Parametry
Zaujalo mě
- nízká hmotnost
- skvělá sbalitelnost
- recyklovatelný materiál bluesign®
Shrnutí recenze
Vždy mě velmi zajímá, jestli věci, pyšnící se šetrností k životnímu prostředí nezapomněly také na svůj primární úkol, kterým je u outdoorových věcí především funkčnost. Jinak řečeno jejich používání je ekoLOGICKÉ.
PODROBNÝ POPIS
Charakteristika a použití
Značka Marmot bundu Eclipse prezentuje jako „multisportovní“, tedy více účelovou bundu. Z tohoto pohledu bych si dovolil s výrobcem nesouhlasit, respektive bundu, která by alespoň ze 70 % pokrývala nároky všech aktivit, takhle bych si totiž ve vysněném světě představoval všestranný kus výbavy, nelze vyrobit. U Marmot Eclipse vidím přednosti především v lehké hmotnosti, sbalitelnosti a nepromokavosti. Ne však v robustnosti a tedy odolnosti materiálu či střihu, což jsou pro aktivity typu horolezectví/ledolezení tolik potřebné atributy. Nedokážu si tedy představit, že bych s bundou bojoval v 50 metrovém koutě anebo odkládal cepíny kolem krku. Co si však v bundě velmi dobře představit dokážu je použití pro trekování a díky ukázkové sbalitelnosti jako lehká a nouzová varianta všude tam, kde nemáte místa nazbyt (např. cyklistika, skyrunning).
Pohled na bundu Marmot Eclipse – záda.
Přístup k ventilaci u bundy Marmot Eclipse.
Prodyšnost
Velmi důležitým parametrem pro určení účelu, je u bundy prodyšnost. K ruce jsem neměl žádný přesný údaj a tak jsem mohl vycházet „jen“ ze subjektivních dojmů vzniklých používáním. Osobně spadám do skupiny „potičů“. To znamená, že jen co nahodím batoh na záda a šlapu do kopce shazuji úplně všechno až na základní vrstvu, jelikož se i tak koupu ve vlastní šťávě a naopak ihned po zastavení, nahazuji mikinu/bundu. Přesto si troufám tvrdit, že Marmot Eclipse je na tom s prodyšností dobře. Při rychlé chůzi bez batohu s otevřeným větráním v podpaží, kterému nebrání žádná síťka nebo jiné podobné nesmysly, bunda zvládala odvádět vlhkost celkem dobře a já se necítil jako ve skleníku. Klasicky, v mém případě, to při chůzi s batohem do kopce už bylo horší.
Stahování kapuce je schováno do vnitří strany bundy Marmot Eclipse.
Materiál
Bunda je v rámci kolekce EVODry vyrobena z látky bluesign®, která neobsahuje PFC (fluorokarbony), jež zajišťují především to, že je materiál voděodpudivý. Fluorokarbony jsou v přírodě těžko odbouratelné a škodí také lidskému organismu. Značce Marmot se tak podařilo vyvinout látku, která je šetrnější k životnímu prostředí a zároveň nebyla snížena funkčnost materiálů, což můžu v rámci svého testu potvrdit. Při dešti a jeho simulaci ve sprše voda ihned odcházela z povrchu pryč nebo se tvořily kapičky, které se nevsakovaly. Otázka vždy je, jak se bude materiál chovat v delším časovém horizontu. 100% však můžu potvrdit odolnost vůči větru, což je pro mě možná ještě důležitější parametr než nepromokavost. Použitý materiál je z vnějšku velmi příjemný na dotek. Z vnitřní strany je to díky 2,5L taková pláštěnka a mnohem příjemněji se mi bunda nosila s tričkem s dlouhým rukávem.
Brada příjemně zapadá za límec bundy a je chráněna proti zipu.
Větrání v podpaží nebrání žádná síťka.
Střih bundy není úplně na tělo.
Kapsy a větrací otvory
Vnější kapsy jsou umístěny šikovně na bocích a trochu výše. To proto, když máte zapnutý bederní pás, nebo oblečený sedák, abyste do kapes měli stále pohodlný přístup. Vnitřek kapes je síťovaný, takže si ve větrání/odvodu vlhkosti můžete kromě větracích otvorů pomoci také otevřenými kapsami. Bunda nemá žádné náprsní /vnitřní kapsy. Větrací otvory v podpaží, jak už bylo zmíněno výše, nejsou překryty žádnou síťkou, takže ventilace není omezována. Jejich délka je zhruba 25 cm, což mi přijde dostačující. Rozepínání kapes i větrání je příjemné a nemusíte při něm vyvinou přehnané úsilí (zip není tuhý). Zipy jsou opatřeny dobře uchopitelnými táhly.
Odvětrávání kapsou u bundy Marmot Eclipse.
Vstup do kapsy bundy Marmot Eclipse.
Táhlo zipu bundy Marmot Eclipse.
Detaily
Veškerá samosvorná stahování fungují dobře. Také hlavní zip je velmi příjemný vzhledem k manipulaci (bez přehnané tuhosti a opatřen táhlem) a zakončen u brady „chránítkem“, aby se vám do něj nechytala kůže, vousy či oblečení. Švy jsou podlepeny 15 mm širokou páskou, která jen dokazuje, že bunda je orientována na redukci váhy a proto není použito více materiálu, než je skutečně potřeba. Kromě kapuce najdeme samosvorné stahování také na spodním lemu bundy, což umožňuje dobré stažení kolem boků/pasu. U bundy trochu postrádám poutko na pověšení, ať už vně nebo uvnitř, a je tak nutné ji věšet za kapuci. Límec je dobře střižený a dostatečně široký. I bez nasazené kapuce za něj můžete schovat bradu a chránit se tak před zimou či větrem.
Kapuce
Kapuce na hlavě sedí dobře, ale helmu pod ní s ohledem na praktické využití dáte jen těžko. Můžete ji stáhnout na požadovaný rozměr díky třem samosvorkám, které je možné díky fixaci k bundě stáhnout jednou rukou a klidně i v rukavicích. Kapuci jsem nasadil i při zapnutém hlavním zipu a je opatřena mírně vyztuženým kšiltem.
Propracovaná kapuce bundy Marmot Eclipse.
Rukávy
Rukávy měly dobrou délku a ani v nátazích paží se mi neobnažovalo zápěstí. V kombinaci s rukavicemi, které by překryly okraj rukávů si troufám tvrdit, že by se jednalo o nepropustné místo vůči sněhu. Stahování zápěstí umožňuje textilní pásek se suchými zipy. Toto místo vnímám jako slabinu bundy, jelikož suchý zip drží jen velmi jemně a i při lehkém zadrhnutí (např. při nahazování nebo sundávání batohu se odepínal).
Detail na stahování rukávů Marmot Eclipse.
Střih
Bunda není střižena jako „atletická“ nebo obtažená, což opět koresponduje s jejím všestranným a spíše netechnickým využitím. Tento styl však může vyhovovat objemnějším outdooristům, anebo těm, kteří mají pod bundu hrubou vrstvu nebo vrstev několik. Velmi vítám prodloužená záda, která zajišťují i v nátazích krytá bedra. Možnost použití bundy na kole mi tak dává rovněž smysl.
Verdikt testera
Pokud mám bundu nějak zařadit, tak by ji přízvisko „všestranná“ asi sedělo nejvíce. Neztratí se na kole, při trekování, běhu či ve městě. Pokud vás zvýšené riziko natrhnutí nebudí ze spaní, můžete ji vzít i na lezení v horách, kde určitě uvítáte její nízkou váhu a sbalitelnost. Nebo ji v tomto horolezeckém ohledu můžete vnímat jako pojistku v batohu, o hmotnosti 300 gramů, při nenadálé změně počasí, nebo když to vašemu spolulezci trvá ke štandu moc dlouho.
Další informace
Firma Marmot byla založena roku 1974. Prvními produkty se staly péřová bunda a spacák. Později Marmot začal šít oblečení z Gore-Texu a řady produktů se začala rychle rozšiřovat. Produkty Marmot jsou synonymem pro kvalitu, výkon a odolnost.
www.marmot.com