Recenze: Power banka Voltcraft PB-20

Recenze: Power banka Voltcraft PB-20

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Power banka Voltcraft PB-20
Druh výbavy Power banka
Materiál 1 ABS
Hmotnost 480
Druh baterie nebo AKU vlastní akumulátor
Počet akumulátorů nebo baterií 6
Šířka 90 mm
Výška 30 mm
Hloubka 158 mm
Teplotní limit -10 až +40°C
Další funkce 1 LED reflektor
Infocena 2490 Kč
Dodává Conrad Electronic Česká republika, s.r.o.

Zaujalo mě

  • zvýšená klimaticka odolnost
  • výkonný vestavěný reflektor
  • zajímavý a moderní design

Shrnutí recenze

V tomto testu se podrobněji podíváme na power banku s označením Voltcraf PB-20 s kapacitou 18000 mAh v provedení IP65 od dodavatele Conrad Electronic.

PODROBNÝ POPIS

Voltcraft PB-20 není jenom baterka

Celkové provedení výrobku odpovídá požadavkům na zvýšenou klimatickou odolnost a poskytuje jistotu, že i ve ztížených podmínkách bude plnit svůj účel. Z hlediska uživatele je zařízení „čitelné“ i bez českého návodu, který v balení chybí. Všechny funkce se ovládají jedním tlačítkem. Jednoduchý stisk zařízení zapne a na výstupy je možno připojit napájená zařízení. Dlouhým stiskem se zařízení vypíná. Dvojstisk pak zapíná výkonný LED zdroj světla (studená bílá 6000-6500 K), blikání, včetně SOS signálu. Kapacita zdroje je indikována 4 modrými LED (po 25% stupních) prosvítajícími obalem v linii okolo ovládacího tlačítka. Power banka nemá solární články k dobíjení, což považuji za výhodu, neboť plocha takto použitých solárních článků a dodávaný proud je naprosto nedostatečný pro potřeby nabíjení a jde jen o marketingový tah směřující na naivní kupce.

Power Banka s nasazenou krytkouPower Banka s nasazenou krytkou

Odolnost

Power banka je označena jako zařízení s odolností IP65. To znamená odolnost proti vnějším vlivům – proti vniknutí prachu (stupeň IP6x) a proti tryskající vodě ze všech směrů (stupeň IPx5). Zařízení není z definice tříd ochrany odolné proti dočasnému ani trvalému ponoření, ani neodolává tryskající vodě pod tlakem. Pokud tedy hrozí něco horšího než obyčejný déšť, je třeba power banku chránit dodatečně. Krytka USB konektorů zaručuje pouze běžnou ochranu proti vniknutí prachu a vody. Pokud by nám power banka například spadla do vody, tak vzniklý podtlak v zařízení vlivem poklesu teploty spolu s tlakem vodního sloupce spolehlivě umožní vniknutí vody i přes krytku a může dojít k poškození přístroje. Takovéto poškození se dá celkem spolehlivě identifikovat a bude problém se zárukou.

Energie sbalená na cestu

Obecně k principu zařízení typu Power Bank – jde o „zásobník“ elektrické energie s určitou kapacitou nejčastěji udávanou v mAh. Na začátku i na konci funkčního řetězce je LiPol a nebo LiOn článek (nebo libovolná kombinace těchto chemických systémů). Pokud jde o napětí je to vždy v rozmezí 3,6 – 4,2V. Mezi těmito dvěma zdroji je už jen elektronika převádějící napětí článků v power bance na 5V v USB konektoru a z 5V zase na napětí článků v cílovém zařízení. To, co protéká mezi přístroji je proud v mA nebo A. Kapacitu pak určuje součin proudu a času.

Power banka Voltcraf PB-20 a vybavení napájená z USBPower banka Voltcraf PB-20 a vybavení napájená z USB

Měření a zase měření

Abych měl vůbec jak posoudit testovaný přístroj, použil jsem USB Power Meter – mezikus, napojený do USB konektoru, s displejem, kde jsou údaje o skutečném napětí [V], proudu [A], odevzdávaném výkonu [W] a celkové kapacitě [mAh]. Takovéto zařízení se hodí i pro diagnostiku nabíjení telefonů či jiných zařízení, napájených z USB konektoru. V mém případě je to LED svítilna s funkcí power banky, čelovka s LiPol článkem a nabíjením z USB, meteostanice s výškoměrem, zdroje osvětlení nebo GPS.

V některých testech jsem se setkal s přepočítáváním kapacity zdrojů na jednotky výkonu [W] nebo dokonce energie [Wh]. Jakékoli přepočítávání na W (Wh) tedy násobení proudu hodnotou napětí (popř. časem) je k ničemu (pokud pominu zmatení potencionálních zákazníků). Převody napětí mezi články v cílovém zařízení a v power bance jsou jen zatíženy účinností elektroniky. Takže máme mAh (proud krát čas) do power banky dodaný a odevzdaný poté ven. Nic více není potřeba hodnotit. Deklarovaná hodnota výrobcem je v našem případě 18000 mAh. Při měření se mi podařilo dodat max. 17330 mAh a odebrat v průměru 16000 mAh. Rozdíl je cca 7%, což je minimální rozdíl.

Poznámka: I po automatickém vypnutí power banky v ní musí určitá zbytková kapacita zůstat právě z bezpečnostních důvodů, aby nedošlo k poškození článků poklesem pod minimální napěťovou hranici i po delší době uložení bez okamžitého nabití.

Další nejasnosti se týkají použitého výstupu z power banky. Občas je vznesen dotaz, zda 2,5 A výstup nezničí nabíjené zařízení, protože u něj byla nabíječka jen 1 A (například). Odpověď je jednoduchá. Nic se nestane, odebíraný proud řídí elektronika v nabíjeném přístroji (potažmo u napájecího článku), která omezuje proud podle napětí článku (stupně jeho nabití). Pokud naopak napájíme „hladové“ zařízení výstupem s nižším proudem, opět nenastane žádná chyba, bude to jen déle trvat.

USB Power Meter pro měření napájených zařízeníUSB Power Meter pro měření napájených zařízení

Nabíjení a příprava zařízení na cesty

Samostatnou kapitolou jsou použité propojovací vodiče. Jejich posouzení pouhým pohledem je v podstatě nemožné, bez USB Power Metru to prostě nejde.
Pokud je power banka uložena, měla by mít cca 50% kapacity. Jde o to, že články jsou trvale připojeny k elektronice a ta si bere nějaký klidový proud. Pokud by články byly zcela vybity, mohlo by dojít po delší době k poklesu pod bezpečnou mez a poškození článků. Elektronika sice bude odebírat jen velmi malý proud, ale není úplně odpojena. Skladování v suchém prostředí je samozřejmostí, lednice není potřeba. Před použitím nabijeme power banku do plné kapacity, žádné cyklování není třeba (dříve se NiCd nebo NiMH články formovaly po delším uložení). Pro nabití použijeme nejsilnější nabíječku, kterou máme k dispozici. Počáteční nabíjecí proud je 1,8 A, po cca 120 minutách se ustálí na hodnotě 1,5 A. Nabíjení z USB konektorů notebooku nebo PC není vhodné z důvodu malého proudu na těchto výstupech.

Schopnost Lixx článků odevzdávat proud je poměrně silně závislá na teplotě. Může se tedy stát, že po celodenním zimním přechodu, kdy okolní teplota je hluboko pod bodem mrazu bude odevzdaná kapacita menší, nebo příslušný výstup nedodá potřebný proud. Zmrzlá power banka se může dokonce chovat jako úplně vybitá. Stačí počkat, až dosáhne normální pracovní teploty nad cca 10°C a bude opět fungovat.

Svícení

Pokud používáme power banku pro prostorové osvětlení ve stanu nebo jinde, je vhodné si pořídit krátký prodlužovací kabel a k němu LED zdroj teplého bílého světla (barevná teplota max. 2700 K), který nám nerozhasí budoucí nebo přerušený spánek vysokým podílem modré barvy v barevném spektru. Kabel poslouží jednak jako ochrana proti ulomení zdroje světla, jednak pro polohování potřebným směrem.

Vestavěný LED reflektor v akciVestavěný LED reflektor v akci

LED osvětlení 2700 K pro noční osvětlení ve stanuLED osvětlení 2700 K pro noční osvětlení ve stanu

Verdikt testera

Power banka s kapacitou 18000 mAh nabije běžný telefon (s baterií o kapacitě 2500 mAh) teoreticky 7×. Prakticky to bude s ohledem na skutečnou kapacitu maximálně 6×, pokud si i svítíme tak 4 až 5×.

Zařízení dobře plní svůj účel a přídavná funkce výkonného LED reflektoru není jen bezvýznamný doplněk. Provedení zaručuje spolehlivou funkci i po delší době používání v obtížných podmínkách. Poměr cena/výkon není úplně ideální, lze nalézt podobná zařízení za příznivější cenu, ale to je na rozhodnutí každého zájemce samotného.

Další informace

ConradConrad je jedna z největších zasilatelských společností na poli elektroniky v Evropě. Jde o rodinnou firmu, která již po čtyři generace působí jako holdingová společnost. Založena byla v Berlíně v roce 1923. Od roku 1946 působí ve městě Hirschau v Horním Falcku. Více než 90 let činnosti firmy Conrad znamená tradici a pokrok. Jméno Conrad se stalo pojmem ve světě elektroniky a techniky napříč celou Evropou.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Daniel

Rozhoduji se jakou koupit power banku na cesty na ryby. Poradíte mi, kde sehnat dobrou power banku s velkou kapacitou?

Petr

Koupil jsem si asi za 13 tisíc korun power banku, která má kapacitu 100,500 mAh. Mám ji hlavně na ryby. Jezdíme často na místa, kde není možnost se napojit na elektřinu, a elektro centrálu jsem do přírody tahat nechtěl. Díky této velké kapacitě na tom normálně mohu pracovat i s notebookem.

Daniel

To je opravdu hodně velká kapacita. Kolik to prosím váží? a jak je to velké? je to větší než například baterie do auta?

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: