RECENZE: G3 ZED9 – VÁZÁNÍ PRO MALÉ I VELKÉ SKIALPINISTY A SKIALPINISTKY

RECENZE: G3 ZED9 – VÁZÁNÍ PRO MALÉ I VELKÉ SKIALPINISTY A SKIALPINISTKY

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku G3 ZED9
Druh zimního vybavení Vázání
Hmotnost 345 g
Typ vázání tech
Údaje výrobce 1 Rozsah posunu paty vázání: 30 mm
Údaje výrobce 2 Rozsah nastavení: RV/ISO/DIN 3-9
Údaje výrobce 3 Úhly pro stoupání: 0, 6 a 12
Údaje výrobce 4 Brzdy na vázání: 85, 100, 115 a 130 mm
Infocena 10480 Kč
Dodává BOATPARK
Více info na www.boatpark.cz/

Zaujalo mě

  • Snadné zapínání špičky vázání i za problematických sněhových podmínek
  • Vyčištění špičky vázání od nadbytečného sněhu a ledu
  • Symetricky otočná pata s dorazem na botu
  • Řešení aretace brzd
  • Nastavení vypínací síly do boku i dopředu pomocí jednoho šroubu

Shrnutí recenze

Dvě covidové zimy zaznamenaly obrovský nárůst různých skialpových aktivit u dospělých i dětí. Mezi výrobci, kteří na to promptně reagovali je i kanadská firma G3 představující své nejlehčí pinové vázání G3 ZED9. Jak sám název napovídá, maximální vypínací síla RV-DIN je 9. Toto vázání je rozsahem vypínacích sil paty RV 3-9 určeno pro lehčí lyžaře, lyžařky a hlavně děti.

PODROBNÝ POPIS

Pro koho je vázání G3 ZED9 určeno?

Velikost a stáří dítěte, které může toto vázání použít je primárně omezeno nejmenšími dostupnými skelety pro pinová vázání, které jsou ve velikosti 21,5-22,5. Původní ZED 12 (rozsah vypínacích sil 5-12) se objevil v roce 2018 a jeho „light“ verze ZED9 odpovídá trendu dětí věnujících se skialpu, kdy je možné začít ve věku 9-10 let s plnohodnotnou skialpovou výbavou.

https://www.tulenipasy.cz/recenze-g3-zed-lehke-skialpinisticke-vazani-na-jakekoliv-lyze/

Jedinou viditelnou odlišností proti „plné“ dvanáctce jsou nižší hodnoty vypínacích sil. Vázání je ve stejné barevné šedo-zelené kombinaci jako jeho více dimenzovaný sourozenec. Konstrukčně je tradiční a prapůvod (alespoň u špičky) v G3 ION se nezapře. Pata, podložka paty a řešení brzdy je potom čistě „zedovské“.

S G3 ZED 9 při freeridu na Jakobshornu nad Davosem
S G3 ZED 9 při freeridu na Jakobshornu nad Davosem

Jaká je špička skialpového vázání G3 ZED9?

Špička byla podrobně popsána v https://www.tulenipasy.cz/recenze-g3-zed-lehke-skialpinisticke-vazani-na-jakekoliv-lyze/

Mezi její hlavní plusy patří velmi snadné nastupování i v hlubokém sněhu díky osově umístěnému dorazu před špičkou boty. Pokud ovšem máte skelety pořádně „jeté“ jako já, a chybí vám ve špičce nejenom kompletně podrážka, ale už i kus plastu, je nastupování do ZEDu obtížnější (ale to reálně do jakéhokoliv pinového vázání). Dětí (v praxi ověřeno ve věkové kategorii 10-13 let) se úplné opotřebení špiček skeletů (přeci jenom nelyžují 70 a více dnů v roce) netýká, takže se do špičky „nacvakávají“ snadno nejenom na rovině a tvrdém podkladu, ale i ve svahu a v hlubokém sněhu. A to i téměř bez dívání se.

Neměli jsme možnost ověřit, zda pružiny ve špičce vázání jsou upravené pro nižší vypínací síly. Výrobce navíc uvádí, že špička je dimenzována i na agresivní energickou jízdu, takže odpadá aretace špičky do „walk“ módu při sjezdu, což je občas vidět u jiných pinových vázání.

Velkým plusem při použití G3 ZED9 mimo fitness skialp na upravených sjezdovkách je možnost velmi snadného „vyčištění“ špičky vázání v případě zanesení sněhem a ledem. Zatímco u některých jiných vázání je potřeba si po výstupu pohrát s vyčištěním špičky, u ZEDu stačí zasunout z boku hůlku do špičky a všechen sníh vypadne druhou stranou. Z toho se dá odhadnout i to, že špičky boty je u ZEDu o pár milimetrů výše, než je jinde běžné.

G3 ZED 9 při obouvání v ukloněném terénu
G3 ZED 9 při obouvání v ukloněném terénu

Stoupací železa

Pro předpokládané použití stoupacích želez je nutné domontovat podložku ke špičce vázání, která nijak neovlivňuje funkčnost špičky a usnadňuje upevnění stoupacích želez. Zatímco u dětí se nebude předpokládat použití ve strmých zledovatělých terénech, adaptér pro stoupací železa najde určitě využití u dívek a žen s nízkou hmotností.

Vázání G3 ZED 9 připravené ke sjezdu
Vázání G3 ZED 9 připravené ke sjezdu

Pata vázání G3 ZED9

Pata je tradičního vzezření v na první pohled „odlehčené“ variantě s prodlouženým minimalistickým tělem. Oddělené kruhové podélně uložené segmenty zajištěné pružinami zajišťují botu ve správné poloze na sjezd a uvolňují ji v závislosti na vnějších silách při pádu buď vzhůru nebo do boku. Pata je zvenku sešroubována pěti malými torxy (šroubky hvězdičkami) a jediné dva normální šrouby jsou zezadu na podložce a samotné patce. Šroub na podložce zajišťuje rychlé a přesné předozadní nastavení paty podle velikosti skeletu tak, aby pata přesně přiléhala na patu skeletu. Je to z toho důvodu, že pata vázání G3 ZED kopíruje průhyb lyže v oblouku v podélném rozsahu 10 mm. Druhý šroub potom slouží k nastavování vypínací síly v rozsahu RV 3-9.

Freeride s G3 ZED9 na švýcarském Parsennu
Freeride s G3 ZED9 na švýcarském Parsennu

Stoupání do kopce

Pata ZEDu9 má tři standardní G3 výstupové stupně – bez podpatku (flat mode), první a druhý stupeň pro strmější sklony výstupu. K přepínání podpatěnek stačí použít kteroukoliv část hůlky.

Brzdičky a „sichráky“

ZED9 se standardně používá se snadno oddělitelnou brzdou (alternativou jsou sichráky, které však nejsou vhodné pro děti), která se do výstupového módu aretuje přišlápnutím po otočení paty vázání. To zároveň umožňuje při přípravě na sjezd či výstup mít stále brzdy v pracovní poloze, takže nemůže dojít k ujetí lyže.

Zacvaknutí špičky vázání G3 ZED 9 je i v ukloněném terénu jednoduché
Zacvaknutí špičky vázání G3 ZED 9 je i v ukloněném terénu jednoduché

Jaké jsou naše zkušenosti?

Jelikož máme dlouhodobé zkušenosti se silnější variantou ZED12, tak nás devítková verze nemohla překvapit. Nastupování do vázání bylo za jakýchkoliv sněhových podmínek velmi jednoduché, teda pokud máte na špičce neošlapané skelety. Čištění špičky od sněhu je bezkonkurenčně nejlepší mezi všemi pinovými vázáními. Pata vázání fungovala výborně, vypínala, kdy měla. Vystupování po sjezdu bylo taktéž velmi snadné, stačilo zmáčknout hůlkou špičku vázání a bota sama vyjela, i s dopomocí brzdy.

Překvapily také brzdy, protože při závěrečném sjezdu v rámci festivalu SNOWfest 2022 v Davosu se na úplně zledovatělé černé sjezdovce 7 z Parsennu do Davosu obě lyže ve výšce 2050 metrů díky brzdám zastavily. Jediné, s čím jsme se trochu potýkali, bylo to, že u jednoho z několika setů ZED9 se u nového vázání stalo, že šla hůře otáčet jedna pata z polohy na chůzi do polohy na sjezd. Děti 10-13 let tuto patu samy neotočily a bylo potřeba pomoci rodičů.

Začátek obouvání špičky vázání G3 ZED 9 v ukloněném terénu
Začátek obouvání špičky vázání G3 ZED 9 v ukloněném terénu

Další informace

logo-g3Kanadská firma G3 (Genuine Guide Gear) má za sebou dlouhou historii v oblasti výstroje pro aktivity ve volném zimním terénu. Její zakladatel Oliver Steffen rozvojí čistě „backcountry“ firmy s ideálním umístěním ve Vancouveru v Britské Kolumbii. K praktickému testování všech vývojových modelů to tak mají jen kousek. V České republice zastupuje G3 pražský Boatpark.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: