RECENZE: DYNAFIT TIGARD 130 – BOTA PRO NÁROČNÉ SKIALPINISTY. NAHORU I DOLŮ.

RECENZE: DYNAFIT TIGARD 130 – BOTA PRO NÁROČNÉ SKIALPINISTY. NAHORU I DOLŮ.

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku DYNAFIT TIGARD 130
Druh zimního vybavení Lyžařské boty
Materiál 1 Boot Cuff Grilamid®s karbonovým vyztužení
Materiál 2 Boot Shell Grilamid®, Boot Spoiler Grilamid®
Hmotnost 1590 g
Údaje výrobce 1 Dostupné velikost: 25,0-31,5
Údaje výrobce 2 Rotace v kloubu: 70°
Údaje výrobce 3 Náklek: 12° a 15°
Údaje výrobce 4 Šířka kopyta: 101 mm
Údaje výrobce 5 Přepínaní chůze/sjezd: Hoji lock
Údaje výrobce 6 Podrážka: Gripwalk Pomoca
Infocena 20000 Kč
Dodává Salewa Czech & Slovakia s.r.o.
Více info na www.mountainbrands.cz/

Zaujalo mě

  • Velký pohybový rozsah a pohodlí pro výstup
  • Zámek Hoji a možnost přenastavení přezek na různé obvody lýtek
  • Tvrdost a pevnost při sjezdu a možnost výměny podrážky i pro klasická sjezdová vázání

Shrnutí recenze

U Dynafitu přišli na sezónu 2023 s novou skialpinistickou botou Tigard 130 určenou pro vyznavače náročnějších a extrémních sjezdů a skoků. Na první pohled se tak svou čtyřprezkovou konstrukcí Tigard vizuálně blíží klasickým sjezdovým skeletům. Shrnutí a kladné zkušenosti z uplynulé zimy jsou tady.

PODROBNÝ POPIS

Dynafit Tigard 130 je určen těm, kteří si chtějí v maximální možné míře užít libovolně obtížný sníh v proměnlivých sněhových podmínkách. Tomu odpovídá i deklarovaná flexe 130 a fixace nohy pro sjezd odpovídající „tvrdým“ standardním skeletům. Na druhou stranu po přepnutí na chůzi/výstup díky konstrukci a patentovanému zámku Hoji se jedná o velmi pohodlnou „botičku“ na placku i do žlabu. Se svou hmotností 1 590 gramů (1/2 pár) nad ní budou všichni závodníci, „gramaři“ a „chodiči“ ohrnovat nos. Pro free-tour a freeride, ať už se jedná o přesun od horní stanice lanovky k začátku sjezdu nebo třeba výstup žlabem ve Vysokých Tatrách, je to pravé.

Komínové přezky Tigard 130 přepnuté na chůzi umožňují přenastavení v širokém rozsahu od útlých po široká lýtka
Komínové přezky Tigard 130 přepnuté na chůzi umožňují přenastavení v širokém rozsahu od útlých po široká lýtka

KONSTRUKCE DYNAFIT TIGARD

Zdálky vypadá Tigard jako klasický sjezdový lyžák. Při bližším pohledu už je patrné, že se jedná o pokročilou botu vhodnou i do nejnáročnějšího volného terénu. Konstrukce skeletu boty je na první pohled robustní a evokuje deklarovanou flexi 130 při plném zapnutí na sjezd. Barevně zvolil Dynafit „nenápadnou“ kombinaci olivové a černé barvy. Zdálky jsou tak viditelné pouze „svítící“ oranžové části přezek a nárt. Na vnější část skeletu konstruktéři nakombinovali hladké plochy s povrchově vroubkovanými částmi.

Odlehčené nártové přezky Dynafit Tigard 130 vytvarované na koncích pro snadnější manipulaci i v rukavicích
Odlehčené nártové přezky Dynafit Tigard 130 vytvarované na koncích pro snadnější manipulaci i v rukavicích

Základní zapínání je čtyřpřezkové, přičemž na komínu drží přezky vždy dva šrouby, zatímco na nártu je pouze po jednom šroubu. Přezky jsou odlehčené, robustní a tvarově uzpůsobené tak, aby byly snadno ovladatelné i v rukavicích. Nártové přezky mají pouze mikroposuv k doladění. Oproti tomu je u dvou komínových přezek přizpůsobení na oblast holeně a lýtka dvoufázové – klasicky mikroposuvem a k tomu navíc možnost přešroubování do dalších děr v komínu. Komínové přezky navíc mají pojistky proti nechtěnému přepínání při jejich povolení při výstupu. Překvapilo mě, že přední nártová přezka s třemi pozicemi nedovolila maximální stažení na sjezd, přestože mám širší nohu. Nártové přezky jsou plně funkční při výstupu na lyžích nebo na tvrdém sněhu, jakmile při bootpackingu, mixovém nebo ledovém výstupu uživatel boří, dochází k samovolnému odepínání těchto přezek.

Komín Dynafit Tigard 130 zapnutý na sjezd, patrné je i oko usnadňující manipulaci se stahovacím popruhem
Komín Dynafit Tigard 130 zapnutý na sjezd, patrné je i oko usnadňující manipulaci se stahovacím popruhem

Doplněním přezek je velcro pásek, který je na holeni dobře široce předimenzován pro rozložení sil při tlačení do holeně během sjezdu. Jeho povolování je velmi snadné díky oku, do něhož se vejde prsty v jakékoliv rukavici.

PATENTOVANÝ ZÁMEK HOJI

Od svého uvedení na trh u modelu Dynafit Hoji patří stejnojmenný patentový zámek Hoji k nejlepším počinům, které se Dynafitu podařily. Při odepnutí umožňuje rozsáhlý předozadní pohyb komínu, který může být přirovnán k některým ultralehkým závodním skialpinistickým skeletům, zatímco při zapnutí je komín dokonale fixován. Přepínání mezi chůzí a sjezdem je na rovině a v mírných sklonech snadné, pro strmé a exponované terény vyžaduje jistý cvik. Při přepnutí na chůzi je vhodné páku zámku Hoji překrýt okrajem nohavice kalhot.

Detail otevřeného zámku Hoji s propojením na přezky komínu bot Dynafit Tigard 130
Detail otevřeného zámku Hoji s propojením na přezky komínu bot Dynafit Tigard 130

VÝMĚNNÁ PODRÁŽKA POMOCA GRIPWALK

Dynafit u modelu Tigard 130 poprvé použil výměnnou podrážku Gripwalk od spolupracující firmy Pomoca. Hypoteticky tak stačí při opotřebení podrážky vyšroubovat na špičce čtyři a na patě pět šroubů, a podrážku vyměnit za novou. Univerzální Gripwalk i pro sjezdová vázání může mít menší funkční omezení při výstupu, kdy část přední části podrážky je bez vzorku pro zachování bezpečnosti v kombinaci se sjezdovým vázáním. Jako každá freetour a freeride bota je podrážka rovná.

Detail podrážky Dynafit Tigard 130 rozdělenou do dvou částí a připevněnou devíti šrouby pro snadnou fixaci i záměnu
Detail podrážky Dynafit Tigard 130 rozdělenou do dvou částí a připevněnou devíti šrouby pro snadnou fixaci i záměnu

PRAKTICKÉ ZKUŠENOSTI S DYNAFIT TIGARD

V Dynafit Tigard 130 jsem strávil několik dnů a mohu přímo porovnávat s botami Dynafit Hoji Freetour 110 nebo karbnovými Dynafit Khion, které jsou minimálně o kategorii níže (v Hoji zatím přes 100 dnů, zatímco v Khionech několik set dnů). Pevnost a tvrdost boty na sjezd je excelentní a výrazně převyšuje většinu toho, co jsem dosud používal a testoval. Obouvání a vyzouvání boty je díky okům na vnitřní botičce a velkému rozsahu otevření skeletu parádní a blíží se ultralight botkám. Vnitřní tepelně tvarovaná vložka Dynafitter 15 je pohodlná až na subjektivně tvrdší jazyk, a sedla napoprvé natolik dobře, že nebylo potřeba žádné tepelné úpravy. Hned při prvním výstupu 800 výškových metrů se mi pouze zdálo, že je jazyk oproti jiným dost tvrdý a obě holeně byly otlačené.

Výstup na lyžích v Dynafit Tigard 130 k vyústění žlabu ve Vysokých Tatrách
Výstup na lyžích v Dynafit Tigard 130 k vyústění žlabu ve Vysokých Tatrách

V sezóně 2022-2023 Tomáš Čiči Cuník zaměřený na strmé sjezdy a náročné skoky našlapal a nalyžoval v Tigardech třicet dnů s nastoupáním přibližně 45 000 výškových metrů. Jednalo se o výstupy na lyžích, ve žlabech s mačkami i bez nich, a krátké úseky mixového a ledového lezení během výstupu. Klady a zápory při svém freridovém a náročném zaměření (výška 190 cm, hmotnost 100 kg a lyže 192 cm) shrnuje:

Některé dny jsem v Tigardech strávil i více než 12 hodin, a neměl jsem jediný problém s otlaky. A to jsem si ani nevypekl vnitřní botičky. Cestou do kopce mě to s nimi bavilo, i když jsem postrádal šňůrky na vnitřní botičce. Rychle se ukázalo, že se mi v nich noha cestou do kopce „nelítá“, takže žádný problém. Přední část by mohla být trochu nižší, nad palci jsem měl spoustu místa, i když jsem dotáhnul spodní přezku na maximum. Při bootpackingu se mi také stávalo, že v hlubším různorodém sněhu docházelo k samovolnému odepínání přezek jen silou sněhu a krusty. Přezky nezůstávají v záchytných bodech fixované, ale jsou z různých stran tlačeny sněhem, otáčejí se a jsou páčeny z různých úhlů

Mám přes 190 cm, takže by se mi líbilo, kdyby komín i vnitřní botička mohly být ještě aspoň o centimetr vyšší pro lepší přistávání při skocích. Zámek Hoji jsem používal poprvé, a přestože jsem občas v exponovaném terénu musel trochu bojovat s přepnutím do režimu sjezdu, fungoval spolehlivě a měl jsem v něj důvěru. Stoupání se zámkem Hoji je mnohem lepší než na všech botách, co jsem měl dosud.

S optimalizací a odlehčením to z mého pohledu v Dynafitu trochu přehnali. Spodní přezky jsou jenom na jednom šroubku, což je možná pro předpokládané použití málo. Na konci zimy jsem tak na jedné botě ztratil při výstupu přední přezku, přestože jsem šroub před výstupem dotáhnul. Co mě také překvapilo, byla tloušťka skeletu na podrážce. Když jsem se postavil středem boty na ostřejší kámen, normálně jsem tu hranu cítil přes skelet na noze. Ne tak, že bych stál na hraně v cvičkách nebo botaskách, ale přes ten plast jsem je dost cítil.“

Boty Dynafit Tiguard 130 jsou vhodné na širší lyže, v tomto případě 104 mm pod vázáním je ucházející
Boty Dynafit Tiguard 130 jsou vhodné na širší lyže, v tomto případě 104 mm pod vázáním je ucházející

ZÁVĚR

Dynafit Tigard 130 je výborná freetour a freeride bota, kterou ocení každý, kdo dokáže využít jejich vlastností při sjezdu a ocení pohodlnost při výstupu. Na výstup je díky konstrukci a zámku Hoji velmi pohodlná. Do Krkonoš na doporučené skialpinistické trasy je Dynafit Tigard hodně overkill, ale od Vysokých Tater přes Alpy až po Britskou Kolumbii nebo Japonsko je to po všech stránkách povedená bota pro každého, kdo se vyžívá v rychlé a agresivní jízdě. Při přímém srovnání s dosud používanými Dynafit Hoji 110 je pro mě osobně Dynafit Tigard 130 na běžné použití (cca 70+ dnů v roce) už lehce nadbytečný, neboť do terénu, kde bych mohl plně využít jeho vlastnosti se nedostávám příliš často.

Skelety Dynafit Tigard 130 přepnuté stejně jako lyže na sjezd, naklonění komínu je jasné patrné
Skelety Dynafit Tigard 130 přepnuté stejně jako lyže na sjezd, naklonění komínu je jasné patrné

Další informace

Firma se zabývá výrobou vybavení pro skialpinisty (boty, lyže, vázání a oblečení). Historie sahá do roku 1950, kdy byla spuštěna výroba prvních lyžařských bot pod značkou Dynafit. Ve firmě pracují skialpinističtí nadšenci, což se kladně podepisuje na vyvíjených produktech. Používání těch nejodolnějších materiálů pro výrobu je samozřejmostí. Vázání Dynafit jsou vyráběna ručně v Německu. Více na www.dynafit.com

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: