Parametry
Zaujalo mě
- množství světelných režimů
- červené světlo
- čtecí světlo
Shrnutí recenze
Čelovka Nitecore HC65 ve svém malém těle skrývá spoustu překvapení. Už to dávno není jenom o tom, že kupujeme čelovku s několika variantami svícení. Jak se v noci osvědčí červené světlo spolu s CRI světlem? Bude maximální režim 1000 lm stačit i do náročných podmínek?
PODROBNÝ POPIS
Charakteristika
Čelovka Nitecore HC65 vypadá skoro až nenápadně a na první pohled nijak nevyniká. Je vybavena čtyřmi LED diodami (hlavní, červená, CRI, modrá stavová), o napájení se stará Li-ion akumulátor 18650 s kapacitou 3400 mAh. K dispozici máme 5 hlavních světelných režimů, k tomu velkou řadu režimů speciálních.
Design a konstrukce
Čelovka se bez problému vejde do jedné ruky. Ovládání jednou rukou je ulehčené množstvím drážek. Čelovka působí velmi festovně, rozhodně není potřeba se bát nenadálého upuštění (odolnost proti pádu z 1,5 metru). Při používání nikdy nic nevrže, vše doléhá. Na černé barvě je po testování znát opotřebení. Jedná se ale pouze o estetickou záležitost.
Pro upevnění na hlavu čelovka využívá klasický vodorovný gumový pásek, pro jistotu je přidán i pásek přes hlavu. Možnost otáčení těla čelovky v rozmezí 180 ° jde relativně ztěžka, je zapotřebí obou rukou nebo větší síly jedné ruky.
Celková váha čelovky je 160 g:
- čelovka 65 g
- Li-ion akumulátor 18650 47 g
- gumová patice 10 g
- pásek 38 g
Nabíjení
Pro nabíjení čelovky slouží dodávaný kabel (USB – micro USB). Na pravé straně stačí odšroubovat krytku, pod kterou se schovává konektor. Krytku doporučuji při nabíjení nasadit na kabel, jinak totiž hrozí její ztracení. Během nabíjení bliká signalizační modrá LED dioda. Jakmile je dobito, dioda svítí stále. Pokud by během nabíjení došlo k chybě (poškozená baterie, obráceně vložená baterie), modrá LED dioda bude rychle blikat a je třeba kabel odpojit. Na čelovce není nijak označeno, kterým koncem máte vkládat baterii (vkládejte jej vždy kladným pólem směrem ke spínači). Li-ion akumulátor je naštěstí vybaven ochranou elektroniky proti zkratu, přebití, přílišnému vybití nebo vysokému proudovému odběru a netrpí paměťovým efektem nebo samovybíjením.
Doba nabíjení je podle výrobce 7 hodin, já jsem se dostal někam na hodnoty mezi 7 a 8 hodinami. Li-ion akumulátor 18650 s kapacitou 3400 mAh můžete samozřejmě vyjmout a nabíjet ve specializované nabíječce.
V případě potřeby můžete pro nabíjení místo akumulátoru 18650 využít i dvě baterie CR123A (resp. 2 akumulátory RCR123A). Mírně odlišný průměr při používání nevadí. Tento typ akumulátorů ale bohužel přímo v čelovce nabíjet nelze.
Napětí akumulátoru můžete zjistit ve chvíli, kdy vložíte akumulátor do čelovky (s přesností na ± 0,1V). Např. napětí 3,5 V: modrá LED dioda nejprve blikne 3x rychle za sebou, po chvilce pauze ještě 5x.
Světelné módy a ovládání
Čelovka Nitecore HC65 je vybavena čtyřmi LED diodami (hlavní, červená, CRI, modrá). K ovládání slouží pouze jediné tlačítko. Tlačítko je dobře ovladatelné i v rukavicích a je tzv. dvoustupňové (úplné stlačení a namáčknutí). Nemusíte se ale bát, ovládání je po chvíli velmi intuitivní.
Hlavní LED dioda
Hlavní LED dioda se zapíná úplným stačením tlačítka. Následně se režimy svícení přepínají namáčknutím. Čelovka si pamatuje poslední použitý režim.
- TURBO režim: 2x úplné stlačení tlačítka ve vypnutém stavu nebo stlačení tlačítka na dobu delší než 0,6 s v zapnutém stavu
CRI LED dioda
- čtecí režim: krátké namáčknutí tlačítka na 0,6 s ve vypnutém stavu (vypnutí úplným stlačením tlačítka)
Červená LED dioda
- červené svícení: krátké úplné stlačení tlačítka na 0,6 s ve vypnutém stavu (vypnutí úplným stlačením tlačítka)
- červené blikání: při zapnutém červeném světla lze přepínat namáčknutím tlačítka
Modrá LED dioda
Tato signalizační dioda slouží pro jednodušší nalezení čelovky ve tmě a pro informaci o nabití akumulátoru.
- modré poziční blikající osvětlení: krátké namáčknutí tlačítka ve vypnutém stavu (blikne jednou za 2 s)
- stav akumulátoru: úplné stlačení tlačítka na 1 s ve vypnutém stavu (3x blik nad 50%, 2x blik pod 50% a 1x blik pod 10% kapacity)
Režim Stoboskop, Maják a SOS
Ve chvíli, kdy čelovka svítí (hlavní LED dioda nebo CRI LED dioda), úplně stlačte tlačítko na 0,6 s. Čelovka se přepne do režimu stroboskopu. Do režimu SOS a záblesků se přepnete namáčknutím tlačítka. Vypnutí svícení se provede úplným stlačením tlačítka.
Čelovku Nitecore HC65 můžete s akumulátorem 18650 s kapacitou 3400 mAh používat v následujících světelných režimech (počet lumenů/doba svícení/dosvit):
- TURBO REŽIM 1000 lm/1 hod/110 m
- VYSOKÝ REŽIM 550 lm/2:45 hod/78 m
- STŘEDNÍ REŽIM 280 lm/4:45 hod/56 m
- NÍZKÝ REŽIM 80 lm/16 hod/29 m
- NOUZOVÝ REŽIM 1 lm/800 hod/3,6 m
Další světelné režimy jsou následující (počet lumenů/doba svícení/dosvit):
- ČERVENÉ SVĚTLO – SVIT 11 lm/20 hod/4 m
- ČERVENÉ SVĚTLO – BLIKÁNÍ 11 lm/32 hod
- CRI ČTECÍ REŽIM 26 lm/25 hod/6,6 m
Doba svitu s využitím baterií CR123 je kratší. V TURBO REŽIMU bude čelovka svítit 45 minut oproti 1 hodině.
Testování
Původně jsem si myslel, že maximální výkon 1000 lm je zbytečný. Jakmile ale jednou vyzkoušíte, těžko se vrací zpět. Rozhodně není mou zálibou svítit takovou intenzitou do lesa, ale občas se výkon rozhodně hodí. Dosvit cca 100 m (pro mě referenční vzdálenost fotbalového hřiště) je přesně ta vzdálenost, na kterou jsem schopen v noci rozeznávat značky. Větší dosvit tedy nepotřebuji. Čelovka mi tak svým výkonem výkonem naprosto vyhovuje při všech aktivitách (VHT, lezení, turistika, cyklistika).
Čtení návodů je pro sraby 🙂 Touto myšlenkou jsem se automaticky řídil ve chvíli, kdy jsem natěšeně zprovozňoval čelovku Nitecore HC65. Velmi rychle jsem zjistil, jak svítit a přepínat jednotlivé režimy. Přepínání světelných režimů pouhým namáčknutím tlačítka je velmi návykové. Se zapnutím červeného a čtecího světla to už bylo horší. Prostě rozhodně doporučuji číst návod, jinak by totiž hrozilo, že přijdete o zajímavé režimy svícení. Ovládací tlačítko se dobře mačká i v rukavicích. Rozdíl mezi namáčknutím a úplným stlačením je naštěstí velmi znatelný. Při akci ve více lidech doporučuji ostatní seznámit alespoň s tím, jak zapnout/přepínat/vypnout bílé světlo.
Čelovka na hlavě drží velmi dobře, klidně můžete fungovat i bez dodatečného popruhu přes hlavu. Její váha je ale znát např. při běhu. Bez horního popruhu měla čelovka tendenci padat do očí. Nastavení obvodu je velmi jednoduché, při používání se popruh nepovoluje. V případě potřeby je jeho výměna možná i v terénu. Délka popruhu je dostatečně dlouhá pro instalaci např. na lezeckou helmu. Nastavení sklonu čelovky je plynulé a samovolně se nemění.
Světelné režimy mi při používání naprosto vyhovovaly. Nejčastěji jsem využíval NÍZKÝ REŽIM, na který čelovka dokáže svítit celou noc. Vydržela by svítit i druhou noc, ale hrozilo by, že se přepne do NOUZOVÉHO REŽIMU. Pro tyto případy ale nosím náhradní zdroj energie nebo powerbanku. Čelovka je nastavena tak, že ve vámi zvoleném režimu svítí do doby, než to akumulátor přestane zvládat. Následně se přepne do NOUZOVÉHO REŽIMU. V tomto režimu pak dokáže svítit spoustu hodin (cca 30 hodin). Zjistil jsem, že nejnižší režim 1 lm je stále pohodlně použitelný pro základní aktivity. Ve chvíli, kdy je čelovka „násilně” v nejnižším režimu, není možné využívat čtecí ani červené světlo.
Světelný kužel má jasně zostřený střed, takže si ideálně posvítíte i na dálku. Při okrajích vnějšího kuželu je poměrně rychlý přechod do tmy. Pro dokonalé periferní osvětlení se budete muset občas trochu více otáčet. Při TURBO REŽIMU a VYSOKÉM REŽIMU jsem potřebu otáčení neměl, poskytují dostatečný osvit blízkého okolí.
Nabíjení akumulátoru přímo v čelovce je už dnes častým doplňkem. Já jsem si ho ihned také oblíbil. Volný USB port se najde skoro vždy (v automobilu, v powerbance, v televizi). Určitě doporučuji nosit s sebou náhradní akumulátor (resp. powerbanku) a ideální je, pokud máte s parťákem stejný zdroj energie.
Intenzita červeného světla je dostatečná i pro využití na kole (zadní blikačka). Před prvním ostrým nasazením je vhodné si vyzkoušet usazení čelovky na kolo nebo na batoh. Červené světlo jsem využíval i pro pohyb v nenáročném terénu, kdy jsem nechtěl být viděn z dálky. Funguje skvěle a oči nejsou unavené. Normálně bych červené světlo využil i při práci s mapou, čelovka Nitecore HC65 ale disponuje LED diodou CRI, která tuto práci odvádí ještě lépe.
Čtecí světlo je vlastně LED dioda s vysokým CRI indexem (Color rendering index = index barevného podání). Slunce má CRI index 100 a všechny další zdroje světla se s ním porovnávají (rozmezí 0–100). Čelovka Nitecore HC65 má čtecí diodu s CRI cca 90. To znamená, že podání barev je velmi málo zkreslené. Tuto skutečnost oceníte ve chvíli, kdy se podíváte do mapy. Oproti červenému světlu je to podstatný rozdíl.
V balení čelovky dostanete Li-ion akumulátor 18650 s kapacitou 3400 mAh, nabíjecí kabel o délce 1 m s zkracovacím páskem na suchý zip (USB – micro USB), dva náhradní O kroužky a dvě obdélníková těsnění (pokud byste rozdělávali tělo čelovky). Záruka na čelovku je 5 let.
Čelovka se během testování ocitla ve vodě několikrát. Deště se vůbec bát nemusíte, potopení do vody také ne. Běžné zacházení a pády vadí pouze černé barvě. Vlastně jsem byl docela překvapený, jak je barva náchylná na škrábance.
Závěr
Čelovka Nitecore HC65 mě během testu velmi mile překvapila. Na první pohled působí velmi nenápadně, možností však skrývá mnoho. Maximální režim 1000 lm s dosvitem cca 100 m je pro mě naprosto ideální. Nižší režimy zase dokáží svítit celou noc, takže s sebou nutně nemusíte nosit záložní zdroj energie. Abyste se naučili využívat všechny vychytávky, chce to dobře pročíst návod.
To máte: svítí bíle hodně, svítí bíle méně, svítí bíle hodně málo, svítí červeně, bliká červeně, bliká modře, ukazuje napětí modře, ukazuje nabití akumulátoru modře…jo a umí SOS a stroboskop…a maják 🙂
Jinak ale základní ovládání zvládnete během chviličky. To, že čelovka disponuje červeným a CRI světlem, beru jako velkou výhodu a rozhodně chci, aby to moje budoucí čelovka měla.
Další informace
Výrobce NITECORE je celosvětovým lídrem v oblasti svítilen a nabíječek s více než 100 patenty a opakovaně se umisťuje na předních příčkách prestižních ocenění jako je Red Dot Design Award. Neustále posouvá odvětví svítilen kupředu, jak již napovídá jejich motto: „Keep Innovating“ (neustále inovovat).