Parametry
Zaujalo mě
- Ultrakompaktní ve složeném stavu
- Ve složeném stavu nic nevyčnívá
- Perfektní rukojeť pro rukavici i holou ruku
- „Zobák“ pro ovládání vázání a jako ochrana prstů při pádu
- Možná záměna za letní verzi s „magnetickými“ kotoučky
Shrnutí recenze
Hole G3 PIVOT jsou svou kompaktností ve složeném stavu určeny primárně pro splitboardisty, jejich využití je ale univerzální.
PODROBNÝ POPIS
Po několik zimních měsíců 2021-2022 jsme měli možnost vyzkoušet nové hole G3 PIVOT, které svou kompaktností ve složeném stavu jsou určeny primárně pro splitboardisty. Jejich použití je ale univerzální nejenom v zimě (splitboard, skialp, sněžnice), ale s výměnnými kotoučky celoročně.
Co je na G3 PIVOT tak unikátního?
Existuje řada skládacích holí pro trailrun, skyrun a ultralight přechody. Všechny tyto hole jsou ovšem svou konstrukcí určeny pro pohyb v horách s vyloučením většího množství sněhu, mají obvykle pevnou délku a co nejnižší hmotnost. Oproti tomu G3 PIVOT jsou primárně určeny pro jakékoliv pohybové aktivity nejenom na sněhu s tím, že pokud nejsou využívány, dají se snadno složit do jakkoliv malého batohu, aniž by se za něco zachytávaly nebo omezovaly prostor v batohu. Pro období bez sněhu mají variantu se snadno odnímatelnými magnetickými kotoučky, díky čemuž ještě zmenšují prostor obsazený v batohu. Navíc jsou G3 PIVOT nastavitelné v rozsahu 105-125 cm (velikost S) a 115-135 cm (velikost L). Někdo může namítnout, že 135 cm je pro člověka nad 190 cm výšky málo. To je při pohybu po rovině do jisté míry pravda, ale i při sebemírnějším stoupání je tato maximální délka holí dostačující. Pouze ti, kteří hole využívají i pro oporu pod rameny během odpočinkových přestávek, nebudou s maximální délkou asi spokojeni.
Dvou a třídílných skialpinistických holí je na trhu velké množství. Jejich hlavní nevýhodou pro použití třeba na splitboardu je to, že výrobci nepočítají s tím, že skládací hole by se měly vejít do batohu. Proč? Aby bylo možné je při sjezdu úplně schovat a nemohlo dojít k zachycení za strom, větev nebo o zranění při pádu. Při nástupu v pásmu lesa také může dojít k tomu, že se vícedílné hole někde zachytí. U G3 PIVOT nic takového nehrozí, protože z hole od košíčku po rukojeť částečně vyčnívá pouze jeden zámek pro délkové nastavení v rozmezí 115-135 cm (při testované L verzi).
Konstrukce holí G3 PIVOT
Hole se skládají ze čtyř dílů, z nichž dva horní jsou napevno propojené tak, aby umožnily nastavení holí v rozsahu 115 až 135 cm bez možnosti povytažení za „kritickou“ délku. Není tak potřeba dávat pozor při prodlužování nebo zkracování holí, pod 115 cm a nad 135 cm „nepustí“. Prodlužování je pomocí hliníkového zámku v kombinaci s plastovou obroučkou. Další dva díly holí jsou o stejném průměru, přičemž spodní díl se postupně zužuje k zakončení hole s karbidovým hrotem. Kotouček o průměru necelých 9 cm je asymetrický s vykrojením pro poskládání holí a jejich „zamknutí“ ve složeném stavu.
Propojení jednotlivých dílů holí je pomocí krytého kovového lanka po vzoru lavinových sond. Pro snadnější poskládaní holí jsou jednotlivé díly vylepšeny o plastové konusy s náběhy opět obdobně, jako u lavinových sond. Zámek poskládané hole má opět asymetrický tvar a pružinu, aby nemohlo dojít k samovolnému poskládání při zachycení o zámek.
Rukojeť G3 PIVOT padne každému
Prodloužená rukojeť je ergonomicky tvarovaná s prostorově oddělenou hlavní úchopnou částí a 13 cm dlouhým prodloužením pro přechytnutí v traverzu. Zakončení rukojeti je plastové se žluto-černým „zobákem“ pro přepínání vázání, ochranu prstů při pádu a s dírou pro zavěšení na karabinu. Plastová část zahrnuje i úchop pro ukazováček a palec. Zbývající hlavní část rukojeti i její prodloužení je z na omak příjemného „semiše“.
U holí G3 je standardem, že poutka jsou snadno oddělitelná pomocí plastového zámku. Pokud poutka na holích necháte, nastavení podle obvodu své ruky a použité rukavice je snadné díky suchému zipu. Poutka se také hodí pro snadnější rozeznávání majitelů v místech s větší koncentrací lidí, neboť je na nich vymezené místo pro zapsání jména majitele.
Praktické zkušenosti s holemi G3 PIVOT
Skládací ultrakompaktní hole G3 PIVOT jsme měli možnost vyzkoušet po dobu několika měsíců v zimě 2021-2022. Vyzkoušení bylo dost nešetrné v různých zemích a pohořích Evropy. Jejich odolnost a funkčnost byla ověřena na volných pláních, ve strmých terénech i v lese. Při výstupech i sjezdech se potvrdilo, že hole jsou pevné a odolné. Konstrukce holí s vnitřním lankem má za následek, že pokud se kotouč hole zachytí o větev, strom nebo jakoukoliv jinou překážku, hůl lehce zapruží s protažením.
Za celou dobu intenzivního použití (30+ dnů) došlo jenom k mírnému poškrábání spodních dílů holí. G3 PIVOT jsou ve sbaleném stavu (37 cm) kompaktní natolik, že je možné je v batohu i přehlédnout. Po vytažení z batohu se snadno rozloží v jakýchkoliv rukavicích. Stejně tak je možné v jakýchkoliv rukavicích nastavovat i délku v rozmezí 115 až 135 cm. Pouze pro skládání holí do batohu je náročné i použití prstových rukavic, neboť je potřeba zamáčknout fixační výstupek. Bez rukavic to jde snadno, ale v rukavicích je potřeba trochu cviku.
Mezi spoustou různých modelů skládacích holí použitelných pro zimní pohybové aktivity jsou G3 PIVOT jednoznačně nejlepší pro splitboard. U skialpu jsou vhodné pro náročnější aktivity s použitím lezeckých technik při výstupech žlaby nebo po hřebenech, kdy se klasické dvou nebo třídílné hole různě připínají na batoh z venku nebo k lyžím. G3 PIVOT se snadno strčí do jakéhokoliv batohu, takže jimi není možné o nic zachytávat při výstupu. Obdobně je to při použití na sněžnicích. Pokud nejsou potřeba, schovají se kompletně do batohu.
Shrnutí G3 PIVOT
Jste-li splitboardista, tak při úvaze o nových holích na výstup začněte jednoznačně u G3 PIVOT – na splitboard jsou nejlepší. Pokud jste skialpinista, tak do náročného terénu s nutností výstupu s využitím cepinu/cepínů a stoupacích želez jsou vynikající, na fitness skialp na sjezdovkách ovšem zbytečné.
Další informace
Kanadská firma G3 (Genuine Guide Gear) má za sebou dlouhou historii v oblasti výstroje pro aktivity ve volném zimním terénu. Její zakladatel Oliver Steffen rozvojí čistě „backcountry“ firmy s ideálním umístěním ve Vancouveru v Britské Kolumbii. K praktickému testování všech vývojových modelů to tak mají jen kousek. V České republice zastupuje G3 pražský Boatpark.