Parametry
Zaujalo mě
- dvě LED diody pro vzdálené i blízké osvětlení
- Optisense technologie
- absolutní volnost při nastavení
- dálkové ovládání
Shrnutí recenze
LEDLENSER přichází s bohatě vybavenou novinkou H19R Signature. Jde o čelovku se dvěma nezávislými LED diodami (široký a úzký kužel) a červeným světlem. V turbo režimu čelovka poskytuje až 4000 lm. Když k tomu přidáme možnost ovládání pomocí Bluetooth nebo dálkového ovládání, máme se rozhodně na co těšit.
PODROBNÝ POPIS
Charakteristika
Pokud jste zvyklí na na čelovky typu „svítí/nesvítí” (svítí hodně, svítí středně, svítí málo), možná se vám při čtení následujících řádků trochu zatočí hlava :). Čelovka LEDLENSER H19R Signature totiž nabízí velmi široké spektrum možností, jak s ní pracovat. Možnost naprogramovat si vlastní režimy svícení je opravdu velmi pohodlná a návyková.
Design a konstrukce
Čelovka rozhodně není žádný střízlík. Její celková váha 400 g je znát (čelovka + popruh + akumulátor).
Celková váha čelovky:
- čelovka 107 g
- Li-ion akumulátor 232 g
- pásek 61 g
Samotná čelovka je velmi dobře zpracovaná, nikde nic neodstává ani nevrže. Výrobce uvádí stupeň krytí na úrovni IP68 (prachotěsnost + ponoření do hloubky 0,5 m po dobu 30 minut). Stejně tak by se nemělo nic stát při pádu z výšky až 1,5 m. Tělo čelovky je vyrobeno z kombinace plastu (přední část) a kovu (zadní část). Obě hlavní LED diody jsou mírně zapuštěné dovnitř, takže byste museli mít vyloženě smůlu na nějaký ostrý hrot.
Akumulátorové pouzdro je plastové a časem na něm budou stopy používání znát. Jde ale pouze o estetickou záležitost. Vyjmutí akumulátoru se provede otočením krytky, ke kterému můžete využít například roh klipu na čelovku (minci, šroubovák). Otočení jde celkem ztuha, při samotném vyjmutí krytu je třeba řádné zabrat. Nemusíte se ale bát nějakého poškození/ulomení, kryt je v pouzdru zasazen „jako špunt v láhvi”.
Čelovka se na hlavu upevňuje vodorovným páskem, který doplňuje pásek přes hlavu. Všechny pásky jsou pružné, příjemné na dotyk a z vnější strany vybaveny reflexním potiskem. Pokud by někomu vadil reflexní potisk, je možné pásek otočit tak, že venku je černá barva (kromě kousku na pásku přes hlavu. Další možností je pořízení vlastního pásku, montáž je otázkou chvilky a jde provést i v terénu. Délka popruhu je dostatečná i pro lezeckou helmu.
Regulace sklonu svitu nahoru/dolů je plynulá a dostačuje i pro svit vyloženě pod nohy. Pro nastavení není třeba větší síly, přesto nedochází k samovolné změně úhlu sklopení.
Čelovka i akumulátorové pouzdro se dají velmi jednoduše sejmout z klipů. Následně se nacvaknout na některý z mnoha dodávaných držáků. Spojení čelovky a akumulátoru je řešeno odolným předpruženým kabelem, který má uprostřed spojku. Přímo v balení je totiž prodlužovací kabel o délce 125 cm pro případ, že byste chtěli mít akumulátor v batohu/bundě/běžecké vestě. Spojka drží velmi dobře, pro její rozdělání to chce mít trochu grif a pořádně zabrat.
Nabíjení
Čelovku LEDLENSER H19R Signature můžete nabíjet dodávaným kabelem o délce 60 cm (USB – magnetický konektor). V balení najdete také síťový adaptér. Magnetický konektor drží na akumulátorovém pouzdru relativně lehce, může se tak stát, že neopatrnou manipulací dojde k rozpojení. Pouzdro je vybaveno čtyřmi zelenými stavovými diodami, které signalizují stav nabití. Jakmile je akumulátor plně nabitý, svítí všechny diody. Celková doba nabíjení je cca 4-5 hodin. Akumulátor vkládejte do pouzdra podle naznačeného schématu.
Zajímavou funkcí je tzv. Emergency light (nouzové světlo). Pokud je čelovka připojena k nabíjení a dojde k výpadku proudu, automaticky se zapne. Je pro vás pak jednodušší hledat např. pojistkovou skříň nebo svíčku 🙂
Světelné módy a ovládání
Čelovku LEDLENSER H19R Signature je vybavena dvěma LED diodami (Xtreme LED) a LED diodou pro červené světlo. K ovládání slouží 3 tlačítka umístěná na horní straně těla čelovky. Tlačítka jsou mírně vystouplá a je tak jednoduché je namáčknout i v rukavicích.
LEVÉ TLAČÍTKO: ovládání LED diody s úzkým kuželem pro svit do dálky
- stlačením levého tlačítka 1x se přepínají světelné režimy LED diody s úzkým kuželem (SILNÝ – STŘEDNÍ – NÍZKÝ)
- držením levého tlačítka se úroveň svitu snižuje (100 % –> 10 %)
- držením pravého tlačítka se úroveň svitu zvyšuje (10 % –> 100 %)
- stlačením prostředního tlačítka na více jak 0,5 s se LED dioda vypne
PROSTŘEDNÍ TLAČÍTKO: ovládání obou LED diod
- stlačením prostředního tlačítka 1x se přepínají světelné režimy obou LED diod současně (SILNÝ – STŘEDNÍ – NÍZKÝ)
- stlačením prostředního tlačítka 2x se zapne MAXIMÁLNÍ světelný režim
- stlačením levého/pravého tlačítka dochází ke krokovému nastavení příslušných LED diod
- držením levého tlačítka se úroveň svitu snižuje (100 % –> 10 %)
- držením pravého tlačítka se úroveň svitu zvyšuje (10 % –> 100 %)
- stlačením prostředního tlačítka na více jak 0,5 s se LED diody vypnou
PRAVÉ TLAČÍTKO: ovládání LED diody s širokým kuželem pro svit na blízko
- stlačením pravého tlačítka 1x se přepínají světelné režimy LED diody s širokým kuželem (SILNÝ – STŘEDNÍ – NÍZKÝ)
- držením levého tlačítka se úroveň svitu snižuje (100 % –> 10 %)
- držením pravého tlačítka se úroveň svitu zvyšuje (10 % –> 100 %)
- stlačením prostředního tlačítka na více jak 0,5 s se LED dioda vypne
ČERVENÉ SVĚTLO se zapne podržením prostředního tlačítka po dobu 3 s ve chvíli, kdy je čelovka vypnutá. Vypnutí svitu se provede stlačením libovolného tlačítka.
ZAMČENÍ ČELOVKY pro uložení do přepravního zavazadla se provede stlačením prostředního tlačítka na 5 s ve chvíli, kdy je čelovka vypnutá. Uzamčení je potvrzeno dvěma bliknutími. Odemčení se provede stlačením prostředního tlačítka na 8 s.
DÁLKOVÉ OVLÁDÁNÍ, které je součástí balení, je skvělým doplňkem. Jsou na něm umístěna tři tlačítka, kterými můžete ovládat obě LED diody. Pokud budete mít ovládání na zápěstí, nejsou tlačítka umístěna jako levé/prostřední/pravé, ale jako horní/prostřední/spodní. Ovládací tlačítka jsou následující:
- tlačítko se DVĚMA VYSTOUPLÝMI PÁSKY: ovládání LED diody s úzkým kuželem pro svit do dálky
- PROSTŘEDNÍ tlačítko: ovládání obou LED diod
- tlačítko se TŘEMI VYSTOUPLÝMI PÁSKY: ovládání LED diody s širokým kuželem pro svit na blízko
Baterii CR 2032 v dálkovém ovládání vyměníte i bez využití nářadí. V továrním nastavení bohužel není možné zapnout na dálku i červené světlo, protože mu není přiřazena pozice ve světelném profilu (to je otázka pár vteřin).
LEDLENSER H19R Signature můžete s akumulátorem s kapacitou 4800 mAh (2x 21700) používat v následujících světelných režimech (počet lumenů/doba svícení/dosvit):
- MAXIMÁLNÍ REŽIM 4000 lm/10 s/330 m (pouze 10 s po aktivaci)
- VYSOKÝ REŽIM 1800 lm/3,5 hod/250 m
- STŘEDNÍ REŽIM 800 lm/7 hod/150 m
- NÍZKÝ REŽIM 200 lm/20 hod/80 m
Výše jsou uvedeny přednastavené světelné režimy. V mobilní aplikaci si můžete vytvořit obrovské množství vlastních světelných režimů, takže se časy budou měnit úměrně tomu.
Mobilní aplikace
Mobilní aplikace LEDLENSER Connect je dostupná pro zařízení s iOS i Android, s čelovkou se spojuje pomocí Bluetooth. Propojení je velmi jednoduché. Stačí zapnout čelovku, následně i aplikaci a klepnout na tlačítko Connect. V tu chvíli se otevírá neskutečné množství možností, které můžete v aplikaci nastavovat. Základní obrazovka obsahuje následující kategorie:
PŘÍMÉ OVLÁDÁNÍ
V této části vám aplikace umožní ovládat úroveň svitu obou LED diod s přesností na jednotky procent. Nastavujete bílé světlo, červené světlo, blikání a zapínáte technologii Optisense.
PŘEPÍNÁNÍ PROFILŮ
Aplikace vám umožňuje vytváření vlastních profilů. V rámci každého profilu je 6 pozic, které můžete (ale nemusíte) zaplnit. Sám jsem si navolil následující profil:
DÁLKOVÉ OVLÁDÁNÍ
Zde vidíte vaše spárovaná dálková ovládání a máte možnost přidat další (případně některé odstranit).
POKROČILÉ FUNKCE
V této části aplikace je možnost nastavit si čas zapnutí a vypnutí čelovky v určitých intervalech. Zajímavé funkce jsou např. Tap Mode, ve kterém lze režimy svícení přepínat klepnutím na bok čelovky. Za zmínku stojí i Memory Mode s tím, že se čelovka vždy zapíná v režimu, ve kterém byla vypnutá.
Příslušenství
Čelovka LEDLENSER H19R Signature dostala přímo do balení obrovské množství příslušenství, který ji posouvá úplně na jinou hranici použitelnosti. Za stěžejní považuji volbu kompatibility s GoPro ekosystémem. Pokud by vám totiž nějaký segment chyběl, snadno si vyberete z nabídky držáků těchto kamer.
V balení čelovky najdete:
- odolný polstrovaný kufřík se dvěma odděleními a síťovanou kapsou
- síťový adaptér 5 V + nabíjecí kabel o délce 60 cm (USB – magnetický konektor)
- prodlužovací kabel o délce 125 cm
- plastový držák pro uchycení z horní strany helmy (buď nalepení nebo pásek se suchým zipem)
- držák se šroubovací svorkou pro uchycení např. na řidítka
- plastový držák pro připojení ke stativu (na jedné straně se připojí čelovka, na druhé straně akumulátor)
- 4 plastové klipy pro uchycení kabelu
- dálkové ovládání
- GoPro adaptér
- 2 plastové držáky pro nalepení na zakřivený povrch
- 4 pásky se suchým zipem
Testování (Martin Slezáček)
Čelovka LEDLENSER H19R Signature je specifický produkt pro specifické uživatele. Tím nechci říci, že si ji nemůže koupit někdo, kdo hledá produkt na „běžné svícení”. Mám pocit, že je určena pro toho, kdo chce od čelovky „trochu víc”. Základní myšlenkou pro mě byla absolutní volnost při nastavení. S trochou nadsázky jsem to vnímal tak, že testuji produkt, do kterého někdo nahrál „demoverzi” (aby to svítilo, když to zapnu 🙂 ). Je ale na mně, abych vytvořil funkční a ideální zařízení přímo na míru.
Člověk totiž začne přemýšlet o svých návycích a potřebách. Kolik světelných režimů potřebuji? Jakou intenzitu svitu využívám? Chci, aby se intenzita světelných režimů přepínáním zvyšovala nebo snižovala? Při podobných otázkách máte najednou chuť experimentovat. Opravdu oceňuji jednoduchost a spolehlivost mobilní aplikace. Změna profilu je neskutečně rychlá a intuitivní.
Při testování jsem byl zvědavý na to, jaké nastavení mi bude vyhovovat. První možností je nastavit si úrovně svitu (např. silný – střední – nízký) a mezi nimi prostředním tlačítkem přepínat. Druhou možností je pak nastavit si jednu „univerzální úroveň”, kterou reguluji pravým a levým tlačítkem. Samozřejmě je i třetí možnost, a to kombinace výše uvedeného. Mně osobně se více osvědčilo přepínat již nastavené režimy prostředním tlačítkem. Trochu jsem tak sklouzl k tomu, jak to znám u tradičních čelovek. Vyhovuje mi nastavení: nízký – střední – silný – červené světlo (dvojklik maximální režim).
Velmi jsem se těšil na technologickou vychytávku Optisense. Čelovka reaguje na míru okolního světla, resp. na to, jestli svítíte na blízko nebo do dálky. Koketoval jsem s myšlenkou, že bych vše nechal na čelovce a měl pouze tento jeden světelný režim. Funguje to relativně dobře a spolehlivě. Čelovka opravdu pozná, jestli svítíte na blízké nebo vzdálené předměty. Pro blízko nechává zapnutou pouze LED diodu s širokým kuželem, na dálku potom přidává i LED diodu s úzkým kuželem. Přepínání je téměř okamžité, což znamená minimální prodlevu, ale zároveň to nedělalo úplně dobře mým očím. Jak člověk automaticky pohybuje hlavou, dochází k přepínání světla a efekt je pro mě rušivý. Když si chci posvítit do dálky a přepnu tlačítkem světelný režim, dostaví se úplně stejné „přebliknutí”, ale člověk s tím počítá a asi to i vnímá jinak.
Ve většině případů jsem využíval kombinaci obou LED diod. Při takovém využití je patrný zostřený střed dálkového reflektoru, přechod je ale relativně pozvolný. Široký světelný kužel má takový rozsah, že není třeba neustálého otáčení hlavy.
Při použití maximálního režimu 4000 lm se tělo čelovky velmi rychle zahřeje tak, že na něm skoro neudržíte ruku. Čelovka je vybavena technologií, která ji chrání proti přehřátí, takže se nemusíte bát nějakého poškození. Znamená to ale také to, že pokud maximální režim využijete několikrát po sobě, elektronika ho automaticky vypne třeba po 3 s (nikoli až po 10 s). Během používání jsem ale tento režim moc často nepoužíval, naprosto mi stačil režim silný (1800 lm).
Testování (Petr Jan Juračka)
O své postřehy z užívání čelovky LEDLENSER H19R Signature se podělil Petr Jan Juračka, hydrobiolog a popularizátor vědy na Karlově Unverzitě, fotograf National Geographic.
Tohle by se mělo jmenovat “monstrlajt”!
Věřím tomu, že hlavní devizou čelových svítilen je jejich schopnost svítit dobře a dlouho. Jakékoliv další vychytávky jsou samozřejmě prima, pokud tato hlavní funkce čelovky zůstává prioritou. U čelovky LEDLENSER H19R Signature se toto povedlo – vychytávek má milion, ale svítí brutálně a svítí dlouho.
Když jsem rozbaloval polstrovaný kufřík, ve kterém člověk čelovku dostane, trochu ve mně hrklo. Chtěl jsem jenom čelovku, ne další příruční zavazadlo! Jak se však ukázalo, čelovka sama o sobě není nikterak monstrózně veliká, ba ani těžká, jak jsem se zprvu obával. Balení je totiž napěchované příslušenstvím, které mě ihned zaujalo.
Čelovku lze snadno přestavět na výkonné světlo na kolo anebo třeba na filmové světlo na stativ. Toho jsme nedávno využili při natáčení celovečerního dokumentárního filmu v Irsku, tytam jsou doby, kdy čelovky značky LEDLENSER tzv. flickovaly v záběru. Výrobci totiž zareagovali na prosbu ze strany video-tvůrců a jejich čelovky je nyní možné použít bez obav i pro filmovou profesionální tvorbu.
Držák na řídítka je přitom značně univerzální a drží např. perfektně i na obecní popelnici, kterou jsem použil jako stojan pro světlo na tzv. “noční hmyzí svícení”, jehož cílem je nalákat maximální množství můr v rámci terénního cvičení Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, které jsem letos vedl. Oproti speciální UV lampě s upraveným spektrem čelovka však přilákala výrazně méně hmyzu, což je špatná zpráva pro biologa, skvělá zpráva pro všechny ostatní, kteří netouží po hejnu komárů poletujícím před rozsvíceným obličejem.
Co člověka zaujme na čelovce ihned na první pohled, je jistě baterie. Její výkon je samozřejmě dostatečný pro celonoční dobrodružství s mírným výkonem, na plný jas obou diod vydrží pracovat asi dvě hodiny. Indikace stavu nabití je přitom velmi hezky provedena čtyřmi zelenými diodami přímo na baterii, což se hodí zejména na kole, kdy je na baterii na rámu dobře vidět. Předělání čelovky ve světlo na kolo či na jiné příslušenství je přitom otázka minuty, udělalo mi to radost – vzal jsem ji ráno na výjezd na Luční boudu přes Černou horu z Jánských lázní. Od auta jsme s kamarádem vyrazili ve dvě ráno a jedna čelovka o výkonu regulérních dálkových světel kamarádova Mercedesu bohatě stačila pro oba.
Další drobnost, která mě baví, je možnost automatické úpravy jasu podle okolí (technologie Optisense). Člověk tak není oslněn při pohledu do batohu, kdy se výkon automaticky ztlumí. Drobnosti jako dálkové ovládání na zápěstí, anebo změna tepelné barevnosti přes aplikaci v telefonu jsou milé, ale upřímně – toto nejsou důvody, proč si vybrat tento stroj. To hlavní, co dělá Signature Signaturem je brutální výkon a výdrž v pořád obhajitelné a přijatelné váze a voděodolném provedení. Je to zkrátka čelovka do extrému.
Dálkové ovládání jsem využil zejména během pořizování nočních fotografií, kdy jsem potřeboval nasvítit krátce některé scény. Je příjemné, že mohu i na dálku ovládat každou diodu zvlášť, pohodlně přímo od fotografického stativu a to na vzdálenost až několika desítek metrů.
Pokud bych měl něco vytknout, je to určitě pořadí výkonu světel po startu čelovky. Přijde mi, že nižší modely s menšími bateriemi od stejné značky mají toto ovládání o něco logičtější – světlo startuje na malý výkon s tím, že vyšší svit s vyšší spotřebu si musí člověk vyžádat. Naopak tento stroj, jako by se chtěl pochlubit svým brutálním výkonem, startuje na plný výkon obou diod. Jedná se však o zanedbatelný detail, který jde navíc odstranit individuálním nastavením profilu v mobilní aplikaci.
Já bych tak rád zhodnotil tento produkt jako kulervoucí.
Závěr
Testování čelovky LEDLENSER H19R Signature se neslo ve znamení hesla „naprogramuj si své vlastní světlo”. To, že výrobce nechává volbu na uživatelích, mi dává rozhodně smysl. Ovládání mobilní aplikace vás bude bavit. Hlavně vás ale bude bavit 1800 lm po dobu přibližně tří hodin. To, že můžete nastavovat každou LED diodu zvlášť (klidně i na dálkovém ovládání), je třešničkou na dortu. Bohaté příslušenství dodávané v odolném kufříku zvyšuje použitelnost čelovky na maximum. Kompatibilita s držáky GoPro kamer je velmi dobrou volbou.
Další informace
Svítilny Ledlenser lze dobíjet a přesvědčí své uživatele svými inovativními světelnými funkcemi, jakož i promyšlenými koncepcemi upevňování. Materiál odolný proti nárazu, nízká hmotnost a extrémní intenzita světla dělá ze svítilen Ledlenser ideálního partnera v profesionální a soukromé oblasti. Ani záruka 7 let není u svítilen zcela běžná.
S více než 200 technologickými a designovými patenty od roku 2000 spustili zakladetelé Harald a Rainer Opolkovi revoluci ve světě svítilen. Toto se nepovedlo nikomu před nimi.
Ze zvedavosti jsem ji osahal na prodejne a ja uz proste strasne velka a tezka. Nevim, kdo by to chtel dobrovolne tahat na hlave 🙂 Vykon na prvni pohled supr, ale kdyz zvazime, ze ty 4000 lm ma jen na 10 sekund, tak uz to tak supr neni.
Franto souhlasím, že to není čelovka pro každého. Zároveň se ale najdou tací, kteří její vlastnosti velmi ocení a neměnili by za nic jiného.