Parametry
Zaujalo mě
- Přírodní kaučuk
- Pohodlí
- Odolnost vůči počasí
- Design
Shrnutí recenze
Do redakce jsme obdrželi na testování sedlo tradičního výrobce sedel Brooks England, která se svou více jak 150letou tradicí ví, co dělá. Otestovali jsme sedlo C17 z řady Cambium vyráběné z přírodního kaučuku. Jak si C17 povede s porovnáním s koženým sedlem B17?
PODROBNÝ POPIS
Tradice ruční výroby
Kdo se jednou chystal na delší cyklovýpravu, určitě řešil, jaké si vybrat sedlo a pravděpodobně dostal i tip na kožená sedla anglické značky Brooks. Firma funguje od roku 1866 a své jméno získala hlavně ručně vyráběnými koženými sedly. Mezi cykloturisty bude nejznámější model B17, ten ale není předmětem naší recenze, nýbrž jeho mladší brácha, který spatřil světlo světa až v roce 2013 – model C17. Ale o B17ce se také zmíním, mám s ní bohaté zkušenosti a pravděpodobně se neubráním porovnání.
Moderní pojetí klasiky
O kožených sedlech Brooks se říká, že jsou nejpohodlnější na světě, jenže mají malé ale. Na takovém sedle musíte odjezdit několik hodin, aby se vytvarovalo dle vašeho pozadí a poskytovalo komfort koženého křesla ve vašem obýváku. S příchodem modelové řady Cambium se ale nutnost formování koženého sedla vypařila. Co za tím stojí? Vulkanizovaná guma, přesněji kaučuk získávaný ze stromů, který je základním prvkem ve výrobě těchto sedel. Na gumový základ je pak nalisovaná nylonová tkanina, která zajišťuje vysokou odolnost proti UV, oděru a veškerému nečasu, který vás na kole může zastihnout. Sedlo je pak posazeno na ocelové ližiny uchycené v kompozitových dílech a k sobě sešroubováno pěticí eloxovaných nýtků. Když se podíváme na sedlo zezadu, uvidíme kompozitovou hrazdičku s logem Brooks a po jejich stranách dva otvory, které slouží pro zavěšení brašničky na nářadí či opravárenskou sadu.
Vybalení, montáž a první pocity z jízdy
Pokud si někdy pořídíte něco od Brooks, pak vězte, že kromě skvělého výrobku dostanete i krásné balení. Sice krabice nezlepší jízdní vlastnosti sedla, ale určitě potěší, jak oko, tak srdce. Už při vybalování je jasné, že C17ka svou hmotností 463 g nemůže konkurovat ultralehkým závodním sedlům, ale o to se ani nesnaží. Sedlo je určeno pro jízdu v mírném náklonu a po chvilce ladění správného posedu jsem se vydal na první projížďku. V podstatě šlo o první jízdu tohoto roku, kdy jsem kolo vytáhl po zimním spánku. Samozřejmě, zadek si po sezoně odvykl, ale sedlo téměř dokonale splňovalo vše, co bylo napsáno jeho tvůrci. Je pohodlné hned od první jízdy. Na nerovnostech příjemně tlumí nárazy a při šlapání respektuje pohyb nohou. Až neuvěřitelně moc se pohodlí jízdy na C17ce blížilo pohodlí vytvarované B17ce, na které jezdím tři roky.
Další poznatky
Výrobce si je vědom určitých neduhů, které se mohou na sedlech Cambium vyskytovat. Jmenovitě je to „vrzání“ sedla, které vzniká třením gumy o ocelové ližiny, nebo povolování nýtků, o kterých informuje sám výrobce na stránkách v sekci často kladené dotazy. Na tomtéž místě najdete i rady, jak se s nastalými problémy vypořádat. Musím říct, že se během testování ani jeden nedostatek zatím neprojevil. Díky použitým materiálům by nemělo docházet ke změnám jízdních vlastností sedla, a to je také další plus. Oproti B17ce je toto sedlo v podstatě bezúdržbové. U koženého sedla je nutno kůži ošetřovat a čas od času dotáhnout na požadovanou tuhost.
Nylonový svršek je odolný, ale časem bude znát opotřebení v oblasti, kde třou vnitřní části stehen o hranu sedla. Nicméně se jedná o čistě estetickou věc, která komfort vašeho pozadí nijak neovlivní.
Určení sedla
Svou odolností vůči počasí a pohodlím si říká o každodenní dojíždění do práce, několikaměsíční život na cestách, bikepackingové víkendovky, dokonce i na silniční kolo by si trouflo. Svým pohodlím a respektováním vašeho těla, ale zároveň určitou tuhostí se jedná o sedlo, které byste možná chtěli mít na každém z vašich kol, tedy možná kromě časovkového speciálu, kde nepohodlí v sedací části může motivovat k rychlejší jízdě. 🙂
Závěrem
V Brooks England ví, co dělají, a dělají to výborně. Kromě skvěle funkčního sedla se jedná i o designovou záležitost. Kromě klasické C17ky jsou k dispozici i varianty Carved (s výřezem pro snížení tlaku v rozkroku a zlepšení pružnosti) nebo Special, což jsou opravdu vyladěné designové kousky s měděnými nebo zlatými nýtky či použití bio bavlny místo nylonu. Zkrátka každý si najde to své milované. Mě si sedlo získalo zejména svou odolností vůči různému počasí a poskytovaným komfortem. Také bych si dovolil ještě jednu malou radu: pokud se na kole se sedlem Brooks budete pohybovat v Anglii, dejte si pozor! Sedla bývají z kol kradena. Není divu, ruční výroba a elegantní vzhled nikoho nenechají v klidu.
Další informace
BROOKS nejsou jen sedla, která do našich končin dováží Azub bike, český výrobce lehokol a tříkolek. Brooks je také výrobcem bikepackingových a cykloturistických brašen, batohů a dalších stylových doplňků. Na webu www.azub.cz si můžeš projít celou nabídku značky Brooks, ale i další další cyklo vybavení jako německé brašny Ortlieb, dětské vozíky Burley i skládací kola Tern.