Parametry
Zaujalo mě
- Velké množství příslušenství v základu u kamery
- Přední displej pro „youtubery“ a selfie-tyčkaře
- Povedená stabilizace MAXsmooth 2.0
- Voděodolnost i do velkých hloubek bez obalu (12 m)
Shrnutí recenze
V zimních a jarních měsících roku 2023 jsme měli možnost důkladně vyzkoušet nejvyšší model akční kamery Lamax W10.1, o níž sám výrobce tvrdí, že je to nejlepší kamera, jakou kdy přivedl na trh. V řadě ohledů je možné s tímto tvrzením souhlasit, protože z hlediska deklarovaných technických parametrů se jedná o vynikající počin.
PODROBNÝ POPIS
ODOLNÉ TĚLO S DVĚMA DISPLEJI A ŘADOU FUNKCÍ
Kamera má robustně vypadající pouzdro se třemi tlačítky, dvěma displeji a dvěma kryty pro přístup do útrob kamery. Zadní dotykový displej má uhlopříčku dva palce, zatímco přední je menší (1,4 palce), ale při praktickém použití velikostně ideální pro natáčení „youtuber videí“, videí se selfie tyčkou, apod. Dotykový displej umožňuje kompletní nastavení různých módů kamery pro video ve formátu NTSC/PAL i foto až do formátu 64 MPx. Klasické běžné snímání je doplněné o pomalý nebo zrychlený záznam, smyčku, sériové foto, časovač, dlouhá expozice, cyklické nahrávání, manuální nastavení expozice, nastaveni barev ve videu, kreativní režimy.
Potápění do větších hloubek je zřejmě čím dál tím populárnější, protože samotné tělo kamery a objektiv je odolné pro použití do hloubky 12 metrů a v průhledném obalu do 40 metrů. Pro potápění, stejně jako aktivity, kde se práší, prší nebo padá sníh je v základním příslušenství i průhledná krytka plnící funkci ochranného filtru.
MAXIMALIZACE FORMÁTU VIDEA I FOTEK
Všichni výrobci se dnes snaží co nejvíce zrychlovat standardní HD formát a zvětšovat i samotný formát záznamu videa. U Lamax W10.1 je rychlost HD (1920×1080 pxls) až 120 snímků za vteřinu, u aktuálnějšího „standardu“ 4K (3840×2160) až 60 snímků za vteřinu. To však Lamaxu nestačilo a svou nejvýkonnější kameru doplnil o interpolované 6K (5760×3240 pxls) video se snímkovací frekvencí třicet snímků. Nová stabilizace záznamu Lamax MASxmooth 2.0 je povedená a snadno si poradí i s mírně roztřeseným pohybem. Navíc, nad rámec použití v přírodě má Lamax W10.1 i nastavení pro autokameru připevněnou za zpětným zrcátkem u čelního skla. V takovém případě je možné obraz z kamery převrátit vzhůru nohama.
U stále se zvětšujících formátů je otázkou z praxe, zda je nějak reálně využitelné cokoliv nad 4K. Podobně se honba za maximálním formátem snímacího čipu projevuje i u fotografií s maximálním formátem 64 MPx. Jak u 6K videa, tak u fotek 64 MPx tak hlavním výsledkem bude zahlcení úložišť ať už lokálních pevných disků nebo vzdálených cloudů.
CO SE SKRÝVÁ UVNITŘ KAMERY LAMAX W10.1?
Pokud se chceme dostat dovnitř, musíme sundat rukavice. Kamera má dva vodotěsné kryty. Z boku je to menší kryt zakrývající konektory microUSB a microHDMI, zatímco zespodu je přes dvě třetiny kamery kryt na baterii. Když se z těla kamery vyjme baterie, tak to vypadá, že tělo kamery je tak „velké“ jen kvůli oběma displejům. Objektiv, čip, stejně jako vnější ¼ palcový závit zabírají z kamery jen minimální prostor. Ke konektorům je vhodný přístup pouze při nabíjení nebo stahování obsahu SD karty, ale výměna baterie může probíhat i v terénu. Zatímco u předchozích modelů Lamax dodával v nativním příslušenství i druhou baterii, u nejnovějšího modelu je pouze jedna baterie. Její kapacita je 1350 mAh, což je ve srovnání se současným průměrným mobilním telefonem poněkud méně. To však nevadí pro standardní použití na horách, v nížinách nebo pod vodou, kdy se předpokládá natáčení řady krátkých videosekvencí, a ne dlouhý nepřerušovaný záznam.
EXTERNÍ OVLÁDÁNÍ KAMERY LAMAX W10.1
Kromě základní možnosti ovládání kamery pomocí tří tlačítek (jedno z nich musíme vždy použít pro její zapnutí a vypnutí) a zadního dotykového displeje nabízí Lamax W10.1 dvě další varianty. První z nich je voděodolný ovladač se dvěma tlačítky páskem pro uchycení kolem zápěstí. Možnosti jsou pouze zapnout a vypnout záznam videa nebo udělat fotku. Podstatně sofistikovanější je aplikace pro Android nebo iPhone YUTUPro pomocí níž je možné komplexní ovládání kamery přes mobilní telefon. Trochu nevýhodou je, že u nabízeného propojení je pouze wifi a chybí Bluetooth. Z wifi připojením jsme měli problémy s časovou prodlevou s připojením a po aktualizaci aplikace na novější verzi jsme se už nepřipojili vůbec. To je škoda, protože minimálně pro všechny „kreativní“ režimy, nastavování vyvážení bílé, expozice apod. je aplikace v mobilu podstatně uživatelsky přívětivější než proklikávání na dotykovém displeji přímo na těle kamery.
VÝDRŽ BATERIE
U výdrže baterie z hlediska použití za různých povětrnostních podmínek a teplot jsem nezkoušeli a neměřili, jak se na její výdrži projevuje vystavení teplotám výrazně pod bodem mrazu, případně snižovaných o wind-chill efekt. Kameru jsme při tomto použití měli vždy v průhledném pouzdře pro snadnější uchycení na přilbu nebo pružnou „čepici“ z předchozího modelu Lamaxu.
PARÁDNÍ A ROZSÁHLÉ PŘÍSLUŠENSTVÍ
Firma Lamax je známá tím, že je velmi štědrá z pohledu příslušenství dodávaného a základu s kamerou. Tady je ho doslova a do písmene hromada od vodotěsného dálkového ovládání se dvěma tlačítky na zápěstí přes dva ochranné filtry, samolepící držáky na přilbu, propojky, mini stativ až po utěrku z mikrovlákna. Běžný uživatel nic víc nepotřebuje.
PRAKTICKÉ ZKUŠENOSTI NA SNĚHU I BEZ NĚJ
Kameru jsme v terénu vyzkoušeli v různých pohořích i nížinách (při potápění ne) při aktivitách jako skialpinismus, běžecké lyžování, horská kola, chůze a běh. Experimentovali jsme se všemi třemi možnostmi měření expozice. Pokud byla snímaná scéna s malými rozdíly v kontrastu (typicky slunečné počasí na sněhu), tak video bylo výborné. Jednalo-li se ale o místa, kde se světelné podmínky měnily ze stínu do plného slunce nebo jen jasné oblohy, expozice ať už u videa nebo fotek byla v jasnějších místech na hranici saturace nebo za ní – viz fotografie.
SHRNUTÍ K OUTDOOROVÉ KAMEŘE LAMAX W10.1
W10.1 je výrobcem právem označován za nejlepší model z nabídky, neboť tato kamera se řadou svých parametrů vyrovnává dvojnásobně dražší konkurenci. V terénu se kamera za ideálních světelných podmínek výborně osvědčila ať už při statickém nebo dynamickém použití. Kamera je určitě vhodná ke všem aktivitám, u nichž jsme ji v praxi vyzkoušeli. Chtělo by to ještě doplnění o praxi na vodě (kajak, paddleboard) nebo pod vodou (od šnorchlování po přístrojové potápění). Možná je trochu zbytečné se snažit dosahovat formátu videa 6K a fotky 64 MPx, když naprostá většina uživatelů používá outdoorové kamery pro videa na sociální sítě, případně na youtube či vimeo. Lamax vyniká tím, jak bohaté příslušenství je v základním „balíku“ u kamery.
FUNKCE V KOSTCE
Funkce Stabilizace MAXsmooth 2.0, WiFi, zpomalené video, zrychlené video, automatický časosběr, režim potápění, režim automobil, režim video + foto, smyčka, korekce rybího oka, sériové foto, časovač, dlouhá expozice, cyklické nahrávání, manuální nastavení expozice, nastaveni barev ve videu, kreativní režimy, spořič obrazovky, formát NTSC/PAL, WDR, redukce šumu, otočení obrazu o 180°, zvuk kláves, zvuk závěrky, datum a čas ve videu, automatické vypnutí, auto nahrávaní po zapnutí …
Kompatibilní příslušenství: Standardní příslušenství pro akční kamery, příslušenství se 1/4” stativovým šroubem
Další informace
LAMAX Electronics, výrobce elektroniky, kterou budeš chtít používat každý den. Ať si nasadíš sluchátka, zapneš reprák, natočíš svůj trip nebo použiješ jiný produkt – buď si jistý následujícím. Kousky, které jsou maximálně ready to use už ve chvíli, kdy otevřeš balení. Přináší spolehlivé produkty za férovou cenu s dlouhou výdrží a super odolností. Prostě takové, co s sebou můžeš mít nonstop.