, houby se ti děje“. Od roku 1986, kdy vznikla jejich první péřovka, se snaží této myšlence podřídit zaměření všech jejich výrobků.