Recenze: NICEBOY X-FIT GPS – sportovní náramek s GPS

Recenze: NICEBOY X-FIT GPS – sportovní náramek s GPS

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku X-FIT GPS - sportovní náramek s GPS
Druh výbavy Hodinky
Hmotnost 40
Velikost displeje 0,96¨ OLED
Operační systém Android (4.3 a vyšší) a iOS (8.3 a vyšší)
Doba provozu až 10 dnů bez GPS (4 - 5 hodin s GPS)
Napájení 160 mAh Li-Ion
Druh baterie nebo AKU vlastní akumulátor
Počet akumulátorů nebo baterií 1
Šířka 22 mm
Výška 44 mm
Hloubka 13 mm
Konektivita Bluetooth 4.0, USB
Další funkce 1 Vodotěsnost: dle normy IP67
Další funkce 2 Senzory: GPS, měřič srdečního tepu, krokoměr
Infocena 1499 Kč
Dodává Niceboy.cz
Více info na www.niceboy.cz

Zaujalo mě

  • Notifikace
  • Množství funkcí
  • Decentní vzhled
  • Čitelnost na přímém slunci

Shrnutí recenze

Firma Niceboy vypustila na trh další zajímavý kousek, který se má postarat o sběr dat z vašeho denního i nočního režimu.Sportovní náramek X-fit GPS je zajímavou volbou pro všechny, kterým nestačí sledovat při svých aktivitách pouze čas a počet kroků. Za velmi slušnou cenu nabízí Niceboy funkcemi nabité zařízení.

PODROBNÝ POPIS

Charakteristika

Chytrý náramek Niceboy X-fit GPS je přístroj za velmi slušnou cenu, který je nabitý funkcemi. Můžete tak monitorovat počet kroků, ušlou/uběhlou vzdálenost, tepovou frekvenci, kvalitu spánku a dokonce polohu pomocí vestavěného modulu GPS. Přidáme-li k tomu výrobcem udávanou výdrž baterie až 10 dní (bez využívání GPS), zní papírové parametry velmi dobře. Jak to ale celé dopadne v reálu?

Náramek Niceboy X-Fit GPS.Náramek Niceboy X-Fit GPS.

Design a funkce

Náramek je decentního vzhledu, skoro bych až řekl konzervativní. Na ruce sedí příjemně, způsob přizpůsobení velikosti na zápěstí je dostatečný.

Skládá se ze tří částí: těla náramku, poloviny řemínku s GPS čipem a druhé poloviny řemínku (kryje nabíjecí USB). Přesto, že jsou obě části řemínku oddělitelné, nikdy se během testování neoddělily samy. Pro nabíjení nepotřebujete žádné další kabely, stačí použít trochu síly a sundat část řemínku. Následně zasunete náramek do portu USB (PC, nabíječka k telefonu, televize, …).

Velmi se mi líbí možnost nabíjet náramek i bez toho, abych s sebou neustále nosil nabíjecí kabel (ocenil jsem např. v autě). Nabíjení trvá něco kolem dvou hodin. Pohlídejte si akorát správné zasunutí do USB portu, občas má náramek tendenci vypadávat, resp. se nenabíjí, když ho zasunete obráceně :). Na spodní straně náramku je oblast pro měření tepové frekvence. Pro snadnější nabíjení je zde také vyražen symbol blesku, hned tedy víte, kterou část řemínku máte od náramku oddělit.

Displej je velmi dobře čitelný, jeho rozlišení je dostatečné. Na slunci je čitelnost většinou dostatečná. Samotný displej se rozsvítí po „zmáčknutí“ jediného tlačítka (jde o dotykové tlačítko) nebo při pohybu zápěstí k obličeji (chcete se podívat, kolik je hodin). Rozsvěcení displeje tímto způsobem není vždy stoprocentní, občas tak budete muset dodat aktivaci tlačítkem.

Klepnutím na tlačítko se pohybujete mezi jednotlivými obrazovkami náramku:

  • základní obrazovka (zobrazené informace podle volby designu, nejčastěji čas, datum, počasí, den v týdnu, …; dlouhým podržením tlačítka uvidíte mac adresu a verzi firmware)
  • počet kroků (dlouhým podržením tlačítka uvidíte počet spálených kalorií a ušlou vzdálenost)
  • počasí (pokud je náramek spárovaný s telefonem)
  • počet zmeškaných notifikací (dlouhým podržením tlačítka si jimi můžete listovat)
  • srdeční frekvence (do přehledu se dostanete dlouhým podržením tlačítka)
  • záznam aktivity (dlouhým podržením tlačítka začnou rolovat vámi předvolených 6 sportů; nastavují se v aplikaci; dlouhým podržením tlačítka se spustí záznam dané aktivity)
  • ovládání mobilního telefonu (ovládání aplikace hudba, možnost pořízení fotografie, volba designu hlavní obrazovky náramku, zapnutí/vypnutí GPS)
  • nalezení telefonu (telefon zavibruje)
  • návrat na základní obrazovku
  • vypnutí náramku.

Aplikace

Pro detailní přehled naměřených hodnot a nastavení náramku Niceboy X-fit GPS můžete využít aplikaci Hi Move (dostupná pro Android a iOS). Osobně jsem testoval aplikaci na zařízení iPhone 6. Celá aplikace je přeložena do češtiny, je orientačně velmi nenáročná, funguje velmi rychle. Zajímavá je možnost propojit data z aplikace s Apple Health.

Detail aktivity v aplikaci Hi Move.Detail aktivity v aplikaci Hi Move.

Základní obrazovka aplikace Hi Move.Základní obrazovka aplikace Hi Move.

Záznam trasy v aplikaci Hi Move.Záznam trasy v aplikaci Hi Move.

V aplikaci nalezneme následující obrazovky

Domů

Obrazovka je ještě rozdělena na Aktivitu a SpánekV části Aktivita můžete sledovat počet kroků za daný den, splnění denního cíle v procentech, ušlou denní vzdálenost (vzdálenost všech denních aktivit), tepovou frekvenci a počet spálených kalorií. Při klepnutí na jednotlivé ikony se ještě zobrazí dodatečné informace. V části Spánek vidíte, jak dlouho jste spali minulou noc hlubokým spánkem, lehkým spánkem a jak dlouho jste byli vzhůru.

Sport

Na této obrazovce máte přehled o všech vašich historických aktivitách, u nichž se můžete kochat detaily (trasa, tepová frekvence, tempo, …). Bohužel ne vždy jsou všechny detaily zaznamenané, takže např. ne vždy máte přehled o tempu za jednotlivý kilometr, ale vidíte jenom průměrné tempo za celou aktivitu (chyba aplikace? chyba firmware?). Mapa, ve které vidíte záznam trasy, je bohužel velmi obecná. Mnohem více by se hodila mapa detailní, turistická. Pokud se chcete se svou aktivitou pochlubit, máte na výběr pouze Facebook a Twitter (ocenil bych více aplikací, možnost exportu GPX, …). Na této obrazovce můžete manuálně spustit záznam aktivity, stačí vybrat jeden ze čtyř přednastavených sportů. Hezky tak vidíte např. váš pohyb po mapě, máte možnost přerušit aktivitu a podobně.

Data

Zde vidíte vaše statistiky za různě dlouhá časová období (den, týden, měsíc, rok). Prstem si vyberete daný časový úsek, např. den v týdenním přehledu, a vidíte výsledky pro jednotlivé kategorie. Opět se zde nachází možnost přehledy sdílet.NastaveníToto je ráj pro kutily a ladiče. Můžete nastavovat denní cíl, množství notifikací, budíky, výzvy k aktivitě a spoustu dalších věcí. Nechybí ani manuál v angličtině. Na této obrazovce si můžete vybrat sporty, které chcete mít v rychlé volbě na náramku. 4 sporty jsou přednastavené (chůze, běh, cyklistika, turistika), další 2 vybíráte z bohaté nabídky.

Obrazovka Sport aplikace Hi Move.Obrazovka Sport aplikace Hi Move.

Základní nastavení aplikace Hi Move.Základní nastavení aplikace Hi Move.

Historie záznamů v aplikaci Hi Move.Historie záznamů v aplikaci Hi Move.

Testování

Na začátku je potřeba zmínit, že nejsem ani profesionální ajťák, ani profesionální sportovec. Když si jdu zaběhat, je mi vlastně trošku jedno, kolik kilometrů uběhnu. Beru ale jako zajímavé zpestření mít možnost evidovat si svoje výkony. Když pak ale člověk běhá stejnou trasu (a zná své minulé časy), podvědomě se snaží o výkon lepší. Motivační složka je tedy zajištěna.V poslední době se snažím omezit využívání mobilních zařízení. Moc rád si od nich občas na chvíli odpočinu. Chytrý náramek Niceboy mě ale zase o trošku více svázal s různými aplikacemi a mobilním telefonem (ano, propojení je možné zrušit).

Náramek jsem začal využívat jako takové „síto“ mezi tím, co nutně potřebuji vyřešit a tím, co počká. Dám příklad: mám-li pouze mobilní telefon a dojde mi sms, většinou si ji přečtu, i když není důležitá. Ve chvíli, kdy mám náramek, zaregistruji sms a zhodnotím její důležitost. Většinou jsem tak komunikaci odkládal až na dobu, kdy budu mít čas věnovat se mobilnímu telefonu. Za mě fajnové řešení.

Monitoring spánku jsem během testování využíval jen zřídka. Osobně mi vadí mít něco na zápěstí během spánku. Nepříjemným zjištěním pro mě bylo, že světlo měřiče tepu se aktivuje i v noci. Pro oči nic příjemného. Zvažte také design nastaveného ciferníku, některé volby jsou pro oči opět dosti výrazné. Pokud se v noci přetočíte a uděláte pohyb rukou, může se stát, že se náramek rozsvítí samovolně. Opět velmi rušivé. Samozřejmě máte možnost nastavit si Režim nerušit a užívat si tak chvíle klidu.

Během denodenního nošení jsem využíval řady notifikací, které náramek zobrazuje (emaily, sms, Instagram, Facebook). Trochu mi chyběla notifikace Facebook Messenger. Vždy se zobrazí náhled textu, ve kterém se vpřed posouváte stisknutím jediného tlačítka.Asi nejzajímavější funkcí náramku je monitoring různých aktivit. Chcete-li jít např. běhat, můžete záznam spustit přímo z náramku. Stačí si v nabídce vybrat ikonu běžce a chvíli podržet tlačítko. Pokud máte povolenou GPS a monitoring srdečního tepu, bude se vše zaznamenávat. Během aktivity máte přehled o základních parametrech běhu, k dispozici jsou 3 obrazovky (mezi nimi se přepíná klepnutím na tlačítko).

Na první obrazovce vidíte:

  • srdeční tep
  • počet spálených kalorií
  • uběhlou vzdálenost
  • délku běžící aktivity.

Druhá obrazovka ukazuje:

  • aktuální rychlost
  • počet kroků
  • délku běžící aktivity.

Na poslední obrazovce najdete:

  • aktuální čas
  • ikonu právě provozovaného sportu (např. běh) délku běžící aktivity.

Dlouhým podržením tlačítka záznam aktivity ukončíte. Jak jednoduché…má to své ALE. Pokud chcete využívat GPS, musíte před začátkem záznamu počkat na lokalizaci vaší polohy. Toto dost často trvá i několik minut. Někdy se mi stalo, že se poloha nenačte během celého běhu. Logický postup by byl asi takový, že zapnete záznam, počkáte na nalezení polohy a vybíháte (čas do nalezení polohy se třeba protahujete). Když se vám čekat nechce, lze čekání na přesnou polohu přeskočit, můžete vyrazit a doufat, že se signál chybí během cesty. Občas se dočkáte, občas ne. Samotná přesnost uběhlé vzdálenosti má také své mouchy. Rozdíl mezi zaznamenanou trasou a naměřenou trasu pomocí portálu mapy.cz byl často kolem 500 metrů na 10 kilometrech. Odchylka nebyla během testování konstantní. Existuje naštěstí jednoduché řešení. Prostě nebudete přeměřovat trasu nikde jindy. Můžete se také pokusit o kalibraci pomocí nastavení délky kroku.

Monitoring tepové frekvence je opět velmi orientační. Častokrát se mi stalo, že mi srdce bušilo až v hlavě a náramek ukazoval 120. Moc rád bych měl v takovou chvíli takový tep. Přisuzuji to potu v místě kontaktu náramku se zápěstím. Měření tepové frekvence v klidu nebo při mírné zátěži bylo mnohem přesnější.Výdrž baterie je opravdu slušná a není problém dostat se na výrobcem udávaných 10 dní bez využití GPS. Se zapnutým záznamem GPS se mi podařilo dostat na cca 4 hodiny. Na náramku je symbol baterie rozdělen na 5 dílků, máte tak možnost odhadnout zbývající dobu provozu. Ve chvíli, kdy zbývají pouze 2 dílky (a plánujete záznam aktivity s GPS), doporučuji nabít. Jinak se vám totiž může stát, že se náramek během záznamu vypne a nezůstane uloženo nic. Ocenil bych, kdyby raději náramek aktivitu sám ukončil, uložil a zůstal v nezáznamovém režimu (a ukazoval alespoň čas po dobu trvání vaší aktivity). Není totiž nic horšího, než když během vašeho životního výběhu potkáte slečnou běžkyni a nemáte se jak pochlubit svým fenomenálním časem. A jak to není na náramku, jako by se nestalo. Občas se mi stávalo, že se náramek samovolně vypnul i ve chvíli, kdy mu zůstávala cca polovina baterie.

Synchronizace dat s mobilní aplikací probíhala automaticky pouze ve chvíli, kdy aplikaci otevřete. Následný přenos dat je celkem rychlý. Po nějaké době se náramek od aplikace „odpojí“. Notifikace z telefonu stále chodí, ale informace o počasí již nezjistíte. Pokud pak manuálně náramek nesynchronizujete s aplikací, dochází postupně k tomu, že náramek neukazuje přesný čas (odchylka v rámci pár minut za několik dní). Jakmile otevřete aplikaci, vše se ihned na nějakou dobu srovná (občas den, občas několik dní).

Zaujala mě odolnost vůči vlivům prostředí IP67 (ochrana před prachem a nebezpečným dotykem a vydrž bez újmy ponoření do vody na 30 minut do hloubky až 1 metr). Déšť nebo např. sprchování je tak pro náramek hračkou. Na plavání to ale bohužel moc nebude. Pokud nejste příznivci samospouští, dá se náramek využít pro dálkové ovládání spouště fotoaparátu mobilního telefonu. Nesmí vám ale vadit fakt, že na každé fotce se budete držet za zápěstí (trochu zamrzí, že pro funkčnost musíte být v aplikaci Hi Move, nefunguje v nativní aplikaci Fotoaparát).

Detail Niceboy X-Fit GPS.Detail Niceboy X-Fit GPS.

Závěr

Náramek je dle mého názoru hezký, nenápadný, kromě lezení a noci jsem ho vůbec nesundával z ruky. Nepůsobí zbytečně „sportovním přetechnizovaným dojmem“. Pro každého, kdo zvažuje základní monitoring sportovních aktivit, doporučuji zahrnout do výběru. Profesionál bude asi lovit v jiných vodách. Líbilo se mi bezproblémové párování s aplikací a rychlá synchronizace dat. Funkcí má náramek opravdu hodně. Nebýt toho, že téměř u každé se vyskytují nějaké nedodělky, nešetřil bych chválou. Pokud překousnete pár much, které navíc mohou být do budoucna odladěny vývojáři, poskytne náramek dost muziky za rozumné peníze.

Náramek Niceboy X-Fit GPS bez řemínku.Náramek Niceboy X-Fit GPS bez řemínku.

Další informace

Niceboy je na českém trhu relativně mladý rychle rostoucí hráč, kterého na trhu s „trendy“ elektronikou dobře znají zejména fanoušci outdoorového natáčení. V oblasti videa nabízí široké portfolio outdoorových akčních kamer, autokamer a doplňkovou stabilizační techniku. Kromě kamer značka dále nabízí také Bluetooth sluchátka, reproduktory a další příslušenství včetně powerbank. Jasnou vizitkou produktů Niceboy je spojení skvělého výkonu, moderního provedení a velmi příznivé ceny. V neposlední řadě Niceboy podporuje celou řadu profesionálních i amatérských sportovců a vyznavačů adrenalinu jako je například olympijský medailista Josef Dostál nebo závodní tým Rally DAKAR či fotbalový klub Dukla Praha.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Julian

Náramek je super, GPSko fajn, ale výdrž bez nabití je excelentní. Jinak klasický náramek za pár korun, mně ale stačí.

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: