Parametry
Zaujalo mě
- hřejivost
- barevné kombinace
- vysoký a pohodlný límec
Shrnutí recenze
Venku je kousek na nulou, z toho nezasněží. Zima jak v psinci…co na sebe? Jasně, že péřovku, ale co když začne pršet? Zmoklá péřovka podle mě vypadá ještě hůř než zmoklá slepice. Pak je tu ještě péřovka Marmot Tullus, o které výrobce tvrdí, že její hydrofobně ošetřené peří vydrží déle suché i ve vlhkých podmínkách.
PODROBNÝ POPIS
Střih + vychytávky
Péřovka Marmot Tullus je opravdu jednoduchého rovného střihu. U běžných značek nosím pravidelně velikost M (176 cm, 73 kg), tato bunda mi sedí opět velikostí M.
Délka rukávů je dostatečná, konce jsou opatřeny pružným lemem, který brání unikání tepla. Bez problému jde konce přetáhnout přes zápěstí a zahřát si tak dlaně. Při rozpažení se bunda nevyhrnuje. Spodní okraj bundy je opět vybaven pružným lemem, ale chybí možnost regulace samosvorkou. Při používání se tento drobný detail neukázal jako problém, ale přesto bych tuto vychytávku uvítal.
Bunda Marmot Tullus se skvěle hodí jak do města, tak do přírody
Když v bundě Marmot Tullus zvednete jenom jednu ruku, materiál dělá krásné křivky.
Když se do vás dá zima pod stěnou, není nic jednoduššího, než nahodit péřovku Marmot Tullus.
Zipy a kapsy
Bunda má jednocestný zip YKK, který je vypodložený krycí légou. Ve spodní části je chod zipu plynulý, přibližně od hrudní kosti nahoru je však třeba pohlídat légu, aby se do zipu nezasekávala. Pro lepší uchopení je jezdec prodloužen o cca 2 cm a zakončen plastovým držadlem. Stejně jsou prodlouženy i YKK zipy na kapsách.
Bunda je vybavena dvěmi vnějšími kapsami (25 x 12 cm). Svislá délka kapsy je delší než délka zipu, díky tomu uvnitř uložené věci nevypadávají, pokud je zip otevřený. Vnitřní kapsa (25 x 14 cm) mi skvěle sloužila na uložení mobilního telefonu. Kapsy jsou bohužel malé pro složení celé bundy, pokud tedy péřovku budete chtít přenášet v obalu, budete muset využít vlastní.
Skvěle řešený je límec, který přiléhá, ale neškrtí.
Boční kapsa bundy Marmot Tullus, která spolehlivě zahřeje ruce.
Skvěle přiléhající límec bundy Marmot Tullus, který ale neškrtí.
Třísezónní spací kombo s bundou Marmot Tullus.
Odolnost vůči rozmarům počasí
Výrobce se chlubí vysokou odolností peří proti pohlcování vlhkosti a odolností proti vodě. Během testování jsem se častokrát dostal do situace, kdy bych dříve péřovku rychle sundával. Mrholení a lehoučký déšť vnější materiál bundy ustál bez problému (polyester ripstop DWR úprava). Kapičky vody zůstávaly na povrchu látky, pouze v namáhaných místech (např. pod nasáklými ramenními popruhy batohu) se voda vsakovala do bundy. Bundu jsem následně bez ladu a skladu nacpal do batohu. Po vybalení bylo na bundě znát, že nějakou vlhkost a vodu absorbovala. Při nasazení ale „hřála” stejně jako předtím, rozdíl jsem nepozoroval. Za noc pověšená pod střechou téměř vyschla a druhý den se dala normálně používat znovu. Bundu jsem před použitím nepral ani neimpregnoval.
Kompletní fotogalerie Marmot Tullus
Zůstává tedy ošetřené peří 10 krát déle suché než neošetřené? Subjektivně mám pocit, že ošetřené peří opravdu vydrželo víc než u mé klasické péřovky (stejný výrobce, jiné množství neošetřeného peří a plnivost). Otázkou zůstává, jestli bych to viděl stejně, pokud bych nevěděl, že tomu tak má být.
Můj osobní závěr je, že bych ani péřovku s hydrofobně ošetřeným peřím nepoužíval v dešti, pokud to není nezbytně nutné.
Skvěle fungující DWR úprava vnější látky bundy Marmot Tullus.
Zmoklá kachna v bundě Marmot Tullus (voda byla do bundy vtlačena násilím).
Už nám tu pomaličku jedno pírko z bundy Marmot Tullus leze. Naštěstí jen jedno.
Používání
Bundu jsem používal výhradně jako poslední vnější vrstvu. Její střih mi umožňuje oblečení dodatečné nepromokavé bundy. Velmi dobře se mi péřovka osvědčila při zastávkách. Jsem zvyklý chodit co nejméně oblečený a při chůzi mám raději trochu zimu. To má za následek velmi rychlé prochladnutí při zastavení pohybu. Při zastávkách jsem se rychle oblékl a tepelný komfort se vrátil do normálu. Při chůzi bych se ale v bundě uvařil.
Další využití Marmot Tullus nalezne jako dodatečná izolace do spacáku. Na jaře nebo na podzim s sebou nosím na zádech spacák Warmpeace Viking 300, u kterého vím, že od +8 °C mi v něm začíná být zima. Stačí vzít péřovku a péřové botičky a rázem mám řešení do cca +4 °C. Komfortu třísezónního spacáku sice tato kombinace nedosahuje, ale 400 ušetřených gramů mi nepřijde úplně málo.
Během používání se mi nepodařilo bundu nijak poškodit, jedinou vadou na kráse jsou peříčka, která se sporadicky objeví.
Stát! Dál ni krok. Přes slušné maskování v podzimním lese jsem byl odhalen v bundě Marmot Tullus.
Hodnocení
Dnes už vlastně nevím, jak jsem to donedávna mohl bez péřovky vůbec vydržet. Nehledě na roční dobu ji s sebou tahám téměř všude. Probudím se ve spacáku, venku kosa, než promrznu hodím na sebe péřovku a je dobře. A tak je to celý den…instantní ostrůvek bezpečí a pohody zmuchlaný do malého balíčku. Díky hydrofobní úpravě peří jde Marmot Tullus používat zase o chvilku déle než ztratí svoje izolační vlastnosti.
Další informace
Firma Marmot byla založena roku 1974. Prvními produkty se staly péřová bunda a spacák. Později Marmot začal šít oblečení z Gore-Texu a řady produktů se začala rychle rozšiřovat. Produkty Marmot jsou synonymem pro kvalitu, výkon a odolnost.
www.marmot.com