Recenze: Spacák Warmpeace Solitaire 500

Recenze: Spacák Warmpeace Solitaire 500

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Spacák Solitaire 500
Typ výrobku spacák
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Použití spacáku Na dlouhé treky do vysokých hor, Na běžnou turistiku od jara do podzimu
Materiál - svršek COLIBRI 15D DWR
Materiál - vnitřek COLIBRI 15D
Materiál - náplň (celý popis) husí peří
Hmotnost 1055 g
Testovaná velikost 180 cm
Tvar spacáku mumie
Plnivost peří 750 cuin
Barevné varianty modrá
Výška postavy 180
Šířka v obalu 30 cm
Průměr v obalu 19 cm
Teplotní parametry - komfort Ž -2 °C
Teplotní parametry - komfort M -9 °C
Teplotní parametry - extrém -27 °C
Dostupné velikosti 180 cm, 195 cm
Výbava 1 kompresní obal
Výbava 2 skladovací obal
Výbava 3 kapsička na cennosti
Výbava 4 zateplovací límec
Výbava 5 možnost EXTRA FEET plnění
Infocena 6598 Kč
Dodává Warmpeace s.r.o.
Více info na www.Warmpeace.cz

Zaujalo mě

  • skvělá sbalitelnost
  • střih kapuce
  • tepelný komfort

Shrnutí recenze

Na světě jsou pouze dvě skupiny lidí: ti, kteří svůj třísezónní spací pytel již vybrali a ti, kteří stále rozhodnuti nejsou. Každý, kdo to myslí se spaním venku během roku vážně, se dostane do svízelné situace. Potřebuje totiž s co nejnižším počtem spacáků pokrýt ideálně celý rok. Do této situace vstupuje Warmpeace se svým kandidátem.

PODROBNÝ POPIS

Charakteristika

Warmpeace Solitaire 500 je plnohodnotný spací pytel, který se pyšní 500 g husího peří o plnivosti 750 cuin. S váhou 180 cm verze těsně nad hranicí jednoho kilogramu není problém spacák sbalit i do menšího batohu. Výrobce vybavil spacák Z komorami, tudíž o studených švech nemůže být absolutně řeč.

Střih + Vychytávky

S výškou 176 cm mi skvěle sedí verze 180 cm. V nohách mám ještě dostatek místa např. na péřové papuče, pokud by šlo do tuhého. Pokud máte zmrzlé nohy a nemáte doma péřové papuče, nabízí Warmpeace verze EXTRA FEET, ve kterých je v oblasti nohou o 30 % více peří (máte na výběr z 170 cm a 180 cm varianty, tudíž se hodí hlavně pro dámy nebo nižší jedince). Pocitově je pro mě spacák o něco užší než Warmpeace Viking 300, který mám doma také. Oproti Vikingu 300 má však Solitaire 500 více místa v nohách.

Teploty kolem 0 C nejsou ve spacáku Warmpeace Solitaire 500 žádný problém.

Náplň

Spacák je naplněn 500 g husího peří, které pochází z východní Evropy. Husy jsou zde chovány pouze pro získání kvalitního peří (nejedná se o masný průmysl). Následně se peří posílá do Německa, kde se potká s prázdnými spacími vaky, které dorazily z Číny. Plnění a finální kontrola probíhá právě zde.

Kapuce

Velmi dobře mi seděla kapuce, která má dostatek peří nad hlavou, tudíž není potřeba nosit na noc čepici, na čele je pěkný buclatý teplý váleček. Oproti spacákům, které jsem doteď měl, je kapuce více probraná a nabízí tak víc místa na hlavu. Samotný otvor na obličej je relativně malý tak, aby nedocházelo ke zbytečným ztrátám tepla. Samozřejmostí je možnost stažení gumičky kolem obličeje, stejně jako utažení krčního límce. Jako ideální se mi osvědčilo utahovat pouze gumičku, která vede pod bradu. Gumičku vedoucí nad hlavou jsem nechal povolenou. Získáte tak dostatečný prostor pro obličej, ale pod bradou bude spacák pěkně utažený.

Detail kapuce, která u spacáku Warmpeace Solitaire 500 kopíruje obličej.
Detail kapuce, která u spacáku Warmpeace Solitaire 500 kopíruje obličej.

Kapsička a léga

Uvnitř spacáku se nachází kapsička na drobnosti o rozměrech 20 x 13,5 cm. Do této kapsičky jsem pravidelně dával klíče od auta, ale vejde se tam toho mnohem víc. Velmi mě otravuje zachytávající se látka do zipu. Toto Warmpeace vyřešil vyztuženou zateplenou légou, díky které je rozepínání a zapínání hračkou (YKK zip s tkanicí umožňující tah i zevnitř spacáku).

Výrobce ke spacáku dodává kompresní i skladovací obal. Skladovací obal je ze síťoviny a poslouží pokud nemáte možnost mít spacák doma zavěšený nebo rozložený. Osobně jsem si tento velký obal oblíbil při převozu spacáku autem. Kompresní obal je vyroben ze silikonizovaného materiálu, který odpuzuje vodu (ripstop nylon). Všechny namáhané švy jsou pevnostní. Komprese probíhá stahováním dna a vrchlíku proti sobě. Obal není neprodyšný, tudíž se vám podaří vytlačit vzduch a vytvořit ze spacáku malý balíček.

Materiály

O odolnost vůči vnějším vlivům se stará materiál COLIBRI 15D s DWR úpravou. Pro případ deště však DWR nestačí a je potřeba spacák krýt např. žďárákem. Zde se však dostáváme k problematice kondenzace. Warmpeace Solitaire má udávanou paropropustnost RET 2,6, což je velmi dobrá hodnota (velmi dobrý odvod vodních par od těla směrem ze spacáku). Pokud bychom spacák uzavřeli do nepromokavého a neprodyšného žďáráku, zvenku sice nezmokneme, ale stejně kondenzace zařídí, že spacák bude ráno mokrý.

Dalším zajímavým parametrem, se kterým se u jiných produktů nesetkáte, je údaj o absorpci vlhkosti. U modelu Solitaire 500 jde o 150 g vody, kterou může absorbovat aniž by došlo ke snížení komfortu spáče.

Používání

Před nějakou dobou jsem byl ve fázi výběru třísezónního spacáku i já. Hledal jsem řešení pro jaro, podzim a zimu. Letní spaní jsem měl vyřešeno Warmpeace Vikingem 300. Výběr jsem nebral na lehkou váhu (tabulky, vážené průměry). Sledované parametry byly: typ a množství peří, cuin, velikost po sbalení, váha spacáku, původ a samozřejmě cena. Pokud by někoho zajímalo finální rozhodnutí, rád se podělím v komentářích pod článkem.

Rozhodně však musím říct, že být v té době dostupný Warmpeace Solitaire 500, karty by byly zamíchané úplně jinak…

Jakmile při treku dorazím na nocoviště, okamžitě vybaluji spacák, aby co nejdřív chytil ten správný loft. Pokud byl spacák řádně vysušený, nafoukl se v řádu minut. Když už měl za sebou pár nocí, chvilku mu to již trvalo. Na kvalitě spánku to však nemělo vliv.

Díky černé vnitřní barvě se spacák Warmpeace Solitaire 500 skvěle suší.
Díky černé vnitřní barvě se spacák Warmpeace Solitaire 500 skvěle suší.

Certifikace

Spacák je certifikovaný podle normy EN 13537, díky tomu by měla být jednodušší orientace mezi konkurenčními modely. Jeden by si řekl: „Stačí se podívat na čísla, porovnat je, a máme hotovo”. Situace je však mnohem složitější (věnuje se jí podrobně řada jiných článků). Nejspolehlivější metodou je znát svoje tělo a vlastnit nějaký „referenční” spacák, na kterém si otestujete, jak na tom se zimomřivostí jste. Zkusím nyní aplikovat uváděné teplotní hodnoty na sebe. Spacák Warmpeace Solitaire 500 má uvedené teploty:

KOMFORT-2 °C (spodní hranice pohodlného spaní pro ženu 60 kg)

LIMIT-9 °C (spodní hranice pohodlného spaní pro muže 80 kg)

EXTRÉM-27 °C (hranice přežití)

Do cca +4 °C jsem ve spacáku spával pouze v merino tričku s krátkým rukávem a ponožkách. Od této hodnoty jsem se už musel obléknout (dlouhé podvlíkačky + dlouhé merino tričko). S touto kombinací oblečení jsem schopen pohodlně spát do cca -5 °C. Pod touto hranicí již navlékám mikinu a blíží-li se teplota cca -8 °C, přichází na řadu lehká péřovka a péřové papuče. Pod -10 °C už je pro mě spánek nekomfortní. Situace by se jednoznačně měnila při započtení parametrů vlhkosti, větru, hladu, únavy…

Povedený kompresní obal

Samotný odstavec musí dostat i perfektně ušitý kompresní obal. U jiných spacáků jsem měl často problém s velikostí obalu (buď byl zbytečně velký nebo naopak příliš malý). K Solitaire 500 se dodávaná velikost skvěle hodí. Je potřeba slušného muchlání a tlačení, ale nakonec spacák dovnitř dostanete. Boční kompresní pásky jsem zpočátku zatahoval s citem (poučen předchozími problémy u konkurence), postupně jsem ale získal důvěru a následně jim dal pořádně zabrat. Nikde nic nepovolilo! Přesto by mi přišlo jako dobré řešení mít každý z pásků „podtažený” pod celým spodkem. Na spodku by tím pádem nemusely být pevnostní švy. Jakmile je spacák nacpaný uvnitř, jde objem zmenšit ještě o cca 30 %.

Spacák se mi dobře osvědčil při podzimních víkendových akcích. Jelikož se jednalo maximálně o dvě noci venku, neřešil jsem přehnaně sušení spacáku (dvě noci po sobě bez problému vydrží i navlhlý bez ztráty komfortu). Se všemi potřebnými věcmi jsem se pohodlně sbalil do svého batohu Klättermusen Ratatosk 30 l (spaní pod širákem nebo tarpem, možnost nabrání vody po cestě, bez vaření).

Během několika nocí se mi podařilo vychytat i lehké sněžení. Běžně bych se snažil spacák nějak ochránit, tarp i žďárák pro dané případy k dispozici mám. Úmyslně jsem ale spacák Solitaire nijak nechránil a nechal ho, aby ukázal, jak si se sněhem a vlhkostí povede. Vnější látka spacáku si se sněhem poradila úplně bez problému, nad ránem sněžit přestalo, tudíž byl spacák při vstávání kompletně suchý.

Hodnocení

S kvalitními péřovými pytli se jednoznačně roztrhl pytel. Někdo by až mohl pojmout podezření, že není lepšího řešení. Peří, ostatně jako asi každý materiál, má samozřejmě také svoje limity. Na dlouhodobé putování v deštivém a vlhkém prostředí bych koupi péřáku minimálně zvážil (možnost sušení), na fesťáku je taky celkem jedno v čem spíte…

Sbalený spacák Warmpeace Solitaire 500.
Sbalený spacák Warmpeace Solitaire 500.

Kdy bych si já koupil Warmpeace Solitaire 500?

Za předpokladu, že bych chtěl mít pouze jeden univerzální spacák na celý rok (ano vím, není to úplně ideální). V létě bych ho měl rozepnutý a vyřešil bych to, že na mě bude z boku táhnout. V zimě bych se do něj dostatečně oblékl a občasné přespání tak vydržel.

Za předpokladu, že bych chtěl spacák na chladnější část roku a měl bych doma letní spacák. V zimě bych bez problému vydržel do cca -12 °C, pokud by měla být větší zima, vzal bych s sebou i druhý letní spacák.

Kvalitní zpracování, husí peří, skvělá sbalitelnost, dostatečný tepelný komfort do cca -10 °C, skladovací a kompresní obal, DWR úprava vnějšího materiálu…co víc ještě chtít po třísezónním spacáku?

Další informace

WARM on body = PEACE in soul pro českého výrobce v podstatě znamená „dokud jsi v teple, houby se ti děje“. Od roku 1986, kdy vznikla jejich první péřovka, se snaží této myšlence podřídit zaměření všech jejich výrobků.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: