Recenze dětské sedačky a řídítek: Shotgun – když si s dítětem opravdu zajezdíte

Recenze dětské sedačky a řídítek: Shotgun – když si s dítětem opravdu zajezdíte

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Shotgun MTB dětská sedačka na rám a řídítka
Druh cyklistického vybavení Cyklistické doplňky
Materiál 1 kov
Materiál 2 guma
Údaje výrobce 1 Vhodné pro děti od 2 do 5 let
Údaje výrobce 2 Nosnost sedačky 9 - 22 kg
Údaje výrobce 3 Hodí se na kola s vrchními trubkami rámu o šířce 30 - 68 mm a spodními se šířkou 30 - 100 mm
Údaje výrobce 4 Obsahuje nářadí potřebné k montáži
Infocena 5269 Kč
Dodává Origos Group, s.r.o.
Více info na kidsrideshotgun.eu/

Zaujalo mě

  • Opravdu rychlá montáž a univerzálnost (sedí na všechny MTB kola)
  • Perfektní umístění na rámu zaručí prakticky nezměněné těžiště
  • Aktivní zapojení dítěte do jízdy

Shrnutí recenze

Sedátko Shotgun se k nám domů dostalo na začátku léta a už na něm tedy pár týdnů jezdíme. Nadšení stoupá nejen u mě, ale zejména u tříleté dcery. Na společných cyklovýletech se nám totiž otevřely zcela nové a nepoznané možnosti.

PODROBNÝ POPIS

Co je vlastně Shotgun?

Jedná se o speciální přídavné dětské sedátko na kolo rodičů. V přední části rámu kola je umístěno téměř klasické sedlo dětských rozměrů se stupátky na nohy, na řídítcích dospělého je pak malý nástavec s řídítky dětskými, který ale pro použití není nutný a výrobce jej prodává odděleně. Dítě má tedy při jízdě klasický cyklistický posed a očekává se od něj, že se do jízdy v podstatě aktivně zapojí.

Děti si během jízdy mohou osvojovat pohyby, jako by samy jely na kole.
Děti si během jízdy mohou osvojovat pohyby, jako by samy jely na kole.

Už z prvního popisu je jasné, že tento styl přepravy je vhodný pro větší dítě. Výrobce uvádí vhodnost od dvou do pěti let, ale bude to záležet zejména na schopnostech konkrétního dítěte. V pěti letech to už dost možná některé děti bude nudit, ve dvou to na některé možná bude brzy. Osobně jsem sedadlo testovala s tříletou dcerou, která už několik měsíců jezdí sama na svém kole a má tedy trošku cyklistické pohyby zažité. Dokáže proto i v zatáčkách či při překonávání terénních nerovností skvěle reagovat: naklání se, drží se řídítek či se na stupátkách staví.

Je zřejmé, že se z pohledu dítěte jedná o mnohem aktivnější pohyb a zapojení do samotné jízdy. Pokud jste zvyklí, že se dítě nudí nebo dokonce usíná v klasické sedačce nad zadním kolem, tak tohle nehrozí. Mimo jiné se tak vyvarujete i tomu, že vám spící dítě vlaje za kolem v nepřirozené poleze a nezdravě sebou hází ze strany na stranu. Při jízdě na sedátku Shotgun aktivně zapojuje svaly a jízda je tak z fyziologického pohledu mnohem zdravější.

Srovnání s jinými styly přepravy

Osobně jsem si vyzkoušela už více stylů přepravy dítěte při jízdě na kole. Pro malé děti do dvou let se jistě hodí vozíček za kolo, nicméně osobně na něm nacházím spoustu nevýhod. Můžete se pustit jen do poměrně mírných terénů, bývá dosti těžký, při jízdě omezuje, a navíc je mnohem složitější celý proces přípravy před odjezdem (představte si, že třeba bydlíte v bytě v pátém patře…), a to nemluvím o poměrně velké prostorové náročnosti na přepravu autem. Větší dítě se zase za kolem brzy nudí a komunikace s rodičem je velmi omezená.

Kontrola, jestli je Shotgun správně nastaven.
Kontrola, jestli je Shotgun správně nastaven.

Klasická sedačka nad zadní kolo je z mého pohledu mnohem flexibilnější, ale na druhou stranu výrazně změní reakce kola při jízdě nejen na terénních nerovnostech (změna těžiště dělá své), stejně jako vozíček v podstatě nenabízí možnost kvalitní komunikace mezi rodičem a přepravovaným dítětem. A jak jsem už zmiňovala výše z pohledu dítěte jde v podstatě o velmi pasivní trávení času.

Všechny tyhle negativní a nepraktické komplikace se u Shotgunu vytrácí. Na transport je sedátko naprosto nenáročné a na kole jej téměř nepostřehnete. Umístění ve středu rámu mění jízdní vlastnosti kola velmi málo a těžiště se příliš nemění. S dítětem si po celou dobu můžete povídat a sdílet radost z okolí i samotné jízdy, takže často vydrží mnohem déle. Dítě má navíc pocit, že se do jízdy zapojuje, má skvělý výhled a není „vyvalené“ v sedačce, ale přenáší váhu, zvedá se, výská apod. A to nejlepší na závěr: se sedátkem Shotgun si už můžete troufnout na pokročilejší terény!

Montáž je snadná

Zcela zásadní výhodou je poměrně rychlé montáž, kterou nastudujete za pár chvil v instruktážním videu na stránkách výrobce. V podstatě se jedná o ocelovou konstrukci tvořenou dvěma vzájemně propojenými ohnutými plechy, které mezi sebou po přitažení obemknou horní a dolní trubku rámu kola. Výrobce uvádí, že se dá sedátko umístit v podstatě na jakékoliv horské kolo, klidně karbonové. Sedět set nebude pravděpodobně na elektrokola (nicméně sedátko na elektrokola už se vyvíjí), silniční kola, gravely či opravdu hodně stará horská kola. My jsme zkoušeli montovat na celoodpružené kolo i na hardtail a sedátko sedělo perfektně.

Společně se sedlem jsou dodávány i nástroje, které budete k montáži Shotgunu potřebovat.
Společně se sedlem jsou dodávány i nástroje, které budete k montáži Shotgunu potřebovat.

Vzhledem k relativní rychlosti montáže a demontáže se dá sedlo při ježdění bez dětí snadno sundat a osobně bych to doporučila, protože stupátka na nohy jsou nebezpečně blízko kolen a při náročném terénu by mohly překážet a být nebezpečné. Sedátko se dá také snadno přehazovat z kola na kolo a klidně i na kole ponechat dlouhodobě.

Samotná konstrukce je dobře promyšlená

Přiznám se, že jsem se dost bála, že mi sedadlo podře rám kola, ale ukázalo se, že to opravdu nehrozí. Konstrukce je s rámem v kontaktu na 5 místech a všechna jsou vybavena gumovými podložkami, které rám dokonale chrání, takže nedošlo k jakémukoliv poškození.

Všechny kontaktní body Shotgunu s rámem kola jsou vybaveny gumovými podložkami.
Všechny kontaktní body Shotgunu s rámem kola jsou vybaveny gumovými podložkami.

Sedátko je poměrně měkké a v zadní části rozšířené, takže je pro dítě dost pohodlné a dcera si po jízdě nestěžovala na otlaky či nepohodlí. Stupátka na nohy jsou vybavena gumovými pásky, které obepínají chodidlo a zaručí tak, že dítěti noha jen tak nevypadne a nepřiplete se tam, kam nemá.

A kam se Shotgunem?

Nyní budu mluvit z ryze osobní zkušenosti a je tak trochu na vás, jak jste si na kole jistí a kam se s dětmi vydáte. Stoprocentně zvládnete jakékoliv nezpevněné cesty. Šotolina, lesní stezky, kamenité cestičky ani bahnité trasy nebudou ani zdaleka problém. Rozhodně si můžete troufnout i na lehké flowtraily. Nebála bych se všech, které stavěči uvádí jako vhodné pro dětské cyklisty. Jste-li zkušenými jezdci a víte, že vaše dítě umí reagovat, je na něj spoleh a nebude blbnout v těžkých pasážích, klidně se pusťte i do něčeho odvážnějšího. Nicméně to už je na zvážení každého zvlášť!

Pamatujte na to, že absolutní samozřejmostí by měla být helma a pokud se vydáváte na něco náročnějšího, klidně poskytněte dítěti i další ochranu! Osobně bych se nepouštěla do velkých prudkých výjezdů, protože starší děti jsou už poměrně velké a budou vám pod trupem tak trošku překážet.

Další informace


Jsme malý tým rodičů jezdících na horských kolech na Sverením ostrově Nového Zélandu a máme celosvětovou vizi – vychovávat další generaci MTB bikerů.

Věříme v odtržení dětí od obrazovek a mobilů a dostání je na kola, v kvalitní trávení času rodičů s dětmi a v pěstování lásky k přírodě a outdooru.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: