Parametry
Zaujalo mě
- Jednoduchý a praktický střih
- Umístění kapes
- Jednoduché ovládání límce a kapuce
Shrnutí recenze
Bunda Marmot Knife Edge je nepromokavá, která se pyšní membránou GORE-TEX® Paclite®. Perfektní nastavení kapuce, větrací zipy v podpaží, hrudní kapsy využitelné k větrání a technologie Angel Wing Movement (neomezený pohyb bez zvedání bundy), to jsou charakteristiky, při kterých zbystří nejeden cestovatel.
PODROBNÝ POPIS
Charakteristika
Pro většinu outdoorových výprav se dnes hodí mít v batohu připravenou kvalitní nepromokavou (a ideálně i prodyšnou) bundu, která vás ochrání v případě nepříznivého počasí. Firma Marmot představuje membránovou bundu Knife Edge. Při hmotnosti 360 g bunda disponuje řadou zajímavých prvků, které vám její nasazení zpříjemní.
Střih a vychytávky
Bundu Marmot Knife Edge jsem testoval ve velikosti M (měřím 176 cm a vážím cca 75 kg). Oblékl bych pod ní ještě i střední vrstvu resp. péřový svetr. Pokud ji plánujete využívat přes pořádnou péřovou bundu, doporučuji o velikost větší.
Rukávy jsou dostatečně dlouhé a jsou zakončeny stahováním na suchý zip. Spodní lem je opět regulovatelný zdrhovadlem.
Pro možnost uložení materiálu je bunda vybaveny třemi kapsami. Dvě větší, s vnitřním síťováním jsou v oblasti spodních žeber (levá větší). Kapsy jsou objemné a klidně do nich uložíte i teplejší rukavice. Navíc jsou uvnitř síťované, takže jdou využít i jako dodatečné větrání. Hrudní kapsa na levé straně je již menší, ale např. telefon do ní umístíte (iPhone 6). Pro větrání jsou určeny rozepínací větrací otvory v podpaží.
Kapuce bundy je dostatečně velká i pro lezeckou přilbu, její regulace jde provést i jednou rukou zatažením za reflexní gumičku.
Zipy jsou YKK a kromě větracích jsou pogumované. Jejich chod je bezproblémový a hladký. Větrací zipy se otevírají ze shora. Hlavní zip je doplněný o vnitřní krycí légu.
Odolnost vůči rozmarům počasí
Firma Gore je specialistou na matení zákazníka ohledně jednotlivých typů membrán resp. jejich parametrů. Často se také mění membrána, ale název zůstává stejný. Nebudu se pouštět do polemiky o vodních sloupcích a paropropustnosti (a už vůbec ne o tom, jak že vlastně funguje ta nepromokavost/prodyšnost). Základem je, že vám bunda Marmot Knife Edge nepromokne a neprofoukne. Jak by to bylo po několika letech používání s těžším batohem si netroufám odhadovat. Při dešti voda na bundě krásně kuličkuje a stéká. V místech dotyku a zátěže se vpíjí do vnější látky.
V minulosti jsem se často setkával s bundami s membránou GORE-TEX® Paclite®, které byly kvůli úspoře váhy vyloženě „ořezané“ (bez větrání, jednoduší střih) a neexcelovaly v parametrech paropropustnosti. Hodnocení paropropustnosti nechám na každém zvlášť, mně rozhodně velmi pomáhaly větrací otvory.
Vnější látka také snese mírně hrubší zacházení, nemusíte se bát děr po kontaktu se stéblem trávy.
Testování
Když si pořizuji bundu s membránou GORE-TEX®, očekávám jistou úroveň kvality (hlavně nepromokavost). U bundy Marmot Knife Edge je podmínka nepromokavosti splněna na výbornou. Během testování se mi nestalo, že by bunda pustila vodu dovnitř ani pod ramenními popruhy batohu. To ale neznamená, že jsem nebyl mokrý 🙂 Zatím jsem se ještě nesetkal s membránovou bundou, která by mě při aktivním pohybu „udýchala“. To je ale způsobeno obecnými vlastnostmi membrán (a vlastnostmi mého organismu). Nepromokavou bundu nahazuji pouze, když je to opravdu potřeba, v žádném případě ji nenosím místo větrovky apod. Standardně jsem měl mokrá místa pod popruhy batohu a obecně v místech dotyku zad s batohem. Bundu doporučuji prát v přípravcích k tomu určených. Můžete se pokusit i o obnovu vnější PFC Free impregnace (bez závadných chemikálií a flurokarbonů). Moje snaha o obnovení této vrstvy však nekončila úspěchem (u jiných bund).
Lepšímu odvětrání velmi pomáhají velké větrací otvory pod pažemi, která jsem s oblibou doplňoval otevřením hrudních kapes. Kdyby se k tomu mohl přidat ještě zip rozepínatelný odspodu, bylo to úplně ideální.
Velmi oceňuji řešení ochrany krku a střih kapuce. Oblast krku je chráněna velkoryse, nikde nic netlačí ani nepřekáží (krycí léga je v oblasti brady podšitá měkkým materiálem). Když vysoký límec doplníte kapucí, můžete v klidu vyrazit do nečasu. Regulaci kapuce zvládnete jednou rukou, dotahuje se horizontální oblouk přibližně ve výšce uší. Když je tato regulace úplně povolená, je kolek krku prostor, který pomáhá ventilaci. Když chcete krk utěsnit, stačí dotáhnout regulaci kapuci (bez nasazení). Lezecká helma se pod kapuci také vejde. Lepšímu výhledu pomáhá vyztužený kšilt.
Technologie Angel Wing Movement stojí za vyzdvihnutí. Bunda padne tak, že se nemusíte bát vyhrnování spodního okraje. Při zvedání rukou jsem nebyl ničím omezován.
Bundu při troše snahy sbalíte i do bočních kapes (i když toto řešení výrobce pravděpodobně nepředpokládal), mně se osvědčilo balení do kapuce (hlavně kvůli rychlosti sbalení/rozbalení). Levá kapsa je větší, tudíž do ní bundu sbalíte jednodušeji, zase ale vám plandá síťovaná kapsička venku. Velikostně se sbalená bunda vejde např. do lezecké helmy.
Závěr
Bunda Marmot Knife Edge je lehká, sbalitelná, propracovaná membránová bunda, kterou oceníte nejen při vysokohorských expedicích. Decentní vzhled se bude hodit v městském prostředí, řada vychytávek zase v horách. Velmi se mi líbí vysoký límec, který krásně kryje bradu. Kapuce je střižená velkoryse, takže pod ní umístíte i lezeckou helmu. Větrací otvory, spolu se síťovanými kapsami, využijete při regulaci tepelného komfortu.
Další informace
Firma Marmot byla založena roku 1974. Prvními produkty se staly péřová bunda a spacák. Později Marmot začal šít oblečení z Gore-Texu a řady produktů se začala rychle rozšiřovat. Produkty Marmot jsou synonymem pro kvalitu, výkon a odolnost.
www.marmot.com