Parametry
Zaujalo mě
- Připojení k jisticímu oku či do štandu bez karabiny
- Deaktivovatelná Antipanic funkce
- Stejné ovládání pro praváky i leváky
- Nízká hmotnost - absence karabiny
Shrnutí recenze
Na trhu se objevilo nové poloautomatické jistítko – Edelrid Pinch. A redakce Světa outdooru ho testovala. Zase další jistítko na trhu nebo umí něco převratného? A musím ho mít? Vykopal Edelrid válečnou sekeru a vytáhnul na Petzl Grigri? Vše přehledně v recenzi profesionálního horského vůdce Vojtěch Dvořáka.
PODROBNÝ POPIS
NA PRVNÍ POHLED
Tohle jsem už někde viděl, chtělo se mi říct, když jsem vybalil Edelrid Pinch z balíku a vzal jej poprvé do ruky. Jasně! Designem podobný Ederid Ohm (testováno též Světem outdooru a dnes už i ve verzi 2.0) Recenze: Edelrid Ohm | SvětOutdooru. V tomto případě se však jedná o jistítko, které nepotřebuje ke spojení s jistícím okem karabinu. Disponuje vypínatelným antipanic systémem a rozumí si s lany 8,5 – 10,5 mm.

VKLÁDÁNÍ LANA
Lano se do jistítka vkládá jednoduše vyklopením bočnice. Ta je proti samovolnému otevření zajištěna a k otevření je nutné stisknout boční pojistku. Ta je při nedovření označena červenou barvou, která by vás měla upozornit, že bočnice není dovřená. Vše se dá naučit i jednou rukou – třeba je cvik (takový jako při otevření Zippo zapalovače). Po otevření bočnice je vidět ocelová vačka – srdce jistítka. Vložení lana je označeno piktogramy. Lezec a jistič. Mě osobně se osvědčilo držet lano vedoucí k lezci a začít vkládáním z jeho strany. Pak to dokončit směrem k jistící ruce. Ano. Podařilo se mi to založit i mimo určené místo pro vložení lana. To je třeba si pohlídat. Pak už stačí vrátit bočnici sklopit zpět a připojit k jistícímu oku úvazku šroubovací karabinou. Nebo i jinak?

FIXACE JISTÍTKA DO SEDÁKU
Buď klasicky pomocí karabinou s pojistkou nebo to jde i bez ní. K čemu je to dobré? Pinch je možno připojit k sedáku bez karabiny. Přímo do jistícího oka. Jednak ušetříte jednu karabinu. Paráda! Hlavně byste měli získát pár centimetrů navíc při podávání lana a jistítko mít krásně zafixované na svém místě na sedáku. Opravdu? V případě, že fixujete jistítko pomocí karabiny a stlačíte jistítko při podávání směrem dolů, získáváte ještě víc! Přicházíte však o elegantní spojení a ztrácíte benefit toho, že máte Pinch tak blízko u těla přímo v jisticím oku sedáku.

Jistící oko dle návodu k použití by mělo splňovat minimální šířku 10 mm a tu maximální 20 mm. Nevěříte tomuto spojení? Na netu je i způsob pro nevěřící Tomáše. Zajistěte Pinch přímo do jistícího oka a pak do oka a do jistítka procvakněte karabinu – a to je tutovka!

PODÁVÁNÍ LANA
Tak s lany malých průměrů je to hračka, a to vše bez nutnosti tisknout vačku alá Grigri grif. Lano chodí k lezci tam i zpátky. S tenkými lany to jde jako po másle. Můžete podávat kilometry lan a ani se u toho neunavíte. Stačí držet lano před i za jistítkem – tedy oběma rukama – jedna ruka k lezci a druhá za jistíkem jako brzdící a pohybovat s nimi současně. A nemusíte ani přidržovat jistítko respektive jeho vačku. Tohle však přestává fungovat s lany od cca 9,5 mm v průměru a výš. Případně s lany staršími a opotřebovanými. Jak tedy podávat tyto lana? V tomto případě používejte „Pinch grif“ a palcem brzdící ruky přidržujte vačku tak, aby se při podávání lana jistítko nezasekávalo. Samozřejmě, že tato ruka zároveň stále drží lano a má jej pod kontrolou. Vše se dá zvládnout i „levou přední“!

ZACHYCENÍ PÁDU
To probíhá spolehlivě. A okamžitě. Edelrid Pinch reaguje promptně a nezaznamenal jsem žádné selhání nebo zaváhání.
V případě dobírání druholezce do štandu vše opět funguje, jak má. Tedy zachycení pádu v pořádku. Při dobrání a zatížení drží Pinch jako buldok. V případě odlehčení tahu lana se vačka v jistítku uvolní a lano volně jistítkem projíždí – padá směrem k druholezci.

SPOUŠTĚNÍ
Po zachycení pádu či odsednutí následuje buď další lezení nebo zpravidla spouštění. To se děje pomocí plastové páky umístěné na levé straně z pohledu jističe. Čím tenčí lano, tím to víc jede. Překvapivé, že? Pro tenčí lana je z přední strany na jistítku „V“ zářez s žebrováním, které pomáhá zvyšovat tření a lépe tak spouštět. Spouštění přes tento zářez z čelní strany preferuje i výrobce. Možno též i přes „bočnici“, ale přes ocelový zářez určitě lepší. Práci s pákou při spouštění chce nacvičit a přizpůsobit lanu a hmotnosti lezce. Řízení pákou je citlivé a reaguje okamžitě. Takže? Brzdící ruka vždy na laně. A když přetáhnete? Viz další odstavec.

ANTIPANIC JE NA NIC?
Když by vás tento systém štval, můžete ho vypnout. Přiloženým šroubkem ho můžete zcela deaktivovat. Tomu rozumím. Avšak od systému ANTIPANIC jsem čekal víc. Tedy nečekal jsem, že úplným zatažením páky ho zase zruším. To mě dost poprvé zmátlo. A překvapilo oba. Mě i lezce. Jak to tedy je? Antipanic systém by měl při velkém zatažení páky při spouštění zabránit úplnému otevření jistítka a projetí lana. Takových nehod určitě nebylo málo. Výrobce Edelrid to však vymyslel tak, že při úplném zatažení (v hrůze, panice nebo při black outu) se tato funkce deaktivuje a dál probíhá uvolnění. Proč to nevím a tak si na to dejte pozor.

CELKOVÁ MANIPULACE
Otevření bočnice po několika pokusech přejde do krve. Na fixaci přímo na sedák si rychle zvyknete. Stejně jako já. Dávání lana je příjemné a spouštění chce vyzkoušet s více lany a chce opět získat cvik. Jako s každým jistítkem. Nebo ne?

VERDIKT TESTERA
Jistítko je kompaktní. Dílenské zpracování příkladné. Exponovaná místa jsou ocelová tak, aby nedocházel k opotřebení. Tenčí lana s jistítkem fungují lépe, a to zvláště v módu podávání lana. Pro spuštění je zase lepší střední nebo větší průměr. Vychytávka s fixací jistítka přímo do jistícho oka bez karabiny je super. Dobírání druholezce do štandu též v pohodě, ale vždy s nutností používat ruku na brzdícím laně. Takže vlastně jako vždycky při jištění. No ne? PINCH lze zavěsit do štandu ve čtyřech různých směrech v krocích po 90°. Pro spouštění doporučuji na brzdící lano (nevedoucí k lezci) přidat karabinu. A jištění prvolezce přímo ze štandu? Viděl jsem nějaké obrázky a videa, ale výrobce to nikde nepropaguje ani neuvádí v návodu k použití.

Další informace
Německá firma s více než 150letou tradicí. EDELRID byl založen Juliusem Edelmannem a Carlem Ridderem v roce 1863. Začínali s trochu jiným sortimentem, už ale v roce 1880 vyráběli lana. V roce 1953 zde bylo vynalezeno lano s jádrem a pláštěm – revoluční produkt ve světě horolezectví. Postupem času se firma propracovala až do dnešní podoby, kdy nabízí lana, horolezecké vybavení, oblečení a obuv pro horolezce, plynové vařiče a bomby, nádobí, tašky a batohy, přilby…. Produkty jsou samozřejmě stále vyvíjeny a inovovány. Firma je členem skupiny Vaude Group, je dnes rozdělena na 4 divize: sportovní, bezpečnostní, zábavní parky a průmysl.