Parametry
Zaujalo mě
- Nano materiál a kvalitní náplň
- Technická řešení a propracované detaily
- Vyrobeno v Česku
Shrnutí recenze
Dlouho jsem se bránil testování a spaní v něčem, co se tváří jako spacák, ale nemá to kapuci a ani záda! Jaké je tedy spaní v „dece“, která vypadá jako spacák? Nebo je to naopak? Pojďme se podívat zblízka na spacák KWAK TOPQUILT ANURA A185.
PODROBNÝ POPIS
ZABALENO
Ke spacáku KWAK TOPQUILT ANURA A185 dodává výrobce dva obaly. Jeden transportní, do kterého je třeba spacák řádně našlapat, ale za to se vám odmění válcem o rozměrech: 30 x 15 cm a hmotnosti: 860 g (včetně cestovního obalu). Druhý obal slouží k uložení doma do skříně tak, abyste šetřili péřovou náplň. Podle výrobce byste měli obdržet kompresní obal se 4 popruhy. Já obdržel bez těchto kompresních popruhů. A nijak mi to nevadí. Ani si neumím představit ještě další stlačovaní.
JAK HŘEJE?
Asi nejdůležitější otázka u spacáku. Odpověď je jednoduchá. Spacák nehřeje. Jak to? Ten izoluje. Jak tedy izoluje spacák TOPQUILT ANURA A185? Pocitový teplotní komfort uvádí výrobce 2 °C a teplotní limit – 4 °C. A teplotní extrém ( -15 °C / 5 °F) opět pocitově. Testováno při teplotách atakující nulu. A opět pocitově a zcela subjektivně mohu potvrdit, že v pohodě. I po vybalení a nafouknutí spacáku to vypadá, že tahle duchna takové teploty zvládne. Na co si však musíte zvyknout, je částečně ležení přímo na karimatce. Při teplotách, kdy můžete spát v tričku a v trenýrkách ležíte přímo na karimatce. Což je pro mě nový pocit.
KONSTRUKCE
Spacák TOPQUILT ANURA A185 je v podstatě deka, která po zapnutí vypadá jako mumiový spacák bez kapuce. K čemu je to tedy dobré? Měli byste rozhodně ušetřit na váze a náplň z kapuce a ze zad můžete investovat do zbytku spacáku. Takže máte deku, ale i spacák v jednom.
JAK SPÁT NEBO LEŽET V TOPQUILTU
Máte hned několik možností. První je typ deka. Celý top quilt prostě rozepnete. Dole povolíte stahování a takto rozepnutý spacák hodíte přes sebe nebo se do něj zachumláte. Nouzově i ve dvou lidech. Druhou možností je vložení karimatky do TOPQUILTU. Když máte dostatečně hubenou karimatku, proč ne. Pouze si musíte zvyknout ležet přímo na karimatce. Nejběžnější je však používání tak, jak je běžné a jak byl tento „spacák“ zamýšlen. Tedy TOPQUILT položíte na karimatku. Prostor pro nohy (feet box) leží běžně na karimatce tak, jak je tomu u běžných spacáku. Horní část pak zafixujete pomocí elastických popruhů s plochými a překvapivě pevnými sponami ke karimatce.
ODVRÁCENÁ STRANA SPACÁKU TOPQUILT ANURA A185
Tou myslím tu stranu, která při používání není vidět. To je ta strana, která je rozepínací a kterou můžete pomocí elastických popruhů nastavit podle šířky karimatky. Elastické popruhy jsou 2. Když to vezmu od noh k ramenům tak dole je TOPQUILT opatřen stahováním. Dále pěticí druků se zateplovací légou. Následuje dvojice spon, do kterých vpínáte elastické popruhy. Poslední pár spon v ramenou se zapíná „napřímo“. Dno spacáku (feet box) po zatažení pomocí tkanice se samosvorkou je opatřeno izolační záslepkou tak, aby vám netáhlo na nohy.
Fixaci jsem testoval s třemi druhy karimatek. V případě, že se rozhodnete ležet na tzv. „alumatce“, tak fixace elastickými popruhy nefunguje. Měkká karimatka se zkroutí. V tomto případě je jediným způsobem buď si lehnout s TOPQUILTEM jako s klasickým spacákem nebo alumatku strčit dovnitř.
Druhým typem byla pěnová karimatka. Elastické popruhy malinko takovouto karimatku zmáčknou, ale správným nastavením, je to hratelné.
Nejlepší karimatkou, která skvěle spolupracuje s TOPQUILTEM je nafukovací nebo samonafukovací karimatka. Takto leze pěkně elastické popruhy na podložku natáhnout a spacák se ani nehne.
DALŠÍ POPIS VYCHYTÁVEK A KONSTRUKČNÍHO ŘEŠENÍ
Taktéž si můžete ke spacáku doobjednat límec na ramena. Stahování horního dílu spacáku je vymyšleno tak, aby vám stahovací elastické tkanice neležely na obličeji a jsou tedy umístěny excentricky. I materiál je celkově unikátní. Použitý svrchní materiál NANO nylon Ultra RipStop Shell (58 g/m2), DWR C6 (voda, olej) je odolný vůči vodě a vodní přeprška by mu neměla vůbec vadit. Vnitřní materiál (NYLON KWAK 20D Ultra Light RipStop Shell (38 g/m2), DownProof) je příjemný na dotek. Spacák byl používán v obou módech. Tedy jako deka i jako spacák.
V KOSTCE – KOMENTÁŘE KE KOSNTRUKČNÍM PRVKŮM A ŘEŠENÍM
- Komory „Z“ – Toto konstrukční řešení komor přináší vylepšené izolační vlastnosti a eliminuje sesypávání peří v komorách.
- Dvě barvy šňůrek pro rozeznání místa stahování – Osobně zatahuji obě dvě šňůry dohromady. Neřešil jsem nezávislé stahování.
- Asymetrické umístění brzdičky, aby nezavazela na obličeji – Dobrý nápad. Šňůrky vám neleží na obličeji, ale stranou.
- Anatomický límec pro zvýšení tepelného komfortu v ramenní části – Jedná se o volitelný prvek, který osobně doporučuji si pořídit. Tento límec zamezuje výměně vzduchu ze spacáku ven a naopak.
- 2x gumové popruhy pro karimatku nastavitelné a s možností celkového odstranění – Skvělé a jednoduché řešení. Spony jsou pevné a ploché. Nijak netlačí. Možno úplně odepnout při vytvoření deky. Spony možno zapínat či odepínat libovolně při vylézání či zalézání do spacáku.
- 1x pevná krční spona (klipsna) – Její rozepnutí jsem využíval při vylézání ze spacáku. Výborná vychytávka.
- Přídavná péřová izolace staženého dna – Jak je z fotografií patrné, jedná se o ještě lepší izolaci staženého dna.
- Stažení dna – Spacák lze v nožní částí stáhnout a vytvořit tak spacák ve tvaru mumie.
- Krycí léga pod lýtka – V nožní části je extra léga, která zvyšuje tepelný komfort.
- Druky pro spojení pod lýtka nebo spojí za pomocí kulaté gumičky šněrováním – Spodní část se spíná druky, které nejsou přímo v materiálu (tkanině) spacáku, ale na popruzích, kterými je možno protáhnout kulatou gumu a tímto způsobem využít. Pro mě osobně bylo sepnutí pouze pomocí druků dostatečné.
VERDIKT TESTERA
Příjemný materiál spacáku včetně kvalitní náplně splňuje to, co chcete od spacáku. V tomto případě od TOPQUILTU. Díky použitému kvalitnímu svrchnímu nano materiálu malinko narostla i hmotnost a papírovými teplotními limity se blíží parametrům spacáku s kapucí a límcem. Například spacák Rosnička 185 váží 690 g (s obalem 820 g) a má stejné teplotní parametry. Za mě osobně bych se snažil ve KWAKU prosadit zaměření se na ještě větší stlačení hmotnosti tak, aby se projevila absence kapuce a zad u QUILTU. Možná by mohl být tento TOPQUILT klidně užší? Místa v něm je habaděj. Jinak za mě pohodlné a variabilní spaní v několika módech.
Další informace
Naše motto – TVOŘÍME SNY. Na vývoj spacích pytlů KWAK byly použity ty nejlepší materiály, které vám zajistí vysokou odolnost, pohodlí a skvělý teplotní komfort. Jde o příjemně teplý a chytře řešený spací pytel KWAK vhodný i do těžkých klimatických podmínek. Rozhodně si na svou výpravu nezapomeňte přibalit tento spací pytel KWAK, který vám umožní pohodlné a teplé útočiště i v poměrně nízkých teplotách ve třech sezónních období.