Recenze filtrační lahve: LifeSaver Liberty

Recenze filtrační lahve: LifeSaver Liberty

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku LifeSaver Liberty
Co je to za výrobek filtrační lahev
Materiál 1 plast
Údaje výrobce 1 bakterie Log 6 (99,9999%)
Údaje výrobce 2 viry Log 4 (99,99%)
Údaje výrobce 3 mikroorganismy Log 3 (99,9%)
Údaje výrobce 4 Testování: NSF / ANSI P231
Údaje výrobce 5 Kapacita filtrační kazety: 2000 l
Údaje výrobce 6 Kapacita uhlíkového filtru: 500 l
Infocena 3690 Kč
Dodává MORIS distribution

Zaujalo mě

  • jednoduchost obsluhy
  • rychlost filtrace (cca 1,2 l/min)
  • průtok čisté vody

Shrnutí recenze

Nemusíte být hned uvězněni v Amazonském pralese bez přístupu ke zdroji pitné vody, abyste potřebovali mít po ruce filtrační lahev. Do podmínek, ve kterých potřebujete mít k dispozici dostatek ověřené pitné vody, se totiž můžete dostat i při běžných aktivitách. pro koho je filtrační a čisticí láhev LifeSaver Liberty vhodná? Když ji mohou využívat vojáci britské armády, bude se hodit i vám?

PODROBNÝ POPIS

Filtrace vody pomocí Lifesaver Liberty přímo do připravené nádoby.
Filtrace vody pomocí LifeSaver Liberty přímo do připravené nádoby.

Charakteristika

Britská značka LifeSaver není na outdoorovém trhu žádným nováčkem. Na trh tentokrát vstupuje s filtrační lahví Liberty. Ve zkratce se jedná o tlakovou odolnou lahev, která je vybavena ruční pumpou. Při filtraci jsou odstraněny viry, bakterie i mikroorganismy (testování NSF / ANSI P231).

Filtrace

Filtrační lahev LifeSaver Liberty nabízí dvě varianty přípravy pitné vody. 

První možností je nabrat znečištěnou vodu přímo do lahve (objem 400 ml), následně pumpováním zajistíte proud přefiltrované vody. Pro pohodlné pití přímo z lahve je třeba pumpováním udržovat dostatečný proud (to vyžaduje trochu cviku). Při tomto způsobu filtrace většinou dochází ke kontaminace lahve zvenku.

Filtrování lahví Lifesaver Liberty pomocí gumové hadice.
Filtrování lahví LifeSaver Liberty pomocí gumové hadice.

Druhou možností je připojení 1,5 m dlouhé gumové hadice, kterou umístíte do zdroje vody. Hadice je vybavena plovákem a máte možnost nastavit si hloubku, ze které vodu čerpáte. Filtrační lahev se pak našroubuje na nádobu se širokým hrdlem (např. Nalgene) a pumpováním dojde k jejímu naplnění. Tento způsob je vhodný ve chvíli, kdy nechcete přijít do kontaktu s nepřefiltrovanou vodou. Není nutné používat nádobu, kterou plníte, můžete teoreticky pít rovnou z filtrační lahve. Zmíněný způsob oceníte ve chvíli, kdy chcete napustit další nádoby (např. pro ostatní cestovatele). Rychlost filtrace je totiž cca 1,2 l/min, což vám zabere jenom minimum času.

Plovák gumové hadice lahve Lifesaver Liberty jde šikovně zafixovat např. větví.
Plovák gumové hadice lahve LifeSaver Liberty jde šikovně zafixovat např. větví.

Podle výrobce je filtrační schopnost na následující úrovni:

  • bakterie Log 6 (99,9999%),
  • viry Log 4 (99,99%),
  • mikroorganismy Log 3 (99,9%).

Filtrační lahev je nezávisle testovaná a certifikovaná podle standardů NSF / ANSI P231 a WHO 2011.

Používání

Před prvním ostrým použitím je potřeba filtrační lahev „připravit”. Společnost LifeSaver má k tomuto úkonu na svých stránkách názorná videa, takže to zvládne každý. Stačí lahev naplnit čistou vodou, nechat 5 minut odstát a vodu vylít. Potom se lahev opět naplní čistou vodou a pumpováním se vyprázdní (opakujeme 2x). Důležité je po tomto prvním použití nechat v lahvi vždy alespoň 1 cm vody kvůli tomu, aby byla membrána filtru hydratovaná. Je potřeba si pohlídat, aby vám filtrační lahev nezmrzla, to by byl důvod k výměně filtrační kazety.

Zdroj filtrované vody pro filtračbí lahev Lifesaver Liberty.
Zdroj filtrované vody pro filtračbí lahev LifeSaver Liberty.

Samotná filtrační lahev nepatří mezi UL řešení, rozhodně na trhu najdete lehčí varianty. Po zkušenostech s jinými filtry (UL řešení) ale velmi oceňuji rychlost filtrace znečištěné vody. Opravdu není problém využívat toto řešení i pro skupinu lidí. Otázkou nakonec zůstane, jestli brát pro čtyřčlennou skupinu čtyři filtry nebo jeden společný (hlavně kvůli možnosti selhání/poničení samostatného řešení). Rychlost filtrace UL filtrů je ale často s filtrační lahví Liberty neporovnatelná.

Během testování jsem si oblíbil pohodlnost filtrace. Dorazím ke zdroji vody, hodím hadici do zdroje, napumpuji, otevřu ventil a rovnou piji (nebo napouštím lahev). Nemusím na nic čekat, vše je připravené během chvilky. Filtrační lahev vůbec nepřichází do kontaktu s kontaminovanou vodou. Pití přefiltrované vody přímo z filtrační lahve je ideálním způsobem, protože odpadá obava z kontaminace z opakovaně používané skladovací nádoby (množení mikroorganismů na sluníčku apod.). V případě, že jsem vodu nabíral přímo do filtrační lahve, je potřeba mít dobře zašroubované víčko, aby nedošlo ke kontaminaci pítka. Pokud jsem napouštěl vodu do lahve s užším hrdlem, byl to v jedné osobě trošku oříšek. Byla třeba nádobu dobře zafixovat a postavit na zem, následně směřovat proud z filtrační lahve. Ve dvou to bylo o poznání jednodušší.

Porovnání vody z kaluže a vody přefiltrované lahví LifeSaver Liberty.
Porovnání vody z kaluže a vody přefiltrované lahví LifeSaver Liberty.

Pro testování jsem využíval běžně dostupné zdroje vody v našich podmínkách (potoky, řeky, rybníky, kaluže) s tím, že bez filtrace by mě rozhodně nenapadlo vodu pít (kromě pár případů u vody z potoka). Během celého testování jsem se nesetkal z žádnými zažívacími (ani jinými) problémy. Výrobce udává životnost filtrační kazety na cca 2000 l. Po této době dochází u postupnému ucpání pórů filtrační kazety nečistotami a voda tak nemůže protékat. Technologie FailSafe vás tak upozorní na potřebnou výměnu. Nová filtrační kazeta stojí cca 1 490 Kč. Uhlíkový filtr, který slouží ke zlepšené chuti vody, má životnost cca 500 l. Náhradní balení, které obsahuje 3 uhlíkové filtry, stojí cca 590 Kč. Výměna kazety i uhlíkového filtru je velmi jednoduchá a jde ji zvládnout i v „polních podmínkách”. Za předpokladu, že bychom filtrační lahev používali po dobu životnosti jedné kazety (a dokoupili 3 uhlíkové filtry, aby to stačilo na 2000 l), vychází jeden litr na cca 2 Kč. Životnost samotné lahve bude ale předpokládám mnohem delší.

Voda z kaluže chutná po filtraci lahví Lifesaver Liberty skvěle.
Voda z kaluže chutná po filtraci lahví LifeSaver Liberty skvěle.

Pokud vyrážíte ve větší skupině, je dobré se domluvit, aby měli i ostatní účastníci lahve s širokými uzávěry. Není to samozřejmě podmínkou (jde plnit i lahev s úzkým hrdlem), ale pohodlnost plnění za toto sjednocení stojí. Případně můžete od firmy LifeSaver vybrat i jiná řešení pro filtraci vody. V nabídce najdete různé druhy filtračních lahví, kanystrů nebo nádob na vodu v různých objemech.

LifeSaver nabízí ke svým produktům bohaté příslušenství/náhradní díly. Jde např. o ochranná pouzdra, obaly nebo adaptéry pro použití camel bagu nebo lahví s užším uzávěrem. Lahev jsem během testování přenášel většinou v batohu, ale to hlavně z toho důvodu, že můj batoh nemá vnější kapsy. Jinak uložení do vnějších kapes dává smysl pro pohotové využití. Na víčku lahve je otvor pro karabinu, pokud byste chtěli mít jistotu, že vám lahev nespadne na zem. Lahev jak tak odolné konstrukce, že by nejspíš vydržela i ve chvíli, kdy by se na ní plná batoh skácel. To je podle mě „slabé místo” uložení lahve v bočních kapsách.

Chuť vody

Když jsem poprvé chutnal vodu přefiltrovanou z kaluže, měl jsem trochu obavy. Ty byly ale rozptýleny okamžitě po ochutnání vody. Rozhodně jsem necítil žádnou pachuť apod., voda chutnala velmi dobře. Při velkém soustředění byla „rybniční” voda trochu cítit rybníkem, chuť tím ale ovlivněna nebyla.

Je možné pít vodu přímo z filtrační lahve Lifesaver Liberty.
Je možné pít vodu přímo z filtrační lahve LifeSaver Liberty.

Na co si dát pozor?

Používání filtrační lahve je opravdu velmi intuitivní a jednoduché, některé věci si ale musíte pohlídat. V první řadě jde o stálou hydrataci membrány od prvního použití (cca 1 cm vody stále v lahvi) a vody by měla být pravidelně měněna. Dále je potřeba lahev vnímat jako tlakovou nádobu, takže pumpování „na prázdno” se nedoporučuje. Většinou opravdu stačí dvakrát zapumpovat a voda bez problému vytéká. Pokud by bylo potřeba pumpovat více a voda nevytékala, je možná poškozená filtrační kazeta. V tu chvíli doporučuji kazetu vyměnit. Výrobce doporučuje kazetu i vnitřek lahve oplachovat pro prodloužení funkčnosti ideálně čistou vodou. Uhlíkové filtry mají po rozbalení životnost cca 2 měsíce (během té doby absorbují látky ze vzduchu). Proto doporučuji udržovat filtry dobře uložené v obalu.

Detail vody přefiltrované filtrační lahví Lifesaver Liberty.Detail vody přefiltrované filtrační lahví Lifesaver Liberty.
Detail vody přefiltrované filtrační lahví LifeSaver Liberty.

Hodnocení

Filtrační lahev LifeSaver Liberty je velmi dobře zpracovaná, působí odolně. Jednoduchý a rychlý způsob filtrace ji předurčuje nejen pro cestovatele na dlouhých výpravách mimo civilizaci. Svou rychlostí filtrování se hodí i pro skupinové akce a potěší kompatibilita s hojně využívanými lahvemi Nalgene.

Další informace

Kvalitní filtry a čističe na vodu mohu zachránit na Zemi život až 663 milionům lidí, kteří v současné době nemají přístup k nezávadné pitné vodě. LifeSaver se snaží o to, aby toto číslo klesalo. Filtrace vody LifeSaver přináší rychlé, efektivní a udržitelné řešení při nedostatku pitné vody v jakékoli situaci. LifeSaver zachraňuje životy nejen obětem humanitárních a přírodních katastrof, ale také všem profesionálním i dobrovolným pracovníkům, kteří v těchto místech pomáhají.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: