Parametry
Zaujalo mě
- Výborné ergonomické řešení ovládání
- Velký snadno čitelný displej i na přímém slunci, pokud člověk nepoužije polarizační brýle
- „Mluvení“ vyhledávače, což je perfektní pro méně zkušené nebo méně časté uživatele
Shrnutí recenze
Německý výrobce outdoorového oblečení a lavinového vybavení představil v roce 2021 nový lavinový vyhledávač s akustickou dopomocí při jednotlivých činnostech ve volném sněhem pokrytém terénu. Je to první lavinový vyhledávač, který uživatele „vede“ a „radí“ mu, co a jak má dělat. Jak jsme si rozuměli se dozvíte v recenzi redakce Světa outdooru a Tulenipasy.cz.
PODROBNÝ POPIS
ORTOVOX DIRACT VOICE V KOSTCE
Lavinový vyhledávač Ortovox Diract Voice je kompaktním zařízením s integrovanou nabíjecí baterií, kterou je možné dobíjet přes vodotěsně krytý USB-C port. Ovládání je zjednodušené do označovacího a funkčního tlačítka s vlaječkou vedle displeje, otočného oranžového přepínače vysílání – vyhledávání a tlačítka pro vypnutí – zapnutí přístroje částečně krytého otočným přepínačem vysílání – vyhledávání.
Z hlediska ergonomie použití se jedná o velmi povedený přístroj snadno ovladatelný v prstových rukavicích. Palcové rukavice je možné také omezené použít, pokud uživatel dokáže palcem přepnout Ortovox Diract Voice z módu vysílání do módu příjem.
PO ZAPNUTÍ
Po zapnutí vyhledávače se ozve zvukový signál a proběhne jeho automatická kontrola. Při ní se na displeji objeví stav baterie, verze software a doporučená servisní kontrola (aktuálně v roce 2026). Poté je vyhledávač připraven k vysílání, což je potvrzeno i lidským hlasem. V nabídce mluvícího vyhledávače je řada evropských jazyků od angličtiny, přes češtinu, němčinu, francouzštinu, italštinu, španělštinu až po severské. U prvních vzorků dodaných k testování se při jakémkoliv připojení přes USB-C objevovala hláška „Výběr jazyka“, což zmizelo s následnou aktualizací firmware. Jednou z možností bylo ignorování této hlášky, další potom výběr jazyka pomocí označovacího tlačítka a jeho potvrzení dlouhým podržením označovacího tlačítka.
GROUP CHECK
Po přepnutí na vyhledávání je ještě možnost Group check pro kontrolu ostatních členů výletnické skupiny. Při samotném vyhledávání jednoho nebo více zasypaných se na displeji objevuje „had“, který je také nakreslen na zadní straně přístroje, tj. pro zachycení prvního signálu postupujte v padesátimetrových pruzích. Prvotní postup je doprovázen mluveným doporučením podle zvoleného jazyka.
PRVNÍ SIGNÁL
Jakmile je zachycen první signál, vyhledávač Ortovox Diract Voice ukazuje standardní šipky a orientační vzdálenost, což je opět zvukově komentováno. Bez ohledu na to, zda byl vyhledáván jeden nebo více „zasypaných“, docházelo k přeskakování mezi šipkami a vzdálenostmi v poměrně velkém rozsahu od 10 do 39 metrů, a to včetně úplné ztráty signálu. Vyhledávání a dohledávání bylo zkoušeno s vyhledávači Ortovox a Pieps. Pro zjednodušení a snadnější kontrolu přesnosti v ukazování směru a vzdálenosti jsme první zkoušení prováděli tak, že „zasypané“ vyhledávače byly položeny na povrch sněhu. Další zkoušení jsme prováděli s vysílacími vyhledávači zakopanými v hloubkách do 0,5 do 1,0 metru
VIDEO
Ortovox Diract Voice search test with 3 avalanche transceivers from palic on Vimeo.
HLEDÁNÍ
„Hrubým“ dohledáváním bylo i přes přeskakující šipky a vzdálenosti možné dosáhnout zobrazené vzdálenosti pod pět metrů. V tuto chvíli se dost často stalo, že vyhledávač „poradil“, aby testér šel s vyhledávačem na povrch sněhu a začal jemné dohledávání. Směrové šipky zmizely z displeje ve vzdálenosti cca 2,6-3,0 m s opětovným hlášením o nutnosti přiblížit Diract Voice na „sníh“. A to i v situaci, že vyhledávač byl cca 80 cm nad povrchem a „zasypaný“ ležel na povrchu. V tomto případě by bylo vhodné, aby zvuková navigace měla „prodlevu“ s radou jít rovnou na sníh až podle dalšího alespoň 1-2 kroků, kdy by se buď vzdálenost nezmenšovala nebo naopak zmenšila výrazně. Křížovou metodou bylo s i bez přiblížení na sníh dohledání s pohledem na čísla zobrazovaná na displeji snadné do vzdálenosti pod jeden metr.
JEMNÉ DOHLEDÁNÍ
Při jemném dohledání jsme zkoušeli jak na sněhu různé vzájemné pozice „hledaného“ a „vyhledávajícího“ s tím, že vzorek Ortovox Diract Voice ve více než polovině případů ukazoval vzdálenosti odlišné od reality ať už v křížovém nebo diagonálním umístění. Často tak ukazoval 0,1 m i v případě, že byl od „hledaného“ vzdálen 0,3-0,4 m. Následně ukazatel vzdálenosti přeskočil na 0,5-0,6 m, aby se po několika vteřinách vzpamatoval na reálnou vzdálenost.
Nezkoušeli jsme, jak moc může přesnost vyhledávání a celkovou funkčnost ovlivnit vnější zdroj elektromagnetického záření – např. mobilní telefon nebo podle univerzity v Innsbrucku i některé modely elektricky vyhřívaných rukavic. Nicméně při přiblížení Ortovox Diract Voice v módu vyhledávání k mobilnímu telefonu, se na displeji objeví jeho ikonka.
DOBÍJENÍ A UPGRADE
Jediný externí vstup je pomocí USB-C, který jsme použili pouze k nabíjení. Tento vstup kromě nabíjení funguje jako servisní vstup pro upgrade software a firmware. Zatímco první testovaný model neměl Bluetooth, druhý už ano. Je tak možné dělat základní kontrolu a nastavení vyhledávače přes aplikaci Ortovoxu pomocí mobilního telefonu.
POUZDRO VYHLEDÁVAČE DIRACT VOICE
K Ortovoxu Diract Voice výrobce vyvinul velmi povedené pouzdro snadno upravitelné pro jakýkoliv typ postavy. V předním rozšířeném popruhu je navíc integrována destička pasivního lavinového systému Recco. S pouzdrem se snadno manipuluje a vyhledávač je možné z něj snadno rychle vytáhnout pomocí širokého krycího pásku s fixačním suchým zipem. Suchý zip je možná trochu předimenzovaný na předpokládané použití, ale zase se s ním snadno manipuluje i v rukavicích. Vyhledávač je opatřen dynamickým lankem s karabinkou pro upevnění k pouzdru. Lanko je dostatečně dlouhé na to, aby se s vyhledávačem i při podřepu dosáhlo až úplně na sníh.
VÝDRŽ BATERIE
Zatímco první testovaný Diract Voice měl výdrž baterií zanedbatelnou – po 40 hodinách kombinovaného vysílání a vyhledávání (to bylo do cca 5 hodin) byla baterie na 30 procentech. U druhého testovaného kusu z konce roku 2021 byla výdrž baterie už standardní hodně přes 200 hodin v režimu vysílání
PRAKTICKÉ ZKUŠENOSTI S VYHLEDÁVAČI DIRACT VOICE
První testovaný vyhledávač byl demo kus, který byl připraven pouze na „osahání“ a ne ostrý provoz. Druhý Diract Voice už měl plně aktivovanou nabíjecí baterii a upgrade firmware. S takto připraveným vyhledávačem jsme trávili desítky hodin v terénu při skialpových výletech včetně pravidelného zkoušení vyhledávání dvou a více zasypaných. U prvních testů byl ověřován hrubý dosah pro zachycení prvního signálu nejprve pro jednoho „zasypaného“ s různými polohami „zasypaného“. Poté byly do trojúhelníku o straně přibližně 6 metrů položeny tři vysílající vyhledávače a s Diract Voice se postupovalo ze vzdálenosti asi 60 metrů v normále na střed základny trojúhelníku. Pro ideální polohu antén Diract Voice zachytával prvotní signál při opakovaných měřeních ve vzdálenostech 42-46 metrů. Na tuto vzdálenost viděl ovšem pouze jednoho „zasypaného“. Při přibližování docházelo k výše popsanému vypadávání signálu a rozporům mezi tím, co ukazovaly šipky a co hlásil audio výstup. Druhého „zasypaného“ detekoval Diract Voice ve vzdálenosti kolem 12 metrů. Třetího „zasypaného“ většinou až poté, co byl první „zasypaný“ označen a dočasně „zmizel“.
Dalším testem s využitím většího množství testérů bylo vyhledávání dvou „zasypaných“, kdy vyhledávače byly zakopány v hloubce 0,6-0,9 metrů s vzájemným odstupem kolem 20 metrů. Diract Voice v tomto případě správně detekoval dva „zasypané“ brzy po zachycení prvního signálu. Stejně jako v předchozím testu ovšem při přibližování docházelo k vypadávání signálu a výrazným rozporům mezi šipkami na displeji a hlasovým naváděním.
SHRNUTÍ VYHLEDÁVAČE DIRACT VOICE
Ortovox svou mluvící novinkou otevřel úplně nové obzory pro lavinovou záchranu. Bohužel má jako novinka Diract Voice ještě „začátečnické“ mouchy, kdy se neshodují šipky s hlasovým naváděním, vypadává signál a vyhledávač má tendenci předčasně posílat uživatele při vyhledávání na sníh. S dalšími aktualizacemi firmware se dá předpokládat, že dojde k výraznému vylepšení funkcionality tohoto revolučního přístroje. Myšlenka doprovodného hlasového navádění při vyhledávání je výborná pro méně zkušené uživatele a dá se říci, že je ideální do půjčoven outdoorového vybavení, cestovní kanceláře a pro kurzy všeho druhu.
Další informace
Od roku 1980, kdy ORTOVOX přišel s jejich prvním legendárním lavinovým vyhledávačem F2, se tato německá outdoorová značka svými produkty soustředí na naší ochranu v horách. Nejčastěji ji oblékají skialpinisti a freerideři, ale široký sortiment nabízí i pro vysokohorskou turistiku, horolezectví, lezení a mountain running.