Parametry
Zaujalo mě
- Vysoká odolnost
- Vysoký světelný výkon
- Univerzálnost
Shrnutí recenze
V roce 2020 jsem měl k testování univerzální svítilnu Fenix HM61R Amber a líbila se mi natolik, že jsem si ji po recenzi odkoupil a používám jí dodnes. Zároveň mi přišlo, že už na ní není moc co vylepšovat, ale jak tomu bývá, vždycky se něco najde. A našlo! Pojďme se tedy podívat na Amber ve vylepšené verzi, která nese označení V2.0 a samozřejmě si nemohu odpustit srovnání obou svítilen.
PODROBNÝ POPIS
SLOVO NA ÚVOD
V podstatě jediné, co mě na svítilně nepotěšilo, byla doba, kdy jsem ji k testování dostal. Půlka června, kdy je světlo od čtyř ráno a trochu tma tak od deseti večer, to dává člověku hodně prostoru pro testování něčeho, čím si chce hlavně posvítit. Stejně tak se v létě skvěle zkouší, jak bude svítilna odolávat dešti nebo jak se bude její výkon snižovat s klesajícími teplotami. No ale nějak jsem se s tím popasoval a sem tam i trochu improvizovaně testoval, abych si Amber V2.0 řádně proklepnul.
UŽ JE TO TADY – ROZBALUJEME
Svítilna mi přišla v plastové krabičce. Po vybalení na mě vypadla jako čelovka nasazená v systému tří pruženek, která mají za úkol držet jí na hlavě. Dále zhruba 40 cm dlouhý USB kablík pro nabíjení přes magnetický konektor, sáček s náhradním těsněním do uzávěru komory pro akumulátor a nezbytná dokumentace a návod. Z té plyne, že záruka na svítilnu je 5 let a na akumulátor 2 roky.
Před prvním použitím bylo potřeba odstranit z vnitřku čelovky izolační krytku, která brání dotyku akumulátoru s kontakty.
TROCHA POPISU
Tělo čelovky je vyrobeno z odolné slitiny leteckého hliníku T6 a má tvar válce, který na jednom konci přechází do krychle se zaoblenými hranami. Zde jsou pochopitelně umístěny diody, optika (TIR), ovládací tlačítko a magnetický konektor pro nabíjení. Na horní a dolní straně jsou drážky, které plní funkci chladiče. Druhý konec čelovky je opatřen šroubovacím magnetickým uzávěrem, což má hned dvě funkce – zaprvé je možné svítilnu upevnit na feromagnetické povrchy a zadruhé to usnadňuje vyjmutí akumulátoru (viz foto). Povrch svítilny i uzávěru je vroubkovaný, aby se nesmekal. Zkontroloval jsem, jak sedí výrobcem udávaný údaj o hmotnosti 157 g včetně akumulátoru a popruhů. Já jsem navážil 158 g, takže údaj výrobce je přesný. Velikostně je svítilna srovnatelná s původní verzí, odlišnosti jsou v řádu jednotek milimetrů.
Na těle čelovky je už od výrobce nacvaknutá odnímatelná kovová spona, která slouží jednak k připevnění svítilny do plastových „sáňek“ náhlavního systému a také třeba na opasek, popruh batohu či ledaskam jinam. Odejmutí spony jde docela ztuha, ale přiznám se, že jsem to dělal jen jednou, abych to zkusil, jinak jsem to nikdy nepotřeboval a nejspíš ani potřebovat nebudu. Toto pevné uchycení ale není jen rozmar výrobce, použito je hlavně z důvodu jinak řešeného připevnění k náhlavnímu systému oproti původní Amber. Tam totiž měla spona jen funkci spony v případě potřeby umístění třeba na oděv. Uchycení svítilny bylo řešené nacvaknutím do čelistí plastového držáku a vše pojišťovala pružná guma. Zde se svítilna za pomoci spony nasune do plastových „sáněk“ a ve sponě se i otáčí, což je tím zmíněným důvodem pevného spojení. Musím uznat, že nové řešení je uživatelský výrazně přívětivější.
Upevnění na hlavě mají na starost tři perforované ploché pruženky s reflexními prvky, na které jsou uživatelé zvyklí z mnoha modelů Fenix. Perforace umožňuje lepší odvětrání a usychání. Vodorovná pruženka je v přední části na vnitřní straně opatřena protiskluzovým zátěrem, který je dlouhý 25 cm. Oproti původní Amber je zde lépe řešena možnost demontáže popruhu vedoucího shora přes hlavu, což jsem velmi ocenil, protože je dost situací, kdy mi spíš překáží a stačí mi jen popruh vodorovný. Na staré Amber bylo třeba celý systém popruhů demontovat a potom znovu nasazovat. Zde se pomocí plastového klipu na temeni hlavy horní popruh odpojí od vodorovného a pak už se jen vyvlékne z předních „sáněk“.
CO TO DOKÁŽE
Základní funkcí svítilny je pochopitelně svícení. O to se starají kvalitní LED diody (viz údaje výrobce výše). Celkově má svítilna 8 módů svícení a ty jsou rozděleny mezi neutrální bílé světlo a červené světlo. Bílé světlo nabízí 5 režimů svícení v intenzitách 1600, 400, 150, 50 a 5 lm, přičemž u staré Amber byly tyto údaje stejné až ne nejvyšší režim, který měl intenzitu 1200 lm, což je solidní posun k lepšímu. Se zvýšením světelného toku se zvýšil i dosvit ze 145 m u původní Amber na současných 162 m! Červené světlo pak nabízí 3 režimy v intenzitě 1 a 10 lm a doplňuje jej červené blikání s intenzitou 10 lm. Zde je opět posun vpřed oproti původnímu modelu, kde byla vyšší intenzita červeného světla 5 lm a intenzita blikání také 5 lm.
K ovládání čelovky slouží velké ovládací tlačítko kryté drsným pogumovaným povrchem. Na ovládání jsem byl zvyklý už od dřívější Amber, takže nebylo třeba se sžívat, protože je totožné. Nicméně pro nezasvěcené: delším podržením se čelovka zapne na posledním použitém režimu svícení bílého světla, dvojklikem se čelovka zapne v posledním použitém režimu červeného světla. Tato paměť na poslední použitý režim je moje velmi oblíbená funkce, protože úplně nesnáším, když mám svítilnu, která vždy začne „mžouravkou“ nebo naopak „vypalovákem očí“ a člověk se musí při každém použití proklikávat ke svému obvykle používanému módu. Paměť prozřetelně nefunguje pro nejintenzivnější režim 1600 lm, ale když na něm svítilnu vypnete, tak se zapne na 400 lm. Výše zmíněný „vypalovák“ zde tedy nehrozí ani chybou uživatele. Krátkými kliky se člověk pohybuje mezi jednotlivými intenzitami svícení v červeném nebo bílém světle. Při krátkém stisknutí ovládacího tlačítka vypnuté čelovky se rozsvítí dioda signalizující úroveň nabití – svítící zelená značí stav baterie 85 % a více, blikající zelená 85–50%, svítící červená 50 – 25% a blikající červená znamená stav pod 25 %. Doplním, že to jsou údaje pro dodávaný akumulátor typu Fenix 18650, při jiných zdrojích energie indikace nefunguje.
Když se nám rozbliká červená signalizace nastává čas nabíjení, které lze provádět buď přes magnetický kulatý konektor nebo přímo do akumulátoru, který má vlastní USB-C zdířku. Nabíjení magnetickým konektorem mám zažité z původní Amber, kde jsem z něj byl nadšený. Osobně moc nevyužívám nabíjení přes konektor přímo na akumulátoru, ale je to velmi dobrá vychytávka, která už byla u původní Amber, jen tam byl konektor microUSB. Z hlediska vývoje elektroniky je jasné, že USB-C je krok správným směrem. Umístění USB-C konektoru přímo na akumulátoru má velikou výhodu v tom, že je tělem čelovky chráněný před nepříznivými vlivy (voda, prach, …), což bývá u elektroniky používané v přírodě docela častý problém. Výrobce udává plné nabití akumulátoru (z nuly na sto) za 4 hodiny, což jsem za pokojových teplot ověřil a tento údaj tedy potvrzuji.
Z dalších funkcí musím zmínit automatickou ochranu proti přehřátí, která hlídá teplotu 65 °C. Pokud je teplota vyšší, tak čelovka postupně snižuje výkon a když se ochladí, je možné zase použít i vysoké intenzity svitu. Samozřejmostí je i funkce uzamčení ovládání, aby nedošlo k nechtěnému zapnutí, typicky třeba v zavazadlech. K tomu stačí při vypnuté svítilně podržet ovládací tlačítko na 3 sekundy a svítilna dá červeným zablikáním signál, že je zamčená, pro odemčení je postup i signál stejný a čelovka začne hned svítit s nízkou intenzitou světla. Proti nechtěnému rozsvícení je možné se pojistit i povolením uzávěru, čímž dojde k přerušení kontaktu s akumulátorem.
O dost větší vychytávkou je digitální konstantní regulace výkonu, která umožňuje vymáčknout z akumulátoru o hodně víc než u původní Amber. Ta měla maximální světelný tok 1200 lm a na něm vydržela 2 hodiny. Amber dvojka má už zmíněných 1600 lm a na ty vydrží taky 2 hodiny, což je opravdu skvělé. Pro dokreslení výdrže uvádím, že na 5 lm v bílém světle vydrží 300 hodin a na 1 lm v červeném 400 hodin.
Kromě toho, že je svítilna opravdu dobrá ve svícení, je taky vynikající v odolnosti proti vnějším vlivům (IP68) nebo mechanickému poškození díky anodizovanému povrchu (Type III hard anodized). Ne, že bych čelovce dával „brutální sadu“, abych jí za každou cenu zničil, protože to by se mi určitě povedlo, ale nějaké to máčení ve vodě, „nechtěné“ sklouznutí z hlavy a další podobné věci jsem vyzkoušel a vyšla z toho v podstatě bez šrámu.
JAK SE MI TO POUŽÍVALO
Svítilnu jsem využíval zejména při pobytu v přírodě v rámci táboření a při těchto činnostech nebyl jediný problém. Vysoký světelný tok jsem využil na kole, kde dokáže svítilna plnohodnotně nahradit klasické přední cyklistické světlo. Doba výdrže svícení na vysoký režim navíc umožňuje absolvování i docela dlouhé noční jízdy. Jindy jsem na kole využil červené blikání, když jsem svítilnu zastrčenou pomocí klipu za opasek použil jako nouzové zadní světlo při pozdním návratu z vyjížďky. Testy odolnosti vůči vodě jsem prováděl na divoké vodě, kde jsem svítilnu vozil v kapse plovací vesty. Jednou jsem ji také nechal přes noc na dně sudu s vodou rozsvícenou červeným světlem a ráno pořád svítila. Párkrát jsem ji zkusil také při běhu, kde se rovněž osvědčila, akorát jsem měl při nejintenzivnějším módu pocit, že nehrozí moje zakopnutí, ale spíše oslepnutí zvěře v blízkém okolí. Dále se mi osvědčila jako svítilna upevněná pomocí magnetu, což se hodí zejména v místech, kde jste i s autem – kempy. Až jsem se někdy divil, na jaká místa mě napadlo svítilnu umístit a jak praktické to bylo.
ZÁVĚREM
Svítilen Fenix jsem už testoval několik, vždy jsem je chválil a tady to nebude jiné. Jak jsem zmínil v úvodu, myslel jsem si, že u Amber není moc co vylepšovat, ale jasně se ukázalo, že bylo. Odolné kovové tělo, perfektní ovládání, vysoká vodotěsnost a prachotěsnost, to všechno už tu bylo a samozřejmě zůstalo zachováno. K tomu se přidalo pár výše popsaných vylepšení a rázem je tu svítilna, u které bych nejraději napsal, že byla dotažena k dokonalosti, ale nenapíšu to, abych za nějaký čas zase nemusel svoje slova přehodnocovat. Možnosti pro vylepšení sice aktuálně nevidím, ale je jasné, že se výrobci podaří zase něco najít a posune Amber V2.0 i jiné modely o další kus dopředu. Těším se a do té doby budu používat Amber V2.0, jako to nejlepší, o čem aktuálně vím.
Další informace
LED svítilny značky Fenix si za své několikaleté působení na světovém trhu vybudovaly obrovský respekt. Jedná o výrobky společnosti FenixLight Limited, jenž se zaměřuje na produkci vysoce kvalitních LED svítilen a čelovek pro domácí, venkovní a profesionální použití.
Výrobky firmy FenixLight se vyznačují velmi pokročilým designem a kvalitním provedením. Srdce každé svítilny tvoří spojení vysoce efektivní digitální elektroniky a špičkové výkonné LED.
Díky široké nabídce modelů se svítilny Fenix uplatňují v profesionální sféře v armádě, policii, vězeňské službě, u záchranných složek, jako svítilny pro dobrodruhy, pro sportovce, turisty, horolezce a i běžné domácí použití.