Parametry
Zaujalo mě
- skvěle padnoucí střih
- elasticita materiálu
- ploché švy
Shrnutí recenze
Triko Zulu Merino 160 je decentní funkční triko s dlouhým rukávem vyrobené ze 100% merino vlny. Ploché švy zabezpečují příjemný pocit při nošení na těle. Antibakteriální úprava se hodí všude tam, kde nemáte možnost častějšího převlékání (nebo potřebujete ušetřit hmotnost, nebo potřebujete jet autobusem).
PODROBNÝ POPIS
Charakteristika
Zulu Merino 160 na první pohled působí skoro až nenápadně. Šedá barva má decentní melírování (Gray Melange, ale vyrábí se i v černé), jediným zvýrazněním je detail u krku a logo na levém rukávu. Triko je vyrobeno ze 100% merino vlny, výrobce uvádí, že byla použita výhradně vlna z ovcí, na kterých není využívána technika mulesing (jehňatům se odstraní kůže kolem zadečku, jako prevence před onemocněním flystrike, kdy larvy much napadají právě tuto oblast těla).
Gramáž 160 g se hodí na užití od jara do podzimu, samozřejmě lze vrstvením zařídit tepelný komfort i v zimě. Antibakteriální úprava se hodí i pro citlivou pokožku.
Střih
Pro testování jsem vybral velikost M (mám 176 cm a 75 kg) a sedí naprosto přesně. Triko na žádném místě netlačí ani neomezuje v pohybu. Zároveň ale působí jako „druhá kůže” a není problém ho nosit jako podvlékací např. pod košili. Rukávy jsou dostatečně dlouhé a neohrnují se při zvednutých pažích. Velmi oceňuji pružný způsob pletení, protože je možné ohrnout rukávy až k předloktí. To je za mě opravdu důležitá vlastnost a použitelnost při aktivním pohybu se velmi zvyšuje. Délka trika je tak akorát, že nevylézá z kalhot (zadek vám ale moc nezahřeje 🙂 ).
Používání
Ještě, než popíšu mé dojmy z testování trika Zulu Merino 160, musím si trošku připravit půdu. Bylo, nebylo, před mnoha zimami, jako by v České republice merino ani nebylo 🙂 Byla to taková „doba plastová” a všichni, kteří to s outdoorem mysleli vážně, nosili dírkovaná funkční trička. Ještě doma jedno takové mám, ale nějak se zcuklo, protože teplo mu nedělá dobře. Pak se z ničeho nic objevil bájný materiál merino (nebo že by tu byl už dříve…). Najednou měl každý triko, které v létě chladí, v zimě hřeje, nesmrdí, špatně hoří. Těžko na něm hledat negativa.
Já sám to s merinem tak jednoduché nemám. Je možné, že to budete mít jinak… Vlněné termoprádlo používám v chladnější části roku při aktivitách, kdy se potím jenom málo. Jinak mám totiž pocit, že mokré merino studí (v létě i v zimě).
Zulu triko jsem hojně nosil ve městě, v lese i na horách. Jeho střih mi opravdu sedl tak dobře, že jsem často úplně zapomněl, že ho mám na sobě. Vyzkoušel jsem, jestli na těle kouše před prvním vypráním…a nic. Nekouše naštěstí ani po něm. Při aktivitě to chvilku trvá, než si člověk vytvoří „mikroklima”, potom je pocit z nošení velmi příjemný. Když jsem triko zkoušel na sjezdových lyžích, trochu jsem se při sjezdu zapotil (tak, že to nebylo nepříjemné). Při vydýchání na lanovce ale triko stíhalo schnout a pocit vlhkého prádla se nedostavil. Takto jsem byl schopen fungovat celý den v teplotách kolem bodu mrazu (merino triko + tenká fleece mikina a bunda na lyže). Na běžkách je to jiná pohádka 🙂 Člověk se velmi rychle zpotí, triko navlhne a při zastavení je to znát. Můj názor je ale ten, že na takové aktivity se merino prostě nehodí (aspoň ne někomu, kdo se potí). Jediné, trochu schůdné řešení, je pro mě vzít na běžky merino jako druhou vrstvu na tenké syntetické prádlo. Při lezení na stěně triko nikde nezavazí, neomezuje v pohybu. Pro tuto aktivita ale jinak volím spíše volnější bavlněná trička.
Šedá barva trika má nevýhodu ve chvíli, kdy se zpotíte. Tady by bylo řešení volit černou variantu.
Vhodným doplňkem k triku se ukázaly být boxerky Zulu Merino 160. Jsou opět vyrobeny ze 100% merina (stejný materiál i úprava jako u dlouhého trika. Boxerky jsou pro mě mnohem univerzálnější kouskem oblečení. Nosil jsem je jak na běžné každodenní použití, tak pro libovolný sport nebo turistiku. Pokud vám sedne střih, není co řešit. Oceňuji skvěle padnoucí střih a nohavičky tak akorát. Kontrastní pružný pas s logem je hezký estetický doplněk. Trenky se vyrábí v barevné variantě černá, tmavě modrá a šedá. Líbilo by se mi, kdyby byl pružný lem na černých boxerkách také kontrastní (např. bílý s černým logem).
A když se k tomu přidají i Zulu Merino ponožky (60 % merino vlna, 26 % polyamid, 6 % polypropylen, 8 % elastan), příjemný pocit se jenom umocňuje. Vlněné ponožky rád nosím celoročně a při všech příležitostech (nejen outdoorového charakteru). Ladím jenom gramáž a délku.
Hodnocení
Jsem velkým zastáncem přírodních materiálů a moc rád nosím vlněné oblečení. Zároveň jsem si vědom limitů tohoto materiálu. Pro málo potivé aktivity je pro mě merino jasnou volbou (nebo pro každodenní nošení, na spaní…). Triko Zulu Merino 160 mi velmi vyhovovalo svém střihem, možnost pohodlného vyhrnutí rukávů ještě rozšiřuje použitelnost. Oproti některé konkurenci mě vůbec nekouše. Líbí se mi i cenová dostupnost, díky které si nemusíte triko šetřit „na nedělní výšlap”.
Další informace
Zulu Outdoor je vycházející hvězdou mezi značkami pro běžného turistu a výletníka.Tento prověřený výrobce stanů, spacáků, karimatek, batohů, kempingového nábytku a dalšího užitečného vybavení pro pobyt v přírodě a kempování si získal srdce mnohých svojí politikou lidových cen.Jen málo značek se může rovnat ZULU ve výsledném poměru cena/výkon.
Přesvědčte se sami, proč je ZULU tak oblíbené.