Parametry
Zaujalo mě
- Účinnost
- Jednoduchost
- Komfort při jištění
Shrnutí recenze
Jestli řešíte, jak to udělat, aby vás mohla jistit partnerka nebo někdo i o hodně lehčí, než jste vy, mohlo by se vám hodit tohle „jistítko“, nebo ještě lépe speciální expreska určená do prvního fixního jištění. Jaký je Edelrid Ohm?
PODROBNÝ POPIS
V kostce
Tohle „udělátko“ umí vyrovnat hmotnostní rozdíl mezi lezcem a jističem. Zároveň neomezuje lezce při jeho lezení a ani při dávání lana jističem. V případě pádu prvolezce však asistuje jističi při zachycení pádové energie. Jistič zůstává na zemi a eliminuje se jeho vytažení vzhůru, náraz do stěny či přitažení k prvnímu mezijištění. Ohm může být nacvaknutý už v prvním nýtu nebo připravený na laně a na sedáku k použití až během lezení.
Důležité je si hlídat směr vložení lana do Edelrid OHM a k tomu vám pomáhají symboly a šipky.
Kompletní Edelrid OHM včetně expreskového popruhu a keylock karabiny.
První dojem a seznámení
Na první dojem a potěžkání je Ohm těžký a velmi bytelný kovo-plastový předmět. Naštěstí ji však maximálně nosíte v batohu na stěnu nebo pod skály a při lezení jej necháte v prvním fixním jištění. Pro založení lana je potřeba rozevřít a odjistit bočnici. Směr vložení je označen několika způsoby tak, aby nedošlo k založení opačnému. Otevření bočnice lze samozřejmě provést i při zavěšeném Ohmu do prvního fixního jištění a lano vložit až z lezecké pozice.
Ohm se neprodává samostatně, ale vždy v setu s expressu, která se skládá z mailony (v továrně podle předpisu utažené na správný moment), expreskového popruhu 10 cm dlouhého a karabiny s keylockem.
Odsednutí přímo do Edelrid OHM v prvním mezijištění.
Měli byste vědět
Testování firmou Edelrid v případě pádu přímo do přídavné brzdy (neznáme přesný český ekvivalent, anglicky je to asi takto: assisted-braking, friction-adding device) Eldelrid Ohm. Edelrid provedl řadu měření a testů. Nejprve zachycení pádu do mezijištění nad přídavnou brzdu OHM. V tomto případě nedošlo k žádnému poškození nebo degradaci dynamického lana.
V případě toho nejhoršího scénáře, tedy pádu prvolezce přímo do Edelrid Ohm dochází k silnému zatažení lana do V zářezu. Laboratotní testy v tomto případě při nejnepříznivějším pádu těžkého lezce s minimálním dynamickým jištěním an tenkém laně došlo k malému poškození opletu. S lany o průměru 9.5 mm a víc již nikdy nedošlo k žádnému poškození. Přesto jsme se během testu snažili pádu přímo do Ohmu vyhnout.
Správně založené lano do Edelrid OHM.
Zřetelně založené lano podle šipek na těle Edelrid OHM.
Edelrid OHM je možno mít takto dopředu nachystané na cvaknutí do prvního jištění.
Jak to funguje
Jištění prvolezce s použitím přídavné brzy probíhá v podstatě standardně. Jistič si buď Ohm připraví ještě před odlezem na sedák do materiálového poutka, a pak buď na umělé stěně do první expresky jej cvakne (nejlépe do mailonky) nebo do trvale osazeného mezijištění na skále. Používání při lezení po vlastním (neboli po vlastně založeném jištění – smyčky, hroty, čoky nebo friendy) se příliš nedoporučuje, protože Ohm, když zabere, se zvedne směrem vzhůru a mohl by prvního frienda nebo čoka takto vytahovat směrem nahoru. Vždy si pohlídejte správnou orientaci Ohmu vůči skále tak, aby lano k lezci vycházelo od skály, ne obráceně k ní.
Zajištění lana otočnou bočnicí v Edelrid OHM.
Nezapomeňte
Pro jističe je důležité, aby stál u skály tak a manipuloval s lanem tak, aby vlastně při normálním lezení či nabírání lana prvolezcem nedocházelo k aktivaci vlastního Ohmu. Dále musíte počítat, že prvolezci nedáte extrémní dynamické jištění nebo dlouhý pád tak, aby například přeletěl polici nebo balkón. Ohm vždy udělá svoji práci a pomůže jističi se zachycením pádu přídavným třením ve „V“ zářezu. Jistič tedy potřebuje daleko méně síly k držení lana při velkém zatížení (velkého pádu lezce). A navíc Ohm snižuje i vytažení jističe do vzduchu. Celkově pomáhá i při spouštění prvolezce.
Kompletní fotogalerie Edelrid OHM (18)
V případě, že používáme Ohm na kolmé nebo mírně převislé stěně, funguje perfektně. Zvláště když jistič stojí u stěny a lano vede do Ohmu pěkně ze spodní stran y můžet tak volně procházet. V případě, že stojí od stěny, lano změní svůj úhel vůči OHMu a ten začne brzdit, jako by došlo k pádu. Vyřešit se to dá pouhým přiblížením jističe ke stěně.
Pokud polezete v převisu, tak brzda zafunguje správně, ale při opětovném lezení se již nemusí vrátit do původní polohy. Někdy pomůže, pokud jistič zatřepe lanem nebo pošle po laně vlnu a Ohm takto „odjistí“ a vrátí do volné pozice. V případě, že ani jedna z uvedených činností nezabere, je nutné se nechat spustit a začít lézt znovu nebo odsednout a nechat jističe OHM vrátit do původní pozice.
Edelrid OHM pomocník na skalky.
Zavěšený Edelrid OHM tak, aby lano prvolezce šlo od skály a ve směru šipek.
<
Takže?
Edelrid OHM by se mohl stát doplňkem pro lezce začátečníky nebo pro lezce či partnery, kteří mají mezi sebou velký váhový rozdíl. Pakliže začnete Ohm používat, nejprve se s ním perfektně seznamte, pročtěte si návod a naučte se s ním pracovat. Ohm dobře funguje v položených a kolmých stěnách, v převisech to chce cvik a zkušenosti. Taktéž vhodný při jištění dětmi (min. 40 kg) nebo na nácvik jištění a chytání pádu pro nováčky.
Další informace
Německá firma s více než 150letou tradicí. EDELRID byl založen Juliusem Edelmannem a Carlem Ridderem v roce 1863. Začínali s trochu jiným sortimentem, už ale v roce 1880 vyráběli lana. V roce 1953 zde bylo vynalezeno lano s jádrem a pláštěm – revoluční produkt ve světě horolezectví. Postupem času se firma propracovala až do dnešní podoby, kdy nabízí lana, horolezecké vybavení, oblečení a obuv pro horolezce, plynové vařiče a bomby, nádobí, tašky a batohy, přilby…. Produkty jsou samozřejmě stále vyvíjeny a inovovány. Firma je členem skupiny Vaude Group, je dnes rozdělena na 4 divize: sportovní, bezpečnostní, zábavní parky a průmysl.