Parametry
Zaujalo mě
- Lyofilizace
- Bez konzervantů
- Bez dochucovadel
PODROBNÝ POPIS
Charakteristika
Veškeré jídlo od LYOFOOD je baleno ve vodotěsných a vzduchotěsných obalech. Odtrhnete od sebe spodní rohy obalu, takže se základna rozšíří a stane se stabilnější. Pak odtrhnete vršek obalu ve vyznačených místech. Z obou stran jsou zářezy ulehčující odtržení. Poté musíte překonat ještě obnovitelné uzavírání sáčku. Přímo do obalu nalijete horkou nebo vařící vodu, zamícháte, sáček uzavřete a necháte deset minut stát. Uzavírání funguje opravdu spolehlivě, při letmém převrácení obalu na bok nehrozí žádný únik tekutiny. Zkoušel jsem obal dokonce úplně otočit dnem vzhůru, lehce zatřepat a opět neutekla ani kapka. Kdo nemá rád těstoviny či rýži „al dente“ nechá ještě pár minut navíc. Pro pohodlné stravování bez nutnosti pořizovat dlouho lžíci, využijete odtrhávací zónu, která tak sníží výšku sáčku. Výrobce uvádí dvě hmotnosti: hmotnost balení a hmotnost připraveného jídla. Hlavni jidlo je 500g hotového jídla a malá porce je 370g takto připraveného jídla.
Nastoupená jednotka LYO food do akce.
Absorbéry vlhkosti
Jedna zásadní věc, která může být pro nové zákazníky LYOFOOD překvapením, jsou absorbéry vlhkosti, které před nalitím vody musíte samozřejmě vyndat. Zaznamenal jsem je pouze u hlavních jídel. Jedno z jídel jsem jedl také přímo z obalu a při použití klasické kovové lžíce je hloubka obalu tak akorát, abyste si nezapatlali špičky prstů. Ti, co používají kratší plastové „outdoorové lžíce“, mají v tomto bohužel nevýhodu. Teď pojďme na samotná jídla.
Testované produkty
K testování jsem dostal čtyři hlavní jídla: vepřové se zeleným pepřem a bramborem, hovězí Stroganoff s nudlemi, kopřivové curry s rýží, penne s boloňskou omáčkou. Nutno dodat, že obdržená hlavní jídla byla ve variantě „malé balení“ (kromě Curry), výrobce dále nabízí ještě o 30 – 40 gramů větší varianty pod označením „velké balení“. Dále brokolicovou polévku se špenátem, ovesnou kaši s kokosem, borůvkami, fíky a chia semínky. Doplňky bych pak nazval další tři balíčky, a sice ovocné smoothie, borůvky v prášku a mix sušeného ovoce. Veškerá jídla jsou na pohled velmi přitažlivá, jejich struktura (např. vlákna masa) je jako byste jídlo vařili v domácích podmínkách a s vůní je to podobně. Toto platí pro veškerá testovaná jídla.
Nápaditý design balení expediční stravy LYOFOOD.
Vepřové se zeleným pepřem a bramborem (79 g/291 ml, 330 kcal, bez laktózy)
Toto jídlo si vychutnají milovníci pepře a ostrých jídel. Na můj vkus trochu moc ostré a množství kuliček pepře bylo také trochu přehnané. Nakonec jsem jich dal bokem asi 25 s tím, že mnoho jsem jich už snědl. Brambory a maso byly chuťově výborné. Vepřové se rozpadalo na jazyku. Avšak balení 79 gramů (připravené jídlo váží 370 gramů) mi přijde pro dospělého chlapa malé po/při sportovním výkonu. Osobně bych si pořídil větší balení: 107 g (připravené jídlo váží 500 gramů).
Vepřové se zeleným pepřem a bramborem – příprava.
Hovězí Stroganoff s nudlemi (113 g/257 ml, 432 kcal, bez laktózy)
Kdo má rád hodně masa, tak tady si užije. Doporučuji nechat tohle jídlo déle „vařit“, neboli přidat 2-3 minuty času pro ještě lepší (změknutí) kostek masa. Chuťově výborné a jak už jsem psal, bylo ho hodně.
Kopřivové curry s rýží (110 g, 530 kcal, bez laktózy a lepku)
Jedná se o veganské jídlo, takže pokud předpokládáte výraznou kořeněnou chuť, máte pravdu. Pro mne chuťově asi nejzajímavější jídlo. Penne s boloňskou omáčkou (95 g/390 ml, 384 kcal). Jediné jídlo, u kterého nemám fotku, jelikož jsem ho jedl v horských podmínkách bez fotoaparátu. Řekl bych, že z testovaných mě osobně asi nejméně zaujalo.
Kopřivové curry s rýží během přípravy.
Brokolicová polévka se špenátem (30 g/340 ml, 110 kcal)
Velmi příjemné překvapení. Čekal jsem fádní zelenou vodu, vzhledem k „nudnému“ prášku a po otevření obalu na mne vykoukl opravdu hustý krém. Chuťově vynikající záležitost, pro někoho možná moc slané s 3,63 g soli na 30 g balení. Mi to však vyhovovalo, jelikož mám slaná jídla rád. Pro srovnání průměrná hodnota soli ve čtyřech hlavních jídlech výše byla na stejné množství (30 g) pouze 0,95 g.
Brokolicová polévka se špenátem – příprava.
Ovesná kaše s kokosem, borůvkami, fíky a chia semínky (100 g/200 ml, 518 kcal, bez laktózy a lepku)
Chuťově mě ovesná kaše moc nezaujala. Pro ty, kteří mají rádi ovesnou kaši více řidší, doporučuji přidat cca o 1/3 více vody. Kaše je doplněna kokosem, borůvkami, fíky a chia semínky.
Ovesná kaše s kokosem, borůvkami, fíky a chia semínky – příprava.
Mix sušeného ovoce (30 g, 110 kcal, sestaveno z ovoce pocházejícího z EU)
Výborná záležitost, a to jak po chuťové, tak výživové stránce. Užití je široké. Ovocem můžete posypat ovesné vločky/müsli, zalít ho horkou vodou/mlékem/čajem nebo ho zobat jen tak. Mix je sestaven z jahod, jablek a třešní v poměru 1:1:1.
Mix sušeného ovoce na ovesných vločkách.
Ovocné smoothie (51 g/500 ml, 117 kcal)
Chuťové skvělé. Jednoduše výborný ovocný nápoj, který si můžete udělat i v náročných podmínkách pouhým přidáním vody a „shakováním“ (velmi lehce rozmíchatelný). Dokážu si ho představit i s mlékem nebo jím posypat ovesnou kaši. Jedná se o mix jahod (53 %), černého rybízu (35 %) a červené řepy (12 %).
Borůvky v prášku (50 g, 184 kcal)
Myslím, že je možné udělat způsobem smoothie, ale rovněž jen po lžičkách přidávat jako zpestření snídaně či nápoje.
Cenové rozpětí LYOFOOD produktů se na českém trhu pohybuje od 89 Kč za Sušené banány až po 289 Kč za dvojporci Stroganof.
LÍBÍ
Lyofilizace – Díky sušení mrazem se z jídla odstraní více než 90 % vody, ale potraviny výrazně nezmění svůj tvar a strukturu, takže se z nich nestane kašovitá hmota bez chuti a barvy. To díky tomu, že nedochází k přímému přechodu vody z kapalného na plynné skupenství.
Bez konzervantů a dochucovadel – Výrobce si opravdu zakládá na tom, že jeho produkty jsou bez chemických konzervantů a dochucovadel, navíc udává, že část použitých potravin pochází z jeho vlastní produkce.
NELÍBÍ
Množství vody – Přijde mi trochu vtipné, že výrobce udává množství vody až pedantsky přesně v hodnotách jako 291 ml, 257 ml. apod. Přesto nic NENÍ ztraceno. Odhadnout množství tekutiny můžete jednoduše pomocí modré „rysky“, který připomíná mírně zvlněnou vodní hladinu a je doplněna nápisem „NAPLŇ PO RYSKU“. Pouze doporučuji před nalitím vody, dobře obal roztáhnout tak, aby ryska odpovídala požadovanému objemu tekutiny.
Zápach obalu – Také se mi subjektivně moc nelíbilo, že po nalití vařící vody do obalu je cítit zápach připomínající tavící se umělou hmotu. Co do chuti jídla to nemělo žádný vliv.
Další informace
Společnost LYOFOOD dodává do obchodů kvalitní lyofilizovanou stravu již od roku 1998. Myšlenkou je zajistit horolezcům, turistům, námořníkům, extrémním sportovcům či cestovatelům kvalitní stravu nabitou všemi důležitými makroživinami. V roce 2013 dostala jídla Lyo Food Zlaté ocenění Industry Awards, což je jedno z nejprestižnějších ocenění, které je udělováno pouze výrobkům nejvyšší jakosti a kvality s inovativní myšlenkou. Jídla Lyo Foods jsou 100% vyrobena z čerstvých a přírodních ingrediencí z nichž si společnost část pěstuje jen pro sebe. Většina jídel je navržena ve spolupráci s předními lezci, kteří jsou v některých případech i autoři receptu.
Pro Česko zastupuje Totaloutdoor.cz