Parametry
Zaujalo mě
- Poměr váhy a tepelného komfortu
- Funkční vychytávky (krycí léga zipu, vrchní límec)
- Lehký, ale zároveň poměrně bytelný svrchní materiál
Shrnutí recenze
Testování proběhlo na podzim a v zimě ve různých koutech Evropy. Od podlahy letiště, přes různé útulny a různé stany až po sněhový záhrab. Zejména s námi v listopadu prošel 600 km cesty do Santiago de Compostelly. Jak se nám tento spacák líbil a jaký opravdu je?
PODROBNÝ POPIS
Na úvod
Druhá řada spacáku Koteka 500 od známé turnovské firmy Sir Joseph cílí zejména na náročné uživatele: obecně na všechny, kteří potřebují co nejlepší tepelný komfort s co nejnižší hmotností a sbalitelností.
První dojem
Když jsem spacák poprvé vybalil, připadal jsem si jako Popelka. Z malého balíčku se najednou vyklubal načechraný tunel. Na první pohled bych neřekl, že má poloviční hmotnost, jako náš letitý RIMO 850, ale je to tak. Je to prostě spacák, co jde s dobou. Lehký, malý a parádně teplý.
I když je spacák primárně třísezóní, zimní spaní zvládne občas taky.
Materiál
Vnější i vnitřní materiál spacáku je ultra lehký, rip stop, Pertex Quantum Y. Unikátní vlákno tvaru Y v materiálu tvoří zámkový efekt a zvyšuje tak odolnost konstrukce. I při své nízké hmotnosti splňuje vysoké nároky na větruodolnost a odolnost proti průniku peří (konktrétně viz níže). Samozřejmostí je DWR úprava, která zvyšuje použití spacáku ve vlhkých podmínkách. Samozřejmě spacák není nepromokavý, nicméně schne opravdu rychle.
Hmotnost materiálu je pouhých 28 g/m2. Větruodolnost je pro druh tohoto spacáku více než dostatečná a ani při ležení pod širým nebem jsem necítil vítr či ochlazování proudícím vzduchem. Prodyšnost též můžu vyhodnotit subjektivně jako dostatečnou. Nebyl jsem nijak zapařený či pociťoval nějaké známky diskomfortu. Vodoodpudivost uvádí výrobce takto: 380 mm H2O.
Tabulka s hodnotami tepelného komfortu.
Výplň
Výplň je pak tvořena husím peřím evropského původu s plnivostí 800 cuin. Celkově ho je ve spacáku 500 g, jak ostatně napovídá jeho název. Celková hmotnost je 850 g, z čehož plyne, že na materiál, zip, gumy a další drobnosti na spacáku zbývá jen 350 g.
Extra peří ve spodu spacáku pro nohy v teple.
Kolik spacák vydrží?
Samozřejmě vše má své pro a proti. Jsem velký zastánce lehkého vybavení, nicméně je třeba brát na zřetel, že se jedná o materiály mírně náchylnější k poškození. Myslím, že normální uživatel se nemusí ničeho bát, nicméně na death metalový festival bych si ho asi nevzal (i kdybych tam náhodou chtěl jet). I když jsem teď měl na mysli spíš vnější materiál, tak i pro peří je třeba větší obezřetnost. Celková degradace (slehnutí) je o stupeň rychlejší oproti nižším plnivostem. Na zmíněné upozorňuje i sám výrobce, který spacák definuje jako „útočný“ maximálně pro několikadenní akce. Navzdory tomu jsem ale za několik měsíců (cca 35 nocí), po kterých jsem měl spacák ve svém držení našel jen jednotky peříček a spacák stále vypadá jako nový. Výše zmíněné informace jsou tak jen obecným upozorněním, které platí pro všechny spacáku v takovéto kategorii. Jistě by bylo dobré hodnotit tento spacák například po dvou letech.
Vnitřní péřová léga pro udržení tepla, kde má být.
Sir Joseph Koteka II – Light series.
Jak je spacák teplý?
Krátce: dost, na to, kolik váží. Dlouze: Posoudit, jak moc je spacák hřejivý je vcelku subjektivní záležitost. Každý jsme jinak citlivý, máme různé karimatky a obecně máme různou schopnost ovládat svůj tepelný komfort. Nicméně přišla Evropská unii a hned potom, co nám nařídila přejmenovat pomazánkové máslo, vymyslela způsob jak ze subjektivního vytvořit trochu objektivní hodnoty (humor). Teploty u spacích pytlů jsou plně v souladu s evropskou normou EN 13537. Podle této normy se provádí testování použitelnosti spacáků pomocí humanoidní termické figuríny, která vysílá signály o změnách teploty na různých částech těla. Figurína se nastrčí do testovaného spacáku a v laboratorním prostředí se mění vnější teplota. Ze zjištěných hodnot se pak matematicky vypočte tzv. teplotní určení spacáku. Zde se jedná o hodnoty:
TEPLOTA KOMFORTNÍ: -3 °C
TEPLOTA LIMITNÍ: -9 °C
TEMPLOTA EXTRÉMNÍ: -21 °C
Spacák má klasický mumiový tvar
Jak to vidím já?
Z mého testování nezbývá, než s uvedenými čísly souhlasit. Spacák je opravdu teplý a i když je koncipovaný jako třísezónní, nebál bych se (při použití kvalitní karimatky) použití v zimě. Sir Joseph myslí i na to, že ženy jsou trochu zimomřivější. U krátké (170 cm) verze, myšlené jako dámské, je při zachování stejné hmotnosti náplně jako u 190 cm verze a současném zmenšení vnitřního objemu spacího pytle dosaženo celkově vyššího tepelného komfortu (než pro velikost 190 podle normy udávají). U všech verzí jsou navíc ve spodní části zdvojené komory, což jen dále zvyšuje tepelný komfort. Jak je známu, když mrznou nohy, usnout jde jen velmi těžko.
Oproti loňským modelům je kapuce KOTEKA II 500 více uzavřená a dobře padne.
Střih a konstrukce
Jako drtivá většina spacáků na trhu má i Koteka mumiový tvar kopírující postavu. Spacák je poměrně úzký v části od pasu ke kolenům. Oproti nejprodávanějšímu spacáku RIMO je o 6 cm užší v pase. Vzhledem k tomu, že jsem na něj zvyklí, byla to pro mě ze začátku velká změna. Mám rád, když se můžu ve spacáku otočit, případně si nacpat koleno pod sebe, nebo si sundat ponožky. Tohle u Koteky nejde a může to být při prvním použití frustrující. Na druhou stranu po chvíli jsme si na to zvykl a otáčel jsem se i se spacákem. Na oplátku člověk ušetří z něco váhy a spacák se rychleji zahřeje. Konstrukce komor je typu H a jsou samozřejmě uzavřené. Střih zamezuje přesunům peří po spacáku a umožňuje praní a snadnou údržbu. Z uživatelského pohledu bylo peří opravdu vždy tam, kde mělo být a nedocházelo k žádné kumulaci na žádných konkrétních místech.
Zipy a krycí légy
Zip je klasicky od kvalitní značky YKK a je dvoucestný (tzn. umožňuje rozepínání shora i zdola) a nachází se na levé straně. Možná někoho překvapí nemožnost zip plně rozepnout, tím pádem ani spojit s dalším. Výrobce ho řadí do skupiny pro extrémnější použití, kde se nepředpokládá spojování spacáků. Na jednu stranu to chápu, protože není nic horšího, než uprostřed nějaký vánice naprosto znehybněnýma rukama najednou zkoušet dávat jezdce dohromady. Na druhou stranu s mojí ženou jsme zvyklí spát ve dvou spacácích pořád. Při snižující se teplotě význam výměny tepla jen roste, takže nám by tato nemožnost spojení chyběla. V opačném případě je ale opravdu výhodnější mít zakončení zipu zašité. Zip je kryt krycí légou proti zadrhávání jemné látky spacáku do jezdce. Tohle je vážně super věc. Jen velmi zřídka se nám stalo, že jsem musel bojovat se zaseknutým zipem. Navíc pod textilní légou je ještě malý krycí pruh plněný peřím pro zamezení úniku tepla skrz zip. Další podobná krycí léga je ve vrchní části, kde tvoří límec zamezující úniku tepla. Funguje velmi dobře a jde samostatně stáhnout. Jedna z mála negativních věcí: nenašel jsem kapsu. Chápu, že byla snaha jít s váhou na minimum, ale tahle příjemná drobnost se občas hodí . Zvlášť v zimě, kdy chce člověk udržet při životě všechny baterky, co má.
Oproti loňskému modelu je kapuce KOTEKA II 500 výrazně přepracovaná.
Obaly
Ke spacáku uživatel vyfasuje ještě dva obaly. Jeden klasický, perforovaný větší vak na skladování. Druhý, menší (transportní) z pevnějšího materiálu s voděodolným zátěrem do terénu. V jednoduchosti je síla. Nenajdete zde žádný stahovací pásek, spacák jednoduše musíte do obalu nacpat. Jistě by šlo spacák ještě více zkompresovat, nicméně pro peří to není příliš šetrné. Tento obal do terénu s PU zátěrem snese i hrubší zacházení včetně vlhkého prostředí. Osobně jsem ale na cesty zvolil alternativní obal z nepromokavého materiálu, který mi zaručí, že i když hodím batoh do řeky, spacák bude suchý.
Závěr
Bez diskuze se jedná o velmi povedený spací pytel, který se se svým poměrem váhy a tepelného komfortu drží na špici v tom, co je u nás možné sehnat. Pokud vám nevadí užší střih, výběrem tohoto spacáku si zaručíte spaní jako v peřince. Pokud chcete používat spacák v opravdu velkých mrazech, je zde ještě případně varianta 850 (kde je o 350 g peří víc). Nebo naopak existuje ještě odlehčenější verze Koteka II 290 pro převládající letní použití.
Další informace
Cílem firmy Sir Joseph je vyrábět maximálně funkční výrobky schopné obstát i v extrémních podmínkách nejvyšších hor světa a zároveň plně je přizpůsobit potřebám a požadavkům zákazníka tak, aby potřebné vybavení bylo ušito přesně na míru podmínkám a účelu, pro který bude používáno.